2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Milyen a magyar közösség a környezetedben?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-26 20:14   
Lafre:

Te eleg rezignaltnak tunsz! Vedd egy kicsit konnyebben a dolgot, vegul is nem elet/halal kerdesrol van szo...

lafre  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-26 09:52   
2004-10-25 23:39, bobo2003:

köszönöm optimista válszodat, a helyi körülményeket (amik nem idevalók) viszont én ismerem.

lafre

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-25 23:39   
Lafre!

En inkabb azt tartanam valoszinunek,hogy a magyar katholikus vagy mas egyhazi misszio nalatok is eppenhogy ossze akarja fogni a kornyek magyarsagat. En azt mondanam, hogy ne varjatok semmilyen meghivot, hanem intezzetek ugy,hogy egy magyar unnepet egyutt tudjatok unnepelni. Lehet hogy csak egy telefonon mulik;-)!

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-25 23:28   
Em!

Ezen ne muljon,egyszer elugrok hozzatok, mert szivesen ellesnek toletek egyetsmast

lafre  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-25 08:09   
a mi kis "falunkban" is van egy (kb. 110 fös) magyar kultúregyesület. rendezvényeinken 2-300 ember is össze szokott jönni. de elég egy-két ember is ahhoz, ha valamiféle személyes indokból széthúzást akarnak szítani. így van ez pld. egy régi vezetöségi taggal, aki ugyan megmaradt tagnak, de csak azzal a céllal hogy legyen joga kötekedni. nem mondja senki hogy az egészséges kritika nem kell - hiszen senki sem tökéletes.

így történhetnek olyan dolgok meg, hogy pld. az itteni katolikus misszió által szervezett okt.23.-i megemlékezésre a magyar kultúregyesület nem kapott se tájékoztatót se meghívót. ez viszont már átlépi a személyes keretek dimenzióját, az ittélö magyarokat próbálja felosztani vallási szempontok szerint, a "maradékot" diszkriminálva.

véleményem szerint ez egyedi eset lehet itt németországban, nem tudom elképzelni hogy az egyház aktuális célkitüzéseivel egybevágna.

Em  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-23 15:19   
2004-10-21 23:51, bobo2003:
-

bobo2oo3!

Montreali Mgyarközösség nevében köszönöm az elismerést.
Tegnap okt 23-án gyönyörüen ünnepelték meg az 1956-os Szabadságharc évfórdulóját a Montreáli Magyar Otthonban és a tmplomokban úgyszintén. A Magyar Otthonban Dr.Pilisi Pál tartot beszédet.Teltház vólt.

Üdv Em

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-21 23:51   
Elore bocsatom,hogy en egy magyar szervezet vezetosegehez tartozom,igy altalaban nagyon jol ismerem a felvetett oromoket es gondokat.
Em/Montreal: Ez mar majdnem paradicsomi helyzet, gratulalok a montreali szervezetnek!
Magyar lany/Svedo.: Nalatok klubtag es nem klubtag kozott ugye egy nehany euros eves tagsagi dij kifizetese a kulonbseg?
Pici: Nem lehet hogy Te es barataid tul magasra teszik a mercet? Ilyenre meg a magyar ohazaban sem nagyon vallakoznak az emberek,nemhogy a szorvanyban.Masreszt a szethuzas, azoknak a megkopkodese a csinalnak valamit? Legkozelebb megjobb programot szervezunk nekik, hogy tudjanak megjobban kopkodni! Hol itt a problema?
Oreg Halasz/Toronto: Bizony idoben at kellett volna adni a stafetat a fiataloknak.
Nalunk az okt.23 unnepsegre tavaly meg tobb mint 40 fo 56-os jott,iden mar csak 6.
En is vitainditonak szantam:)))

Em  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-12 18:53   
Itt Kanadában Montreálban szerintem szép és jó az összetartás a magyarok részéröl.A Magyar templomok értesitön és körleveleken keresztül értesitik a magyarokat minden rendezvényröl.Minden Karácsonykor a Magyar Otthon idös lakóit a magyar cserkészek szép müsór számal köszöntik. Anyáknapján úgy szintén.És még egy tapasztalatom minden magyar szülö gyermeke akármilyen régen élnek itt szépen beszélik a magyar nyelvet

Üdv Em.

Magyar Lány  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-10-06 20:17   
Sajnos en is a negativ tapasztalatrol tudok beszamolni:( Igaz kicsi varosban elek, de legalabb 500-ra tehetö a magyarok szama. Es itt ugy szeparadizalodik, hogy klubtag vagy nem klubtag valaki. Aki nem klubtag, nem kap meghivot sehova, sot ertesitot se, hogy esetleg magyar vendegmuvesz erkezik...Nem a közössegformalasrol kene szoljon ez az egesz?
S a fö klubtagok svedul beszelnek a sajat gyerekeikhez....magyar rendezvenyen...s kozben nagymagyarkodnak...

pici  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-09-27 00:10   
Böbének válaszolva:

Meglepett ez a kis beszámoló, amit írtál. Valóban szomorú, ahogy Fredi jellemzi. Nekem ugyanez a véleményem. Sajnos hasonló tapasztalataim vannak. Abban bízom, hogy csak mi néhányan vagyunk olyan szerencsétlenek, hogy ilyen közösségekre akadunk.
Feltételezem a külföldre szakadt magyarok többé-kevésbé beilleszkedtek környezetükbe, nincsenek anyagi gondjaik, csak éppen ezt a kis pluszt -a magyar kultura kulturáltan való továbbadását, megörzését- nem tartják fontosnak. Az a pár lelkes ember, aki azt hiszi, hogy felébreszti az alvókat, rendszerint csalódnia kell. A "kaszt-ok" ahogy írod, bizony hamar kialakulnak, elfelejtödik a legfontosabb, hogy jólétünkben nem szabadna elfelejteni azt az országot, ahol születtünk, hogy büszkén kellene a világnak az emlékezetében a magyar kultura csodálatos világát ébren tartani. Nem utolsó sorban magunknak, hogy ne legyünk csupán a jóléti társadalmak "fogyasztói"- hanem az ösi magyarságot -ha szétszórodott is- kultúrájában megtartani. Kulturáról beszélek -költöinkröl, íroinkról, dalainkról, filmmüvészetünkröl, tudósainkról. Azok a kevesek, akik azon fáradoznak, hogy itt-ott értelmes, tartalmas csoportokat összetartsanak, hálátla feladatra válalkoztak: a kritizálás a széthúzás, az érdektelenség aztán meghozza gyümölcsét, elveszik a lényeg. Èn azért továbbra is bízom benne, hogy akadnak társaságok, ahol pártatlanul, élvezve kultúránk örökségét él a magyarság.
Szeretnék olyan magyar társas´gról halanni, ahol ezek a jellemzök megtalálhatók, ahol a hétköznapi beszélgetések mellett nívós, tartalmas esték, összejövetelek vannak, Ahol az odajárók örülnek annak, hogy egyben egyek- nem akarják, hogy kivesszen a magyar szó ereje, szépsége, kifejezöereje.
Ha ilyen van kérem jelentkezzen, hadd örüljünk -mink, akik csalódtunk- hátha újból megjön a kedvünk és az uttörök tovább folytatják munkájukat.
pici

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-26 07:03   
Kedves Bobe,
amit írsz rövid és szomorú, de sajnos igaz. Nem csak nálatok, ez máshol is naggyából így van. Hiába, a magyarnak van tehetsége az önmegsemmisitéshez.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-25 20:12   
Svedorszagban is muködik egy magyar szervezet ugy mond "magyar haz". Vannak magyar egyesuletek is de magyarokra jellemzoen csak Stockholmban van több is attol fuggoen hogy uram batyam vagy elvtars vagy erdelyi mert sajnos kasztokba kerultunk mint a hinduk. Van egy par nagyon szorgalmas odaado ember aki önzetlenul a jövö nemzedekert probal tenni valamit es aztan vannak a többiek akik neha összegyülnek hogy szapuljak ezeket az önkentes szemelyeket. Ez szemelyes velemenyem es tapasztalatom nagyon remelem hogy ferden lattam es valojaban nem igy van.

Oreg_Halasz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-25 19:15   
Torontóban él talán az egyik legnagyobb létszámú magyarság Észak-Amerikában.
Sajnos ebből igazán semmi nem látszik.
Azok a régi 56-ok, akik valamikor hetvenes években megvásárolták a Magyar Házat, ma már sajnos nagyon idősek ill. sokan közülük meghaltak. Az utánuk következő generációknak nem sok lehetőségük volt a helyi magyarság irányzitásában. Az 56-os generáció, megrekedvén az akkori magyar állapotokban, némiképpen átörökitve annak a kornak az erőszakos szellemiségét, nem adott lehetőséget az utána következőknek a helyi dolgokba való érdemi beleszólásra. Ennek az lett az eredménye, hogy a fiatalabb korosztály elmaradt a Magyar Házból. Ma inkább nevezhetnénk nyugdijasok házának is. Mindezek miatt állandó pénzprobéámákkal küzd a Ház. A legújabb hirek szerint eladásra kerül a ház. Az itt lévő magyarok nem kapnak igazi támogatást senkitől, mindenki éli a saját maga lehetősége által megadatott életet. A közzösséghez való tartozás, a magyarság közös megélésének lehetősége sincs meg.
Ez történik akkor, amikor egy generáció elfelejtkezik arról, hogy felelőssége is van a következő nemzedékekkel szemben.

jelen irásom vitainditónak szánom és várom a véleményeket és ha vannak,akkor a jó példákat.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-18 17:45   
Kedves Hunor Meselek

Szoval tegnap volt a bostoni cserkeszcsapat uj cserkeszeinek felavatasa. Es a csapat hivatalosan is a Kulfoldi Magyar Cserkeszek Szovetsegenek reszeve valt. Megkaptak a 2-es szamot, es nevet valasztottak maguknak. Bodnar Gabor, cserkeszkorokben hires (mar elhunyt) cserkesz lett a nevado. Egy helyi erdoben megrendezett akadalyverseny utan, tabortuz mellett enekeltek cserkeszdalokat, es beszelgettek a cserkeszeletrol, illetve nevadojukrol.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-18 16:20   
Kedves Rigojanos,

meselj meg!

Hunor

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-11 18:47   
Mult szombaton elmentem a helyi magyar iskolaba, ahol eppen Anyaknapi musort adtak elo a gyerekek. A kulonbozo korosztaly szerint beosztott csoportok kulon keszultek a koruknak megfelelo eloadassal.

Az iskolai foglalkozasoknak otthont ado templom kertjeben is egy szabadteri unnepseg zajlott eppen, de onnan beszivargo angol nyelvu gyerekzsivalyon kivul semmi nem arulta el, hogy nem egy magyar altalanos iskola Anyaknapi unnepsegen ulok.

A konyhaban sorakoztak a szulok altal sutott magyar edessegek, es elszant harc folyt az egyik talon arvalkodo utolso harom pogacsaert.

A gyerekek ugyanugy szavaltak a gyerekkorombol jol ismert anyak napi verseket, mint en tettem anno piros arccal, dadogva. Az itt szuletettek kozul nehanyan kuzdottek az R betuvel, nehanyan zavarukban a szuleik tekintetet kerestek a kovetkezo versszak kezdo szavara varva, de minden meghatoan aranyos es magyar volt.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-06 03:41   
Mivel eppen motivaltsagot erzek a kornyezetemben levo magyarsaggal valo kapcsolat-felvetelre, lassan de biztosan probalom magamat elvegyiteni a magyar vonatkozasu esemenyekben valo reszvetelben.

Sokkal tobb magyar van a kornyezetemben, mint azt erdektelensegemmel korabban felteteleztem. Es az eddigi talalkozasoknal kiderul, hogy valahol mindig osszefutnak a szalak. Mindenki ismer valakit, aki hallott mar valakirol, akinek a testvere/baratja/kutyaja jo ismerose valakinek, akit en mashonnan ismerek.

Az ismeretseg persze nem feltetlenul jelent felhotlen baratsagot, de eddigi tapasztalataim szerint eleg osszetartonak mondhato a kornyezetemben levo magyar kozosseg. Ahogy jobban belemerulok a nagy baratkozasba, majd tudositok a fejlemenyekrol

Zsu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-03 15:01   
Nalunk nem sok van - legalabbis en nem talaltam. Igaz, nem is igen kesrestem.
Trentonban van egy American-Hungarian Civic Association - egyszer mentunk el egy osszejovetelukre - semmi koze a magyarhoz. A tagok ne is beszelnek magyarul - a kozponti kerdes numizmatika volt. . .sokan nem is tudnak Mo-rol, valamikor regen valakijuk jott onnen, de hogy ki. . .mar senki nem tudja.
A tagok oregek (es en sem vagyok mar mai csirke, de tininek ereztem magam koztuk).

Par evvel ezelott elmentunk egy New Brunswick-i Magyar Fesztival-ra, valahol a bucsu es az utcabal kozotti esemeny, kellemes volt, voltak magyarok, es nem volt olyan eroltetett az ize - de nem volt folytatasa. . .

Lehet, hogy nem szorgalmazom a magyarokkal valo talalkozast ilyen formakban? Nem is tudom, milyen forma lenne nekem jo. Nem vagyok valami nagy "group" emberke, nem szeretem az egyletesdit, de szivesen lennek tagja valamilyen kevesbe agyonszervezett magyar tarsasagnak. . .

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-02 17:44   
A Massachusetts-i Magyar Egyesulet eleg aktiv es jol kiepitett. Bar en is csak most ismerkedem vele igazan.

Az Egyesület non-profit társadalmi szervezet, es sajat elmondasa szerint tudatosan tavol tartja magat a pártpolitikától. A honlapjukon irtak szerint “világnézetre, vallásra, származásra való tekintet nélkül bárki tagja lehet, aki a magyar nyelvet és kultúrát ápolni akarja, és elfogadja az egyesület alapszabályát. Az alapszabályok értelmében egyesületi tagnap tekintendõ az, aki az évi tagsági díjat befizeti. Választásra jogosult és tisztségviselõnek megválasztható minden tag, aki legalább 6 hónappal a választás elõtt befizette a tagsági díjat.”

En meg nem fizettem be, de ami kesik az eljon.

Más amerikai magyar egyesületekkel és magyarorszagi külképviseletekkel is tartja a kapcsolatot, es az egyesületet általában a vezetõség egyik tagja képviseli hivatalos eseményeken. A mar harmadszor megrendezett marcius 15-i unnepsegen is beszedet tartott az uj elnok, illetve a Washington-i MagyarNagykovetseg kepviseloje.

Tobb aga is van a szervezetnek – peldaul a Tudos Klub, amely minden honap utolso csutortoken magyar szarmazasu kutatok, mernokok, orvosok, matematikusok es a tudomanyos elet mas teruletein dolgozok nem-hivatalos osszejovetele.

Van egy kethetente mukodo magyar filmklub is az MIT egyetemen, ott tanulo magyar diakok szervezeseben. A Ludas Matyitol a Tanu-ig, eleg valtozatos az ott bemutatott filmek gyujtemenye. A honlapjukon minden informacio ott van naprakeszen. http://hewes.best.vwh.net/filmklub/

Van egy 3 eve mukodo magyar iskola is, aminek azt hiszem kb 50 diakja van mar. Ez persze egy nem-hivatalos, kethetente szombatonkent talalkozo iskola, de kor szerinti csoportokba osztjak a gyerekeket, es az onkentesen tanito tanarok, ugy tudom, mind rendelkeznek valamilyen oktatoi hatterrel. Vannak magyar tortenelem es irodalom orak, ezutan pedig egy cserkeszkorben vehetnek reszt, ha akarnak.

Alakult nemreg egy magyar gyerek- es felnott konyvekbol allo konyvtar is, amit adomanyokbol bovitgetnek. Ifjusagi regenyektol kezdve a klasszikusokon at sokminden megtalalhato a mar majd 500 kotetet szamlalo gyujtemenyben.

Egyebkent ezekrol lehet reszletesebben is olvasni a szervezet honlapjan.

Amint sikerul tagga valtoztatnom magamat, es aktivabban reszt venni a szervezet eleteben, tudositok az elmenyekrol.

Magdi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-17 02:13   
Ne haragudj, hogy meg csak most valaszolok, de sok minden ossze jott es igy nem nagyon tudtam foglalkozni a szemelyes e-mail-el. Talan te is egy szazezren aluli lako helyen vagy es tudsz tanacsolni valamit???? En kepes vagyok barmit is megprobalni, csak nem tudom mit. Mi Saint John NB vagyunk.

Udvozlet

cassiopea  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-02-23 05:22   
Magdi,

Melyik varosrol (varosbol) irsz?

viraghg  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-02-14 13:47   
Nálunk Bécsben egyrészt az a probléma, hogy a létezö magyar egyesületek föleg azzal vannak elfoglalva, hogy egymással vetélkedjenek, ebböl adódólag nem képesek pl. egy közös rendezvénynaptárt kiadni.
Másrészt (mondjuk ez elöny is) kb. 2 órán belül Budapesten vagyunk.
Hát ennyi, esély javulásra nincs igazán.

Magdi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-16 22:04   
Udvozlet Mindenkinek,
Eddig meg nem mentem bele a "chat"-be de minden heten 2-3 szor belekattintok a "site"-ba, mert erdekel, hogy masok mit gondolnak.....
Ezen az uton kerek segitseget:
A mi varosunkba nagyon keves magyar van es legtobszor vagy temetesen vagy eskuvon jovunk ossze, tobbnyire temetesen. Nem tudom, hogy a tobbi "kis" varosokban hogy tart ossze a magyarsag, de itt mindenki csak a maga eletevel van elfoglalva.
En 1960 ota szerettem volna osszehozni a magyarokat akik itt vannak, sajnos nem sikerult. Addig meg a baratnom elt, vagy naluk vagy nalunk volt buli, ahova minden magyar meg lett hivva. Miota o nincs, nekem elment a kedvem attol, hogy mindig nalunk legyen az osszejovetel, mas meg nem kepes valamit is csinalni. A ferje mar egy kanadai holggyel el es nem tartja a kapcsolatot a regi baratokkal. Most meg mar nagyon kevesen vagyunk.
Azt gondolna az ember, hogy egy par csaladot konnyu lenne osszehozni, de sajnos itt az ellenkezoje van.
Szeretnem ha tudnatok valami "majic formula"-t amit tudnak hasznalni, meg mielott tul kesso lesz.
Nem tudom ki irta, hogy "Jaj a tuzet ne hadjatok kihallni", de ha nem sikerul nekem ez, akkor sajnos itt a magyarsag kipusztul, mert a masodik generacio meg nem ismeri egymast. (Pedig mar a harmadik generacio is 6-25 evesig van.)
Szoval ha tudtok valamit ajanlanni, en kesz vagyok megprobalni akarmit.

pschw  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-01-03 10:25   

Hello israeliek !

Immar 17 eve elek Beer-Shevan, s barati korom erdelyi es Mo-i magyarokbol tevodik ossze. Nincs klubunk sem irodalmi korunk, nagyreszunk ugynevezett szakbarbar, mert "csak" epiteszek, orvosok, mernokok vagyunk. Hetente osszejarunk, es szinten hetente kirandulunk. Nalunk a "kirandulas" sportszerubb, egyreszt mert fiatalabbak vagyunk (45+), masreszt mert kirandulasaink celja a termeszetjaras, sziklamaszas es ehhez kotodo non-konform sportakciok. Beer-Shevan es Aradon egy eleg nagyszamu erdelyi szarmazasu es magyarajku el, es sajnalva olvason az elottem irok sorait, hogy egyes helyeken nincs osszetartas, hogy rosszabbat ne is emlitsek.
Udvozletunk mindenkinek, es aki levelezni szeretene velunk, itt kozlom cimem : pschw@37.com
Maradok tisztelettel,
Peter.

babóca  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-22 14:38   
Sziasztok kedves honfitársaim az idegenben!

Átolvastam néhány hozzászólásotokat és annyira meg tudlak érteni Titeket, mert néha szerencsére és néha sajnos, én is hasonló cipöben járok mint Ti.
Én németországban élek. Kilenc éves voltam amikor szüleimmel Temesvárról idejöttünk. Szerencsém volt, mert itt van egy magyar gimnázium, ahova kilenc évig jártam. Az iskolai éveim során nagyon megmaradt bennem a magyarságtudat, a haza- és az anyanyelvszeretet. Az iskolában nagyon nagy hangsúlyt fektettek a kultúra, a nyelvtan, a tánc, stb, stb átadására és megtanítására. Gondolom, ha nem lett volna ez az iskola és német gimnáziumba mentem volna, nekem is gondjaim lettek volna a magyarságtudatommal, a hovatartozásommal és az anyanyelvem beszélésével.
Mi itt a feketeerdöben lakunk, ahol úgyszintén vannak magyarok. Természetesen, jó, hogy van legalább valaki, de sajnos itt inkább kibeszélik egymást az itteni családok, minthogy szívböl örüljenek és megbecsüljék egymást az emberek. Ez nekem nagyon fáj és rosszúl esik.
Egyetemi éveim alatt szerencsére egy nagyon jó magyar közösségben voltam. Ott szerencsére megbecsülték egymást a fiatalok és tartottuk a kapcsolatot, ahogy csak tudtuk.
Látjátok, nekem vannak jó és elég rossz tapasztalataim is. De attól függetlenül nem adom fel, hogy kedves és rendes magyarokkal találkozhatok. Minden egyes alkalommal, hálás vagyok, amikor rendes magyarokkal találkozhatok.

Tehát kedves Liz, annyira sajnálom, hogy ilyen csalás ért Manchesterben, de valamikor biztosan Te is találkozol kedves és segítökész magyar emberekkel. Ezt nagyon kívánom Neked!

Szeretettel, babóca (Andrea)

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-18 23:04   

Nagykovetsegi talalkozo

A meghivott ezuttal dr.Klein Rudolf muepitesz volt,aki mind a tel-avivi,mind pedig a budapesti egyetemen eloadotanarkent epiteszetet es muveszettortenetet tanit.

Az est temaja:"A zsinagoga epiteszet mint a modernizmus elofutara",dr.Jungbert bevezetoje es Klein professzor reszletes magyarazata alapjan,vita illetve kerdes-felelet targyava valt.

Dr.Klein Rudolf fenyt deritett a keleties stilusu osztrak-magyar zsinagogak muveszi,vallasfilozofiai es politikai szerepere es ujra ertekelesere a kozep-europai epiteszet torteneteben.A szerzo abbol indult ki,hogy a zsido vallas szo kozpontu,tehat absztrakt vallas,szublimalt ertekeket oriz es tovabbit,ezert a zsinagoga,az a gyulekezesi hely,amely az Istentiszteletnek adoz,szimbolum olyan ertelemben,hogy megteremeti a lehetoseget a hit gyakorlasahoz.
Immar hatodszor kerult sor az '"ESTRE"a tel-avivi magyar nagykovetseg fogadotermeben.

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-12-10 00:35   

A kirjat-mockini Magyarul Beszelok Korenek elozo osszejovetelen ismet bingo-jatek volt musoron,amelyben praktikus hasznalati targyakat sorsoltak ki.A jatekot levezette:Kesztenbaum Agi es Rosenblau Marika.

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-11-11 22:25   
Hello Mindenkinek!
A nahariai Magyarul Beszelok Klubjaban oktober 29-en Goren Tamas tartott eloadast,a nemreg elhunyt (: Farkas Zeevrol,a nagyszeru izraeli karikaturistarol,akinek munkassagat nemcsak Izraelben,de Europaban,Amerikaban egyarant ismertek es elismertek. A hallgatosag megismerkedhetett most karrierjenek tortenetevel es allomasaival is.Az eloado nehany eredeti rajz bemutatasaval egeszitette ki szavait.
....."es utana suru kod.."
Milyen magyar karikaturistakat ismer a vilag?-ha tudod,oszd meg Velunk...
Udv.
Avokado

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-19 00:01   
Szerbusztok!
Folytataskent,hogy a nyar folyaman ket alkalommal is megrendeztek a magyar nagykovetseg kulturalis estjeit.Az egyik rendezveny "Felnek-e az izraeliek?"cimmel az orszagot immar ket eve sujto masodik intifada
hatasairol szolt.A masik rendezvenyen az est programjaban az allam es a vallas temakore szerepelt.Mindket esetben sor kerult Keller Tibor fotomuvesz Jeruzsalem,illetve Izrael tortenelmi tajai temaju monumentalis kepeinek kiallitasara is.

A hagyomanyos Herzl-napi 0sszej0vetel iden julius elso napjan zajlott le nagy sikerrel
Cfat varosaban.Tobbszazan erkeztek a Magyar Nyelvteruletrol Szarmazo Zsidosag Emlekmuzeuma evi talalkozojara.Az eloadasokon kivul egy meglepetes vart a latogatokra: a restauralas alatt levo tokaji Toraszekrenyt,amely 76 darabban erkezett a muzeumba,felallitottak e nap tiszteletere.
Az osszejovetelnek helyt ado kulturtermet Andres Lacko fotomuvesznek a mai magyar es szlovakiai zsidosag eletet tukrozo,sokatmondo felvetelei diszitettek.
A nap egyik fo temaja ezuttal a szlovakiai zsidosag deportalasa kezdetenek 60.evfoduloja volt.Giora Amir ugyved,a Csehszlovakiabol elszarmazott Izraeliek Emlekalapja elnokenek eloadasa erre a szomoru evfordulora emlekeztetett,ugyszinten Julia Schik asszony szavai is,aki a deportalas idejen elsoosztalyos tanulo volt Vagujhelyen.Ezt kovetoen szamitogeppel keszitett es vetitett bemutatora kerult sor a tokaji Toraszekreny restauralasarol es szarmazasi helyerol.
Az unnepseg nyitasat Joszef Lustig,a muzeum igazgatoja es Mose Alpan,az alapitvany elnoke koszonto szavai jelentettek.Termeszetesen jelen volt a Magyar Koztarsasag Izraeli Nagykovetsegenek tanacsosa,valamint a cfati polgarmester is.

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-15 13:01   
Udvozlet Mindenkinek!
Nem is olyan regen meg aktiv klub-elet folyt a tel-avivi WICO-klubban,en is ott tartottam elso eloadasaim sorozatat.Mara azonban kioregedtek a resztvevok s mar csak telefonon tartjak kapcsolataikat.A legtobb magyar ajku ugyanis 1945 korul kerult az akkori Palesztinaba,csak kesobb alakult meg Izrael allama/1947/Igy mar akkor elindultak a magyar klubbok megalakulasai,s az hogy milyen programot tuztek ki az fuggot a tagsag osszeteteletol.Pl,a Petach Tikva magyarok klubjaban rengetegen szeretik a szinhazat,igy maguk irnak komikus,stb..darabokat,amiket elo is adnak.Az ido masik feleben megunneplik negy tarsuk szuletesnapjat,sajat keszitesu tortakkal sutemenyekkel,hozza magyar notakat enekelnek,s ha valaki tud jatszani tangoharmonikan annak ott a helye ilyenkor!Vagy a jeruzsalemi Bne Brit paholyban kulonfele eloadokat hivnak meg pl,torteneszt,gyogymasszort,arheologust,irot,fenykepeszt,szakacsot,stb..a program masik feleben,a maguk valasztotta elnok beszamol a honapos tervrol,annak vegrahajtasarol,s megbeszelik az oket erinto szocialis,gazdasagi,politikai helyzetet.Eszakon a naharyai,vagy a natanjai magyar klubbok szeretik az autobuszkirandulasokat,azok is akik bottal jarnak!Gyonyoru helyekre tudnak igy eljutni,s mig a tobbiek turaskodnak,addig ok a busztol tavolabb letelepedve elvezik a termeszetet.A nyarak utan film,/video/vetiteseket csinalnak,sajat maguk beszamoloival fuszerezve.Uj divat,hogy egymashoz is mennek a klubbok,pl akik delen elnek felmennek az eszakiakhoz.Igy pl,egyszer utba ejtettek a Golan fensikon levo Katzrin kisvarost,mely hires Babszinhazarol.A vilagon egyedul allo megoldaskent sziklafalakba vajt szituaciokat alakitottak ki,tortenelmi sorrendben a zsidosag eleterol,harcairol,unnepeirol.Minden egyes "kep" babukbol all,;elethuen a valosagot utanozva,pl egy szukotti unneprol,vagy Ruth Boaz mellett,vagy Izsak felaldozasa a sziklan,stb...24 db ilyen sziklabarlang "beszel"kosztumben,szines fenyekkel a sajat esemenynek megfeleloen.
Am szoktak politikusokat,nagykoveteket vagy
operett-enekeseket is meghivni melle aktualis zenei alafestessel.
A magyar nyelv viszont nem oroklodik.A felnot gyerekeik sem,s igy azok gyerekei sem tudnak mar magyarul.Nincs motivaciojuk,mondjak,arra,hogy megtanuljak a nyelvet:hiszen M.o.szulohazajuk,Izrael pedig valasztott hazajuk.Sajnos igy a magyar kultura sem erdekli oket,pedig aZ egyetemes kulturaban jelentos szerepe van a magyarnak is.Ezen a teren kellene lepni,s megtalalni a modjat erdeklodesuk felkeltesenek.
Hiszen az idosek "elmenetele"utan akkor nem lesz utanpotlas,mert az a kis szam,aki jon nem jelentos tenyezo es beleolvad kornyezetebe.Egyenlore ennyit.

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó