2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Külföldön élő magyarok jogai
Új topik indítása   Üzenet küldése
 manoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-13 15:06   

manoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-13 15:05   
2005-01-13 10:50, Pompéry Berlin:
- Nem értem, hogy hogyan érted azt, hogy számunkra a legmegfelelöbbet tudjuk kiválasztani. Hogyan?
2005-01-13 10:32, manoka:
-
Pontosan így van, én is ezzel a dilemmával küzdök/ttem évekig. Persze a dologk valahogy statisztikailag felsőbb szinten kiegyenlítődnek. (Nem jogilag értem.) Ebben a köztes helyzetben - máshol otthon - meg van a lehetőségünk arra, hogy mindenből a számunkra a legjobbat válasszuk ki magunknak.

Elnézést az offolásért, ez szemléleti kérdés, a jogokhoz semmi köze.
-

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-13 10:50   
2005-01-13 10:32, manoka:
-
Pontosan így van, én is ezzel a dilemmával küzdök/ttem évekig. Persze a dologk valahogy statisztikailag felsőbb szinten kiegyenlítődnek. (Nem jogilag értem.) Ebben a köztes helyzetben - máshol otthon - meg van a lehetőségünk arra, hogy mindenből a számunkra a legjobbat válasszuk ki magunknak.

Elnézést az offolásért, ez szemléleti kérdés, a jogokhoz semmi köze.

manoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-13 10:32   
Mindenesetre ez akkor is valahogy furcsa nekem. Ha én magyar állampolgárként külföldön élek, esetleg van ott egy házam, vagy lakásom, és a külföldi az állandó bejelentett lakcímem, ezzel már automatikusan kizártam magam a választók névsorából. /Az más kérdés, hogy esetleg nem is akarnék a választói jogommal élni, mert hiszen, ha nem élek otthon, akkor nem is biztos, hogy ismerem a politikai helyzetet./ De mivel magyar állampolgár vagyok, ezért külföldön sem szavazhatok /kivétel az EU/, holott ott igencsak ismerem a politikai helyzetet, és valahogy aktív résztvevöje is vagyok /lásd: adófizetés stb./. Tehát, se itt, se ott. Számomra ez valahogy nincs rendben.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-13 01:33   
Szerintem a kerdes forditva van - sokan szavaznanak, de egyszeruen lehetetlen. Nemcsak a magyar allampolgarasagot kell bebizonyitani (ezzen semmi baj nincs), nemcsak egy magyarorszagi bejelentetett cimmel kel rendelkezni (ez is OK), de azt is bizonyitani kell, hogy "eletvoitelszeruen" Magyarorszagon elsz. Ez utobbi mar nehezebb es a elbiralas pedig nagyon egyenei. De van meg egy nehezebb kikotes is: az USA-ban csak es kizarolag a washingtoni nagykovetsegen lehet szemelyesen szavazni.

Csak osszehasonlitaskent: a kozelgo iraki valasztason az USA teruleten 5 varosban, a konzulatusokon szavazhatnak az iraki allampolgarok.

manoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 15:08   
Most már minden világos, hiszen senkit nem lehet arra kényszeríteni, hogy válasszon, ha nem akar. Köszi, hogy válaszoltál.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 10:45   
2005-01-11 16:55, manoka:
-
Mind a 35 rendelkezik bejelentett lakhellyel? Mert ez a kritérium - lásd alább. Tudtommal a többezer berlini magyarból alig akad néhány.

Az 500 pedig azokat jelöli, akik jogosultak + élni kívántak ezzel a joggal. Utóbbi nem automatikus. Az itt élő magyarok mint helybeli EU-polgárok alternatíve választhattak a lokális listáról, akárcsak a "bennszülöttek". Én ezt tettem, de nekem nincs választójogom M.o-on. Lásd erről írásaimat:
http://hhrf.org/up/szerz/pomp/ Ezen belül:
"Választási gyakorlat német módon", valamint
"Most, hogy választhatok"

A dec. 5-ikei népszavazás az más, annak nem volt párhuzamos EU-változata.

manoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 16:55   
Nekem az az 500 választójoggal rendelkezö magyar száma túl kevésnek tünik. Egyedül az én ismerettségi körömben él 35 magyar, aki magyar állampolgárként él külföldön.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 11:02   
2004-02-01 06:12, taursus:
-
A külföldön élök között világviszonylatban mindössze kb. 500 embert érint a magyar választójog. Ezek "megszavasztatása" a júniusi EU-választások kapcsán személyenként 700.000,- azaz hétszázezer Ft-ba került. Azért, mert valamilyen parlamenti döntés nem teszi lehetövé az irásbeli szavazást, ami, pl. N.o.-ban minden további nélkül lehetséges.
http://www.nol.hu/cikk/155874/

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 10:52   
2005-01-11 10:38, manoka:
-
Ez szerintem normális, máshol is igy van. Az igazolvány egyik lényeges eleme a bejelentett lakhely. Ennek hiányában ...

Az útleveled, amely létedet, személyedet + állampolgárságodat igazolja, megmarad. Hogy nincs választójogod, az más kérdés. Ez utóbbit én alapvetö emberi/állampolgári jogaim megröviditéseként élem meg. Másrészt nem ottélöként beleszólni ... ez persze nézöpont kérdése.

manoka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 10:38   
2004-02-02 09:26, OMGI:

Én azt sem találom szépnek, hogyha az ember nem jelenti be magát állandóra Magyarországon, akkor elveszik a személyi igazolványát. Miért?

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-02 09:26   
OK. Az Alkotmány megváltoztatásáról hallottam, de utána nagy csönd.
Erre még visszatérek.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-01 06:12   
OMGI: el vagy maradva a hirekkel. A magyar Parlament mar 2002 decembereben megszavazta az alkotmanyvaltozast, amivel eltorolte azt a kovetelmenyt, hogy a szavazatot csak MO teruleten adhattad le. 2003 decembereben pedig megszavaztak a kulfoldi szavazas elhetoseget is azoknak a magyar allampolgaroknak, akiknek MO-on allando bejelentett lakasuk van.

Ugyanakkor a haza bolcsei ezt ugy oldottak meg, hogy az Egyesult Allamokban kizarolag a washingtoni kovetsegen es Kanadaban kizarolag az ottawai kovetsegen lehet szemelyesen szavazni. Vagyis az amerikai magyaroknak 99%-a tovabbra sincs valodi, normalis, mas orszagok allampolgaraihoz hasonlo eshetosege a szavazashoz.

Meg a konzulatusokon sem lehet szavazni!

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-31 17:10   
2003-03-17 22:33, rigojanos:
-
Szavazas: Aprilis 12, 2003

"Akadályoztatva van szavazati joga gyakorlásában az a magyar állampolgár, aki - noha választójogosult - a népszavazás napján külföldön tartózkodik."
-

Lassan egy év telt el azóta, hogy Rigó betette ezt két sort.

Még mindíg azon a véleményen vagyok, hogy aki magyar állampolgárságát megtartotta, aki csak átmentileg van külföldön, aki a jövô esztendôkben hazaköltözni készül, kapja meg a lehetôséget, hogy külföldön a követségen tudjuk szavazni.

Az EU csatlakozás küszöbén (divat ezt ma így mondani!) ezt végre meg kellene oldani.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-08 04:52   
2003-12-04 13:30, Koborlo: Kerdessel fejezem be repulo gondolataim.
Szerintetek mi MON tagok akiknek nagy resze evtizedek ota kulfoldon el (tobben a befogado orszagok szavazo polgarai) jogot formalhatunk -e teljes es elismert tagjai lenni es kepviseltetni magunkat a magyar allam aparatusban?
Barati szeretettel Geza
-

+++++++++++++

Az allampolgarasgi jogot az alkotmany hatarozza meg. Bar ez az alkotmany egy nagyon osszekuszalt okmany (eredeti cime meg mindig a Rakosi korszakban elfogadott torveny), de egypar idevago paragrafusa erdekes:

69. § (1) A Magyar Köztársaságban senkit nem lehet magyar állampolgárságától önkényesen megfosztani, vagy magyar állampolgárt a Magyar Köztársaság területérôl kiutasítani.

Vagyis aki magyar allampolgarnak szuletett (az az lett), az megmarad allapolgarnak.

Masik kerdesed, hogy reszt vehet-e egy sokaig kulfoldon elo allampolgar a magyarorszagi kozeletben, akar mint valasztott kepviselo, vagy kinevezett allami tisztviselo? Itt az alkotmany valasza:

70. § (1) A Magyar Köztársaság területén élô minden nagykorú magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy az országgyûlési és a helyi önkormányzati, továbbá a kisebbségi önkormányzati választásokon választható és – ha a választás, illetôleg népszavazás napján az ország területén tartózkodik – választó legyen, valamint országos vagy helyi népszavazásban és népi kezdeményezésben részt vegyen.

(4) Minden magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy részt vegyen a közügyek vitelében, továbbá hogy rátermettségének, képzettségének és szakmai tudásának megfelelôen közhivatalt viseljen.

Persze, az mas kerdes, hogy egy idegenben evtizedeket elotott egyennek mennyi esehetosege van arra, hogy megnyerjen egy parlamenti szeket. Ez termeszetes, hiszen a ratermettseget es tapasztalatot bizonyitani kell a valasztok elott.

Koborlo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-04 13:30   
Hozzaszolas
Latom ez egy erdekes tema ezert leirom regi emlekeim es ujjabb keletu gondolataim.
1949 emlekeimben elessen el.
Na nem mint Szavazo(olyan Oreg meg nem vagyok)
de reszt vevoje voltam.
Az ugynevezett Csasztuska brigad tagjakent
vettem benne reszt.Lehet hogy masok is vissza emlekeznek arra a szep idore.
Kilenc evessen a tanacshaz ellott allva unnepi ruhaba buszken enekeltem a tobbi gyermekkel egyutt: Tanacs valsztasra akarki meglassa X Y derek ember szavazzunk hat raja !!!
Leg buszkebb persze akkor voltam mikkor Edes apam megjelent es a szoveget az o nevevel kellet enekelni mert pot tagnak valasztottak a tanacsba.Ra zenditettunk es en meghatodva az oromtol szinte kiabalva enekeltem.
Tanacs valasztasra akarki meglassa Kassai Geza derek ember Szavazzunk hat raja.
Mint kis Uttoro szamtalan szavazason segitokent reszvevo es szemlelo voltam.
Elso szavazasom is unnepi jellegu volt.hiszen szerencses 18 eves aki szavazhat igaz hite szerint azokra kiknek neve fel volt tuntetve a listan. Igaz akkor nem gondoltam hogy miert van hogy csak egy lista van es csak arra lehet szavazni mert ellen part nincs.
Masodik es egyben utolso szavazasomkor mar egesz belejottem, kihuztam a fele nevet de nem tudtam helyukre jobbat irni(lehet hogy nem volt jobb?)igy valoszinu a szemet kosarba kotott ki szavazo cedulam.
Harmadszorra mar nem mentem.
Miutan mint Gaqzdasagi menekult(mert politikai menekult Statuszt 1969-ben nem kapott mindenki)Amerikaba jottem elneztem az itteni szavazasokat. Itt arra szavazol akire akarsz az igaz de 75 % ban megis a korrupt minden hajjal megkent politikusok kerulnek be a vezeto poziciokba sokszor meg a szavazatok ellenere is.
Ezert mint kivulallo nem kertem es ma sem kerem ezt a jogot magam szamara.
Pedig hiszek az emberi josagban.
De a torvenyeket nem mindig a jo emberek keszitik,bar azok szavazzak meg.
Most hogy erre a temara vissza terjek hivatkozok a kovetkezo cikkre
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1161&forum=28&3
Kerdessel fejezem be repulo gondolataim.
Szerintetek mi MON tagok akiknek nagy resze evtizedek ota kulfoldon el (tobben a befogado orszagok szavazo polgarai) jogot formalhatunk -e teljes es elismert tagjai lenni es kepviseltetni magunkat a magyar allam aparatusban?
Barati szeretettel Geza

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-09-06 18:57   
Kedves Valeria - amirol Te irsz, az valoban ugy van, de csak azok szamara szokasos, akik egy-egy alkalommal nincsenek otthon a valastas napjaban. Azok, akik allandoan kulfoldon tartozkodnak (pl. Magyarorszagon nyugdijjban) tovabbra is szavazhatnak az "absentee ballot"-hoz hasonlo intezmennyel.
Ezen a websiteon megnezhetsz minden informaciot errol a kerdesrol: http://www.fvap.gov/

Kulonosen erdekes a kovetkezo paragrafus a FAQ reszben arrol, hogy ki szavazhat:

OVERSEAS CITIZENS
If I do not maintain a legal residence in the U.S., what is my "legal state of residence?"

Your "legal state of residence" for voting purposes is the state or territory where you last resided immediately prior to your departure from the United States. This right extends to overseas citizens even though they may not have property or other ties in their last state or territory of residence and their intent to return to that state or territory may be uncertain.

Ugyanez a leiras pontosan fedne az amerikaban elo, magyar allampolgarokat is, akiknek mind volt valalmikor magyar lakocimuk.

2003-08-08 21:48, Valeria:
-
Amerikai sem szavazhat kulfoldon hacsak nincs diplomaciai szolgalatban. Amerikaban kell szavaznia, ha ut elott all akkor ertesitenie kell a keruleti varoshazat vagy a szavazo keruletet, hogy tavol lesz a szavazas ideje alatt, igy elore megkuldik neki a szavazokartyat amit ki kell lyukasztani es lezart boritekban visszakuldeni.
-

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-08 21:48   
Amerikai sem szavazhat kulfoldon hacsak nincs diplomaciai szolgalatban. Amerikaban kell szavaznia, ha ut elott all akkor ertesitenie kell a keruleti varoshazat vagy a szavazo keruletet, hogy tavol lesz a szavazas ideje alatt, igy elore megkuldik neki a szavazokartyat amit ki kell lyukasztani es lezart boritekban visszakuldeni.

Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-08 18:42   
2003-03-24 21:07, kaytee:
-
Kanadai se szavazhat külföldön, hacsak nem diplomáciai szolgálatban tartózkodik ott.

-

Ez reg volt Kata, azota meg az eliteltek is szavazhatnak.

Jelenleg, ha fizetsz adot - szavazhatsz.

Szereny velemenyem szerint ennek igy kene lennie MO-on is.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-31 15:33   
Tudtommal a kozelgo EU tagsag rakenyszeriti Magyarorszagot hogy az EU normak szerint valassza az EU-s kepviseloket. Beszelgettem a NY-i Konzullal, aki ezt alahuzta, bar eddig meg gyakorlati utasitasokat Budapestrol nem kaptak. Ugyanakkor azt is mondta, hogy a valasztasi lehetoseg megvaltoztatasa alkotmany modositast kivan, igy valoszinuleg a jovoben nemcsak az EU-s kepviselok, de a magyar valasztasokban is resztvehetnek az idegenben elo magyarok. Kerdes, persze, hogy sikerul-e az Orszaggyulesben a 2/3-os alkotmany valtozast megszavazni.

Kulonben erdekes, hogy magyar politikusok (szemelyesen Horn Gyulara emlekszem a NY-i Konzulatuson tartott talakozon) arrol beszelnek, hogy aki nem fizet adot az ne szavazzon. Ugyanakkor a magyar torvenyek MA elfogadjak a kulfoldon tartozkodo (beleertve a kettos allampolgarokat is) szavazo JOGAT. En p[eldaul, aki 47 eve az USA-ban elek (de magyar utlevelem is van, haza mehetek a valasztas idejere, bejenthetem magam rokonoknal vagy akar hotelban is es szavazhatok. Vagyis szavazo jog kerdes nincs, szavazasi lehetoseg korlatozas van. Hasonlo az USA-ban 1960-as evek elotti allapotokra, amikor a feketeknek szavazo joga volt, de szavazasi lehetosegeik magas regisztracios dijjazas, stb. miatt gyakorlatilag korlatozva volt.

Kivancsi vagyok, hogy a honatyak es honholgyek mikent velekednek majd....

2003-03-18 10:26, kozar:
-
Egy kis reszlet az alkotmanybol:

---------------------------------------------
Az 1949. évi XX. törvény
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG ALKOTMÁNYA

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-25 11:06   
Judit drága!

Egy csomó dologban igazad van, de:

aki megtartotta a magyar állampolgárságát, lakását, bankszámláját, -tehát ha "ideiglenesen külföldön tartozkodó" (mind az orosz katonák 40 évig nálunk!!), akkor ugyan miért kell kirekeszteni alapvetô jogaiból???

A kettôs adóztatást egy csomó állammal megoldotta a magyar állam is, de az nem jelenti értelemszerûen, hogy többé nem tartozik a hazájához.
Sôt továbbmennék:
Sokan vagyunk, akik nem 1-2 évre tervezünk. Egy ország jövôjét sem lehet ilyen rövid idôre tervezni, -egy-egy szavazásal igenis az ország távolabbi jövôjébe kellene az oda tartozó polgárok véleményének helyt adni.
Bármiért vagy határon kívül, és bármennyi ideig, -ha visszatérni szándékozol, adassék meg a lehetôség necsak arra, hogy esetleg a pénzedet hazavidd, de arra is, hogy meghallgassák a véleményedet.

Ez az én álláspontom, -de lehet, hogy nincs igazam!
üdvözöllek: OMGI

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-25 00:35   
Gondolom, valahol defniálni lehet, hogy meddig belföldi magyar valaki és mikortól lesz külföldi.

Aki ideiglenesen dolgozik, tartózkodik külföldön, az nyilván megtartja m.o.-i bejentett lakását, személyijét, bankszámláját, marad adóalany, stb. Vagyis beleesik a választópolgár kategóriába.

Ha valakit az egész egzinsztenciája tartósan külföldre köt, ebből kifolyólag és értelemszerűen nincs bejelentett lakhelye M.o.-n, ott nincs jövedelme, nem adóalany, az nyilván nem is szavazópolgár.

Magam a 2. kategóriába tartozom. Bármennyire is szívemen viselem szülőhazám, sorsát, 28. éve nem ott élek, ezért nyilván sokmindent nem is érzékelek a saját bőrömön. Etikailag is úgy érzem, hogy azok döntsenek az országot érintő dorskérdésekről, akikre aztán a következmények kihatnak.

Ill. bizonyos kérdésekben én is ambivalens vagyok. Az EU-tagságra vonatkozó népszavazáson szívesen résztvennék, az országos és helyhatósági választásokon viszont az szívesen átengedem az ottélőknek a lehetőséget és a felelősséget.

Harmadik problémás kategória a határon túli magyarság. Ugyanígy a nyugati magyarok közül azok, akik szsülőföldjüket tekintve határon túliak. Nekik akkor hol lenne/lehetne választójoguk, ha kiterjesztenék a a választójogot a külföldi magyarokra?

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-24 21:07   
Kanadai se szavazhat külföldön, hacsak nem diplomáciai szolgálatban tartózkodik ott.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-24 00:41   
2003-03-18 10:26, kozar:
-
Szerintem (es ezzel nem vagyok egyedül) ez egy kicsit elmaradott szemlélet az állam részéről, de eddig még senkit sem sikerült megnyerni az ügynek, miszerint is a 49-es alkotmány némi felújításra szorul.

-
Hol kezdened a valtoztatast? Kiket lenne erdemes most megnyerni az ugynek?

kozar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-18 10:26   
Egy kis reszlet az alkotmanybol:

---------------------------------------------
Az 1949. évi XX. törvény
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG ALKOTMÁNYA

...

70. § (1) A Magyar Köztársaság területén élô minden nagykorú magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy az országgy?lési és a helyi önkormányzati, továbbá a kisebbségi önkormányzati választásokon választható és ? ha a választás, illetôleg népszavazás napján az ország területén tartózkodik ? választó legyen, valamint országos vagy helyi népszavazásban és népi kezdeményezésben részt vegyen.

...

(4) Minden magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy részt vegyen a közügyek vitelében, továbbá hogy rátermettségének, képzettségének és szakmai tudásának megfelelôen közhivatalt viseljen.

--------------------------------------------

Szóval a 70. paragrafus első cikkelye megállapítja, hogy minden állampolgárnak joga van a közügyek vitelében való részvételhez, ami normális dolog is lehetne, de:

- az első cikkely kimondja, hogy csak "ha a választás, illetôleg népszavazás napján az ország területén tartózkodik", és ami még durvább:
- "A Magyar Köztársaság területén élô minden nagykorú magyar állampolgár", vagyis a külföldre költözés esetére vonatkozó bejelentési kötelezettséggel, mivel a Magyarországi lakcímem megszűnt, gyakorlatilag az állampolgár lemond választójogáról.

Szerintem (es ezzel nem vagyok egyedül) ez egy kicsit elmaradott szemlélet az állam részéről, de eddig még senkit sem sikerült megnyerni az ügynek, miszerint is a 49-es alkotmány némi felújításra szorul.

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-18 01:46   
Szio Rigo,

Miert van akadalyozva?..Miota letezik ez a torveny?...es ki hozta ezt a torvenyt be??...

Pussz

Husi

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-17 23:02   
... érdekes, a finnek (állampolgárok) ha épp külföldön vannak, ott a konzulátuson szavazhatnak!!!
Csak ennyi.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-03-17 22:33   
Szavazas: Aprilis 12, 2003

"Akadályoztatva van szavazati joga gyakorlásában az a magyar állampolgár, aki - noha választójogosult - a népszavazás napján külföldön tartózkodik."

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó