2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Vélemények - Go West
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 )
 Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-30 00:34   
2009-01-29 22:23, Erazs:
-
Halló Erazs,

Miért keményebben? Neked nem kell felelösséget vállalnod senkiért sem, csak esetleg azért, amit mondasz.

A pontosság kedvéért viszont megjegyzem, hogy itt elöször senkit sem kérdeznek személyesen, hanem mindenki önként válaszol. Ez azért egy nagy különbség.

Toeby

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 22:33   
2009-01-29 21:35, poe:
-
Kedves Poe,

nem probléma! Mindezek ellenére, bármit is irunk, a honfitársak általában naiv elképzelése marad. A hibásak közülünk tevödnek ki, tudatlanul, tudottan. Mert sokan egyszer igy beszélnek, egyszer úgy, s képtelenek egy reális képet adni, de méginkább képtelen azt a másik fél megérteni.

Napról napra volt vele dolgom, s ráuntam a magyarázatokra. A legtöbb dolgot nem lehet magyar szemszögböl nézni, mert az eltérések lényegesek.

Azt tudom, hogy Hollandiának 16 millió lakosa van, s kb. akkora, mint NRW. Erre nekünk viszont 18 millió van, s abból 10 millió a Rajna-Ruhr vidéken él, egy magyar megyének megfelelö területen 5 és fél millió gépjármüvel. Naponta átküszködöm magam az utakon, ahol általában szerencsém van, mert nincs részem a 10-15 km-es dugókban. Ma éppen teljes utlezárás volt K-Bocklemünd és Lövenich között. 3 Kamion futott be az elötte lévöbe.

Pár héttel ezelött egy holland honfitársad lökött meg a kamionjával K-West Lövenich-nél. Azt hittem viccel, de aztán jött is, én meg a szallagkorlátott toltam odébb. Annak ellenére uriember volt. Az autómnak persze nem örültem. Balesetem utoljára 1977-ben volt, akkor is belém jöttek.

Mindegy, leegyszerüsitve a dolgokat a kis kitérö után, nem egyszerüen kezelhetök a magyar honfitársak.

Toeby

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 22:23   
2009-01-29 21:35, poe:

Èn is osztom Poe a véleményedet.
Nekem is mondták már, amikor az én véleményemet kérték ki, család gyerekekkel, hogy csinálják, hogy elöször csak az apuka jöjjön ki, nézzen körül, szerezzen állást, lakást, aztán a "biztosba" hozza ki a családot. Persze az ötlet nem tetszett. Mindenki egyszerre akart. Sokan nem veszik az adást, hogy az éremnek két oldala van.Èn is ezért irok "keményebben", ami valójában az én szemszögemböl a dolgok reális meglátása.
Azonkívül, ha valaki nagyon-nagyon akar informálódni, nyelvtudás nélkül:
az keres egy ingyenes fordító programot az interneten, és azzal lefordíttatja az infot. ìgy is egy csomó mindent össze lehet szedni, de sokak erre se hajlandóak (tisztelet a kivételnek). Ezt azokból szoktam leszürni, amikor valaki kérdez valamit és válasznak a linket rakom be, mert mondjuk többet és mást én sem tudok.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 21:35   
Toeby 2009-01-29 21:17

Kedves Toeby

Te már régi Monos vagy, legalább te ne érts már félre, ha Géza nem tette
Dehogy akarom én a kedvét elvenni, pláne lebeszélni. (Egyébként, akit le lehet beszélni, azért nem is kár!) Mindössze arra próbáltam rávilágítani, mi fogja neki a legtöbb nehézséget okozni. A dugókérdéshez csak annyit, hogy Hollandiában nagyon nagy a népsűrűség (16 millió ember kevesebb mint fél Magyarországnyi területen), ez az oka a szinte lehetetlen közlekedésnek.

A nyelvtudás: persze az ántivilágban más volt ám kimenni (kiszökni) nyugatra. A menekülteket táborok, ideiglenes lakhelyek várták, ahol akármilyen rossz is volt, de biztonságban voltak. Fedél volt a fejük fölött, enni kaptak, magányosságról sem lehetett szó (sőt), volt, aki intézze a papírokat, és időtöltésnek, unaloműzésnek nyelvet is lehetett tanulni.
Ma kicsit másképp néz ki a dolog. Sokan különböző közvetítők által jönnek ki külföldre. Ezek ígérnek minden szépet és jót, általában fizetni is kell nekik, nem keveset. Aztán mikor kiér a delikvens, akkor látja, hogy az ígért dolgokból szinte semmi sincs. Mivel anyagi tartaléka nincsen, eladja magát éhbérért, vagy könyörög mindenfelé, hogy legalább a hazaútját segítsék. Viszont annyian vannak, hogy már a nagykövetségek sem győznek velük foglalkozni.
Na ezekről a dolgokról nyilvánosan ritkán esik szó, magánüzenetekben, levelezőlistákon viszont naponta találkozunk velük.

Ezért próbáljuk páran tudatosítani, hogy valami alapvető nyelvtudás nélkül mennyire kiszolgáltatottakká válhatnak. Amíg valaki készül a külföldi munkára, elvégezhet egy hathetes nyelvtanfolyamot, azzal már nem adják el!
Ez persze csak az én véleményem, a tanácsokat nem kötelező megfogadni.

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 20:46   
2009-01-29 09:26, Géza4:
Viszont tanácsot, illetve érdemleges tanácsot csak a kint élő emberek tudnak adni és én azt hiszem, ez néha nagyon sok pénzt takaríthat meg az újonnan kivándorlónak.

Amennyiben a kérdés valóban érdemleges... De mint ahogy lejjebb is már meg lett említve, rengeteg az olyan kérdés, hogy mennyibe kerül az élet, hol keressek munkát. Vagy az olyan segítségért "kiáltások", hogy kijöttünk, de se munka se pénz, valaki segítsen. Aztán mi törzsforumozók válaszolunk, hogy segíts magadon az Isten is megsegít, köztünk nincsen milliomos vagy multivállalkozó, aki munkát vagy pénzt tudna adni, akkor megsértödnek.

De ha valaki konkrét programot keres egy bizonyos városban, vagy megkérdi, hogy pl. 3 gyerekkel, anyuka háziasszony milyen adókategóriát válasszon, kinek melyik nyelviskolával milyen tapasztalata van/volt, nagyon szívesen segítünk.

Èn is "szorítok", hogy maradj a Mon-on, aztán a holland kérdések megválaszolásában.

Greve  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 17:07   
2009-01-29 16:42, hunor:
-
2009-01-29 13:59, amadeus:
-
"Nem költöztetek"

Szia Hunor!

Szerintem egyszerübb lenne ez a "Go West" topik, hogyha az egyiket teljesen felszámolnád, és a beirásokat (mivel nincsenek számozva) egy topikba átraknád.

Szia.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 16:51   
Kedves Géza,

igazad van, nem elég figyelmesen olvastam el a Te bejegyzésedet és tévesen hivatkoztam rá, ezért elnézésedet kérem. De talán nem is ez a lényeg: szándékom egy összegzés volt a lehetséges motivumokról.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 16:42   
2009-01-29 13:59, amadeus:
-

Nem költöztetek, csak egy volt ilyen, ma, és remélem, magától is lassan átjön a beszélgetés, és ott szaporodnak az indulás-első napok történetei.

Hunor

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 13:59   
2009-01-29 06:45, hunor:
...megéri, nem?

Biztosan, de én akkor sem értem a szisztémát és a szükségességet.
Mindegy, magadnak csinálsz munkát a sok költöztetéssel!

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 12:00   
-

Én kizárólag tanácsra gondolok és azt is írom. Nagyon is egyetértek azzal, hogy mindenki keressen magának munkát a megfelelő helyen és ne itt. (...) Viszont tanácsot, illetve érdemleges tanácsot csak a kint élő emberek tudnak adni és én azt hiszem, ez néha nagyon sok pénzt takaríthat meg az újonnan kivándorlónak.
-

Ez igaz, de a határ nem az álláskeresés/ kivándorlás tanácsok általánosságban között lesz (van), hanem ha már arról van szó, hogy valaki nagyjából úton van, és egy-két technikai infóról van szó.

Üdv,

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 11:58   
Kedves Kakas,

átköltöztettem az üzeneted ide, a másik topikba hadd jöjjenek újabb történetek, és itt legyen a beszélgetés.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 11:57   
KAKAS ÜZENETE A GO WEST TOPIKBÓL:

2009-01-29 00:53, Géza4:

Szia Géza4!

Hogyha a jólétet és a boldogságot keresed, akkor az aluli kutatásokat és jelentéseket, érdemes olvasgatni.

Az OECD (Világ) jóléti listáján, az elsö helyen, Dánia áll.

DÁNIA A LEGBOLDOGABB ORSZÁG?
Forrás: hvg.hu

Európa a világ boldogabb részéhez tartozik, Dánia pedig a legboldogabb ország - ez derült ki Adrian White, a Leicester University szociálpszichológu-sának felméréséből.

Egészség, vagyon, képzettség - ezek a boldogság fő mutatói, méghozzá ebben a fontossági sorrendben. Legalábbis a szerint az elemzés szerint, amelyet a minap hozott nyilvánosságra az angliai Leicester egyetemének egyik kutatója. Adrian White szociálpszichológus több nemzetközi fórum és intézmény, köztük az ENSZ Oktatási,
Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO), az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az amerikai Központi Hírszerző Szolgálat (CIA) összesen mintegy 80 ezer ember megkérdezésén alapuló, több mint száz tanulmányának adatait vette górcső alá, és elkészítette a világ első

"boldogságtérképét".

Arra a következtetésre jutott, hogy a legboldogabb állam Dánia, majd Svájc és Ausztria következik. A 19. helyre szorult Norvégia kivételével ott van az első tízben minden - az erős szociális biztonságról, stabil egészségügyről és oktatási rendszerről ismert - észak-európai ország.

Amerikából viszont csak Kanada fért bele az élcsapatba.
Magyarország a 178 államot rangsoroló lista 107. helyén szerénykedik.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 10:14   

Igazad van Géza és tesszük is. De ehhez konkrét kérdés kell, nem olyan, hogy "mire figyeljek" meg "érdemes-e kimenni". Az is jó lenne, ha a kérdező szánna rá fél órát, átnézni az adott topikot, hátha 3 nappal ezelőtt valakinek ugyanezt a kérdést már megválaszoltuk
Remélem, mihamarabb Hollandiában üdvözölhetlek, és mint aktív fórumozó, segíteni fogsz nekem az ezernyi különböző - iskola, adóvisszatérítés, lakáskölcsön, egészségügyi biztosítás, autóbehozatal stb - kérdés megválaszolásában. Nagy hasznodat venném.

Géza4  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 09:26   
2009-01-29 07:04, hunor:

Szia Hunor!

Erre az idézetedre szeretnék válaszolni: "Géza, Te is több üzenetedben írtad, segíteni a hasonló cipőkben járóknak... "
Én kizárólag tanácsra gondolok és azt is írom. Nagyon is egyetértek azzal, hogy mindenki keressen magának munkát a megfelelő helyen és ne itt. Erre tökéletesen megfelel az EURES, ők teljesen tisztán és mindenféle díj nélkül dolgoznak és itthon az ÁFSZ (Állami Foglalkoztatási Szolgálat) -en keresztül megy minden. Viszont tanácsot, illetve érdemleges tanácsot csak a kint élő emberek tudnak adni és én azt hiszem, ez néha nagyon sok pénzt takaríthat meg az újonnan kivándorlónak.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 07:04   
Idézet Pompéry Berlin üzenetéből:

"Egyrészt persze sértő, másrészt ittélőként mindannyian megéltünk már olyan naiv embereket, akik valóban azt hiszik, hogy Nyugaton a járdaszélen állnak a gazdagok által kidobott, de még kiváló állapotú háztartási gépek, 2000,- €-ért Mercedest kapni, stb. és ilyen stílusban kérnek tanácsot ismeretlenül egy külföldi magyarok által frekventált fórumon. Mert akinek már sikerült, annak kutyakötelessége segíteni a következőt. Ez, spec. erős ellenérzést szül – bennem is. Persze ez a legtöbb emberre nem jellemző és hál istennek csak ritkán, bár rendszeresen előfordul."

Kedves Eliot,

Hollandia alatt válaszoltál tegnap egy munkakeresőnek, az üzeneted átköltöztettem a Segítségkérő topikba, tanulság kedvéért, de a kérdezőét töröltem. Géza, Te is több üzenetedben írtad, segíteni a hasonló cipőkben járóknak...

Remélem, rendszeres MONozók lesztek, így csak jelzem, sokszor fogtok látni eltűnő álláskereséssel, kivándorlással kapcsolatos kérdéseket, de ez ne vegye el a kedvetek, ezért magyarázat: ezt a fórumszabályzat kifejezetten tiltja, és szoktam is törölni (kivétel az olyan indokoltabb felállás, ha az illető már másnak utaznik, van munkahelye, stb., de éppen egy technikai jellegű részlettel nincsn tisztában). A szabályzat eme pontjai, a fentebb üzenetben is jelzett ellenérzés pedig nem a segítőkészség hiánya, stb., hanem:
- (konkrét) a MON profilja adott, konkrét céllal indult. A kivándorolni szándékozók hihetetlenül nagy száma (csak a héten csak Ausztria alatt nyolc különbözö álláskeresést töröltem - ezt vetítsd ki a fórumra, hétéves fennállására) ezt teljesen megváltoztatná, amit azért nem szeretnék.
- (konkrét) eleve a legtöbb kérdésre ez jellemző: nem beszélek semmilyen nyelven, nem értek semmihez, de csinálnék mindent, mindenhol, csomagolhatok már holnap, intézitek a dolgokat?

És ezenkivül van még saját véleményem is, de az már nem döntő a szabályzatban, de elképzelhető, hogy mások is érezhetik (a fórumközösség, mint olyan, figyelmen kivül hagyása, esszé elvárása egy mondatos kérdésre, interneten beszerezhető információk mástól való elvárása, lelki segítség elvárása - biztass, biztass, mert úgy könnyebb, stb....).

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-29 06:45   
2009-01-27 14:17, amadeus:
-
Hunor, ezt most nem értem.
Ezentúl minden új topikhoz lesz egy altopik ..."hozzászólások a fötopikhoz" címmel?
-

Szia!

Nem, de úgy gondoltam, megéri a sztorikat külön topikban összegyűjteni, hadd tudja olvasni mindenki. Ha a beszélgetés és történetek teljesen egy helyen lennének, egy-egy generálna hosszú vitát, beszélgetést, akkor utána már nem lehetne áttekinteni a különbözö történeteket.

Ez így követelne kicsi önfegyelmet, de ha belegondolok, külön topikban idővel lenne több tucat kivándorlási leírás, áttekinthetően, különböző országok, időszakok, akkor csak megéri, nem?

Hunor

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-28 14:07   
2009-01-28 13:49, Erazs:

Teljesen igazad van, a kérdés már csak az, hogy akar-e? Eleinte nagyon készségesen, később már csak a hollandot forszírozza, 1-2 év után pedig próbálkozik a helyi dialektussal is . A másik dolog, hogy szateliten illetve sms-ben szeretnek kapcsolatot tartani a sofőrökkel, (merthogy belföldi fuvarozásról volt szó) és ott gyakran megfeledkeznek az angolról, németről.
Más munkahelyeken, informatikában pl. szinte csak az angol kell, ismerek sok embert, aki nem, vagy alig tud hollandul, és évek óta jól boldogul.

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-28 13:49   
Èn úgy tudom, hogy a hollandok többsége beszél németül és angolul. Ez szerintem a kommunikációt megkönnyít(het)i, a papírok kitöltését azonban biztos nem

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-28 09:36   
2009-01-28 00:41, Géza4:

Örülök, hogy annak vetted a hozzászólásomat, ami, segítő szándéknak. Legalább felkészülhetsz arra, ami itt vár. A leendő cégedet persze nem ismerem - hat másikat igen - reméljük, rendes munkaadód lesz. Egy biztos, kamionosként mindig lesz munkád. És ha a belföldi fuvarozás nem nyeri meg a tetszésedet, még mindig átkérheted magad külföldre. Apropó, veszélyes anyagok szállítására van-e vizsgád? Mert azt a legtöbb helyen már elvárják.
Az nagyon jó, ha jó a nyelvérzéked, még jobb, hogy már tanulsz is. Persze nem kell perfektnek lenni, a holland már akkor is boldog, ha az ö nyelvén a munkához szükséges legfontosabb szavakat ismered.
Apropó, nyelv: bár szinte minden holland beszéli a hollandot, egymás között mégis a saját dialektusukat használják, ami szinte minden falunak, városnak más. Maastrichtnak pl. 4 különböző nyelvjárása van. Ezek a dialektusok esetenként annyira különböznek egymástól és az irodalmi hollandtól, hogy egyik a másikát nem érti. Nekünk külföldieknek a hollandot érdemes megtanulni.
Feleség, gyerek is tanul már? Mikorra tervezitek az indulást?

Géza4  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-28 00:41   
2009-01-27 18:29, poe:

Szia Poe!

Köszönöm, hogy írtál és megmondom őszintén, én nem is mertem reménykedni abban, hogy egy kamionozáshoz közelálló embertől kapok majd információt. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Hollandiában, a belföldi fuvarozásról szinte semmit nem tudok. Voltam ott többször is, de az ugye nem belföldi fuvar volt. Itthon már belföldeztem (egyszer) egy pár hónapig és itt is úgy volt, hogy a végén már csak este 11-kor értem haza, de hajnali fél kettőkor már mennem is kellett, mellette minden nap meg kellett mozgatni 2x8 tonnát. Ez nem volt leányálom és ezért is hagytam ott. Van több szakmám is, de valamiért mégiscsak ez vonz, még ha tudom előre, hogy nem sokáig csinálom is, de én az az ember vagyok, hogy be kell teljen a pohár ahhoz, hogy továbblépjek attól amit szeretek csinálni. A papírokkal biztos lesz gond, mert a nyelvet nem tudom, (már tanulom) de szerencsére könnyen ragad rám a nyelv, mint nagyapámra, aki 18 nyelven beszélt. Tehát ebből a szemszögből nézve valószínű a stressz. De nagyon nagy az akarat és amit kitűzök el is érem (csak idő kérdése).
Remélem írsz még, mert a többi topicon is szívesen olvastam a hozzászólásaidat.

Géza

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-27 18:29   
Géza4 2009-01-27 17:55

Hadd válaszoljak neked itt arra, amit ott írtál
Megértem az indokaidat és te is meg Eliot is okosan intéztétek a dolgaitokat, hogy nem számoltátok fel mindjárt az otthont. A dolgok ugyanis alakulhatnak nagyon jól, akár várakozáson felül is, de fordulhatnak ellenkezőre is.

A kamionozás igencsak stresszes munka Hollandiában. Külföldre járni nem annyira, de itthon.... hiszen majd meglátod. Az egész ország reggelente egyetlen nagy file (ezt a szót nagyon hamar meg fogod tanulni ) vagyis dugó. És neked haladnod kell, mert ha nem érsz oda időre, balhé lesz. Tehát rágod a körmöd, előzöl, pedig nem szabad, fizetsz a rendőrnek érte és a főnöködet nem érdekli az egész. Indulj időben - fogja mondani, és te egyre korábban indulsz majd és egyre későbben érsz haza, mert délután 5-7 között ugyanez van fordítva. Mint kamionosfeleség 16 év hollandiai tartózkodás után mondom ezt. A papírok a másik, adminisztrálni kell, eleinte elfogadják, hogy nem tudsz hollandul, de egyre kevesebbet szólnak, írnak majd más nyelven, össze kell kapnod magad, nehogy félreérts valamit.
A munkatempó is fura lesz eleinte, de ebbe bele lehet jönni. És látnak a szateliton, mikor mit csinálsz, hol vagy éppen.
Nem akarlak elijeszteni, csak felkészítlek, hogy bizony stresszes lesz!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-27 15:57   
2009-01-27 15:49, Ferencz Zsuzsanna:

Nem, mert ott kell visszakeresni, idézni, újraolvasni, amire itt reagálunk . Olyan ez, mint a bemutatkozás és az üdvözlés. Egy újonc bemutatkozik, majd hiába vár reakciót. 97 és fél százalék, hogy nem fedezi fel a válaszokat az üdvözlés rovatban

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-27 15:49   
De látom, nem tartja be senki...

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-27 14:17   
Hunor, ezt most nem értem.
Ezentúl minden új topikhoz lesz egy altopik ..."hozzászólások a fötopikhoz" címmel?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-23 18:26   
GÉZA4 ÜZENETE:

2009-01-23 15:55, eliot75:

Szia Eliot!

Mivel most mentetek ki, így egész friss az infód Írnál a kinti kezdésetekről? Hogyan találtatok munkát, lakást, mire kell figyelni, mit vigyen biztosan az ember magával, milyen mobilszolgáltatót érdemes választani, az iskolánál mire kell figyelni, stb...
Válaszodat előre köszönöm.
Géza.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-01-23 18:25   
Vélemények, kérdések, válaszok a Go West topik kapcsán.
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=7280&forum=75&2

Hunor

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó