2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Magyarok a Kárpát-medencében
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-01 10:43   
UBUGE UZENETE:

2005-09-01 06:14, iby1950:
-

Kedves Iby,
nincs kiközösítve senki. Ha egy kicsit körülnéztél volna írás előtt, akkor észrevetted volna, hogy a MON elsődlegesen a Kárpát-medencén kívül élő magyarok találkozóhelye. Ennek ellenére nagyon sokan vannak jelen Magyarországról, Romániából (nem csak Erdélyből!) és a medence többi magyarlakta országából is.

Üdv Marosvásárhelyről

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-01 10:42   
IBY1950 UZENETE:

ROMANIABAN élő magyarok. Ide kapcsolódó témák, tippek és tanácsok, vélemények.
VAGY MEGINT KIKOZOSITIK A ROMANIABAN ELO MAGYAROKAT??????
MIERT NICS ERROL IS TEMA???
Miert tagadjak le a Romaniaban elo magyarokat???

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-01 10:41   
IBY1950 UZENETE:

Nagy igazat mondtal ehhez nekem is van mondanivalom... 32 evvel ezelott mint egyetemista idegenvezetokent vittem egy Temesvari diakcsoportot Budapestre hogy minden szepet es jot mutassak...de mar a magyar vamos bacsi kitolt velem mint magyar idegenvezetovel... csak az en borondomet turta fel es rohogott...a tobbinek meg se nezte hogy mi van a borondjeben. Nagyon fajt es szegyelltem magamat mert a diakcsoport rohogott es mondtak gunyosan "na a te magyar honfitarsad csunyan bant veled" de ezt romanul ...ami meg csunyabban hangzott. A masik eset satorral voltam Budapesten a campingban ekkor mar a 2 felnott gyermekemmel (ez korulbelul most 7 eve) Megkerdeztuk hogy van-e hely a campingban termeszetesen magyarul... szepen mondtak van, es azt is hogy merre van a hely... kertek a szemelyit... es amikor lattak a roman utlevelt... mar nem volt hely a campingban.... Es ez nem csak ott Mo van hanem mashol is a magyarorszagi magyar, es a tobbi magyarok is lenezik, kikozositik a Romaniaban elo magyarokat. Hat peldaul ezen a weboldalon lat valaki romaniai magyar listat minden van csak ez nincs... vajon miert???? ki tudja???

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-18 14:44   
2005-03-18 14:38, Frigyes:
-
Üdv Neked is.
Honnan tudod olyan biztosan? Az egyórás hírekben itt csak arról számoltak be, hogy egy nappal a társulási tárgyalások megkezdése előtt visszamondta Brüsszel a tárgyalásokat Horvátországgal. Romániáról nem esett szó.

Frigyes  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-18 14:38   
Üdv. nektek,

Románia még 2009-ben sem lesz EU tag állam. Ez szinte biztos.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-13 19:57   
Csatlakozom Hunorhoz,nem csak a védelmet, hanem a vádat is meg kell hallgatni.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-13 17:57   
2005-02-13 08:02, espa:
-
Kedves Espa,

"Ha minden jól megy Románia 2 év múlva EU tag lesz....
Hogy lehet ilyen mentalitással egy ekkora közösségbe belépni?"

Szerintem nem lesz ez akadaly.

"Hogy lehet, hogy egy ország ennyira utálja saját állampolgárainak egy részét?"

Azert ez csak nem jelentheto ki.

"Ha ennyire utálja, miért tiltakozik az autonómia ellen? (Utállak, de mégsem engedlek el? )"

Ha elfogadnam az utalat letezeset, meg akkor sem lenne ez a ketto ellentmondas. Mas: Romaniaban tudtommal azert van par magyar miniszter, magyar miniszterelnok-helyettes, X darab magyar allamtitkar, tehat annyira megsem veszes a helyzet.

"Azt gondolom, hogy Koltay felkészületlen volt. Na nem történelemből, hanem megijedt, mert nem számított ekkora gyűlölködésre."

Hu, ezt nem tudom, de nem olvastam a neten, hogy a musorban gyulolettel kellett volna szembesulni.

"És félt, mi történik, ha kijön a studióból..
Szerintem."

Eeeh.

"Már onnantól kezdve nem értem az egészet, hogy lehet, egy ilyen filmet betiltani és óriási böntetéseket kiszabni egy olyan országban, aki EU tag akar lenni?"

Megint sajtoertesulesek alapjan: ha jol ertettem, ennek lenyege abban rejlik, hogy a filmeket nyilvanos vetites elott szukseges bejelenteni, mely egyebkent automatikus folyamat. Ennek hianya okozta ezt a vihart, aminek nezd a hasznat, ennek koszonhetoen nezhette meg majd masfelmillionyi magyar a filmet.
A torveny hasznossagarol/ alkalmazasarol persze lehet vitatkozni, de szerintem utananezhettek volna idoben ennek...

Nem lattam ugyan a filmet, megprobalom megszerezni a neten - Valeria tett be egy linket a Honlapok topikba, azt hiszem, letoltheto onnan. Viszont egy reszrol olvastam, az allitolag egy vers, szinesz eloadasaban igy hangzik: "verrel jeloljuk a hatarkovet"... Hm, azert ha tenyleg hasonlo reszek vannak benne, akkor talan ertheto, hogy a roman kozvelemeny a filmben nem a megbekeles eszkozet latja.

(Megjegyzes: a hozzaszolasom csak a neten olvashato irasokon alapszik, a filmet+musort sajnos nem lattam.)

Hunor

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-13 17:39   
2005-02-13 08:02, espa:
Hiszen CSAK a történelemől van szó...
_________
Kedves Espa !
Romaniaban evtizedek ota a tortenelem atirasan "faradoztak" az arra kijelolt "torteneszek" ... Ami nekunk tortenelem , azt ok meg sajat maguknak is tagadtak es tagadjak . A hazugsagot , most mar ok is elhiszik .

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-13 08:02   
Amíg a román kultúrminiszter hamarabb tanul meg kínaiul köszönni, mint az országában lakó nemzeti kisebbségek nyelvén, amíg a mellettünk lakó szomszédok, a rádiósok, a tévériporterek pontosabban ejtik ki és írják le a bangladesi politikusok–sportolók–közéleti személyek nevét, mint a velük együtt élô nemzeti kisebbségiekét, közelebbrôl a magyarok nevét, addig ez a nemzet valóban éretlen bármiféle történelmi vitára.
--------------
Elolvastam mind a 3 linket, de talán ez számomra a leglényegesebb.

Megmondom őszintén a napi politikával nem igazán teszem tönkre a mindennapjaimat, de nagyvonalakban követem, ami körülöttem történik.

Számomra a film bemutatása körüli cirkuszból az a döbbenetes, hogy ez a téma nagyjából olyan jellegű Romániában, mint Magyarországon az újfasiszták jelenléte, provokációi. (habár ez sokkal kisebb jelentőségű persze.)
És ez ijesztő.
Ha minden jól megy Románia 2 év múlva EU tag lesz....
Hogy lehet ilyen mentalitással egy ekkora közösségbe belépni?
Hogy lehet, hogy egy ország ennyira utálja saját állampolgárainak egy részét?
Ha ennyire utálja, miért tiltakozik az autonómia ellen? (Utállak, de mégsem engedlek el? )

Azt gondolom, hogy Koltay felkészületlen volt. Na nem történelemből, hanem megijedt, mert nem számított ekkora gyűlölködésre.
És félt, mi történik, ha kijön a studióból..
Szerintem.

Már onnantól kezdve nem értem az egészet, hogy lehet, egy ilyen filmet betiltani és óriási böntetéseket kiszabni egy olyan országban, aki EU tag akar lenni?

Hiszen CSAK a történelemől van szó...

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-12 23:34   
A patetikusság és a tragédia árnyékában

ezzel a címmel jelent meg a kolozsvári "Szabadság" c. lap pénteki számában egy beszámoló a film romániai TV-vetítéséről, ill. az alább említett interjúról.
http://www.hhrf.org/szabadsag/5feb-11.htm#E13E6

További 2 hozzászólás ugyanott a szombati szám
VÉLEMÉNY c. rovatában
Nem volt haszontalan és Nemzeti éretlenség címen:
http://www.hhrf.org/szabadsag/5feb-12t.htm

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-12 06:37   
Kedves Zsuzsa,

köszönöm az információt. Közben elolvastam a Tranzindexben is az erről szoló hírt és hasonlóan vélekedtek ők is. Ha jól értettem a vitaesten nem is a film volt a lényeg, hanem Koltay dilletánsnak tünő mondatai. Kár.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-12 03:21   
Kedves Mary, tegnap elfelejtettem megirni, hogy a román újságirók majdnem megverték Koltayt. És nem a magyar történelem, hanem leginkább a saját mondatai miatt.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-11 20:29   
2005-02-11 02:53, Ferencz Zsuzsanna:

Kedves Zsuzsa!

Én is köszönöm a beszámolót, mert sokat olvastam a film körüli hercehurcáról és büntetésröl; még cenzúrára is gondoltam. Tényleg kár, hogy elveszett a lehetöség, Trianon-t a román vagy nemzetközi nézönek is érthetöen filmvászonra vinni, anélkül, hogy a dolog rossz vért szülne.

Úgy mellesleg a magyar rendezö a filmjéröl kellene beszéljen a sajtókonferencián és nem autonómiáról meg ehhez hasonló politikai dolgokról, amik a filmmel szembeni elöítéleteket és félelmeket még inkább táplálják.

Tehát még egy elrontott lehetöség...

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-11 02:53   
Kedves Frédi, utólag megnéztem kazettán a filmet. Sajnos, elég gyenge, széteső.
A film bemutatása után volt a tévében egy beszélgetés, román újságirók, történészek, valamint a film rendezője Koltay Gábor részvételével. A beszélgetés nagyon indulatos volt, órákig eltartott,olyan mondatok hangzottak el román részről, hogy " a magyar irredentizmus terjesztője", sőt, hogy ismét felcsiholja a két nép közti viszályokat.
Tegnap Koltay sajtóértekezletet tartott román újságiróknak, elég botrányos volt, nem annyira a filmről, mint inkább az autonómiáról esett szó, meg arról, hogy mit is akarnak a magyarok.
Az biztos, hogy nagy nagy volt a film nézettsége, többmillióan nézték meg.
Sjnálom, hogy a román nézők életükben először nem jó film révén ismerkedtek meg a magyar nézőponttal.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-10 02:50   
Kedves Frédi, sajnos, áramszünet volt, ezért csak a film egy hosszabb (kb. negyvenperces) részét láttam.
Arról elmondhatom, hogy tisztességes munka volt. Sajnos nem láttam a román szakemberek vitáját után, de ma hajnalban rajtolok újságot venni. A témára még visszatérek.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-09 06:47   
Kedves Zsuza,

izgatottan várom véleményed a filmről. Beszéltem valakivel aki látta és egyáltalán nem volt elragadtatva tőle.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-09 02:24   
Pár héttel ezelőtt a román művelődési miniszter betiltatta Erdélyben a Trianon c. film vetitését, s hatalmas birságokat szabott ki a szervezőkre.
Nos, holnap este az Antena1, az ország talán legnézettebb tévéje, műsorára tűzi a filmet.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-29 20:00   
FELLEGVAR UZENETE (athozva a generaciok kulonbsegerol c. topikbol):

2002-06-10 05:23, husikamm:
-
Erdelyben szulettem, szuleim meg mindig ott elnek. Magyarnak lenni nehez volt Erdelyben.
-

OTT nehez volt magyarnak lenni , valoban ... Es megis sikerult sokunknak annak maradni. Mi magunkkal hoztuk ide is ( magamrol en hatarozottan allithatom, hogy a magyarsagunk miatt vettuk a vilagot a nyakunkba , habar sokan akik otthon maradtak , gyavanak neveztek)Ezert , itt , Amerikaban is , buszken vallalom a magyarsagomat (szerencsere , ITT senki sem uldoz ezert) es habar , kint , az eletben angolul KELL beszelni, hogy meg lehessen elni , itthon CSAK magyarul beszelunk es nem felunk , hogy a szomszed feljelent . Az utolso csepp a poharban az volt , amikor egy jarokelo rank szolt Kolozsvaron 1977-ben , hogy beszeljunk romanul , mert roman kenyeret eszunk . Most a vilag tulso vegen vagyunk es magyarok maradtunk , mert mindig is azok voltunk es vagyunk es leszunk , ameddig elunk ...

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-20 03:31   
Kedves mindenki, nem tudom, ismeritek-e az aradi tizenhárom vértanú szobra körüli botrá-nyokat? Na mos április 25.-án ismét felállitják a szobrot az aradi Tűzoltó téren.A jelek szerint. Remélhetőleg nem lesz nagyobb cirkusz, bár majdnem biztos, hogy egyes románok tüntetni fognak ellene.

Az aradi szabadságszobor felállítási munkálatai láthatók a Tűzoltó téren elhelyezett webkamerák segítségével a http://www.szabadsagszobor-arad.ro/html/index.html oldalon. A honlapon a szobor egész története olvasható.

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-27 23:50   
Ribi, Ubi!
A Csiki Digital egy "Open Source" adó!

Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-27 17:58   
Nagyon szépen köszönöm!!! Teljesen meg vagyok lepve, hogy Ada Milea milyen jól beszél magyarul. Szinte akcentus nélkül ) Te tanítottad meg?

Van egy olyan naiv érzésem, hogy alapbeállitásunkat illetöen sacperkábé egy húron pendülhetünk. Persze ez egy rizikós kijelentés, mert csak ikszedik meghalgatás után sikerül itt ott megértenem némi szöveget. Söt, tulajdonképpen ezt vissza kéne vonnom - baromira nem tudok románul...

Amúgy ma is halgattam a kazit. Imádom és egyben félek, hogy "túlhalgatom", rákényszerülök egy szünetre, vagy - mégrosszabb - megeszi a magnó...ez már több kedvencemmel elöfordult...de addig is hurrá .

Abszurdisztán kocsiban, fotolaborban, konyhában, ébredésnél nem, de tusolás közben, pötyögésnél, munkaközben és vacsora mellé...

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-25 16:50   
2004-02-25 01:39, Ribizli:
-
Egy példa, remélem, működni fog: Magyar song

Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-25 01:39   
Kedves Tibor,

rettenetesen örülnék neki, mert itt nem igazán található boltban

Nagy sikere van a kazettának. Többen akarták már kikölcsönözni, de NEM. NEMADOMODA! Paranoja járja az agyam, hogy esetleg nem adják vissza!

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-23 15:27   
2004-02-22 23:52, Ribizli:
-

Kedves Ribizli, van szerencsém személyesen ismerni Adát (amolyan egyszemélyes együttes). Marosvásárhelyen végezte a Színiakadémiát, majd itt is színészkedett, de a társulatbeli ellentétek elől Bukarestbe menekült. Több lemeze jelent meg, zenéjét a nonkonformista réteg értékeli/hallgatja inkább.
Ada is tipikus erdélyi termék - nem tudom ugyan, családjában van-e magyar - beszél románul, magyarul, és még egy pár nyelven, dalaiban egyre-másra előfordulnak a magyar-román (román-magyar) kapcsolatra utaló inkább keser- mint édes szövegek, fegyvere a maró gúny, irónia is. Egy cédén találtam ömlesztett gyújteményt a zenéiből, alkalomadtán megpróbálom feltölteni őket valahova, amennyiben érdekel.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-23 04:50   
2004-02-22 23:52, Ribizli:

Kedves Ribillió,
épp ez a kazetta elég ismert, elég iróniával kezeli szülőhazámat.

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-23 03:10   
2004-02-21 11:46, Ferencz Zsuzsanna:
-
" Kedves Hunor,
Más: nem tudom, hol írtad, hogy a román egyetemek jobbak a romániai magyar egyetemeknél, felsőfokú tanítási intézeteknél. Nem tudom, honnan kaptad ezt a teljesen hamis információt."

Köszönöm neked drága Zsuzsánna .
Kérdezôsködtem, informacioért esedeztem, mert egyszerüen nem hittem amit Hunor mondott. Azok a külföldiek,akik 90 után járják Erdélyt, fôleg Magyarországiak, elsôsorban a csiksomlyói búcsú kapcsán -de nem csak - határozottan állítják,hogy magyarság-tudatot tanulni, feltöltôdni oda kell és érdemes jönni. A Babes-Bólyai tudományegyetem magyar szakjai, bármikor felveszik a versenyt a megfelelő román szakokkal. Sajnos ezekbôl van kevés és lényegében ezekért folyik a harc is, a magyar adófizetôk pénzébôl akarnak legalább számarányuknak megfelelô szakokat fenntartani. A bukaresti közgazdasági egyetem, amirôl Hunor állitja hogy nagyon jo, az csak azért jo mert nincsen neki magyar megfelelôje. Amibôl egy van, azt hogyan lehet összehasonlítani? Ezért kell belôlle hogy magyar is legyen, s akkor lássuk.
A magyar magánegyetemek sem gyengébbek mint a hasonló románok, sôt még kevesebb a korrupció ott, a különbség elsôsorban a felszereltségben, tárgyi eszközökben, tanári gárdában van a fővárosiak elônyére, de ez Magyarországon vagy máshol sincs másként.
A marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem mindig is híres volt és az mai napig is.

Minden jot kivánok

Husi

UI: Domnu Simon, deacum inainte numai pe romaneste vorbesc cu dumneavoastra (Simon Ur, Onnel ezentul csak románul beszélek)

Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-22 23:52   
Amikor Brassóban jártam betévedtem egy zeneboltba és csak úgy boritó szerint vásároltam egy kazettát. "Absurdistan" Ada Mileától. Szerencsém volt a zsákbamacskával. Nagyon tetszik az új szerzeményem. Csak sajnos nem értek sokat a szövegekböl, de valami paródia lehet elég groteszk szöveggel.

Mit kell erröl az együttesröl tudni? Mennyire ismertek Romániában?

Köszönöm
Ribike

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-22 18:15   
Kedves Judit,

ime, az alabbi linkeken biztosan talal bovebb informaciokat:

Uj Szo - szlovakiai napilap: http://www.ujszo.com/
Romaniai magyar lapok: http://www.hhrf.org/
Kronika - romaniai napilap: http://www.kronika.ro/

Udv,

Hunor

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-22 15:43   
Ki tud valami bővebbet és higgadtat a Markó-Duray párbeszédről?

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-22 03:56   
Igen, kedves Hunor, jó lenne, ha valaki a Sapientiáról megmondaná pl. hogy milyen jövőt lát az egyetem előtt.
A román egyetemekkel nem csak az a baj, hogy nem magyarok. Hanem az is, hogy zömében ott még a régi tanárgárda,s hát tudjuk, hogy Ceausescu alatt nem a szakmai tudás volt a lényeg.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó