2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Magyarok a Kárpát-medencében
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
 Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-28 10:05   
A dáko-román elméletre még én is viszonylag jól emlékszem a történelem órákról. Ha jól tévedek, nem csak dákok, hanem elötte trákok is éltek Románia területén. A Traianus római császárral való rokonságot igencsak kihangsúlyozza a román történelem, de nem tudom, hogy vannak-e erre tárgyi vagy tudományos bizonyítékok.

A dák-elmélet odáig fajult, hogy amikor Ceausescu egy többségében magyar városba ment munkalátogatóba, megkérdezte a virágcsokrot átadó kisfiút: "Cum te cheama, pui de dac?" (Hogy hívnak, dák kislegény?*) Aztán jött a válasz: Attila.

Lehet, hogy ez nem egészen így történt, de mai napig élö legenda, amely az ilyen leszármazási elméletek abszurditását figurázza ki.

*nem jutott eszembe jobb szó a "pui"-ra.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-28 09:59   
Kedves Nagy Lajos!
Úgy emlékszem, a manz és a barza szó dák eredetű... a tankönyvek szerint. Vagyis a csikó és a gólya. De lehet, hogy összetévesztem.
Tud angolul? Itt egy link:
http://www.dacia.org/html/articles_-_translations.html

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-28 09:39   
Kedves Zsuzsa !

Nagyon szépen köszönöm válaszát.
Ezek szerint ismert is a dák nyelv, írás. Ezt sem tudtam. Milyen betutípust használtak, nem tudja Kegyed véletlen ? Volt ezeknek sajátjuk, vagy másokét használták (görög, latin ...) ? Tudná-e nekünk megmondani ezen két szót ?
Bocsásson meg kérem, hogy így Önnek ugrok kérdéseimmel. De komolyan Maga az elso, aki eddíg erre érdemleges választ adott. Még egyszer köszönöm.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-28 09:06   
Nagyon sajnalom, ha felreerthetö a szövegem. Sajnos a gepemet nem tudom atallitani, nem ertek hozza, meg örvendek hogy elinditottam. Ez van. Az a kis nevelö nem tudom, hogy kerult Roma ele, biztosan a beteg mancsom miatt van, ami nem erzi, mit is csinal. Legközelebb jobban figyelek. Javitottam is

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-28 06:45   
Kedves Böbe,
jó lenne, ha beállitanád a gépeden a magyar írást, mert az ékezetek hiánya félreérthetővé teszi amit írsz. Gondolok itt például "a Roma" kifejezésre, ami, főleg így névelővel zavaró. (Félreérthető értelmezés: roma = cigány)

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-28 03:52   
Kedves Böbe, mindenesetre sokat köszönhetünk a román történelemkönyveknek: mindnyájan érdeklődünk a történelem iránt.
Amikor a magyar gyermekek erdélyi magyar iskolában azt tanulták, hogy: "Őseink, a dákok", otthon pedig mást hallottak, akkor már elkezdték az érdeklődést...
Ne feledjük: akkortájt mindenkinek, aki a mai Románia területén született, kötelezően a dákok voltak az ősei.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 20:45   
En itt Svedorszagban kicsit utannaolvastam, es a törteneszek, a valodiak, nem a romantikusok, azt allitjak hogy Roma leigazott, elfoglalt orszagokat, de nem keveredett. Europaban, Afrikaban es Kisazsiaban egyetlen nep sem allitja hogy ket nep összeolvadasabol lett. Ezen most aztan lehet vitatkozni. Azt hogy a romanok kikkel egyesultek es mikor azt tudjuk

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 19:00   
Kedves Lajos,
összesen két román szóról állítják, hogy dák eredetűek. Meg néhány helységnévről. Meg várromról. Meg leletről: ékszerekről, vázákról, temetkezési helyekről.
A legnagyobb dák lelet - a diákszellem szerint: Decebal király párttagsági könyve.
Böbém, a románok a rómaiakkal is egyesültek.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 17:29   
Ezt a dolgot lehet fokozni. Ugyanis nekunk ugy tanitotta a törtenelemtanar, hogy a romaiak egyesultek ( itt erotikus novella) a dakokkal es igy lett a roman nèp, lehet szorakozni ezen.

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 16:55   
2006-04-26 17:56, Ferencz Zsuzsanna:
- ...
4. "megtalálja" az ennek bizonyítására szolgáló tárgyakat.

-

De örülök ezen válasznak (és ilyen gyorsnak is!), kedves Zsuzsa !

Ebben az 4. pont érdekel, természetesen. Mik ezen "tárgyak" (szájhagyományi, írt, nyelvi ...) ?
Teljesen függetlenül attól, hogy ezek megállják, vagy nem helyüket, természetesen.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 17:56   
Kedves Nagy Lajos!
1. A mai Románia egyes területein dákok éltek.
2. Ha valaki az őshonosságot akarja bizonyítani, akkor nagyon helyes, ha a dákokra gondol elsősorban
3. Megalkotja a dák-román kontinuitás elméletét
4. "megtalálja" az ennek bizonyítására szolgáló tárgyakat.

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 17:36   
kedves MON-Barátaim !

Mivel látom, hogy sok közöttetek, aki romániai (származású), megkérdezlek Benneteket egy számomra évtizedek óta 'emészto' kérdés megválaszolására :

Milyen alapon (nyelvi, dokumentum, legendák ...) tartják magukat az oláhok (mai
románok) dák leszármazottnak ?

Azok közuletek, akik Romániában tanultak ..., biztos kell tudjanak erre felelni. Köszönöm elore is ...

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-13 07:46   
Világpremier: két magyar nem akarja, hogy feledésbe merüljenek a kampány során elhangzott politikusi ígéretek, a fura SMS-ek, meg minden.
Ezért nagyon érdekes honlapot kászítettek:
www.kampanyarchivum.hu

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-07 12:03   
2006-02-07 07:35, Ferencz Zsuzsanna:
-
Kedves Zsuzsa, hét esztendö távlatából csak szüleim és baráti társaságuk gondolatainak megváltozását érzékelem.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-07 07:35   
Kedves Híúz, hozzászólásod eltér ugyan a témától, de meg kell állapítanom: optimizmusod teljesen megalapozatlan. Gondolom, te a távolból szeretnéd szebbnek látni a helyzetet...
Szóval: a magyarok a magyar, a románok pedig a román polgármesterjelöltre szavaznak, minden további fontolgatás mellőzésével. (Vagy pedig nem mennek el szavazni). Egyetlen elhíresült kivétel akad: pár esztendővel ezelőtt Nagyszeben román lakósága is a szász jelöltre szavazott.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-06 09:13   
FOLYTATAS INNEN:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=3313&forum=75&7

HIUZ UZENETE:

2006-02-01 17:02, bobo.2003:
-
Már harag nálkül, én nem személyeskedtem, s elmondtam saját véleményemet... ùgy látom, kiragadtatok egy mondatot és azon lovagoltatok, teljesen kiragadva jegyzetem összképéböl.
Vagy negatív dolog lenne megtanulni annak az országnak a hivatalos nyelvét, amelyikben lakunk? Mindegy, hogy melyikröl is lenne szó. Romániában két idegen nyelvet tanul minden diák, ha pedig románul megtanulnak - amire ugyancsak szükségük van - akkor a francia nyelv tanulása is könnyebb lesz.
Azonkívül - ha egy tantárgyat elsö osztálytól kezdve tanítanak (vagy kellene) akkor igazán meg lehetne tanulni.
Ami az esetleges "listát" illeti: nem akarok a választásokon indulni. Azonkívül is, Erdélyben kezdik az emberek lassan megtanulni - legalábis egy részük - hogy nem az a fontos, hogy milyen nyelven beszél a polgármester, ahhoz, hogy jó is legyen. Nem az anyanyelv határozza meg, hogy valaki valamihez ért vagy nem ért.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-04 22:52   
2006-02-04 22:06, rigojanos:

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-04 22:06   
Próbaként a Dispután szavazást is indítottunk, hogy kiderítsük: mennyire érzik olvasóink ezt a fantomképet magukra jellemzőnek?

Gondolom minden olvaso a magahoz legkozelebbi kijelentest ragadja ki

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-04 20:24   
2006-02-04 03:43, Lepu:

Ismerem a viccet, már vártam, mikor hozakodsz elö vele. De részben kapcsolódik a témához, mert azt a székely-képet figurázza ki, amely sok ember fejében él.

Eleinte azt hittem, ez a pont csak vicc, becsempészték ide, tán provokációnak. De aztán rájöttem, hogy a háttér egész könnyen a szigorúan katolikus nevelés lehet, amelyben a legtöbb székely gyerek részesedik. Így már van értelme a mondatnak.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-04 12:12   
2006-02-04 03:43, Lepu:
>>Pedig én azt hittem, hogy a székely az független és autonóm

Ez egy viccnek a poenja, csak az egesz vicc hianyzik elole, igy kell ertekelni, nem velemenykent ))

gszekely  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-04 11:41   
Szia Lepu !
Bíztos nagyon felemelő érzés ilyen értelemes hozzászólás birtokosa lenni.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-04 03:43   
2006-02-03 23:23, Mary:
-
A Transindex egy fantom erdélyi magyar-képet állított össze, 25 kijelentés alapján. Ezeket ide most bemásolom kivételesen:

8. Sose maszturbáltam, és nem is fogok.

Pedig én azt hittem, hogy a székely az független és autonóm

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-03 23:23   
A Transindex egy fantom erdélyi magyar-képet állított össze, 25 kijelentés alapján. Ezeket ide most bemásolom kivételesen:

1. Én elsősorban nem a pénzért dolgozom, hanem hivatástudatból.

2. Én szegény vagyok, de lelkiekben gazdag!

3. Ha valaki gazdag, támogassa a romániai magyar kultúrát.

4. Egy kézfogás és becsületszó többet ér, mint egy szerződés.

5. Ha valaki átver, arra gondolok: sebaj, az erkölcsi fölény az enyém!

6. A jó szándék a fontos, az eredmény kevésbé.

7. Nem baj, ha a párom nem túl szép, de legyen hűséges!

8. Sose maszturbáltam, és nem is fogok.

9. Lakásom falai fehérre vannak meszelve.

10. Van egy csomó Kriterion-kötetem és Révai-lexikonom.

11. Ha vasárnapi ebéd, akkor: húsleves, szalmakrumpli és bécsi szelet.

12. Anyukám féltve őrzi az újságot, amelyben először megjelent a nevem.

13. Ha Pesten elkap a BKV-ellenőr, azzal mentem magam, hogy határon túli vagyok.

14. Nem értem miért bambulnak magyarországiak, ha laska van vacsorára.

15. Licis koromban lenyúltam a szüleim '70-es évekbeli ruhadarabjait.

16. Nem iszom gyümölcslevet, mert az drága, és ha körbekínálom, semmi nem marad.

17. Ha nem használom, gyorsan felejtem a román nyelvet.

18. Nem érdekel, mi van a Kárpátoktól keletre.

19. Nem szeretek bankkölcsönt felvenni, ha mégis, akkor csakis hosszú lejáratra.

20. Kevés élénk színű ruhám van.

21. Imádom az olyan rendezvényeket, amelyek svédasztallal végződnek.

22. Ha kell, kivándorlok, de tuti: hazavágyom majd.

23. A pestiek általában bunkók.

24. Alapvetően toleráns vagyok, de túl sok ortodox templom épült az utóbbi időben.

25. Büszke vagyok arra, hogy romániai magyar vagyok

(itt lehet utánaolvasni és szavazni a kijelentések helyességéröl vagy helytelenségéröl: http://lektur.transindex.ro/?cikk=3903)

Igencsak elgondolkodtató és néhány kijelentést nagyon is találónak éreztem.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-01 20:49   
BOBO.2003 UZENETE:

A roman listan a tapsot pedig az valtja ki, hogy egy magyar a szekely gyerekeket ilyen lelkesen asszimilaciora buzditja )

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-01 20:48   
BOBO.2003 UZENETE:

Nohat, nem gondoltam volna hogy neked is el kell magyaraznom a mechanizmust

Ha a roman kiralyi hadseregben egy szekely ujoncot nemzeti hovatartozasa miatt hatranyos megkulonboztetes er, akkor ennek nem az ujonc hianyos roman nyelvtudasa az oka, hanem buncselekmeny. Legalabbis Europanak azon reszen, ahol az emberi es kisebbsegi jogok valamit szamitanak es EU antidiszkriminacios eloirasait a helyi torvenyhozas megerositette.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-01 20:47   
FOLYTATAS INNEN:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=3313&forum=75&10

HUNOR UZENETE:

2006-02-01 17:02, bobo.2003:
-

Biztos vagyok benne, hogy az altalad emlegetett roman listan ezert a hozzaszolasert megtapsoltak volna, viszont egy magyar listan keves megertesre fogsz talalni.

-

Kedves Bobo,

egyebkent melyik resz, mely allasfoglalas szerint tetszest valthat ki roman, de nem egy magyar listan?
Erre nem tudok rajonni...

Bar ha eltertunk a tematol, akkor tenyleg menjunk at ide:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=827&forum=75&97

Hunor

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-03 22:01   
2005-09-03 04:11, iby1950:

Kedves Iby!

Miért hiányolod itt a Románia kifejezést? Hiszen itt vannak a romániaiak is, de erdélyiekként. Söt, a Németország topik alatt román honfitárs is beszélgetett velünk magyarul.

Részben megértem a magyar-magyar kapcsolatokkal való tapasztalataidból eredö frusztrációdat, de ezt nem viheted át a MON-ra, mivel ez itt nem évényesül. Sokan közülünk tudnának ilyesmiket mesélni és könyveket írni, de nem tesszük. Miért? Mert ez nem visz elöre. Nem az ellentéteket, hanem a közös dolgokat kell kihangsúlyozni. Van belölük elég.

Üdv,
Mary
(Csíkszereda-Nürnberg)

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-03 06:35   
Kedves Iby,

sokmindenben igazat adok Neked a felvetett sérelmekkel kapcsolatban. Azok okáról hosszasan lehwetne beszélgetni, de az már erősen politikai diskurzus lenne, márpedig konszenzus van arról, hogy politikának a MON-ban nincs helye.
Azt reklamálod, hogy Romániáról semmit sem olvasol a MON-ban. Valóban zavar ez téged, hiszen Erdélyről, Erdéllyel kapcsolatban nagyon sok hozzászólás van?

iby1950  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-03 04:11   
Korulneztem es a felsorolt orszagoknal nem lattam azt a szot hogy: Romania, furcsanak talalom akarhogy is olvasgatok...
Osszetartozas, hovatartozas, ...lassankent a magyarorszagi magyarok szotarabol eltunik...miert??? Talan jo kerdes de az igaszsag hogy minden szep es jo ...de abban a pillanatban amikor megtudjak vagy meglatjak a Roman utlevelet joforman mar nem azok vagyunk akik voltunk mielott megtudtak a hovatartozast...ez nem csak az en velemenyem. Es meg valami mire jo a Magyar igazolvany??? Senkit se erdekli az...pedagogus (tanarno) vagyok egyszer mutattam meg...de tobbet soha...
Ki a felelos ???
En Romaniaban szulettem, magyarul erettsegiztem, Budapesten elvegeztem egy postgradualis kurzust osztondijjal ...de nem csak en hanem igazi bukaresti romanok. A kulonbseg az volt hogy en 200 DMnek megfelelo osszeget kaptam es a roman kollega 600 DMnek megfelelo osszeget kapot ez is egy pelda az osszetartozasra...es meg sokat sorolhatok...Ha nyugdijas leszek, irok egy konyvet errol.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-01 10:44   
BOBE UZENETE:

Nyugalom Ibolya!
Nem kell igy lerohanni bennunket . Nemcsak teged ertek kellemetlensegek masokat is es mashol is. Azert jövunk itt össze hogy békesen megtargyaljuk.
Köszöntelek en is ezen a forumon.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó