2018. január 18. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Kultúra >> Hozzászólások a publicisztika, kispróza, stb. rovatokhoz
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 )
 rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-11 14:20   
SzabreMama!

En is beallok a gratulalok hosszu, tomott soraba.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-11 08:48   
2003-04-11 04:19, SzabreMama:
-
De hat ott van!
-
Elolvastam és szálltam vele ... mindig is írigyeltem azokat, akik tudnak "fordítani".
Tehát most írigyellek! Írj még, hogy írigyelhesselek tovább!

SzabreMama  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-11 04:19   
2003-04-10 20:57, Zuloaga:
-
De hat ott van!

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-10 20:57   
2003-04-10 20:18, SzabreMama:
-

Orulok, hogy tetszett, s koszonom a kedves fogadtatast. Es "leforditottam meg egy ujsagcikket"!
-
Akkor ki vele! Várjuk!

SzabreMama  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-10 20:18   
2003-04-09 17:57, Pompéry Berlin:
-
Orulok, hogy tetszett, s koszonom a kedves fogadtatast. Es "leforditottam meg egy ujsagcikket"!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-09 17:57   
SzabreMama, Isten hozott a publicisztikában!

Nagyszerü az írás! Mindig szerettem volna, ha valaki lefordítja az újsághíreket a mindennapi élet nyelvére.

Köszönöm.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-23 18:55   
Muity Mijo irja:

2003-03-23 12:11, Pompéry Berlin:
-

Legutóbbi hozzászólásomkor még nem olvastam az itteni írásaidat. Sok mindenben egyeznek a gondolataink, sok mindenben egyetértek veled! Ezeken majd alaposabban is át fogom rágni magam.

Üdv: Mijo

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-22 11:15   
Javítás az Amerikai abszurdban

A link Michael Moore honlapjára hibás volt. Kijavítottam. Helyesen itt mégegyszer: http://www.michaelmoore.com

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-21 17:31   
2003-03-21 13:40, elckerlyck:
-
AMERIKAI ABSZURD

Freedom fries

(The real meaning of "freedom fries" )

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-21 13:40   
AMERIKAI ABSZURD

Csodaszép tavaszi az ég Európa felett. Hétágra süt a nap, mégsincs kedvem, eröm felpillantani. Bemocskolják az egemet a B-52-esek nyolcszoros kondenzcsíkjai. A fejem felett húznak gyilkos terhükkel, apákat, asszonyokat, gyerekeket ölni. Az erösebb kutya jogán megeröszakolják az egemet, hogy mocskos magvukat szétszórhassák Bagdad felett.
Egyszer éreztem hasonlót: amikor hazatértemkor a lakásba lépve csatateret találtam - betörtek. Bemocskolják az intim világomat, elveszik még a jogomat is a felhötlen égre.
Vannak, akiknek ez imponál. Vannak, akik együtt csaholnak az erös kutyával. Egyet kellene tudniuk: ök nem az erös kutya, ök csak a szolgái.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-20 16:48   
Ezt bimbi hagyta a kispadon:

Nem reg olvastam egyik kedves tagunknak sorait a publicisztikaba, es most en is az O sztilusaban szeretnek neki valaszolni:

Ismerek egy gyongyszem lanyt.

Ismerkedtem nem reg egy gyongyszem lanyal
Ki szive parjat lelte toreadorok vilagaban
Tudatya velunk soraiban mosolyal,
Eletunk komolj temait es ,almat.
Rovid percesek forognak mindig kis agyaban
Nem vidaman mert vidam eletunk, kornyezetunk, alma,
Csak trefason hogy felfigyeljunk jobban valosagra.
Ez mind jo, es nagyszeru, mert igy is lehet ember agyat ebresztenni
Felelosegre emberseget felszolitanni.
Szomjassan olvasom soraid bar mikor
Es orulok neked, Zuloaga,ki hireseg neveben bujtal
Boldog vagyok meg ismerkedtem evel a magyar gyonyszem lanyal.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-14 12:34   
Frédi írja:

Szia Zuloga !
Mostanában sajnos csak nagyritkán van idöm MON-ozni,így remek írásaidat is csak most fedeztem fel és olvastam el egyszuszra mindeniket. Ragyogóak ! Nem csak egészséges,
kisé fanyar humorodat tudtam élvezni, de minden mesében sok az igazság - hát ezt is.
Gratulálok, csak igy tovább.
Ha egyszer megjelenteted ezeket nyomtatásban is, akkor kitüntethetnél engem is egy dedikált példánnyal.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-05 12:58   
re.:Gondolatok egy környezetvédelmi cikkrõl

Borisz Paszternak
CSÖND

Az erdõt átsüti a nap,
nyalábjain porszemcse futkos.
"Onnan - súgják fojtott szavak-
szarvas jár ki az általúthoz."

Csönd az erdõben, hallgatás,
mintha a létezést e völgyben
nem a napfény - valami más
varázs-ok tartaná erõben.

S valóban egyszer csak közel
a bozótban ott áll a szarvas.
Fa mind merevgörcsben figyel,
A csönd ím ettõl oly hatalmas.

Cserjék fiatal sarjait
a szarvas hersegve harapja.
Hátával ágakat taszít,
himbál a lomb ágvégi makkja.

Nézi, hogy némul a szava
- a tisztást alul körülállván -,
kamillavirág, csormolya,
tatárlevél, orbáncfû, páfrány.

A rengetegben a fura
esetrõl bent a meredeknél
hol csengõn, hol halkan csak a
szakadék csermelye csevegdél.

Ahogy az irtásra kivág
a hasadékból a patakzaj,
valamit elmondani vágy
már majdnem emberi szavakkal.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-05 12:51   

A lét ünnepélyébõl

Amiként a Nem-Lét, vagy a megnemnyilvánult, magában foglalja a Létet, vagy a megnyilvánulás elvét, a csend hasonlóképpen magában foglalja a beszéd princípiumát; más szóval, ahogy az Egység (a Lét) azonos a megnyilvánult metafizikai Zéróval (a Nem-Léttel) ugyan-úgy a beszéd sem más, mint a kifejezett csend; de megfordítva, a metafizikai Zéró, mialatt csak megnemnyilvánult Egység, ugyanakkor sokkal több is, sõt végtelenül több, hozzá hasonlóan a csend, amely egy aspektusban megfelel az éppen körülírtaknak, nem egyszerûen a ki nem fejezett beszéd, mert ezen kívül érvényben kell azt is hagynia, ami kifejezethetetlen, vagyis megnyilvánulást, sõt határozott megnyilvánulást mond.

René Guénon

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-05 12:49   

Csendes magányban fejlik a talentum,
Világi zaj közt állandó karakter.
Kölcsey Ferenc

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-05 12:47   

A csend

Állapot. Nem valaminek a hiánya, sokkal inkább a mélysége. Univerzumi összesség, a teljesség állapota.
A csend rejtett dimenzió, a megélés lehetõségének tere.
A csend kettõs tartomány, egyfelõl idõben választ el (két hangot, két történést, akármit), másfelõl egy lelkiállapot elérésének pontján mért hangösszesség, amely egyénenként, s azon belül is hangulatonként változó.
"Jó volna belecsendesedni a tájba" - Az egyén ingerküszöbének kívánt süllyedése, a lélek tisztántartására, az önmeditációra való megterítés módja. A csend állapot. Alkotói állapot, ahol környezetünk részévé válunk nem uralkodójává, ahol a szellem megteremtett mozgásterébe fedezi fel a maga valóságát, a maga világát. A csend befogadóképesség.
A csend állapot, amelyet a tudat választ és teremt. Ami van, ami körülvesz, átölel, megnyugtat, s törõdését jólesõen éreztetve altat el. A csendre való képesség fejleszthetõ adottság. A csend állapot, a lélek állapota.
A csend sokféle, mérhetetlen és elemezhetetlen - szerencsére.

A következõkben az egyénnek a csendhez, azaz a Csendhez való intim viszonyát próbáltuk megfogalmazni. Reméljük a lehetséges utak egyikét- másikát együtt járjuk majd be, a beküldött, publikálásra került gondolatok segítségével. Hát akkor, ahogy apám mondaná: Csitulj el! azaz empatikus olvasásra felkészülni! A környezettõl távolodni, leválasztódni! A mélység húzása tompítja az érzékszerveket és a csend a maga teremtõ módján aktiválja az egyént. Önhipnózis, igazi belsõ kommunikáció. A csend elterpeszkedik.
Ez a mélység, ez a nyugalom.

Volt aki azt mondta, hogy neki az a csend, ha kimegy a lõtérre, amikor nincs ott senki, kilõ két sorozatot. És utána, az a csend.
Vagy. Ha éjjel leáll a Szaratov hûtõszekrény, hát az az igazi csend!

Lüktet a csend.
Áthullámzik egy-egy neszhomály.
A szigetérzés marasztal.
Keresem hangjait.
Olyan ez, mint egy földbeásott madárkórus.

Most egy kétütemû krákog hegynek fel.
A hegyoldal eltöpreng, majd betelve
a széllel csitítja. Ugyanígy egy
gyomorbeteg Simsont az imént.

A csendboltozat pislákol.
Csak látszólag mozdulatlan.
Párolog a köröttem vadonja és mesél.
Millió hullám - így mondták egykoron,
s így is érzem.
A csend hullámfürdõjében egyet-egyet
azért kérdõre vonok.
Régi játékom ez, hallgatni a Csendet.

Jóna Dávid

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-05 12:44   

"A hangok nem hangok, hanem árnyékok,
minden egyes valami a semmi visszhangja."

"Senki se tudja, hogy mûvészet-e a kortárs zene vagy hogy lehet-e mûvészet. Szerintem egyszerûen csak irritáló. De akár így, akár úgy irritáló, mégiscsak a megdermedéstõl óv meg minket."
"A korábbi hamis hangokat ma mikrohangoknak nevezzük és a modern zene alkotóelemei."

--------------------------------------------------------------------------------
Beethoven a harmónia segítségével határozta meg a zenei motívumokat. Satie-nál ezt az idõtartam végzi. Mûvei megírása elõtt a frázisok hosszúságát tervezte meg.
--------------------------------------------------------------------------------
A jelölt és nem jelölt hangok szervezõi tudatosan használják a csendet, ahol nemcsak természetes, de komponált zajokat is hallunk ahogy Karlheinz Stockhausen Montag aus Licht címû operájában is tudatos effekt és zajválasztékkal építi fel mûvét. Többnyire ütõsök válnak "zajmesterré".
"A vonósok, a fúvósok és rézfúvósok többet tudnak a zenérõl, mint magáról a hangról. A zaj megismerése céljából ütõhangszeren kéne tanulniuk. Akkor majd felfedeznék a csendet, amely az emberi értelem megváltozását jelenti, és az idõnek olyan aspektusaira is felfigyelnek majd, amelyeket még nem alkalmaztak a gyakorlatban." Ma már megfelelõ zörejválaszték van mindenhol ahol hangfelvételeket készítenek, hiszen a technika segítségével bármilyen hangot felerõsíthetünk....
Az elõadásokon a hangfalakat nem egymás mellé, hanem a teremben elszórva (többnyire a négy sarokban) helyezik el, így már "térélmény" lesz a hang...hangtalanság. A csend a szavak segítségével születik meg, az üres pohárhoz hasonlatos, melyet bármikor, bármivel megtölthetsz. A zenében a szünet ablakot nyit a világba, hogy végre meghalljuk a zajokat is, akár a kortárs képzõmûvészek drót -vagy üvegszobra mely teret nyit. John Cage három nagy vágya közül az egyik az volt, hogy komponálhasson kb. négy perc csendet. "Csend nem létezik. Ha süketszobában vagy is, meghallod a lüktetését a te degrendszerednek, lüktetését a te vérkeringésednek."
A hangoknak van magasságuk, hangerejük, idõtartamuk, hangszínük és sorrendjük a zenemûben. A csendet egyetlen dologgal jellemezhetjük: az idejével. S hogy a csak tartalmával jellemezhetõ csend a hang ellentéte és szükségszerû velejárója, akkor ez azt jelenti, hogy a zene anyagának négy jellemzõjébõl az idõtartam, vagyis az idõérték a legjellemzõbb.
A lap alján lévõ valami nem EKG vagy EEG lelet, hanem kotta, méghozzá emberi hangokra. Kortárs zeneszerzõ szüleménye, aki szintén az idõt vette és hozzá 18 hangot. Mindenki szólót énekel, egyetlen egy hangot csak. A szólisták különbözõ alakokban állnak. Egy furcsa vonós hangszer szolgál "hangvillául", csak a dinamika erõsségét jelölte "szólamok" szerint a hullámos vonalakkal a kottában.
Egyetlen hang sem fél az õt kioltó csendtõl. És nincs olyan csend, mely ne lenne hanggal terhes.
John Cage a Csend címû könyvébõl

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-05 12:42   

Csend

A csendet elõször - a kamaszkor végével - a bizánci, majd az orosz ikonokban; késõbb a reneszánsz munkákban (pl. Giorgione A vihar elõtti tála vagy Donatelló festett fája a velencei Santa Maria dei Frariban, a Keresztelõ Szent János arca); s legutóbb, hat-nyolc éve a kertemben!
Belefülelni az összpontosításokba, ahol hallani, hogy nagy, nyugodt a csend. És semmi tunyaság, elomlás, de bizalom, akarás, figyelem és türelem, egytömbben. Lépegetni elõre- hátra, figyelni az erõk pilléreit és a szabályt, ahogy metszi és újraformázza: magát.
Van benne teátralitás - ha tudom, kinn és benn egyszerre. És még sem. Létezik az a dimenzió, amelyben az ambivalenciák nem azok.
A csendben: azonos lennék?

Géczi János

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-05 12:39   
Csend

Csend,
átkozott csend.
Vagy nem is átkozott?
Így legyen!

Csend,
drága csend.
Vagy nem is drága?
Így legyen!

Csend,
átkozott, drága csend.
Így már jó?
Igen.
Így legyen!

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-05 12:37   

"Furcsa zaj a csend"

Naponta szenvedjük hiányát észrevétlenül.
Akarattal észrevétlenül.
Mindenhol máshol keressük gondjaink, fájdalmaink okát és azok megoldását, pedig olyan közel van sokszor a megoldás bajainkra.
"Furcsa zaj a csend, furcsa hang a csend" énekelték a Vígszínház színészei Presser darabjában jó néhány éve. A "30 éves vagyok" egyik sugallata számomra az volt, hogy ha tudsz egy kis csendet tartani magadban sok minden rendbe jöhet.
Furcsa zaj a csend, talán épp ezért ritkán merjük meghallgatni. Pedig nélküle nem létezne sok minden. Nem lenne értelmes beszéd, melynek ritmusát, rendjét, értelmét a közte levõ, sokszor észrevehetetlen csendek adják.
Nem lenne nélküle zene, amelyben a szünet nem ürességet és semmit hoz magával, hanem a termékenyítõ, és a hangot kiemelõ csend teremt: muzsikát, gyönyörûséget, csodát! A csend nem szétdarabolja a hangokat, hanem összeláncolja.
Furcsa hang a csend, és mi félünk tõle. Azt hisszük süket és értelmetlen. Pedig a csendben fogan a Gondolat, a zajban a plágium.
Félünk tõle, mert a csendben mindenki egyedül van.
S mi félünk egyedül.
Magunktól.
Hogy végre szóba kellene állnunk.
Magunkkal.
Magunkról.
RÓLA!

Csepregi Zsuzsanna
Csendek

Az elõadásnak vége. Az elõadó megpihen, hallgatóit szólásra invitálja. Azok szemlesütve feszengenek.
Csend - kínos csend.
Bódító virágillat, szikrázó csillagos égbolt, lágy tavaszi szellõ. Szemünk egymásba fonódva, szívük zakatol. Nem szólnak.
Csend - buja csend.
Csöngetnek. Távirat, meghalt.
Látni akarom. Még egyszer. Odamegyek. Bekísérnek, rám csukják az ajtót.
Csend - néma csend.
- De miért? Válaszolj! Akkor sem értem, hiszen hittük és szerettük egymást! Válaszolj! Miért?
Csend - feszült csend.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-05 12:33   

Rádió Gyermekkórus 3.c osztálya a csendrõl:

A csend mindenki csendessége és nyugalma. /Major Emese/

Amikor nem beszélünk, azt nevezzük csendnek. A csend, az néma gondolkodás vagy lazítás. A csend hangtalan elmélyültség. A csendet több helyzetben elõ lehet hozni. /Horváth Irma/

A csend érdeklõdést keltõ. A csend szó nyugalmas, és elgondolkodtató. Néha megijedek a csendtõl, mert azt hiszem, hogy egyedül vagyok. A csend valamikor az ellenségem, félelmet jelent. /Németh Ágnes/

A csend. Ez a szó azt jelenti, hogy nyugalom. Nincs zaj, és nem hallatszik a televízió vagy a jármûvek hangos zaja. Szép szó. /Kranyik Ildikó/

A csendet nem lehet megfogni, csupán hallani. /Dombó Dani/

A csend olyan, mint egy nyugodt jövevény. Olyan, mint egy néma igazbarát. /Szász Levente/

A csönd nem más, mint az a halk hangoskodás, amit már megszoktunk, és otthonosnak érzünk. /Pollák Dávid/

A csönd
Balázs Béla

A mûvészetek közül a hangosfilm az elsõ, amely a csöndet is ábrázolhatja. A csöndet, amely a legmélyebb és legjelentõsebb emberi élmény, és amelyet egyik néma mûvészet sem jelenít meg, sem a festészet, sem a szobrászat, de még a néma film sem. Talán egyedül a zene érzékeltetheti néha, amikor valami belsõ hang szólal meg, és mélyen hallható lesz a csend.
A csöndet a tisztán vizuális mûvészet azért nem ábrázolhatta, mert nem állapot, hanem esemény. Az ember élménye. Találkozás.
A csönd csak ott jelentõs, ahol hangok veszik körül. Hogyha célzatos. Amikor a dolgok hirtelen elnémulnak, és az ember belép a csönd birodalmába, mint valami idegen országba. Ilyenkor drámai eseménnyé válik. Olyan, mint egy belsõ, elfojtott kiáltás, harsány némaság. Az ilyen csönd nem semleges nyugalmi állapot. Olyan, mint a hangtalan robbanás. Visszafojtjuk a lélegzetet, mint amikor a cirkuszban a halálugrás elõtt hirtelen elnémul a zene.

A csönd és a tér

A színpadon sem érzékelhetõ igazán a csönd. Ahhoz a színpadi tér túlságosan kicsiny. Mert a csönd nagy, "kozmikus" átélése térbeli élmény. Hogyan is érzékeljük egyáltalán a csöndet? Nem úgy, hogy semmit sem hallunk. (A süket nem tudja, mi a csönd.) Ellenkezõleg: amikor a hajnali szellõ szárnyán áthallik a szomszéd faluból a kakaskukorékolás, amikor a favágó baltájának ütései visszhangzanak a messzi hegytetõrõl, amikor a tenger végtelenjében alig hallhatóan elhangzik egy kiáltás, amikor a téli hósivatagban valahol messze ostor csattan, akkor hallom a csöndet. Csönd az, ha messzire hallok.

Boldog Dávid
A Csend...

A csend mint apró gyöngyök.
Valahol a magasban kinyílik egy gát,
és a semmibõl egyenletes ütemben
hullanak meztelen testedre.

A levegõ ezüstfényben úszik
és meg-meg csillanak a hûs gyöngyök
forrrón kifeszült bõrödön.
Csend van. Tisztaság.
A csend HÓFEHÉR.

Az áradat megduzzad.
Állsz és tûrsz, miközben mély
árkot fúr a föld mélyébe.
Beletaszigál. Elnyel a gyöngyáradat.
Csak zuhansz, egyre lejjebb és
semmit sem látsz,
a csend KOROMFEKETE.

Boldog Dávid
Csend
Õ képes arra, hogy az embert a
gyönyörök lágy ölén elringassa.
Akár egy napsugár, ahogy a megdermedt
testet simogatja.
Mint a hold kedves arca, ahogy a
patakot csókolgatja.
Vagy egy hûs sodrás ahogy az apró
kavicsokat selymesre csiszolja.

Õ képes arra, hogy az embernek a poklok
mélyét is megmutassa.
A húsát százfelé, miszlikre mardosva,
ahogy lassan húzza szét, egyre kínozva.
Miközben nem kérdez, csak merõen néz.
Belédmarkolva játszik, de úgy,
hogy közben megmutatja az igazat.

HA csak neked, saját magadnak is, de
ITÉLKEZIK, és mindvégig
LÁTHATATLAN marad.

A csend választott. A csend fehér vászon. A csend egy másik állapothoz való viszonyítás, egy reláció, egy megélt, tehát belsõvel feldolgozott idõtlen idõtartam. A csend az elmélyülés. A belsõ monológ megnyilvánulása. Az érzékek állapota. A csend mélységben való mozgás. A csend, a megszólított örökkévalóság.

Albert Áron

A csend vibráció nélküli lebegés.

Borsi Ferenc

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-03 22:56   
Kedves Zuloaga,

örülök, hogy folytatod a rovatot.

Hát, igen. Ilyenek a busók mai búsuló világunkban, azt sem fizetik busásan.

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-02-19 11:26   
Adjisten szomszédasszony! Szép téged is látni!

"Itt a világnak egy Jumurdzsákkal van dolga!" - pont ezt akartam minap L.-nek valahogy elmagyarázni, de elöbb el kéne olvasnia a könyvet. Az ungarisja még nem OK hozzá. Most értem, miröl van szó, kösz!
Ha a dolog nem lenne véresen komoly.

P.S.: a susztert ismerem. Drága.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-02-19 10:29   
Kedves MON-társaim!

Örülnék, ha a Publicisztika rovattal más hozzám hasonlót is bátoríthatnék a publikálásra. Egyben kérem a hozzászólókat, hogy azt itt tegyék, a Publicisztika maradjon a cikkek helye.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó