2018. június 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Kapcsolatok, segítség, vélemény >> Iskola
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-08-18 21:55   
Kedves Mindenki,

Németország, óvoda, iskola kapcsán ajánlom a kapcsolódó topikot Németország témakör alatt:

Óvodák, iskolák Németországban
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=2617&forum=4&183

Hunor

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-09-27 13:02   
2011-09-27 11:12, milton:

Marha egyszerü: amint bejelentkeznek egy németországi lakcimmel, automatikusan iskolakötelessé válnak Németországban. Azonnal kezdhetnek a legközelebbi, vagy egy általatok kikeresett iskolában. Az elsö pár hónapban intenzíven tömik a fejüket a nyelvvel. Minél kisebbek, annál gyorsabban tanulják a nyelvet, egy fél év se telik bele, és mehetnek a rendes osztályba. Nekik fogja a legkisebb problémát okozni a nagy változás.

milton  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-09-27 11:12   
Sziasztok!

A férjem egy ideje Németországban dolgozik, és szeretné, ha én és a gyerekek is mennénk utána. De a gyerekek már suliba járnak. Mi a menete,hogy ott is tudják folytatni a tanulást? Még kicsik és nem beszéljük a nyelvet. Segítsetek, előre is köszi.

bibe76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-31 11:06   
2009-08-31 10:40, Pompéry Berlin:
-

Köszönöm a válaszod, úgy néz ki, hogy találtunk lakást! És igazad van, mindent a gyerekekért. Hátha ott nagyobb esélyei lesznek a jobb életre.

Mégegyszer köszi!

bibe76

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-31 10:40   
2009-08-30 10:57, bibe76:
-
"...És még abban kellene segítség, hogy albérletet találjunk reális áron. "
-

Ha üres bérlakást keresel, akkor "Wohnungssuche Mietwohnung ST.Pölten" címen, ha bútorozott lakás érdekel, akkor "Möbilierte Wohnung ST.Pölten" címen keress az Interneten.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-31 10:35   
2009-08-30 21:32, bibe76:
-
Kedves Bibe,

az egész kérdéscsoportról nekem a következö gondolatok jutnak eszembe:

1.) A dolgot lehetne - megengedem, esetleg kellene - felfogni kihívásként. Természetesen a gyereknek megfelelöen kell "eladni" az átállást.

2.) Vajon az 56-osok gyerekei hogyan tanultak meg németül/angolul/franciául/hollandul/spanyolul/... és még folytathatnám?

3.) Miért félnek az emberek bedobni a gyereküket a mélyvízbe? Adott esetben és átvitt értelemben belefulladni sem lehet.

3a.) Saját nyári tapasztalatom szerint - amit semmiképp sem akarnék itt általánosítani, hisz nem ismerem a kérdezöt és életfelfogását, csak épp eszembe jutott - vannak szép számban szülök, akik úgy vélik, mindent a gyerekért, mit több, legjobb, ha mindent a gyerek helyett. Ennek fatális az eredménye, mint ahogyan módomban volt tapasztalni a németül tanulni hozzánk küldött 12 éves emberpalántánál.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-31 09:36   
Ordítani tudnék, de nem teszem. Judit fantasztikus vagy. Csodállak.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-31 07:55   
2009-08-30 21:32, bibe76:
-

"De ha mész egy idegen helyre, csak kell egy olyan hely ahova könnyebben be tudsz illeszkedni, mert beszélik a magyart."

Ez más országokban szerzett tapasztalatod, vagy csak gondolod?

A Bécsi Magyar Iskola honlapja, bemutatkozása:
http://smentsik.alfahosting.org/index.php?slab=slabid-6

Az iskola úgynevezett hétvégi, az Ausztriában élő, többnyire már ott született gyerekek részére szól, hogy elsajátítsák/ gyakorolják a magyar nyelvet, megismerkedjenek a hagyományokkal, stb.

Hunor

bibe76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-30 21:32   
2009-08-30 17:51, Pompéry Berlin:
-

Köszönöm! Én is erre gondoltam. De ha mész egy idegen helyre, csak kell egy olyan hely ahova könnyebben be tudsz illeszkedni, mert beszélik a magyart. Sajnos egy szót se tudunk még németül, de rajta vagyunk.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-30 17:51   
2009-08-30 10:57, bibe76:
-
Nem értelek. Ez lenne a soha vissza nem térö alkalom, hogy gyerekeid megtanulhassanak németül, lássanak egy más iskolarendszert és integrálódjanak egy új, más világba. Ha otthon magyarul beszéltek, továbbá a dolog csak átmentei jellegü, akkor magyarul nem fognak elfelejteni magyar iskola nélkül sem, viszont nyerhetnek egy második nyelvet, kultúrát, szélesebb horizontot, ... stb. Már ez a lehetöség megéri, hogy az egész család odamenjen.

bibe76  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-30 10:57   
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni... megyünk St. Pöltenbe dolgozni, és van 2 gyermekünk, 6 és 12 évesek. Bécsben találtam egy magyar iskolát, megpróbálom felvenni velük a kapcsolatot. Van valakinek tapasztalata ezzel az iskolával? És még abban kellene segítség, hogy albérletet találjunk reális áron.

Ha valaki tud, kérem, hogy segítsen.

m.ili  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-10 14:44   
Köszönöm mindenkinek a válaszokat, így azért már barátságosabban hangzik a dolog. Már attól féltem, hogy majd elhajtanak minket a suliból, hogy mit akarunk mi ott.

Kovacsnyul  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-06 20:49   
2009-08-05 17:50, Pompéry Berlin:
-

Nagyon szepen köszönjük a valaszodat! Utanajarunk, es belevetjük magunkat az uj eletbe!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-05 17:50   
2009-08-05 11:39, Kovacsnyul:
-
Amennyiben lakhelyileg bejelentkeztek, akkor a csemete ab ovo iskolaköteles lesz és beiskolázzák. Nyilván földrajzi helye, illetve a község nagysága, az ott élö külföldiek száma és aránya válogatja, de elvben automatikusan abba az osztályba kerül, amelyikbe tartozik. Ha nem tudja a nyelvet, akkor az szokott a gyakorlat lenni, hogy kap egy félév / 1 év türelmi idöt, amíg többnyire nem osztályozzák, miközben feltételezi az iskola, hogy igyekszik beilleszkedni és saját motivációból is megtanulni a nyelvet. Ha már odajár, akkor az iskolának is érdeke, hogy integrálja - nyelvileg, kulturálisan, szociálisan, hisz ellenkezö esetben minden gyerek potenciális problémaforrássá válhat.

Az ilyesmi, ez az eljárás általában a szülökkel közösen megbeszélt stratégia mentén történik. Ha szerencsétek van és van a sulinak erre szabad kapacitása és pénze (ritka eset), akkor kaphat pótórákat, korreppetálást is.

Legjobb lenne, ha magad keresnéd az iskolával a kapcsolatot és nem várnád meg, míg a hatóságok rádzörgetnek. Persze mindennek elöfeltétele a tartózkodási engedély, rendörségi bejelentkezés, stb., vagyis a jogalap.

Kovacsnyul  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-08-05 11:39   
Sziasztok!

Örülök, hogy ratok talaltam, tanacsot szeretnek kerni.
9 eves gyermekemmel itt szeretnenk maradni Nemetorszagban, mert a parom itt dolgozik. A fiam most megy a masodik osztalyba, es nem tudom, hogy felveszik-e az iskolaba itt ugy, hogy nem beszel nemetül?
En is most kezdtem a nyelvet beszelni, es ha a fiamnak sikerülne az iskolat megoldania, en is tovabbtanulnam a nyelvet.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-06 18:19   
2009-07-05 12:37, mediator49:
-
Kedves Mediátor!

Próbáld meg a dolgot kihívásként és lehetőségként megélni, nem elkerülendő komplikációként. Különben a gyerekek általában sokkal könyebben boldogulnak az ilyen problémákkal, mint ahogyan azt a felnőttek gondolják.

Vagy esetleg Te is azon, a nevelési feladatot rosszul értelmezett szülők csoportjába tartoznál, akik "a gyerekért mindent" felkiáltással tévesen de facto inkább "a gyerek helyett mindent" módszer szerint élnek? Épp ilyesmiben volt részem nemrég egy vendégyerek jóvoltából. Hidd el, hogy a túlzott kímélet kontraproduktív. Nem esztelenül óvni kell a gyereket , hanem megtanítani a veszélyekkel és nehézségekkel élni, ezekre a kihívásokra reagálni. Különben megfelelő tálalással és előkészítéssel mindent el lehet adni a csemetének, ha pedig az még ráadáasul ambiciózus, a hiúságára hatva nagyobb teljesítményekre sarkallni . Pl. már most, Münchenbe költözés előtt elkezdhetnének a gyerekek németül tanulni. Ezt én alapvetőnek tartanám.

A fentieket tapasztalatból mondom mint összesen 4 nyelvet bíró ember, továbbá egy 5 nyelven beszélő fiatal anyja.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-06 10:08   
2009-07-06 08:30, mediator49:

Nem azt tudja, hogy egy évre mentek, hanem azt írtad: egy évre kellene a magyar iskola, míg megtanulják a nyelvet
Legalább arra figyelj, amit te magad írsz, és ne gondold, hogy itt valamennyien az ellenségeid vagyunk.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-06 09:55   
A gyermekeknek csak jot tesz, ha több nyelvet tanulnak.

mediator49  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-06 08:30   
Kedves Zsuzsanna! Neked válaszolok név szerint. Honnan tudod, hogy mi a szándékunk? Miért gondolod azt, hogy csak egy évre mennénk, és ha csak egy évre mennénk az miért lenne baj.

A mi sorsunk, a mi döntésünk azért a miénk, mert mi tudjuk azt, hogy mi kell nekünk....

...és barátot már találtunk.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-06 07:07   
2009-07-05 12:37, mediator49:
-
Van információja valakinek információja arról, hogy Münchenben, vagy környékén környékén létezik e általános iskola, ahol a gyerekeink magyar nyelven tanulhatnának? Legalábbis az első időkben, amíg meg nem tanulnak németül.

Kedves Mediator, pont azért nics magyar iskola Németországban, mert a többség úgy gondolkozik, mint te: csak egy évre kellene.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-05 22:46   
2009-07-05 22:26, mediator49:

Ne görcsölj, nincs miért, ha már döntöttetek. A gyerekek megérzik a félelmedet, és tőled látják majd, hogy félni kell az újtól. Pedig ők még mindenre nyitottak, az élet nagy kaland nekik. Az értelmes, okos gyerek megbirkózik a nyelvi nehézségekkel, a buta meg otthon se vinné többre
Egyébként szerintem sokkal fontosabb az, hogy beilleszkedjenek, barátokra leljenek, mint az, hogy veszítenek egy évet, vagy sem.

mediator49  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-05 22:26   
Lehet... talán mindkét kérdésben igazad van, de még nekünk sem volt könnyű. Még az elhatározás sem, és szeretném, ha a mi esetleges rossz döntésünk miatt a lányoknak ne okozzunk gondot. A változást megélni nem könnyű, pedig érezzük, tudjuk, hogy OTT csak jobb lehet.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-05 22:21   
2009-07-05 15:52, mediator49:
-
Hálló kedves barátunk!

Akkor te bizonyára nem gondolkodtál el a kérdéseden, hogy az volt naiv vagy a válasz buta, de talán mégis vicces.

A kisgyerekek fogékonyabbak a nyelvre, mint ahogy gondolnád. S az sem érdekes, hogy azonnal bevetik öket a németek közé. Talán még az lenne a hátrányosabb, ha kiépitenének maguknak egy magyar kört, amiböl aztán még nehezebb kijutni, s mellözik a németeket, de ök ugyanúgy aztán a magyarokat.

Toeby

mediator49  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-05 19:22   
Köszönöm a jó szót... azért egy kicsit okosabb lettem. Valahogyan majd megoldjuk az életünket. Ha már így döntöttünk a gyermekeink helyett.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-05 18:38   
2009-07-05 17:30, mediator49:

Nem csak Németországban, de itt Hollandiában is vannak un. hétvégi magyar óvodák és iskolák (én is üzemeltetek egyet), ezek szombatonkénti összejövetelek, hogy a gyerekek, akik a helyi nyelvet már jól tudják, ne felejtsenek el magyarul.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-05 18:09   
2009-07-05 17:30, mediator49:

Valamit félreértettél.
Az általad említett beszámoló arról szól, hogy a BUOD Németországban a magyart mint "származási nyelvet" szeretné elismertetni.
Ez azt jelentené, hogy német iskolákban bevezetnék a magyar nyelvet mint (önkéntes) tantárgyat.
Ettöl ezek viszont még nem lesznek magyar iskolák, ahol magyarul oktatnak.

Ezzel a "problémával" nem állsz egyedül.
Sajnos nagyon sok szülö úgy szeretné úszni tanítani a gyerekét, hogy a medence mellett hagyja öket hadonászni, miközben a többi gyerek vidáman lubickol a vízben.

mediator49  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-05 17:30   
Talán igazad van, de csak részben... az elképzelés nem is annyira abszurd. Ezt találtam:
http://www.buod.de/H/pdf/MIN2008-Beszamolo.pdf

Ennek ellenére köszönöm a jószándékú választ, és lehet, hogy a kicsik kénytelenek lesznek ezzel a kihívással szembe nézni. Megoldják a feladatot... remélem, még akkor is, ha ez nem lesz egyszerű.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-05 16:24   
2009-07-05 15:52, mediator49:

Ez nagyon abszurd ötlet. Csak képzeld el, hányféle országból érkeznek bevándorlók. Hát nem nyithatnak mindenkinek külön iskolát, persze bölcsödétől érettségiig
Egyszer nekem valaki azon méltatlankodott, hogyhogy nincsenek Hollandiában magyar könyvtárak. Mert ő magyar-könyvtár szakot végzett és szívesen dolgozna itt

Aki külföldre akar menni lakni-dolgozni, annak bizony tudomásul kell vennie, hogy a befogadó országban nagyon kevesen beszélik az ő nyelvét, tehát legtöbbször értelmetlen dolog magyar óvodát, iskolát, orvost, műkörmöst, aerobik-edzőt, autószerelőt keresni.
A gyerekek miatt ne aggódj, hamar megtanulják majd a németet, ha rá lesznek kényszerítve.

mediator49  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-05 15:52   
Vevő vagyok a humorra, különösen akkor, ha az jó... de az emberi butaság nem szórakoztat. Egy komoly kérdésre komoly választ vártam.

Gondoltam, a két kislány, akik nem beszélik a német nyelvet, egy évet járnának úgy iskolába Németországban, hogy nem vesztenének évet a nyelvtudás hiánya miatt.

Miután elsajátították a német nyelvet, természetesen mehetnének német tannyelvű iskolába is. Ez annyira abszurd ötlet?

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-05 15:23   
Toeby gratulálok a gyors és precíz válaszért!

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó