2017. november 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Beszéljünk magyarul?!
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
 seci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-13 10:12   
http://www.magyarora.com
es ez ingyen van, nincs ilyen-olyan premium-szolgaltatas.
-seci

Krisz11  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-04 16:17   
2005-02-19 15:10, perec:
-

Köszi, Perec. Ez jo tipp volt.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-12-16 19:29   
2006-12-16 16:42, kalacs:
-

Hello Kalacs!

Udv a MONon, es ime egy technikai utmutato:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=121&forum=70&7

Hunor

kalacs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-12-16 16:42   
Megvan! Nem kellett nagy ész hozzá.

kalacs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-12-16 16:41   
2006-12-11 11:28, annapecs:
-

Sziasztok,
Egyenlöre nem tudom, hogyan kell új hsz-t írni, anélkül hogy válaszolnék valakiére.
A téma közelröl érint. Feleségemmel és három fiúnkkal 1989 januárja óta Kanadában, Ottawában élünk. Egyikünk sem beszélt angolul amikor ideérkeztünk. A gyerekek az iskolában szinte pillanatok alatt megtanulták a nyelvet, nekünk nehezebb volt. 38 éves voltam. A gyerekek pár hónap után javasolták, hogy otthon is angolul beszéljünk, hogy nekünk, szülöknek, könnyebb legyen a nyelvtanulás. Határozottan elzárkóztunk a javaslattól s megtiltottuk otthon az angol nyelv használatát. Ma a "gyerekek" 28, 32 és 33 évesek, kitünöen és folyékonyan beszélnek magyarul. Egymás között és velünk, még akkor is ha angolok is vannak a társaságban, csak magyarul beszélnek. Eszükbe nem jut angolul szólni hozzánk. Az angolt kitünöen, szinte akcentus nélkül beszélik s mi is megtanultunk elég jól angolul, bár hosszabb ideig tartott mint a gyerekeknek.;)
Kétség kívül eltökéltség kell ehhez, de a befektetés eredményes.

annapecs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-12-11 11:28   
Növérem és én Magyarországon születtünk egy sváb családban 1955/1956-ban. Szüleink, nagyszüleink, rokonaink csak németül beszéltek velünk. Igy mi az óvodában tanultunk meg magyarul. Késöbb, mikor már a 7./8. osztályba jártunk inkább magyarul beszéltünk.

Aztán a szakközépiskola elvégzése után ide kerültünk Németországba. Nyelvtudásunk ellenére nem volt egyszerü a kezdetünk. Ennek ellenére képes voltam itttartozkodásunk 2. évében a reáliskolát eredményesen elvégezni.

Továbbá is itt németül beszélünk. Csak a növérem meg én beszéltünk egymás között magyarul, mi ritkán fordult elö, pl. a telefonon. Különben férjeink miatt, kik németek, németül beszéltünk. Növérem halála óta ritkán van lehetöség magyarul beszélnem. Ezért kerestem magamnak 2 magyar barátot az interneten, kikkel tudok csevegni és a nyelvet gyakorolni. Anna

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-19 15:10   
Egy magyarul tanulóknak szóló, háromnyelvű (magyar, német, angol) magazin linkje, ahol a tartalomjegyzéket és mintaoldalakat lehet megnézni:
http://www.magyarultanulok.com/

manoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-19 11:06   
A kérdés: beszéljünk magyarul? Feltétlenül. Ha már az a szerencsénk megvan, hogy a gyermekeinkkel magyarul tudunk beszélni, akkor feltétlenül meg kell öket tanítani. A külföldi ország (ahol élünk) nyelvét így-is úgy is beszélniük kell, hozzájön még a különbözö idegen nyelvek tanulása. Ès ahogy a mondás is mondja: Ahány nyelvet tudsz, annyi ember vagy.

Viktoria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-17 14:02   
2005-02-17 13:56, poesje:
-
Elnézést így jár, aki...

Hello poesje!
Köszi neked is, hogy talaltad az oldalt! Mindjart oda is nezek, hogy mi minden van ott. Epp tegnap kezdtünk el egy temat, Hunor pedig nyitott is egy uj topikot, hogy hogyan tanult/nem tanult meg a parom magyarul... A ferjecskem eppen tegnap kezdte meg magyar tanulmanyait, ugyhogy nagyon jol fog jönni ez a tipp az emlitett weboldallal, mar elöre sejtem!
üdViktoria

Viktoria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-17 13:56   
2005-02-17 13:20, ubuge:
-

Köszi Ubuge!!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-17 13:56   
Elnézést így jár, aki egy nadrággal több lovat akar lovagolni.
Ubuge polgártárs, köszönöm a kiigazgatást

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-17 13:20   
2005-02-17 12:57, Viktoria:
-

Kedves Viktória,
Poe olvtársnő szórakozottságában valóban lefelejtette a linket, amelyet egy másik vitalikba már bemásolt.
Íme: www.magyarora.com

Viktoria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-17 12:57   
2005-02-17 11:24, poesje:
-
Találtam egy magyar weboldalt, ahol...

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-17 11:24   
Találtam egy magyar weboldalt, ahol a magyarul tanulók és tanítók sok érdekes segédanyaggal bővíthetik eszköztárukat.
Kiejtési gyakorlatok, hanganyag, könnyebb-nehezebb szövegek vannak itt kezdőknek és haladóknak.

Attila  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-17 03:52   
Kedves Zsuzsa!

Ha távoli országban él az ember, akkor a legfontosabb, ha át tudja adni anyanyelvét gyermekeinek, unokáinak. A színvonal sokszor rajtunk kívûl álló okok miatt lehet, hogy nem magas, de ha valaki tud kommunikálni magyarul, akkor beveszik a cserkészetbe ( alapkövetelmény a magyar nyelv), ha már cserkész, akkor a társai, barátai hívják a magyar iskolába, néptánccsoportba, stb. És szép lassan kialakul a magyar baráti kör. És szép lassan emelkedik a nyelv színvonala.
Nem maungról beszélünk, hanem azokról a második, harmadik generációs magyarokról, akik még mindig magyar közösségekbe járnak és ha akcentussal is, de folyamatosan beszélgetnek fennakadás nélkül társaikkal, csoportosan vagy a barátokkal közösen látogatnak HAZA és aztán felváltják ( váltanák...) a régi vezetôket, behozva társaikat is a közösségi munkába, hogy ez a folyamat soha ne akadjon meg.
Elég ideálisnak hangzik?

Attila

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-12 10:00   
Draga Zsuzsa ilyen "szakmai betegekre" van szuksegunk mert hiszen ti muvelitek a nyelvet mi csak beszeljuk

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-12 03:28   
Kedves Böbe, nincs itt semmi érthetetlen: az a bajom, hogy mint filológiai alapképzettségű ember, maximalista vagyok. "A baj nem az ön készülékében van". Hanem bennem.
Szakmai betegségem van.

Kata78  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-11 12:39   
Sziasztok!

Van véletlenül itt valaki, akinek Csemetéje Írországban jár iskolába?
Mi Corkban élünk,(nem rég jöttünk csak) és az én Törpéim itt járnak suliba. Tanulják az angolt, ebben tudok nekik segíteni, de írül is oktatják őket, ahhoz viszont teljesen kuka vagyok!
Egyébként tényleg hihetetlen gyorsan ragad rájuk a nyelv.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-11 09:45   
Zsuzsa nem igazan ertem amit itt mondtal . A gyerek megtanul beszelni hasznalja majd ezeket a nyelveket a mindennapi eletben,nem irodalmarkent nyelvtani hibatol mentesen de nem is ez a fontos. A lanyaim 4 nyelven beszelnek .Az anyanyelvukon magyarul , svedul ,romanul ha szukseguk van ra es angolul. Nem irnak helyesen mindegyik nyelven de ahhoz manapsag van segedeszköz hogy kijavitsak iromanyaikat . Ettöl fuggetlenul nagyon jol ellatjak a feladatukat a munkahelyukön

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-11 08:29   
Igen, kedves Zuló, viszont igazi kétnyelvűség nincsen, hát még háromnyelvűség.
Gyermekkorban meg lehet tanulni könnyedén akár öt nyelvet is, úgy, hogy a gyermek több-kevesebb nyelvtani hibával, és nem képlékeny nyelvezetet használva, beszéli ezeket.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-10 16:30   
2005-02-09 18:51, paquito:
Szia Paquito! Ne csinálj a 3 nyelvűségből gondot. Egy gyerek, mint a szivacs a vizet, úgy szívja magába a nyelveket.

Egy felnőtt már nem!

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-10 16:13   
-
Kedves Paquito,

Én Brassóban születtem, Otthon szüleimmel magyarul beszéltem. Az ovodában meg románul kellet beszélnem,…megtanultam. Késöbb magyar iskolában jártan 4-ig, azután meg ujra román iskolában. Most meg Németül tanulgatok (sikeresen), sajnos hogy ezt nem gyerekkorom ota tanulom, mert akkor a németet is legalább ugy fujnám mind többit.
Evel csak azt akarom mondani, hogy az anyanyelvét bátran tanulja meg a gyerek minél hamarább. Minél hamarább annál jobb. A környezetében majd ugyis megtanulja a Spanyol meg az Angol nyelvet.

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-10 16:11   
2005-02-10 00:52, Pompéry Berlin:
-
...ahol a "megboldogult" időkben a lakosság jelentős része háromnyelvű volt.
-
Igy igaz Judit.
Sajnos hogy az akkori barátnöm (zsido lány), a város legjobb Német iskolájában tanult. Az « öreg » Andor (édesapja) nagyon megkért (ö tudott magyarul is) hogy a lányát Juliát tanitsam meg magyarul. Sajnos kényelmesebb volt neki-nekünk a közös nyelven beszélni, románul. Nem is akarta a magyart megtanulni, mert édesapja halála után ki is diszidált Párizsba. Nyomát veszitettem.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-10 03:00   
Kedves Paguito,
arra viszont felkészülhetsz: ha a gyermek közelében te vagy az egyetlen, aki magyarul beszél, rettenetesen nehéz dolgod lesz, hogy elfogadhatóan megtanuljon magyarul.
És ne feledd: a kisgyermek mindig a környezetéhez szeretne alakulni, tehát nem valószinű, hogy házon kivűl hozzád majd magyarul szólna.Vagy csak akkor, ha magyar környezetbe viszed.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-10 00:52   
-
Gondolj csak Pozsonyra, Brassóra, stb., ahol a "megboldogult" időkben a lakosság jelentős része háromnyelvű volt. Gond nélkül. Az én környezetemben vannak szintén háromnyelvű családok. Ha konzekvensek a szülők, jól megy a dolog. Azzal azonban már a kétnyelvűségnél is tisztában kell lenni, hogy minden nyelve egyenként kicsit szegényebb lesz, mintha csak egyet beszélne. De a 3x90% még mindig sokkal több, mint az 1x100%. Az ezzel járó előnyök (nemzetközi kommunikációs képesség, több kultúra ismerete, a fazék peremén túl látás képessége, nyitottság, stb.) mindenképen kompenzálja a hátrányt.

A gyerek miatt pedig ne fájjon a fejed: ösztönösen és kitűnően meg tudják különböztetni, hogy kivel hogyan és nem keverik a nyelveket. Normál esetben. (Pszichés problémáknál más lehet a helyzet, de tételezzük fel, hogy egészséges körülmények közé születik.) Fontos viszont, hogy a mindenkori nyelv kötődjön egy emberhez. Vagyis Te ne beszélj vele hol így, hol úgy.

Ha visszaolvasod az elmúlt 2 év vonatkozó bejegyzéseit a kétnyelvűség, gyerekek magyarul, stb. rovatokban, látni fogod, hogy csak ismétlem itt a tapasztalatokat.

Ha a javasolt módon jársz el, a siker garantált lesz, de tudd, hogy a dolog sokéves kőkemény konzekvenciát, önuralmat igényel.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-09 23:20   
-
Szia Paquito, ajánlom ezt a könyvet: Steven Pinker: The Language Instinct (1994), én sok fontos és érdekes dolgot megtudtam belőle. Remélem ez választ ad néhány kérdésedre. Egyebek mellett kiderül belőle, hogy a kisgyerekek nagyon jól helyre tudják tenni a fejükben ezeket a dolgokat, és nem szokott ártani nekik a többnyelvűség.

paquito  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-09 18:51   
Sziasztok

Nagyon erdekesek a hozzaszolasok, ez a tema engem is erdekelne. Van valaki, aki harom nyelven tanitja a gyermeket? A parom spanyol, en magyar vagyok es egymas kozt angolul beszelunk. Mi most tervezunk csaladot, de sajnos dilemmat okoz, hogy tanitsuk-e harom nyelven a gyermekeinket. Attol felnek, hogy sokaig nem szolalna meg, vagy osszekeverne a nyelveket. Mi a velemenyetek?

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-09 00:14   
2005-02-03 21:17, Chichi:
-
Kedves Chichi,

a mi lányunk itt született Kaliforniában és itt nött fel, csak kétszer volt Magyarországon röviden, kb. 2 éves és azt hiszem 9 éves korában, de Svájcban többször voltam vele ahol nagyszülei is magyarul beszéltek vele. Mivel férjem is magyar, mi itthon magyarul beszélünk vele, most 25 éves. Angolul a játszotársaitol, ballett iskolában aztán az ovodában tanult meg.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-09 00:06   
Kedves Chichi, Kadarka,

csak ajanlom ismerkedesre, kotetlenebb csevegesre, folytatasra a Bemutatkozas2 - Udvozles, cseveges cimu topikot (Mi vagyunk! temakor alatt), ime a linkje:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=474&forum=29&520

Ezt csak azert, hiszen ebben a topikban elsosorban a magyar nyelvhasznalatrol/ tanulasarol esik szo, mig ama ajanlott pedig pont kotetlen beszelgetesre. Tudom, eleg nehez ujonnan kiismernie az embernek magat a MON-birodalomban, de lesz majd aktualis tartalomjegyzek - addig roviden igy foglalhato ossze a lenyeg: minden temakorben a cimnek megfelelo topikok vannak, minden topikhoz a cimnek megfelelo temat kell irni, illetve kotetlen, teljesen valtozo cseveges az altalanosabb topikokban, pl. a fent ajanlott topik, vagy akar a Cseveges temakor alatt, stb.

Es udv megegyszer itt a MONon, gyertek gyakran.

Hunor

Kadarka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-08 23:19   
Kedves Chichi

A ferjem ausztral, akivel Budapesten ismerkedtem meg es ott is eltunk 3 evig. De a ferjem nem tanult meg magyarul valami jol, ezert nekem konnyebb a mindennapi elet itt Ausztraliaban, mint neki Magyarorszagon. Ezert jottunk ide.
Szeretek Ausztraliaban elni, de en szerettem Budapestet is (pesti vagyok).

Nem csodalkozom, hogy tengeribeteg vagy a hajon... Mi Guadaloupe-rol hajoval mentunk egy kis szigetre (a VIHAROS tengeren) es meg kell mondanom a hajo nagyresze vegighanyta az utat...
Egyebkent nem volt gondod a helyiek akcentusaval? Ugy emlekszem eleg furcsan beszelik az angolt Antiguan. Illetve van egy angollal kevert helyi nyelv is, igaz?

Udv, kadarka

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó