2020. január 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Olaszország >> Magyarként Olaszországban
Új topik indítása   Üzenet küldése
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-11-10 13:54   
2008-11-10 11:41, cirbolya:
-

Kedves Cirbolya,

nem vagyok ugyan Kri, de egy pár észrevétel: a felvetéseid kapcsán jól sejtem, hogy nemcsak kiváncsiság, hanem szakdolgozat, tanulmány, cikk születne a válaszokból? Ha igen, akkor a javaslatom:
- indíts a téma kapcsán egy topikot a Magyar Világkapcsolat témakör alatt,
- mutatkozz be, mutasd be, hogy mit tervezel, szerkessz esetleg egy kérdőívet, tegyél pontos kérdéseket, stb., és jelezd, hogy vársz válaszokat a fórumon belül.

Ha ezt jó ötletnek látod, én vállalom, hogy a topik linkjét elküldöm a MON olaszországi olvasói számára.

Pár példa hasonló topikokra:

SZAKDOLGOZAT: Magyar kisebbség Hollandiában
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=6196&forum=75&9

SZAKDOLGOZAT: Magyar emigránsok Amerikában
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=3271&forum=75&53

SZAKDOLGOZAT - SVÁJC: Külhoni magyarság kulturális élete
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=4766&forum=75&10

Üdv,

Hunor

cirbolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-11-10 11:41   
Kedves Kri!

Szeretném megismerni az olaszországi magyar kolóniákat. Egész pontosan a történetüket: pl., hogy mikor érkeztek ki az első kivándorlók, mennyire őrizték meg identitásukat, milyen beilleszkedési nehézségekkel találták szembe magukat, az olasz társadalom mennyire befogadó a külföldiekkel, jelen esetben a magyarokkal szemben, a fiatalabb generáációk továbbvitték-e anyanyelvüket, vagy ma már csak olaszul beszélnek?
És mi jellemző az utóbbi években letelepedettekre? Minden bizonnyal egészen más motivációk miatt indultak útnak, mint pl. az ötvenes évek végén érkezettek. Van-e összetartás a kint élők között, és milyen programok, szervezetek, amik megtartó, közösségformáló erők?
Kérlek, amennyiben segítségemre tudsz lenni írj a hantosk@yahoo.com címre.
Segítségedet előre is köszönöm!
Hantos Krisztina

ursulahu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-14 00:31   
2005-05-22 17:35, rekusz:
-

Szia! En is mar 4 eve vagyok itt. Ferraraba lakok. Itt vannak Magyarok is, foleg niche clubbokban. Amugy nem ismerek egyet sem!

rekusz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-22 17:35   
Sziasztok!
Van valaki Del-Olaszorszagbol, Lecce-bol vagy kornyekerol vagy esetleg ismertek valakit a kornyekrol? En mar tobb mint 4 eve elek itt, de eddig nem talalkoztam egyetlen honfitarssal sem a kornyeken. . . .

Reka

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-25 20:16   
Kedves thenriett 74!
Naaaa...mi van a kerdoivekkel????En azota is varok ra!!!
Szia

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-05 11:26   
Kedves Alba,

ez csak azert van, mert a sarga csikon levo Valasz erre funkciora kattintottal... ha az adott topik neve alatti Uzenet kuldese feliratot hasznalod, akkor nem fordulhat elo hasonlo gubanc.

Hasznalati utasitas topikja:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=121&forum=70&5

Nezz korul a Forum fenti reszeben is, az Aktualis, valamint a Torzsasztal rovatok alatti temakorokben - szamosan irunk ott is, rengeteg erdekes tema van.

Udv,

Hunor

alba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-04 13:03   
Bocs, csak most làtom hogyan mukodik ez a forum. Nekem kell kitorolnom a te szovegedet ès helyetesìteni az enyèmmel.

alba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-04 13:00   
2004-12-17 13:11, thenriett74:
-

Érdekel a dolog, ha akarod èn is segìthetek,10 ève èlek kulfoldon ebbol 8 ève itt olaszorszàgban.
haini@inwind.it

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-18 16:39   
Kedves Henriett,

hu, ez erdekes lehet. Ha gondolod, kerlek, ird be ide is a kerdoivet, es en is megprobalok mozgositani par olaszorszagi magyart, es szerintem igy szivesen megvalaszoljak itt is. Andrea maris jelentkezett, es szerintem masok is valaszolnanak.

Es en meg szivesen olvasnam.

Udv,

Hunor

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-18 16:18   
2004/12/18 16:15
Kedves Henriett!
Szivesen segitek,mar amennyit tudok!
Kuldheted a kerdoivet az e-mail cimemre.
Udvozlettel:Andrea

thenriett74  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-17 13:11   
Sziasztok!

Olasz-francia nyelvtanárként a Pécsi Egyetem Alkalmazott Nyelvészeti Doktori Iskolájának doktorandusza vagyok. Kutatási területem az olasz-magyar interkulturális kapcsolatok. Kérlek benneteket, írjátok meg az olasz-magyar kultúrabeli eltérésekről véleményeiteket, tapasztalataitokat, a furcsaságokat, érdekességeket. Hozzászólásaitokkal nagyban segítenétek munkámat. Amennyiben lehetséges, azt kérném, az olaszok a magyarokról és a Magyarországgal kapcsolatos élményekről, a magyarok pedig az olaszországi tapasztalataikról írjanak. Olyan személyeket is keresek, akik hajlandóak lennének e-mail-en keresztül kitölteni egy a kérdéses témával kapcsolatos kérdőívet. Előre is köszönöm értékes megnyilvánulásaitokat és mindenkinek kellemes hetet kívánok!
PS. Úgy gondolom, hogy a tejföl és a kenyérsütés után vitaindító témának ez kiválóan alkalmas. Vero? Ternyák Henriett Győrből

Ciao a tutti,
Dopo un'esperienza pluriennale nel campo dell'insegnamento italiano-francese in Ungheria, sto frequentando un corso di dottorato di ricerca in linguistica applicata presso l'Universita di Pécs. Il mio campo di ricerca é legato alle relazioni interculturali italo-ungheresi. É per questo che mi rivolgo da voi, domandandovi di darmi una mano. Vi chiedo, sia agli Ungheresi che agli Italiani, di scrivermi cortesemente le vs. esperienze sia quelle positive che quelle negative relative al vs. soggiorno in Ungheria/in Italia, ai vs. incontri/conoscenze con i rappresentanti dell'altra cultura. Sono sicura che ogni vs. opinione contribuerá al buon esito della mia ricerca. Inoltre, sto cercando delle persone che sarebbero disposte a compilare un questionario relativo al tema in questione. Se caso mai conosceste qualche bel libro a questo proposito, non esitate di farmi sapere il titolo e l'autore. Ringraziandovi antecipatamente vi auguro buona settimana.
Ternyák Henriett, Győr

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-26 14:03   
Hogy szàmolod a napokat Kri? Azt irtad csak egy hétre mész el!

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-22 12:16   
2003-03-21 16:32, kri:
-
Szeretnék elköszönni Tőled, mivel megyek Magyarországra, nem hosszú időre, csak egy hétre, hétfőn indulunk.
-
Hé hé hé, ne olyan gyorsan! Vàrj csinàlom a bevàsàrlolistàmat... (egy kis pirospaprika, 2-3 majonézes torma, egy kis "Diàkcsemege" mert a gyerekek nem szeretik a csipôk kolbàszt, .....)
Na de vicc ide, vicc oda jo utat kivànok nektek. (kicsit irigyellek, mert én is szivesen mennék)

kri  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-21 16:32   
Kedves Cunibaba!

Köszönöm a tanácsodat a világtévével (interneten keresztül) kapcsolatban, sajnos nálam is problémák vannak az adással kapcsolatban.

Szeretnék elköszönni Tőled, mivel megyek Magyarországra, nem hosszú időre, csak egy hétre, hétfőn indulunk.

Mesélj arról, hogyan működik Nálatok az óvoda, iskola, egészségügy ?

Írod, hogy Luxembourgban at állam nagyon segíti az anyákat, milyen módon ?

Kívánok Neked és a családodnak egy kellemes szép napot.

Szia Kri

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-19 11:04   
2003-03-19 06:29, kri:
-

Annak ellenére hogy fiatalok vagyunk , jó néhány dologban a felfogásunk ún. maradi, (mondanák a fiatalabbak) na jó szóval nem maradi , hanem más erkölcsi és családi értékrendünk van.( Remélem sokan gondolkoznak így )
Pl.: Mivel Annácsak még pici, én itthon vagyok vele, ami azt jelenti, hogy egy keresetből élünk, nagyon szívesen lemondunk dolgokról, amelyeket majd később ismét csinálhatunk, megvehetünk stb....( amikor majd újra dolgozni fogok.)

Talán most azt kérdezed, mi van ebben különös dolog ????
Nem ismered az itteni viszonyokat !!!!

Nem talàlok semmi különöset ebben mivel én sem dolgozok. Ugyanis férjemmel mi is igy döntöttünk hogy fontosabb hogy én neveljem fel gyerekeimet mint inkàbb idegen emberek. Ugyanis mi még "nagyira", vagy màs csalàdtagra sem szàmithatunk (ugyanis férjemnek màr nincs sajnos csalàdja). Nekünk is kell nélkülüznünk, egy fizetés két gyerek és ùj hàz (5éve épitkeztünk) mellett. Miota a gyerekek megszülettek igazi vakàcionk nem volt csak haza romàniàba mentünk. De öszintén nemmondom hogy nem szeretném, azért nem nagyon hiànyzik. No és étterembe is csak nagyritkàn megyûnk (a gyerekekkel anélkül is képtelenség). Persze ha valamit vàsàrolok is elöbb a gyerekekre gondolok.

No de nem minden a pénz. Annak ellenére hogy pénz nélkül nehéz meg élni. De azthiszem hogy szüleim megtanitottak beosztani azt.

Viszont làtom hogy azok a csalàdok ahol mindkettö szalad egésznap dolgozni nem biztos hogy sokkal boldogabbak azért mint mi. Itt is csak maximum 6 honap szülési szabadsàg jàr ugytudom. De hallottam egy nöt aki panaszkodott hogy neki csak 3 honapja volt szülés utàn mivel a terhessége miatt hamar lekellet àlljon a munkàval igy szûlés elött màr kivette a rà jàro szabadsàgot.

... és ha belegondolok hogy néhàny kilométerre ide Luxembourgban az àllam mennyire segiti az anyàkat??!!

Ja igen én itt francia nyelvterületen lakok. De rengeteg olasz él itt nem messze töllem. Van olyan hogy bevàndorlott de van màr màsodik, harmadik generàcio is.

Puszi Cuni

kri  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-19 06:29   
Kedves Cunibaba !

Köszönöm a jókívánságokat a klubbal kapcsolatban, nagyon kedves vagy.

Amit a barátságról írtál, az így igaz, teljesen egyetértek Veled, én a MON általi barátságban is hiszek.

Az én családom Magyarországon él, az első időben nagy nehézségeim voltak a nyelvvel, mivel mi korábban németül beszéltünk (párommal).
Egy évvel később elkezdtem egy számítógépes tanfolyamot, ami nagyon tetszett és azóta állandóan használom a gépet, sőt szeptembertől szeretnék egy másik tanfolyamot elvégezni, látod most ennek köszönhetően tudunk beszélni.
Én Magyarországon egy bankban dolgoztam, ott is használtam a számítógépet , de mint felhasználó, ahhoz viszont nem kell sok dolgot tudni, az ember bepötyögi a számokat és kész.

A nyelv....... milyen nehéz jól megtanulni a nyelvet.

A Te körzetedben melyik a hivatalos nyelv ?
Voltak nehézségeid ?
Amikor gyerek(ek) van(ak) minden sokkal nehezebb, mivel sokkal kevesebb idő áll a rendelkezésre.

Ez nálunk is így volt, mi 1998-ban házasodtunk össze és Annácska 2000. október 19-én érkezett.

Annak ellenére hogy fiatalok vagyunk , jó néhány dologban a felfogásunk ún. maradi, (mondanák a fiatalabbak) na jó szóval nem maradi , hanem más erkölcsi és családi értékrendünk van.( Remélem sokan gondolkoznak így )
Pl.: Mivel Annácsak még pici, én itthon vagyok vele, ami azt jelenti, hogy egy keresetből élünk, nagyon szívesen lemondunk dolgokról, amelyeket majd később ismét csinálhatunk, megvehetünk stb....( amikor majd újra dolgozni fogok.)

Talán most azt kérdezed, mi van ebben különös dolog ????
Nem ismered az itteni viszonyokat !!!!

Itt Olaszországban a mamák általában a szüléstől számított 6-7-8 -ik hónapban elkezdenek dolgozni, sajnos a törvény nem teszi lehetőve , hogy otthon maradjanak, egy lehetőség van , ha kilép a munkából.
A gyerek életébe belép a bölcsőde, a nagymama, a nagynéni, a dédi , a barátnő......stb.

Nagyon nehéz időszak mindenki számára, a mama a munkahelyen szerintem többet gondol a fiára, és telefonál mint dolgozik, a gyerek viszont 6 hónapos korában, hol a nagyival van, hol a nagynénivel.
Nem jól van ez így, szerencsésnek érzem magam.
A legfontosabb , hogy boldog vagyok, sok időt töltök Annával, a férjemmel és magamra is jut idő.
Szervezhetem ezt a klubbot és segítek az itteni egyházszervezetnek . (Nem vagyok igazán nagy hívő, de a mi papunk egy fiatal és nagyon talpraesett , ambíciókkal teli személy, olyan mint a mágnes, ha megközelíted hozzáragadsz. )

Légyszíves írjál Te is ,hogy nálatok hogyan működik az ún. Gyes és Gyed ??
Hol laksz pontosan ?

Minden érdekel !

Üdv. Kri

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-18 18:08   
Kedves Kri!
Sajnos én még soha nem jàrtam olaszban, igy csak annyit ismerek olaszorszàgbol szinte amit a tévékbôl làttam.... Viszont az olasz kajàt nagyon szeretem. Néhàny receptet magam is szivesen készitek mint a pizzàk vagy màs tésztàk, vagy épp a tiramiszut.... hummm.
Azontban a szülöfalumban (Székelyhid Romània) rengeteg olasz ment "befektetni", "munkàltatni" az ottaniakat. En nem igen ismerem öket hiszen maximum egy évben megyek haza és maximum 1 honapra. De ugy vettem észre az idösebbek nem nagyon kedvelik öket, mert kihasznàlva érzik magukat, (és öszintén van miért mert még a minimum bért is csak ritkàn fizetik meg, stb de ez màs topikba valo téma) viszont a fiatalok most mind olaszba akarnak menni. (A fiatal lànyok mind az olasz pasik irànt vonzodnak. A fiuk mind nagy baràtok akkarnak lenni velûk.) Hiszen azt hiszik hogy majd könyen, hamar meggazdagodnak.
Sajnos azonban sajàt kàrukon kell majd megtanuljàk (mint te is irod) hogy külföldôn (igy Olaszban is) nem mindenkinek jön be a szàmitàsa.

A "Baràtsàggal" ugy àlltalàban véve is azt hiszem hogy egy a helyzet magyarok, külföldi magyarok, magyar külfôldi baràtok vagy éppen külfôldi- külfôldi baràtok között.
Szerintem a baràtaiddal nem élsz együtt, tehàt a csalàdod az elsö és csak utànna jönnek a baràtok. Viszont baràtodnak add meg azt a tiszteletet, elismerést, szeretetet ami neki jàr és amit elvàrsz viszont tölle. Mert màsképp az egyoldali baràtsàg (épp ugy mint magassabb téren a szerelem, de ez megint màs téma) soha sem fog tartos és erös lenni.

Remélem, hogy a ti "szövetségetek" sokàig fog élni és uj tagokkal megujulni.
Itt nem ismerek ilyet, de azt hiszem valojàban nem is mükôdne igazàn. Az az igazsàg hogy én személyesen magyart kettöt ismerek csak. A "baràtnômet" akivel egy falubol kerültünk ide és a papot aki megesketet a férjemmel itt (aki 56 ban került ki BudapestrÖl).
Miota a MON lapjait megismertem felvettem a kapcsolatot az interneten keresztül itt belgiumban két lànyal. (Az egyikkel sajnos nem sok sikkerrel)

Ki tudja talàn igazi baràtsàg is szövödhet a MON àlltal.

Enged meg hogy feltegyek kérdéseket jo? Dolgozol e ott olaszban???
A csalàdod minden tagja Magyarorszàgon él, tehàt egyedûl vagy??
Te megtanultad az olaszt??

viszlàt,
Cunibaba

kri  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-18 17:07   
Kedves Hunor !!

Megkérdezhetem Tőled, hogy talán a szerkesztőségtől vagy, ami engem egyáltalán nem zavar, sőt .....

Nagyon szívesen mesélek a mi tapasztalatainkról.
Amit most mondani fogok Neked én is hallottam, de biztos vagyok benne, hogy igaz, sajnos, mert többen mesélték nekem ugyanazt a dolgot.

Trieszt és környékén kb. 50 magyar személy él ( többen élnek itt, csak nem ismerünk mindenkit ), arányát tekintve a hölgyek vannak többen.
Ezen személyek nagy része a 60-as , 70-es években érkezett, egy kisebb része viszont most, vagy a 90-es években.

Nem szeretnék senkit megsérteni, mert mindig vannak kívételek .Az én tapasztalatom az, hogy az előbbi személyek a mai napig sem tudták feldolgozni , hogy ők ... nehéz megtalálni a helyes szót....elmentek a hazájukból .
Valaki politikai okokból kifolyólag, sokan a jobb élet reményében választották ezt a döntést, de ez miatt szégyenkezni nem kell !!!!

Miért kellenne ???

Valaki megtalálta a számítását, s valaki nem, de ez a dolog a Magyarországon élő emberekre is igaz, az egyiknek jó munkahelye van a másiknak egyáltalám nincs munkahelye.
Az egyiknek Ferrari kocsija van a másiknak egyáltalán nincs autója.

Ezek a különbségek az itteni magyarok körében is előfordult és így megjelent a féltékenység, a rosszindulat, a képmutatás stb.

A végén elmentek egymás mellett köszönés nélkül.
Hát így kezdtük el szervezni a találkozókat.

A mi nevünk:
Kötetlen Magyar Klub

Kb. két év óta működik itt Triesztben egy meghatalmazott konzulátus, szerveznek néhány programot és van egy nagy kultúrális társaság Velencében, ők nagyon aktívak, sok programot szerveznek.

Nagyon örülnék, ha más olaszországi-magyar egyletek , körök jelentkeznének tapasztalatcsere reményében.

Mindenkit üdvözlök !

Szia Hunor

kri

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-18 09:34   
Kedves Kri,

kerlek, meg meselj a klubrol, az olaszorszagi magyarokrol.

Udv,

Hunor

PS: az uzenet kuldesre legjobb az Uzenet kuldese feliratot hasznalni. A valasz erre jo, ha idezni szeretnel abbol az uzenetbol, az uzenet pedig, ha sajat uzenetedet utolag szerkesztened.

kri  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-18 09:25   

Kedves Cunibaba !

Köszönöm ,hogy ilyen gyorsan válaszoltál.
A tegnapi nap folyamán több leveledet is olvastam, így ismerlek egy picit .

Szeretnék magamról is írni valamit, én MOGYORÓDI vagyok, ez egy nagyobb falu Budapest közelében, pontosan 10 km a távolság.
Most inkább a Forma 1 -es pályáról ismerik jobban.
Van egy 2,5 éves kislányom , Anna.

Visszatérve a már írt dolgokról, az elmúlt években itt is komoly problémák voltak,
többször is szerveztek találkozókat , de valami miatt ez mindig abbamaradt.
Amikor én elkezdtem szervezni ezt a kört, az idősebb személyek ( 50-60 éves) felhívták a figyelmemet, hogy mindez, elpocsékolt idő.

Nem vagyok (mindig )naív, csak 6 hónapja működünk, ez nem sok idő, de a tapasztalatok nagyon pozitívak.

Ott nálatok működnek ehhez hasonló egyletek, körök ??

Ismered a Magyarok Világszövetségét ?

Minden jót !

Szia Kri

Ui: Még egy technikai kérdést feltennék Neked, mi a külöbség az "üzenet " vagy "válasz erre" gomb között ??

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-17 18:43   
Kedves Kri! Legyél szeretettel fogadva a MON lapjain!
Làttam olvastad a belgiumi rovatot. Hidd meg azét nem minden szürke àm itt sem. Tudod van olyan ember aki képtelen baràtsàgot kötni. Vagy épp anélkül hogy észre vegye elmarja magàtol azt aki közeledik fel.
Annyit azonban elmondhatok hogy miota itt vagyok uj "baràtokra" tettem szert és ha nem is értek mindig egyet mindenkivel (itt mindenki szabadon kifejezheti véleményét!!) de nagyon jol érzem magamat itt!! Hiszen szinte napota viszatérek.
viszlàt veled itt

kri  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-17 18:21   
Üdvözlök Mindenkit !

Én Triesztben élek, 32 éves vagyok és 5 éve lakom a fent nevezett városban.
Az első időben az ún. beilleszkedés nem volt könnyű dolog, habár férjem mindenben sokat segített nekem, megtanult magyarul is, de valami mindig hiányzott.
Egy biztos , fél évvel ezelőtt történt velem egy dolog és most nagyon jól érzem magam.

Szeretném elmesélni nektek , hogy mi történt velem....

Itt Triesztben egy filmbemutatót( magyar ) tartottak egy héten keresztül, ahol ismeretséget kötöttem magyar személyekkel, szóba került egy magyar kultúrális klub létrehozatala és boldogan kijelenthetem , hogy ma ez a klub létezik.
Havonta egy alkalommal találkozunk, ún. vitaköröket is tartunk pl.: előadást tartottunk Csokonai V. Mihály életéről, az 1956-os otthoni eseményekről, Bolyai Farkasról és fiáról, februárban egy filmet néztünk meg, májusban lesz a következő filmvetítés.
Egy nagyobb kultúrális társaság segítségét kértük most, remélve , hogy azt meg is kapjuk, de már az is nagyon jó érzés , hogy 15-20 személy megtisztel a jelenlétével és mindenki aktívan részt vesz a klub életében.
Egyébként ketten szervezzük ezt a kis társaságot, hírdetésen és e-mail címeken keresztül értesítünk mindenkit a találkozókról.
Nagyon sok ötletünk van, biztos vagyok benne, hogy meg tudjuk valósítani őket.

Várom mindenki hozzászólását !

Szeretnénk bebizonyítani, hogy a következő ún. mondás nem mindig igaz, vannak kívételek is:

" A magyarok a bajban nagyon összefognak , de a békében ellenségként viselkednek "

Olvastam a Belgiumban élő Magyarok problémáiról, ez sajnos itt is igaz, próbáljunk meg ezen változtatni.

Kellemes további estét Mindenkinek !

Irjatok !!

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó