2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> "...amerikásmagyarok..."
Új topik indítása  
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-13 07:26   
2009-03-10 12:04, jenoe:
-
Válaszod várom (ha van pofád ara).
-

Kedves Jenő,

választ ne várj, volt, de az már magyarországi verekedést helyezett kilátásba... így további válaszadásra nincsen lehetőség.

Hunor

jenoe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-10 12:04   
2009-03-10 11:30

-

Ki meri nekem azt mondani, hogy disszidens vagyok. A Corvin-közben harcoltam, és november végén már kerestek a pufajkások. Mit gondoltok, mi történt volna velem, ha nem menekültem volna el? Azt mondod, hogy en disszidens vagyok, Kossuthal és Rákóczyval, és a többi nagy magyarokról nem is beszélve, akkor én büszke vagyok, hogy te disszidensnek nevezel. Nem akarom neked azt mondani, hogy 52 év után itt Németországban még mindig magyar állampolgár vagyok. Hogy mondja a Szózat, "Hazádnak rendületlenül..." Azt mondod, hogy Kádár alatt jól éltél, én Kádárt hazaárulónak és többszörös tömeggyilkosnak nevezem, és azt mondom, hogy ő és te a történelem szemétdombjára valók, és téged üdvözölnek a kivégzett és bebörtönzött és elhurcolt bajtársaim, de én nem. Átnéztem mindent, amit irtál, az egy kislelkü megsértett bunko embernek lenyomata. Csak egyet tudok mondani, az én Magyarországom a szivembe van, és nem a gatyámban. Engem otthon mindenhol, és mindenki tisztel, és én mindenkit tisztelek. Nem vagyok gazdag, se szegény, de sokat köszönhetek a német nemzetnek, ök engem, mint büszke magyart, kedvesen fogadtak, mint egyszerü pesti srác, itt szakmát tanultam egészen az egyetemig a német nép költségén, ma pedig minden részben a német közösség tagja vagyok, mint elismert MAGYAR. Válaszod várom (ha van pofád ara).

jägaren  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-07 11:58   
2009-03-06 12:50, bobe:
-

Szia!

Igazad van, igyunk Chacha egészégére! És reménykedjünk,hogy a következö lobotomi segiteni fog rajta!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-06 14:52   
Kedves Bogdanovits, pont azért voltatok vala románok Magyarországon, mert olyan emberekkel kerültetek össze, mint Chacha.
Engem Bukarestben senki sem néz románnak. Ennek nagyon sok a hátránya, de megéri.

bogdanovits  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-06 14:15   
2009-03-05 10:33, Chacha:

-

Kedves Chacha... vagy Csacsa ha már magyarkodunk?
Csak arról nem beszélsz, hogy miképpen idegen a magyar magyar földön. Mert bizony úgy voltunk, vala. Most legalább magyarok lehetünk idegen földön, mert Magyarországon CSAK románok voltunk.
Honnan tudod te, hogy mi a mi életútunk és mi a mi feladatunk?! Honnan tudod te azt, hogy majdan esetleg nem az én kezemből fogsz enni? És honnan tudod mit hoz a jövő? És, ma már ki meri azt mondani, hogy diszidál? Ma itt lakom, holnap ott. Miért? Mert ezt hozta a sors. DE ettől magyar vagyok, voltam és leszek, sőt a gyermekeim is azok, és azok lesznek és ha rajtam múlik, akkor bizony az ők gyermekeik is azok lesznek. Ja, és pontosan mit is értesz az alatt, hogy diszidálás?
Üdv,
Miki

bogdanovits  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-06 13:10   
De jó, hogy elköltöztünk Magyarországról....
Sajnos nem a gazdaság, nem a környezet, hanem a társadalom szennyezett. Sok idő kell.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-06 12:50   
Es en meg csak nem is vagyok amerikas, es magyar sem Chacha szerint. èlvezet olvasni a badarságait. Ilyen jol rég szorakoztam. Nem kell felmergelödni emberek, igyunk egyet az egeszre.
Judit, Lepu, többiek köszönet, hogy birjatok cérnaval.

egy svedes.....

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-06 11:38   
2009-03-05 21:05, bazsi55:
-

"Hunor, szerintem simán kivághatnád a hozzászólásait, mert sérteget minket, a becsületünkbe gázol (pl. rólunk írta: Én meg köpök rájuk... ), de légy szíves ne tedd, annyira viccesen együgyű... "

Óóóóóóóó, ez annyira, de annyira, hogy komolyan sincs mit reagálni rá (ahogy Judit írta, itt vitába szállni értelmetlen). De a maga nemében tényleg rendhagyó, ha nem húzodik sokáig, ennyi marad, akkor egy tanulságos topik is, nem? Nem jutott eszembe a törlés eddig...

Hunor

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-06 10:52   
2009-03-05 15:35, Pompéry Berlin:
-
Kiegészítés:

...Ha valaki egész életében mindössze 2 napot töltött külföldön és hazasietett, ...
-
... mert nem vette észre a lehetőséget, mert nem örült az új ismereteknek, de elrémítette a más. Ez a rémület tartós élménye, ezért eleve elzárkózik a további kihívásoktól. És ebből sokminden következik: -->

Nem ír róla, ezért csak találgatni lehet és nem is ide tartozik, de: megérdemelne egy kitérőt, hogy mennyire sikerült vagy nem sikerült megtalálnia magát 1989 után. Vélelmezhetőleg nem, és ez okozhatja azt a realitásvesztett igyekezetet, amellyel a történelmi tényeknek vakon ellenállva védelmezi a letűnt rendszert. Ez egy érdekes jelenség, amelynek súlyos pszichológiai okai lehetnek. Nem kell szidni, chacha-t, mert nem tehet róla.

Nekünk viszont itt nem feladatunk, hogy pszichés problémák feldolgozásában segítsünk, mi több, ahhoz kéretlenül eszközzé váljunk.

Javaslom, hogy hagyjuk a dolgot ennyiben. Mint mondám: spongya rá!

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 21:48   
-

A világháború is úgy indult 39-ben hogy lengyel katonáknak öltözött németek lőtték a Gleiwitz-i
adó vagy rádióállomást.
Bár állítom hogy Lepu"úr"ezt is úgy tudja hogy a támadók álruhás oroszok voltak...

Hitlernek nem kellett (volna) ürügy a háborúhoz. Készült rá.
Vagy ott voltál Chacha és beszéltél a németekkel??

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 21:39   
2009-03-04 13:43, Chacha:
-

A legtöbb szenvedést a Szovjetunió szenvedte el a háború során.
Ők adták a legtöbb áldozatot is...

Lehetett volna kevesebb is, ha a honfitársaikat nem lövik hátba "aki visszafordul, azt mi löjük agyon" - meg is tették, valamint ha adtak volna a katonáknak fegyvert és élelmet...

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 21:34   
-

"Ne marj abba a kézbe amely enni ad!"

Fiatal csirke vagyok, nekem "az" a kéz nem adott ugyan enni.... De fizetnem kell azért, amit nem is kaptam!!!!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 21:21   
Tapasztalataim szerint a kommunizmus, a szocializmus az egy nagy rakás hazugság, hazugság és még több hazugság. Másik véleményem meg az, hogy a vörös fasiszta rendszer egyenrangú a másik fasiszta rendszerrel. A vitába nem állok bele, több mint 50 éve nem kellett nekem "elvtársakkal" csevegni vagy kapcsolatot tartani és ezen nem akarok változtatni.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 21:07   
Nagy az Isten állatkertje...

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 21:05   
Na, a nagy magyar a lehető legmagyarabb becenévvel (Chacha) osztja itt az észt

Hunor, szerintem simán kivághatnád a hozzászólásait, mert sérteget minket, a becsületünkbe gázol (pl. rólunk írta: Én meg köpök rájuk... ), de légy szíves ne tedd, annyira viccesen együgyű...

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 20:27   
2009-03-05 18:28, Fredi:

Hm. rám?

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 18:28   
Poe
"hátha ragad rád még valami!"
Esetleg kosz, de az magyar!

maryanne  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 17:40   
-
Chacha, megdöbbentö a batorsagod (es most finoman fogalmaztam) hogy minket, külföldön elö magyarokat nemcsak hogy lebecsülsz, hanem meg egy kaptafa ala helyezel. Fogalmad sincs arrol, hogy ki a disszidens közülünk, azt sem tudod ki milyen okbol hagyta el hazajat. De nem is tartom fontosnak, hogy ezeket a dolgokat elmagyarazzam neked, hiszen a gondolkodasmodod
önmagadrol tanuskodik.

Sertegetsz mindet es fogalmad sincs, hogy mi hogyan elünk külföldön, mit eltünk at, azt hiszed, hogy mindeki gazdag es csak a labat logatja, mi több hazaarulo a szemedben. Meg azt is elvarod, hogyha mi hazamegyünk, akkor huzzuk meg ott magunkat, - mert Te, mint okos Toni felepitetted a hazad es Kadarrol almodozol, - mar többnek es mi több ettöl hazafinak erzed magad. Hany eves vagy nem tudom, de nekem az az erzesem, hogy te otthon nem latod a fatol az erdöt.

Gondolom van egy szobrod vagy valamilyen emlektargyad a balvanyodrol, akkor meg tudod, hogy mi a dolgod, de minket ne sertegess.
Ha meg nosztalgiara vagysz, van meg harom orszag, ahol megprobalhatod es akkor a sajat börödön fogod tapasztalani, hogy milyen az „ a kez, amely ott neked kenyeret ad.“

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 16:03   
2009-03-05 15:35, Pompéry Berlin:
-

Mondom én, hogy a téma nem érdemel érzelmeket! Lássuk inkább a kőtt tésztát!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 15:35   
Épp hosszabb lélegzetet vettem, hogy válaszoljak chacha-nak, de mégsem teszem. Úgy érzem, falra hányt borsó.

Ha valaki egész életében mindössze 2 napot töltött külföldön és hazasietett, mert a határon túl minden idegen, továbbá nincs igénye arra, hogy megismerjen a maga szűk világán kívül mást (vélelmezhetőleg nem beszél egyetlen idegen nyelvet sem), az nehezen értheti, hogy létezik többféle mérce és azoknak van létjogosultságuk.

Innen kár tovább fejtegetni, hogy pl. nem minden határon túli magyar disszidens, hogy igenis lehet beilleszkedni máshol, továbbá érezheti magát az ember otthon, pl. Berlinben, anélkül, hogy megszünne magyarnak lenni és igenis befogadják ott, ahová ment. (Épp ez a jellemző Amerikára, amely évszázadok óta közismerten és gyakran idézetten a nemzetek olvasztótégelye.)

De, mint mondottam, mindez fölösleges okfejtés.

Erről ennyit, spongya rá!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 14:42   
Kedves poe, kivetted a számból a szót.
Pont azt akartam írni, hogy a Kárpát-medencén kívüli magyarok fórumára jött szövegelni. Szóval provokálni akart. Szóval provokátor.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 14:03   

Nekem nem lenne pofám (mittudomén)Franciaországban osztani az észt az ottaniaknak, meghúznám
magam és örülnék ha kapok valamit.

De mégiscsak van pofád idejönni a külföldön élő magyarok fórumára, és ahelyett, hogy meghúznád magad, és örülnél, hogy szóba állnak veled, osztod, na nem az észt, hanem a marhaságaidat.
Ha nem lennél sajnálnivaló, akkor haragudhatnék is rád. Így minek?
Voltál 20 éve másfél napot Bécsben, ami már szinte magyar és azt hiszed, mindent tudsz a külföldről? Inkább olvass, érdeklődj, hátha ragad rád még valami!

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 13:40   
Na akkor idézzük Hofit.
A szóvívö úgy kezdte, hogy:

"Az az igazság, hogy... megszólalt anyósom: akkor hazudik."

Menj vissza az általános iskolába és tanuld meg a történelmet. Ugye a katyini erdöben a nácik lötték le a lengyel tiszteket?
Nem kintröl mondom meg neked mi a fasza, hanem azt, hogy addig hamisították a történelmet, míg magad is elhiszed a nyilvánvaló hülyeségeidet. A KGB levéltárát már rég kinyitották, tudjuk ki bombázta kassát, nem a magyarok, nem a németek és nem is a románok voltak...
Csak utána kellene olvassál...

Chacha  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-05 10:33   
Az az igazság hogy...

1. Igaza van Hunornak hogy Lepu "úr" reagálását "kitette"innen hiszen az általam indított topic világosan arról szól amiröl Lepu "úr" "kitett" írása nem.
Az is igaz persze hogy én is "elkanyarodtam" a főtémától(disszidensek)ami miatt bocsánatot is
kérek... és igyekszem a továbbiakban úgymond témánál (a disszidensek)maradni.
Ide még annyit hogy bár tisztességesen végigolvastam Lepu "úr" "kitett" írását de... úgy ráztam le
magamról mint kutya a vizet!
Már az elején hazugsággal indít...
Kassát német "rendelésre" magyar katonaság bombázta(tehát a magyar magamagát bombázta!)hogy ürügy legyen a Szovjetunió elleni támadásra!
Egyébként a fasiszták álruhában sztori nem új...
A világháború is úgy indult 39-ben hogy lengyel katonáknak öltözött németek lőtték a Gleiwitz-i adó vagy rádióállomást.
Bár állítom hogy Lepu "úr" ezt is úgy tudja hogy a támadók álruhás oroszok voltak...

2. Nincs amúgy vele semmi bajom (nem is ismerem)és személy szerint vele nincs is semmi bajom csak azzal amit képvisel - a kintröl való kioktatást.
Nem tudom hol él (nem is érdekel) de miért nem azokkal okoskodik?
Biztos azért mert megmondanák hogy ők az őslakosok... és egy bevándorló nekik ne magyarázzon.
A disszidensek két szék között a pad alá estek-esnek.
Ott nem fogadják be őket(hiszen nem oda születtek) de itt sem kellenek-hiszen innen meg elmentek.
Vagy nincs így?
Mindenki (én is) csakis a saját példámra tudok támaszkodni.
Egyszer voltam nyugat-európában (89 Bécs) de meghúztam magam mert idegen voltam (két napot
töltöttünk ott) és alig vártam hogy hazaérjünk mert minden idegen volt (furcsa)ugyanakkor tudtam hogy csak vendég vagyok tehát úgyis kell hogy viselkedjek!
Idehaza viszont ha egy kínai számomra (és mindenki más számára!) illetlenül viselkedik akkor mindenfajta teketória nélkül szájon vágom.
Én vagyok itthon és az idegen kussoljon-mint én Bécsben 89 nyarán.
Tehát az a lényeg hogy az ember ne szégyellje ha otthon van és ha vendég akkor ne úgy viselkedjen mint otthon.
Magyarán vendégként húzzuk meg magunkat...
Namost (ebböl kifolyólag) el sem tudom igazán képzelni hogy aki se itthon nincs itthon-se
külföldön(a disszidensek) azok ezt hogyan élik meg.
Itt ugye vendégek de külföldön sincsenek igazán otthon.
Persze vannak olyanok is akik ha hazajönnek nem húzzák meg magukat... erröl a "hármas pontban" emlékezek meg.
Szóval biztosan nem könnyű a disszidálók helyzete mert bár odakint(gondolom)egytöl-egyig pénzben fürdenek de azért... IGAZI otthonuk már nincs!
Hogy mondta Kabos Laci?
"Idehaza többet ér egy fokhagymás zsíroskenyér mint kint a vastaps!"
Én még tovább is megyek...!
Én inkább egész nap a szeméttelep kupacai közt bújkálnék koszosan (stb...stb.) csakhogy itthon lehessek minthogy külföldön élnék pompában és tejben-vajban.
Az is kapitalista vívmány hogy az ember költözködjön... - de ne csak (teszem azt)5 km-t hanem 100-at...200-at...300-at!
Hogy képzelik ezt?!
Mert hogy amerikában úgy csinálják...
Igen?
Csakhogy amerikában ezeknek a "vándorcigányoknak" nincsenek gyökereik!
Mit tudják ezek hogy mennyi vesződséggel-lemondással(stb.) jár egy ház felépítése.
Nagy nehezen felépítkezik az ember aztán csak úgy költözzön...?
Abban a házban benne van az egész élet!
Na de hogy jön ez ide...
Úgy hogy a disszidálók "köptek" a gyökerekre amikor kimentek!
Én meg "köpök" rájuk...

3. Meglehetős nagy rokonsággal rendelkezem.
De érdekes módon egyetlen egy ember van (és a már kint "összeszedett" családja)aki disszidált
közülünk viszont megnyugvással tölt el hogy vér szerint ez nem is rokon...stb...stb.
A lényeg hogy 97 tavaszán elhunyt megintcsak egy rokon és ez a disszidens rokon is hazajött a temetésre.
Rögtön kirítt a tömegböl...
De nem húzta meg magát.
Ez se tetszett... az se tetszett ("én nem nézem meg Mariska nénit mert úgy akarok rá emlékezni amilyennek ismertem")a toron is csak lesett meg stb...stb.
Összességében rossz benyomást tett a rokonságra.
És a vége az lett hogy amikor már többet ivott a kelleténél akkor elkezdte hogy ti így ti úgy tehát érzékeltette hogy ő micsoda egy hadjde nagy ember mi meg...!
És volt a vendég!
És mi voltunk-vagyunk otthon!
A vége az lett hogy apámmal karonfogtuk és szó szerint kidobtuk az utcára.
Azóta se láttuk.
Nekem nem lenne pofám (mittudomén)Franciaországban osztani az észt az ottaniaknak-meghúznám magam és örülnék ha kapok valamit.
Ez a különbség köztünk tisztességes Magyarországon élő magyarok és a külföldön élő"magyarok"
között!

4. Nagyapa mesélte annak idején-és idevág.
A faluba először a németek "tértek be"...
Megettek mindent...elvittek mindent!
A gyerekek-öregek-nők-katonaképes férfiak a verembe bújtak elölük.
Majd jöttek az oroszok már 44 végén.
És mi történt?
A falu adott nekik enni ők pedig fát adtak tüzelni és segítettek építeni ezt-azt.
Játszottak, énekeltek, tábortűz... mint a filmeken!
Aztán ahogy vonultak tovább nagyapámék mentek velük (mint önkéntesek!!!) harcolni.
Kaptak puskát...mindent.
Nagyapa partizán lett.
45 tavaszán pedig mikor hazament megbecsült tagja a falunak.
Jött a TSZ...stb...stb.
És szidjam a Kádár-rendszert?
Előbb köpném magam szemen!
Hogy is szól a mondás?
"Ne marj abba a kézbe amely enni ad!"
És a disszidensek ezt elfelejtették!

zacherlászló  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-04 20:08   
2009-03-04 16:23, ubuge:
-
Valóban sok a hülye itthon-rekedt! (Dec. 5. óta pontosan tudjuk, hogy mennyi!)

És ugyan az első beíró (első MON-os beírása!) igazán bosszantó, de nem kell komolyan venni. Szerintem.
Magyarország viszont szabad ország: ma már bárki (vezető politikus, min.elnök) is szabadon mondhat hülyeségeket, hazugságokat. Következmények nélkül!

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-04 19:46   
Nekem csak ez ugrott be: http://www.youtube.com/watch?v=qm4EGssemvI

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-04 19:32   
A kintről kuss téma már nem újdonság, hasonlók szerepeltek itt is:

Kinek, minek néznek bennünket otthon, ha hazamegyünk?
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=4413&forum=75&150

Nyugati magyar - magyar magyar kapcsolatok (Hol vagyunk otthon?)
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=153&forum=75&343

Magyarként külföldön, külföldiként otthon
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=55&forum=75&52

Szóval eddig semmi új, egy, vélemény, de azért kiváncsi lennék, hogyan támasztja alá írását chacha.

1. Érzelmek alapján írsz, csak úgy haragszol, és kerestél egy kapcsolodó fórumot, hogy belekiabáld a bánatod?

2. "Ami már inkább probléma, hogy ezek a... disszidensek 89-ig sem voltak csöndben (azóta meg pláne...), hanem örökösen kintröl osztották és osztják az észt nekünk."

Tudnál sorolni pár példát, hogy örökösen hogyan osztották az észt külföldről 89 előtt, és hogyan osztják most?

...stb... még lenne pár kérdésem, de inkább majd legközelebb.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-04 19:20   
2009-03-04 17:46, Lepu:
-

Kedves Lepu,

áttettem az üzeneted a topikodba alá, útmutató link lent. És javaslom, az eredeti felvetés legyen a topik témája, attól elérő pedig a törzsasztal alatt.

Hunor

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-04 19:15   
Kedves Chacha,

őszintén szólva még mindig bizonytalan vagyok, hogy érdemes-e bekapcsolódnom ebbe az egyoldalú beszélgetésbe. Mert szerintem az nem párbeszéd, ha valaki csak megmondani kívánja a véleményét, de ellenérvekre nem nyitott.

Bizonytalan vagyok továbbá, mert "vita"indító írásodban olyan dologokat állítasz, amelyek szöges ellentétben állnak a történészek által bizonyított történelmi tényekkel. Ez, tudod, kicsit olyan, mint Williamson püspök nemrég nagy vihart kavart állítása, miszerint a gázkamrákban nem halt volna meg egy zsidó sem. Innentől minden vita meddő.

Azzal nem is kívánok tehát vitázni, hogy ki volt fasiszta és ki nem, kinek kellett (esetleg volt szabad) elhagynia a hazát és miért, ki kit erőszakolt meg. Nem hiszem, hogy ezen a ponton kéteteket kitevő történeti bizonyítékok felsorolásának a helye lenne. Azt, aki mindezt a nemzetközileg jegyzett történészeknek nem hiszi el, azt itt mi nagy valószínűséggel nem fogjuk meggyőzni.

Én másról szeretnék szólni, ami közelebb áll az első írás mondanivalójához. Engem mindig az a nézet iritál, ha valaki el kívánja vitatni a nemzeti hovatartozásomhoz való jogomat. Ez a "ki a magyarabb magyar" c. versengés és ennek kapcsán a magyarsághoz való jog megkérdőjelezése szerintem eszement hülyeség.

Az "itt élned, halnod kell" egy erősen 19. századi gondolat, amely a francia mintára kialakult nemzetállamok virágkorában dívott és Magyarhonban pedig pont azért jött divatba, mert a Habsburg soknemzetiségű birodalomban nem volt természetes az anyanyelv hivatalos használata, azt az 1844-es törvények tették lehetővé a fent idézett költő legaktívabb korában. Ma, 160 évvel később ez nekem idejétmúltnak tűnik. Mint ahogyan szerintem a Nemzeti Színháznak is akkor volt jelentősége, amíg az akkori Pesten csak német színház volt. Ma magyarul játszanak minden házban.

A nemzetiség egy adottság és nem vívmány. Különben egy a sok közül. Egy másik rovatban épp az identitásról vitatkozunk, amelyet nem csak a nemzeti hovatartozás határoz(hat) meg. Éppen ezért ezt nem lehet rangsorolni, fokozni, kiérdemelni, másoktól elvitatni. A magyarság személyes vonatkozásban definíció és öndefiníció kérdése. Ha valakinek úgy tetszik, tarthatja magát akár az eszkimók és hottentották között is magyarnak és megülheti március 15-ikét kokárdával, ha neki úgy tetszik. Ezzel nem vesz el senkitől semmit és - egészséges öntudat esetén - fütyül arra, hogy az "óhazában" ehhez mit szólnak. Ebből következik, hogy értelmetlen ötlet előírnni, hogy egy magyarnak hol kellene élnie.

Gondold meg, az országhatár nem mindig esik egybe a nemzetiségi vagy nyelvi határral. Hogy érthetőbb legyek: Mit tegyen egy svájci vagy egy belga? Ilyen nemzetiségek ugyanis nincsenek: Vagy flamand vagy vallon, de belgának csak külföldön, csak kifelé vallják magukat. Svájci sincs, csak svájci német, svájci francia, svájci olasz.

De nézzük a kérdést nyelvi alapon: németül beszél "a" német (ez a fogalom is vitatható, ha a bajorokat és a poroszokat akarnád egy kalap alá venni), az osztrák és a német svájci is. Német anyanyelvű kb. 100 mió. ember a földön a legnagyobb részük a fenti 3 országban él, de vannak még Erdélyben, Argentínában, Brazíliában, stb. is németek. Ha azok ott nincsenek jó helyen, akkor hová kellene "haza" menniük, szerinted? Ezeknek, kedves Chacha, Te milyen nemzetséget írnál elő és hol lenne szabad szerinted élniük?

Ha szabad javasolnom, próbálj meg kicsit felülemelkedni ezen az enyhén szólva korlátolt magyar=Magyarország gondolatkörön és nézz körül a világban! Rá fogsz jönni, hogy az általad felvetett probléma
- vihar egy pohár vízben
- az éremnek több mint két oldala van (hogy az általad nyilván ismert és feltételezem, nagyrabecsült Komlósra Jánosra utaljak, aki szerint három)
- a Te véleményed egy a sok közül, ezért nem illdomos az egész ország nevében szólni.

Üdvözlettel

Pompéry Judit Berlinből

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-04 17:46   
Lepu üzenete itt:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=4077&forum=4&12333

Hunor

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása  

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó