2018. november 18. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> MON 2002 - 2011 >> ÖSSZEÁLLITÁS - Március 15.
Új topik indítása   Üzenet küldése
 OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-17 21:21   
Itt az egyik újságban megjelent egy cikk pár nappal 15-e elôtt. Az egyik olyan ismerôs hívott fel, aki ott volt az erdélyi utunkon.
Aggódva figyelték (tehát innen is!!), hogy az EU csatlakozásra váró Romániában hogyan fognak viszonyulni az ünnephez.
Nem kis aggodalommal lógtam egész nap a TV-n, de öröm töltött el a fegyelmezett, de mégiscsak szívbemarkoló ünneplés láttán.
Ha kis lépésenként, de csak-csak sikerül mindenkinek "felnôtté" válni.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-16 16:29   
Szóval: a román tévék nemigen számoltak be a székely nagygyűlésről, nehogy a románságnak a tudomására jusson, miről van itt kérem szó.
Viszont az országelnök ma titokban elutazott Székelyudvarhelyre, mert őt érdekli az ügy.
Már nyáron felfigyelt a székelységre, amikoris az árvizek után csupán a székelység fogott hozzá önerőből a károk javításához.
Lássuk, most mi lesz az elnöki látogatásból.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-16 09:31   
2006-03-15 11:32, hunor:
-
Keresem a korabbi Marcius 15. topikot (ha valaki megtalalja, jelezzen), de addig is felhozom ezt.

..... én is kerestem, de eredménytelenül. Én még ezt sem találtam meg

Igen, idôvel minden elcsendesedik, a viharok olyan dolgokat is elvisznek, amit nem lenne szabad.

Itt, Finnországban már évek óta furcsa módon "történik" a hivatalos ünneplés.

Március 15-én nem az itt élô magyaroknak tartanak hivatalosan megemlékezést, hanem a finn gazdasági "fontos embereket", diplomatákat stb. hívnak meg egy rendezvényre.
Két éve részvettem egy ilyen eseményen, -no nem, mint magyar, hanem mint az itteni (a városi)Finn-magyar társaság elnökhelyettese.
Meglehetôsen furcsa volt a sok finn és egyéb nációbéli vendéget elnézni a magyar himnusz/szózat hangjai kíséretében. Igen, finnül volt ismertetô, hogy mirôl is van szó, elhangzott néhány vers, zene, volt tánc, -de a lányeg sajnos nem ez volt. A lényeg a fogadás volt, a "kapcsolatépítés"! Március 15-én. Az a maroknyi "magyar", akik ott voltunk, hát bizony a kis kokárdáinkkal inkább feltünô jelenségnek számítottunk, mint nemzeti ünnepunk méltó résztvevôinek.

Az idei ünnepre el sem mentem.
A "meghívónak" titulált papír elôállítási módja és külleme csak szégyent hozott Magyarországra, a Követségre, a Külügyminisztériumra, az ünnepet megrendezô városra. Kritikán aluli volt!

Valószínûleg pénzhiány az oka, de nem nyomtatták, csupán színes házinyomtatóval készítették,
sürgôs volt, mert a tintának nem volt ideje megszáradni és a hajtogatástól a két oldal összemaszatolta egymást,
a címoldalon a színes "cimerek" "logok"-hoz nem volt elég a festék...stb. stb.
a helyszín, idôpont, szinte olvashatalan volt.

Egy általános iskolai gyerekbulira különb meghívót tudnak a gyerekek csinálni az otthoni, egyszerû számítógépeken és nyomtatókon.

Egyszerûen felháborító volt!
A finnek ilyenkor használják azt a kifejezést, hogy "törkeä luokkaus" (otromba, durva sértés).
Igen, ez a meghívó, ezzel a sértéssel illette a magyarok egyik legszentebb ünnepét, március 15-ét!

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-15 22:25   
Mivel Melinda altal berakott link mar nem letezik, itt van az uj:

http://www.petofi-bp.sulinet.hu/psandor/sanzi114.htm

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-15 14:32   
A Székelyföldön két nagyhorderejű esemény zajlott le. Kézdivásárhelyen a RMDSZ ünnepelt a székelyekkel, a téren rengeteg magyar és román zászlóval. A opolgármester és Markó Béla szónoklatával.
Székelyudvarhelyen a polgármester és Tőkés László püspök beszéltek, utóbbi igen hosszasan.
A téren csupán magyar és székely zászlókat lehetett látni. Beszédében Szász Jenő polgármester kérte a román kormánytól a székelyföldi autonómiát, a dél-tirolihoz és a katalóniai autonómiákhoz hasonlatosat.
A Nagy-Románia Párt elnöke, C.V. Tudor beígérte román ellentüntetésre nem került sor. De ezt már tegnap lehetett sejteni, miután Tudor urat magához hívatta a köztársasági elnök.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-15 11:32   
Keresem a korabbi Marcius 15. topikot (ha valaki megtalalja, jelezzen), de addig is felhozom ezt.

Hunor

Rinyai  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 03:21   
NAGYON SZEP OSSZEALLITAS. NAGYON ELVEZTEM.

Rinyai Steve
Toronto, Kanada

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-15 14:37   
március 15.

Válogatás Petőfi Sándor verseiből

Annita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-15 03:53   
Köszönto˝: MARCIUS 15, 2004

Jókai Mór szavaival élve:
"Áldva legyen azoknak hamva, akik e nap diadaláért áldozatul adták magukat."

..és Peto˝fit idézve:
"Szabadság, szerelem.
E ketto˝ kell nekem.
Szerelmemért feláldozom életemet.
Szabadságért feláldozom szerelmemet."

Ezen gondolatok jegyében próbálok együtt lenni az otthon ünneplo˝kkel, és köszöntöm Március 15-t, a távoli Kanadából.

szeretettel:
Anita

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-19 05:13   
Nezzetek meg milyen szepen unnepeltek a Marcius 15-et Erdelyben
http://fotoriport.transindex.ro/?cikk=1436

Szioka

Husi

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-17 02:16   
Szia Hunor,

Ma halgattam meg az itteni magyar radio tegnapi musorat. Zsolt fel olvasta a hirlevelet, amit kuldtel neki Marcius 15 alkalmabol, es ujra minden jot kivant a MON-nak szep munkajaert, es ujra emlitette, hogy en ott voltam, es ujra emlitette a Mon web oldalanak a cimet :) ....Nagyon orultem neki...

szioka

HUsi

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-17 00:45   
Újabb beszámolókkal bővült a MON címlapján olvasható összeállítás. Munkatársaink az alabbi országokból küldtek beszámolót:

Argentína - Székásy Miklós
Ausztrália - Tehel Magda
Németország - Schneider Alfréd
USA - Fülöp László

Udvozlettel,

Hunor

bimbi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-16 21:35   
En ugy unnepeltem meg Marcius 15-ot hogy elutaztunk egy kisseb varosba tolunk ahol masik ket erdelyi csaladdal talalkoztunk egy Unnepeljes ebedre.Piros es feher tulipanok, feher es piros szekfuk ragyogtak nap fenyeben az aztalon.Finom husleves, magyar modra volt es sult kacsa kovette utjat.Napali szobabol magyar notak szoltak.Jo magyar recept dios teszta edesitette tovabbi pilanatokat elbeszelgetve az Erdelyi magyarsag sorsarol.Igy nem hagytuk ki a Szekelyi himnuszt elenekelt notak es dalamok sorabol.Estenket ugy toltottuk hogy vegig neztunk egy ket reszes magyar eloadast egy regi videorol aminek cime "Ligeti legendak"...ugy kezdve Ujje ligetben nagyszeru...rovid vidam szindarabokkal es szep magyar zenevel.
Haza fele eltoltott napom utan mosoljogva mondtam magamba.Boldog vagyok, magyar vagyok!

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-16 20:36   
liliom üzenete:

Hogyan unnepeltem Washingtonban marcius 15-et?
A Magyar Nagykovetsegen volt egy egesz delutant atfogo program - tortenelmi attekintest adott egy kivalo uriember - sajnos nem emlekszem a nevere -, utana Bach Judit zongorazott , es egesz este egyutt voltunk sokan magyarok es nem magyar csaladtagok is.
Egeszen kivalo , melto unneplesben lehetett reszem.

Ma reggel elmentem a Kossuth hazhoz,azt gondoltam, ott mukodik egy Kossuth Klub, a haz elokertje tele lesz viragokkal Kossuth Lajos szobra elott.
Osszeszorult a szivem, amikor csak a meg levelnelkuli csupasz fakat es bokrokat lattam a szobor es az emlektabla korul.
Az ut tuloldalon meg zarva volt a piac,de azert kikonyorogtem egy csokor sarga kikiricset - vagy ahhoz hasonlo viragot inkabb -, es amennyire a keritesen kivulrol elertem, letettem a fube a tabla ele a kicsiny csokrot, es ezutan mindig lesz virag Kossuth Lajos haza kertjeben, errol gondoskodni fogok.
Imadkozni igaz szivembol meg nem tudok, talan meghozza ez az uj orszag nekem a lelki beket is, de halat adtam a sorsnak,hogy itt koszonthettem Ot, Kossuth Lajost, oly kiveteles elodomet.
simplepople

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-15 21:51   
Kedves Olvasótársak!

Köszönöm Bimbi csodálatos képeit és szövegét, csodálatosan kiegészítette az ünnepen a DUNA TV müsorait.
Sajnos csak lélekben lehettem együtt az ünneplôkkel, és emlékeimre hagyatkozhattam, amelyek nemcsak szépek, de hidegrázóak is helyenként.
A Batthyány-örökmécsestôl alig 50 m-re dolgoztam a 70-80-as években. Talán tudjátok néhányan, mirôl is beszélek!! Ezek voltak a "hidegrázó" emlékeim.
Azóta is félelemmel és aggodalommal tölt el ezen a napon a "tömegek" együttléte és az elhangzó beszédeknek nem tudok nem olvasni a sorai között! Talán egyszer el tudom felejteni, -remélem.
... És ebben a parádés, nemzeti színekkel díszített "Európa- pontom hid" sem igazán segít!

Nagyon sok szeretettel ölelek mindenkit, aki ôszinte szívvel gondol e napra, és valóban magyar ünnepnek tartja ezt!

Én itthon ünnepeltem, és megkönnyeztem ismét a Himnuszt és egy-egy felhangzó verset vagy idézetet. Nekem ez jutott!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-15 18:28   
Gondolom, a Duna Tv jóvoltából ti is néztétek az ünnepet.
Nos, be kell vallanom: részemről rendkívül kritikus szemmel követem az ilyesmit. És minden hasonló megnyilvánulást.Lehet, hogy ez a mesterségem átka?
Sok nemzet ünnepét végignéztem, nem is beszélve az itteni, román ünnepekről.
A mai ünnep miatt (sem) kell szégyenkeznünk:
tele volt emberi méltósággal.

bab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-15 16:39   
’A MAGYAROK ISTENÉRE ESKÜSZÜNK...’

‘A magyarok istenére esküszünk, esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk’ E versszakot immár százötvenötödik éve harsogjuk. De hiszen már nem vagyunk rabok, hacsak nem önmagunk rabjai... E 155 év alatt sok viz lefolyt a Dunán, s felismertük azt is már rég, hogy a magyarok istene az egész Föld emberiség istene, aki csak abban az esetben segit meg bennünket, ha mi magunk méltóakká válunk a segitségre.

Harmadik évezredünk legelején felgyorsult életritmus van érvényben, megpróbáltatások özöne, gazdasági, politikai bizonytalanságok, fizikai s lelki betegségek terheltsége, bolygónk félelmet keltô perspektivája lesulytó kardként lebeg fölöttünk. Legnagyobb buktatóink ott vannak, ahol a legbiztosabbnak érezzük magunkat. Mértékeink csôdbe kerültek, felszabaditó gyógyerô helyett egyre elkeseritôbb gondolatmérgeket termelünk önmagunk s egymás ellen…

E megszigorodott életlehetôségek áradatában igyekszünk az önvédelem s túlélés zászlaja alatt megnyugtató megoldásokat megteremteni magunknak, ezzel valahogy lesimitani a készülôdô ráncokat lelkünk selymérôl. De vajon milyen áron tesszük ezt? A Létezés legnagyobb ajándéka a szabad akarat; de vigyáznunk kell, mire használjuk. Külsô és belsô harmóniánkat ugyan szabad akaratainkkal keressük s harcoljuk ki, ám sokszor akarásainkkal másoknak fizikai vagy lelki fájdalmat okozunk, mert nem tartjuk szem elôtt, hogy az adásban rejlik a vételre a jog.

Szabadnak születtünk, s élethivatásunk megtalálni az öröm utjait. A borzongató, félelembôl létrehozott ösvényeinken csak ideiglenes hatalomra tehetünk szert. Márpedig nem lehet a biborpalástot, a hatalom szimbólumát ráölteni arra, aki nem rendelkezik a király tulajdonságaival, mint a bizalom, és az egymás iránti tisztelettel átitatott szeretet. Csak az érezheti a szabadság mindent felülmuló erejét, aki megszüntetni képes a szorongást s nem elôidézni, aki karjait nem rombolásra, hanem ölelésre használja, aki szavaival gyógyit s nem begyógyithatatlan sebeket okoz. Mind a sikerben, mind a kudarcban a kiegyensulyozottság és az 'élni és élni hagyni' elve az egyetlen függetlenség. Minden más szélsôséges, görcsös törekvés függés és sodródás a semmibe.

Megváltozhatatlan csoda, de egyek vagyunk a közömbösökkel, elfordulókkal és a gyülölködôkkel is. Emberek, Magyarok. A szabadság, a szépség s harmónia gyémántutja kizárólag egymásnak gyújtott segitô kezeink által jöhet létre az univerzális szeretet égisze alatt.
BOLDOG MARCIUS 15.-ET KIVANOK MINDENKINEK!
Babi

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-15 10:42   
Munkatársaink összeállítása olvasható a MON címlapján. Ezt a napokban többször is aktualizáljuk.

Hunor

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-15 05:39   
ELJEN A MAGYAR SZABADSAG ELJEN A HAZA

bimbi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-15 00:05   

TISZTELT MAGYARSAG!

Marcius 15! Ezen a napon mindenki, aki magyarnak erzi magat, emlekezen a magyar tortenelem e dicsoseges es fajo szakaszara es unnepeljen egyutt a honfitarsaival. Magyarok gyuljunk osze es egyutt szavaljuk Petofi verset:

Nemzeti dal

Talpra magyar, hi a haza!
Itt az idő, most vagy soha!
Rabok legyünk, vagy szabadok?
Ez a kérdés, válasszatok!
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Rabok voltunk mostanáig,
Kárhozottak ősapáink,
Kik szabadon éltek-haltak,
Szolgaföldben nem nyughatnak.
A magyarok istenére
Esküszünk,
Nem leszünk!

Sehonnai bitang ember,
Ki most, ha kell, halni nem mer,
Kinek drágább rongy élete,
Mint a haza becsülete.
A magyarok istenére
Esküszünk,
Nem leszünk!

Fényesebb a láncnál a kard,
Jobban ékesiti a kart,
És mi mégis lancot hordtunk!
Ide veled, régi kardunk!
A magyarok istenére
Esküszünk,
Nem leszünk!
A magyar név megint szép lesz,
Méltó régi, nagy híréhez;
Mit rákentek a századok,
Lemossuk a gyalázatot!
A magyarok istenére
Esküszünk,
Nem leszünk!

Hol sírjaink domborulnak,
Unokáink leborulnak,
Es áldó imádság mellett
Mondják el szent neveinket.
A magyarok istenére
Esküszünk,
Nem leszünk!

Mit is jelent ez a nap? Mi tortent ezen a napon?
Ez a nap az 1848-49-es szabadsag harc kezdetenek a napja.
Magyarorszag a XIX szazad elso feleben a Habsburg Birodalmahoz volt csatolva. Az 1830-as evekben mar nyilvanvalova valt, hogy Magyarorszag nem tudja erdekeit megfeleloen ervenyesiteni ,mig nem rendelkezik onallo kormannyal.
Ezt a gondolatot elsokent -az orszag egyik leggazdagabb csaladjaibol szarmazo- grof Szechenyi Istvan fejtette ki konyveben. A koznemesseg torekveseit pedig Kossuth Lajos fogalmazta meg. O a Pesti Hirlap vezercikkeiben hivta fel a figyelmet a tarsadalom es a gazdasag leg egetobb problemaira. Kossuth tovabb vitte a reform gondolatokat. A legfontosabb teendonek a Habsburg Birodalmon beluli gazdasagi es politikai onallosagot, a korlatozas nelkuli foldtulajdon szerzest,es az ezen alapulo nemzeti ipar megteremteset tartotta. Kossuth és kuldottsege marc 15-en Becsbe utazott, hogy az orszaggyules altal megszavazott koveteleseket elfogadtassa az uralkodoval.
Ugyanezen a napon -egy kisletszamu - foleg irokbol es koltokbol allo- ertelmisegi csoport, a MARCIUSI IFJAK felvonultak a pesti utcakon. . Felolvastak a magyar nemzet legfontosabb koveteleseit tartalmazo TIZENKET PONTOT.

Tíz órakor lefoglalták a Landerer-nyomdát. A cenzor engedélye nélkül nyomtatták ki követeléseiket, a 12 pon-tot és Petőfi versét, a Nemzeti dalt.

1. Kívánjuk a sajtó szabadságát,
a censura eltörlését.
2. Felelős minisztériumot Buda-Pesten.
3. Évenkénti országgyűlést Pesten.
4. Törvény előtti egyenlőséget polgári
és vallási tekintetben.
5. Nemzeti őrsereg.
6. Közös teherviselés.
7. Úrbéri viszonyok megszüntetése.
8. Esküdtszék.képviselet egyenlőség
alapján.
9. Nemzeti Bank.
10. A katonaság esküdjék meg az
alkotmányra,magyar katonáinkat
ne vigyék külföldre, a' külföldieket
vigyék el tőlünk.
11. A politikai statusfoglyok szabadon
bocsáttassanak.
12. Unio.

. Nehany ora mulva mar tobb tizezres tomegben vonultak. A 12 pont legfontosabb kovetelmenyei kozott talalhato a sajtoszabadsag ,a fuggetlen magyar kormany, az evenkenti orszaggyules, a vallasi es polgari egyenloseg, a nemzeti hadsereg ,a jobbagysag megszuntetese es az egyesules Erdellyel.
A forradalom hatasara a kiralyi udvar kenytelen volt elfogadni a koveteleseket es torvenybe iktatni. A torvenyek tartalmaztak a 12 pont legfontosabb koveteleseit.
Megalakult a fuggetlen magyar kormany, grof Batthyany Lajos vezetesevel.
Azonban az újonnan alakult kormanyt a kiraly feloszlatta es 1848 szeptembereben betortek az orszagba, hogy leverjek a magyar forradalmatEzzel elkezdodott a szabadsagharc.A szabadsagharc 1849. augusztus 13-an ert veget. A magyar hadsereg hatalmas tulerovel alt szemben, ezert kenytelen volt letenni a fegyvert. A szabadsagharc levereset szornyu megtorlas kovette. Aradon kivegeztek a szabadsagharc 13 tabornokat, Grof Batthyany Lajost pedig agyonlottek Pesten.
A magyar nep a kesobbiekben 1848. marcius 15-et a magyar szabadsagharcra valo emlekezes unnepnapjava tette. A magyarsag hivatalosan 1860 ota NEMZETI UNNEPNEK tekinti ezt a napot.
Eppen ez adja nekunk a felelosseget arra, hogy mi is, a vilagban szetszorodott MAGYAROK, az anyaorszaggal unnepeljunk. Tartsuk meg a MAGYARSAGUNKAT, ne feledjuk hazankat, orizzuk meg kulturankat.
PROBALJUNK MARADNI MAGYARNAK, MERT MAGYARNAK LENNI DICSOSEG !!!!

Petőfi Sándor

A székelyekhez
Körös-körül sötét felhő az égen,
Egy magányos csillag ragyog középen.
Az a csillag ott a magyar nép képe,
Kit idegen népek vettek középre.

Nagy a világ, és testvérünk nincs benne,
Nincsen, aki bajainkban részt venne.
Dehogy testvér a magyarhoz a világ!
Ellensége minden ember, akit lát.

Ha a magyar is elhagyja a magyart,
Nem lesz akkor olyan, aki vele tart,
Ugy eltűnik, mint az égrűl a csillag,
Ha a sötét felhők reáborulnak.

Föl, székely, föl, közös az ellenségünk,
Tinektek is az árt, aki minékünk,
Az vert vasra titeket, aki minket,
Együtt törjük szét a közös bilincset!

Mert végtére szabadokká kell lennünk;
Hadd legyen az egész világ ellenünk!
Bennünket az még kétségbe ne ejtsen,
Hisz velünk van az igazság s az Isten.

Mutassuk meg: a magyar nem olyasmi,
Mint a gyertya, mit el lehet oltani;
A magyarnak élnie kell örökké,
És nem szabad rabnak lennie többé!

Föl, székely, nézz szembe az ellenséggel;
Ki néz vele szembe, ha nem a székely?
Hisz a székely ősapja volt Attila,
Kit úgy híttak, hogy az Isten ostora!

Hiába, Bécs, hiába van gazságod,
Küldheted ránk a rácot, a horvátot;
Állani fog, állani fog Magyarhon,
Élni fogunk, élni fogunk szabadon!

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-14 21:22   
ÖSSZEÁLLITÁS - Március 15

A hétvégén folyamatosan frissülő-bővülő összeállításunk Március 15. alkalmából.

http://www.magyaronline.net/cikk.php?id=95

Holnaptól már a címlapon.

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó