2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Jó/ rossz magyarok, magyarság, szimbólumok
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
 Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-05 07:11   
Egyetértek Bobeval abban, hogy az irodalmi (és a béke)-Nobel-díj odaitélésénél erős politikai befolyások is érvényesülnek.Ennek ellenére akik kapják azok irodalmi alkotásai értékesek. Ami Herta Müllert illeti pontosítanék: Romániai születésű, de német nemzetiségű és állampolgárságú írónő.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-05 00:51   
Èn csak arra vagyok kiváncsi, hany Nobel-díjas irót ismerunk, es tudtunk elolvasni?
A svéd kiralyi akademia döntese volt Kertesz Imre, es társai. Sajnos politikai propaganda lett ez a dij is. Figyeljetek meg, mikor ki nyeri. A tavalyi Nobel-díjas ironö romaniai. 1989-2009, 20 eve voltak a roman esemenyek.

genfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-04 16:18   
2010-01-04 16:02, hunor:
-

.... csupán értetlenkedem, hogy miért tud ilyen érzelmeket kiváltani emberekből - egy külföldön élő zsidó Holokausztról szóló könyve után Nobel-díjat kap, és a szerző még nem is átallja német újságokban a magyarországi társadalmat kritizálni, magát másként definiálni - ennyi, emiatt?

Hunor

-

Talán azért vált ki ilyen érzelmeket, mert lettek volna érdemesebbek, akik labdába sem rúghattak miatta. Értetlenül állunk -állítólagos érdemei - mellett.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-04 16:02   
2010-01-04 15:29, genfi:
-

Na, hol a cenzúra?

"Persze ingyen. Hiányozni csak orvosi igazolással lehetett. Itt tartunk."

Bele se merek gondolni, hogy mi lenne, ha pénzt is kértek volna érte.
Egyébként árnyaltabb, és helytállóbb a kötelező megtekintés/ orvosi igazolás kapcsán úgy fogalmazni, hogy a film kötelező iskolai tevékenységek része volt, és ami kötelező, arról csak indokoltan lehet hiányozni. De ez igaz nemcsak a Sorstalanságra, hanem a Szépművészet Múzeum meglátogatására, faültetésre, paprikacsumázásra egyaránt (legalábbis ezek szintén kötelező tevékenységek voltak az én iskolás időszakomban).

Arról meg fogalmam sincs, hogy jó-e, vagy sem a könyv, elolvastam a díj után, különösebben nem maradt meg bennem, más kötetei iránt nem keltette fel az érdeklődésem, a róla szóló újságcikkeket ugyanúgy átugrom, mint a mondjuk legújabb BMWről, dél-afrikai foci VBről, stb. szólókat, csupán értetlenkedem, hogy miért tud ilyen érzelmeket kiváltani emberekből - egy külföldön élő zsidó Holokausztról szóló könyve után Nobel-díjat kap, és a szerző még nem is átallja német újságokban a magyarországi társadalmat kritizálni, magát másként definiálni - ennyi, emiatt?

Hunor

genfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-04 15:29   
2009-11-27 09:59, bobo

"Nos Kertesz Imre is elhagyta a hazajat, mert kulfoldre koltozott, kovetkezeskeppen kussoljon a magyar dolgokrol, semmi koze hozza... Akkor is ha Nobel- dijas"

Ezzel azért nem értek egyet, de érdemes lenne megtudni, hányan ismerik a "nagy" írót és műveit a hazaiak közül. Olvasva a regényt, nem értem miért kapta a kitüntetést. Ha Ő volt a legjobb, milyen volt a többi? Vagy ezzel honorálták európai vilápolgár szemléletét? Film is készült a regényből. Mivel a kötelezően elvárt -protokoláris - nézőkön kívül senkit nem érdekelt, az összes diáknak -kötelezően - levetítették. Persze ingyen. Hiányozni csak orvosi igazolással lehetett. Itt tartunk.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-04 15:26   
2010-01-04 15:02, genfi:
-

Kedves Genfi,

a topik címe: Jó/ rossz magyarok, magyarság, szimbólumok
Ez azt jelenti, hogy ezzel kapcsolatos vita, beszélgetés folyik itt. Ha bárki elkezd bemásolni verseket, irdatlan hosszú netes körleveleket, amelyek még az előző hozzászólásokhoz sem kapcsolódnak, az mindenhol un. topikrombolás, mint ahogyan az is, hogy mi most ezzel a vitával teljesen másről beszélünk.

"A mai napig azt hittem, hogy MI, több tucat országban élő magyarok, ha regisztrálunk, CENZURA nélkül elmondhatjuk ami tetszik, vagy ami fáj."

Amit töröltem, egy nagyon hosszú internetes körlevél volt, nem saját hozzászólás, és nem válasz volt a topik témájára, előző bejegyzéseire - így a cenzúra szó emlegetése nem helytálló, hiszen a saját gondolataid bármelyik, témához kötődő topikba beírhatod, én csak örülnék annak, mint ahogyan egy pezsgő vitának is. És ha elengedhetetlen, hogy egy vitához kapcsolódóan külső anyagot, írást mellékelj, akkor linkelheted is, sokkal egyszerűbb, mint két átlagos képernyő magasságú terjedelemben bemásolod - kimásolsz egy sort az anyagból, az alapján megkeresed a googlen, hogy hol szerepel, és meg is van a link).

Ezek technikai részletkérdések, megbeszélnivalók, ha pedig Te ennek ellenére mindenféle titkos szándékot, cenzúrát sejtesz, akkor szerintem nagyon félreértesz valamit.

Hunor

genfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-04 15:02   
2010-01-04 14:32, hunor:
-

Kedves Hunor!

Biztosan ismered az akció-reakció törvényét.
A te akciód az alábbi reakciót váltotta ki.

A mai napig azt hittem, hogy MI, több tucat országban élő magyarok, ha regisztrálunk, CENZURA nélkül elmondhatjuk ami tetszik, vagy ami fáj.
Erre te - ahelyett, hogy reagálás nélkül hagynád a bejegyzéseket - terelgetsz bennünket valamerre, valamilyen okból kifolyólag. Miért??????

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-04 14:32   
2010-01-04 14:20, genfi:
-

Kedves Genfi,

üdv a MONon!
A történet tartalma ellen természetesen nincsen kifogásom, azonban (erről más témakörökben már esett szó) a különböző körlevelek, simán bemásolt írások kerülendők - kivétel akkor van, ha kifejezetten kapcsolódik a beszélgetéshez, vitához, érvhez, és - nagyoooooooon hosszú írás esetén - érdemes belinkelni, mintsem copy+paste.

Üdv,

Hunor

genfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-04 14:20   
Kedves Szerkesztő Úr!

Mi kifogása van az alábbi "kis történet" ellen?
Január 2-án tettem fel erre az oldalra, és most 7-én nem találom sehol!

Ne sajnáld rá az időt, hogy elolvasd.

>
(...)

genfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-02 13:59   
A genfi magyarok honlapján találtam.
Kissé megkésve, bár mindig aktuálisan küldöm mindenkinek, kikapcsolodásképpen:

Karácsony

A puha hóban, csillagokban,
az ünnepi foszlós kalácson
láthatatlanul ott a jel,
hogy itt van újra a karácsony.

Mint szomjazónak a pohár víz,
úgy kell mindig e kis melegség,
hisz arra született az ember,
hogy szeressen és szeressék.

S hogy ne a hóban, csillagokban,
ne ünnepi foszlós kalácson,
ne díszített fákon, hanem
a szívekben legyen karácsony.

(Szilágyi Domokos)

genfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2010-01-02 13:37   
2009-12-02 12:37, huba:
-

feszület=korpusz

Krisztus testének ábrázolása a kereszten.

ravic  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-12-22 11:22   
Ha Pesten vagyunk (kertes hazak egymas mellett, mindenki ismer mindenkit), a Klubradiot hallgatjuk, mert ott nincs az allando ordito bumm-bumm "muzsika", es erdekes riportokat hallhat az ember a vilag minden reszeröl. Ha meg kezdödik a szapulas, hat kikapcsolom. Amiota a szomszed tudja, hogy ezt az adot hallgatjuk, nem köszön... (Azelött a Petöfi adot hallgattam, de most ott is megy a bumm-bumm.) Kesöbb figyelmeztetett egy regi baratom, hogy ne nagyon mondogassam, hogy melyik radioadot hallgatom, vagy melyik ujsagot olvasom... Na, hat ennyit a "cimkezeshez".

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-12-02 12:37   
2009-12-01 21:33, amadeus:
-
..poszter közt egy feszület is lógott,

hat az meg mi..?

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-12-01 21:33   
2009-12-01 07:42, hunor:
Rátok már ragasztottak címkét?

Igen.
20 éves koromban, elvakítva be akartam lépni a pártba (!).
Eljött hozzám a párttitkár, hogy elbeszélgessen velem.
A szobám falán egy John Lennon és egy Che Quevara poszter közt egy feszület is lógott, ma sem tudom miért.
Amikor ezt meglátta a káderes, kijelentette, hogy szerinte belölem nem lehet jó párttag.
Igaza lett, semmilyen párttag nem lettem, de késöbb az egyházból is kiléptem.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-12-01 17:58   
Nagyon elgondolkoztató cikket találtam:
http://www.es.hu/index.php?view=doc;24199

Ezekröl a kérdésekröl beszélgetek dec. 5-ikén a Berlini Szalonban Prof. Dr. Tamás Pál szociológussal

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-12-01 07:42   
Rátok már ragasztottak címkét?

Rám most éppen igen, pár perc beszélgetés után egy ismerős ismerőse (számomra antipatikus) igen, baloldali, MSZP hivőnek nevezett (miután pár perc után távoztam), mindössze azért, mert Népszabadságot látott nálam.
Ugyan nem zavarna, ha így volna, és ezt vállalnam, de mivel olvasom a Magyar Nemzetet is, és egyetlen magyarországi pártnak sem vagyok híve, ezért csak zavart.

Szóval kaptatok Ti már valamilyen címkét?

Hunor

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-29 19:08   
2009-11-29 10:58, Greve:
>>> Az egészben az a vicc, hogy (a filmen) milyen személyek énekelik ezt a dalt!

Nem ertem, hogy ez hogyan vag bele a topic temajaba ? A magyar belpolitika amugy sem kivanatos itt, mert csak nagyon keveseket erdekel. Lehet egyebkent hogy azert notaznak ilyen vidaman, mert mar tudjak, hogy megnyerik a kovetkezo valasztast

ravic  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-29 11:54   
Hallo Greve! Na en csak a "Hunhir" cikket olvastam, az jött be, ahogy a linkre rakattintottam. Ott meg a Mesterhazyt es a Lendvait szapultak, azert nem ertettem miröl van szo!

Greve  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-29 10:58   
2009-11-29 09:32, ravic:

-

Szia!

Az egészben az a vicc, hogy (a filmen) milyen személyek énekelik ezt a dalt!

Elképzelhetö, hogy Pierre Degeyter a lillei esztergályos, aki 75 évvel ezelött irta (komponálta) ezt a munkás dalt, nem azért fáradozott, hogy egyes (magyar) milliárdosok lelkesedve bitorolják, az Ö páratlan ”Internationale” müvét.

ravic  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-29 09:32   
Greve: es mit akarsz ezzel mondani?!

Greve  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-29 08:34   
Az éhes proletárok „ímája”: „ez a harc lesz a végső”.

YouTube
http://www.hunhir.hu/index.php?pid=hirek&id=25040

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-27 10:56   
Nem is szolva rolunk, akik csak önszorgalomból tanultunk meg magyarul, már az anyánk hasában, mi kussolunk is

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-27 09:59   
Otthon az europai integracio mellett el es virul a provincializmus. Ez a Kadar rendszer allamvallasabol ma az ellenzekiseg egyik kifejezese. A magyar ellenzekiseg amugy is csak olyasmi, hogy mindenkivel szemben es minden ellen. Tobbszazeves, osregi propaganda szovegek mozgatjak tudat alatt a jonepet: a nagyvilagon e kivul... stb, stb.

Ezellen vetett Kertesz Imre is (es hasonloan sokan kozulunk). A Kadar rendszer alkotmanyfelejebol, azt hiszem a huszon valahanyadik torvenycikk volt, nem tudom idezni, de lenyeg: aki hutlenul elhagyja hazajat a magyar nepkoztarsasagot, megfosztatik allampolgari jogaitol, vagy valahogy igy.

Nos Kertesz Imre is elhagyta a hazajat, mert kulfoldre koltozott, kovetkezeskeppen kussoljon a magyar dolgokrol, semmi koze hozza... Akkor is ha Nobel- dijas.

Ja es ez rank is vonatkozik!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-26 09:04   
2009-11-26 01:29, Pompéry Berlin:

Hát igen. Ízlések és pofonok, én nem szeretem, ha egy hétsoros mondatnak fele töltelékszó. Az írásban magam is az érthetőségre törekszem, emiatt gyakrabban használok pontot, mint vesszőt.
Az Égető Eszterrel is nehezen birkóztam meg, ott a sok anyuska, apuska, tatuska, nagymamuska zavart. Igaz, ők aztán kihaltak, onnantól kevésbé volt zavaró.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-26 01:29   
2009-11-24 08:37, poe:
-
Ez ugyan nem az irodalmi rovat, de néhány szó erejéig igénybe veszem a kedves olvasó türelmét. A körmondatokhoz fűződő viszony természetesn szubjektív. Ha ez lenne a mérce, akkor sem Nádas, sem Esterházy nem mondható jó írónak. Én, pl. kimondottan élvezem E. barokkos körmondatait, ahogyan játszik a nyelvvel, a másfél odal után még mindig visszatalál a gondolat elejére, ez nekem imponál és nyelvészeti esztétikai gyönyört okoz. Miközben belátom és elfogadom, hogy ez a fajta élvezkedés nem mindenkinek kenyere.

Kertésznél pont az fogott meg, ahogyan a külső szemlélő neutralitásával tud beszélni a borzalomról és ezáltal emeli azt általános érvényűvé. A körmondat pedig irodalmi eszköz. Ha elolvasod az Angol lobogót, amit eme irodalmi műfaj remekének tartok, ott éppen egy pillanatnyi, villanásnyi élmény, látvány keltette érzelmeket és gondolatokat fogalmaz meg egy teljes könyv erejéig. (1956 veszélyes forgatagában az angol követség kocsija a brit felségjelekkel fellobogózva végighajt a városon a reptérre. A diplomata rendszám és a kocsin lengő angol lobogó szimbolizálja az érinthetetlenséget, kivülállást, biztonságot, felül- és lívülállást, stb. a szemlélődő, filozofáló, a dolgokról morfondírozó szerző szemében.) Számomra ez a könyv valós nyelvi, esztétikai csemege.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-24 11:20   
2009-11-24 11:18, Ferencz Zsuzsanna:

Akik a Nobel-díjat osztogatják, biztosan nem tudnak magyarul

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-24 11:18   
Poe, a németek imádják a minél hosszabb körmondatokat.
Szerintem is igazad van.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-24 10:48   
Függetlenül Kertésztöl:

A Nobel-díj olyan mint a Sztálin-érme. Akinek van, nincs mire büszke legyen. Mahatma Gandhit 5-ször jelölték béke Nobel-díjra. Egyszer sem kapta meg. Kissinger, Roosevelt, Rabin, Arafat, szóval terroristák, tömeggyilkosok, és háborús bünösök viszont megkapták. Hasonló problémák vannak a gazdasági Nobel-díjakkal, mindenféle sz.rért kiosztják, de egy ember sorsa nem lett töle jobb. Ráadásul matematikusoknak, akiket ugye Nobel eleve kizárt.
De mit várunk el egy olyan díjtól, amit a dinamit feltalálójáról neveztek el és akinek a nevét még ma is egy fegyvergyár viseli, aminek a hozamai is a Nobel-díjat támogatják.

Aki felébredt és rájön, hogy a díjak, címek (titulusok), és kitüntétesek csak arra vannak, hogy a köznépet vakítsák az uralkodók, az csak röhögni tud az ilyesmin.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-24 08:37   
2009-11-23 23:48, Pompéry Berlin:

És ha így van, akkor mi a gond tulajdonképpen?

Az, hogy büszkének kellene lennünk, hogy van egy Nobel díjas írónk, de mivel ő nem büszke ránk, így a kölcsönösség jegyében mi sem vagyunk azok

Nekem a körítéssel semmi bajom, az irodalmi értékével annál inkább.
Olvastam a Sorstalanságot, rettenetesebb körmondatokat, semmitmondóbb fél oldalakat kevés helyen találtam eddig. Hallgattam egyéb művét a rádióban, az sem ragadott magával. Kár volt a témáért és a látásmódért, mert az jó. A nyelvezetével - ami nekem fontos egy magyar írónál! - úgy tűnik, sosem fogok megbarátkozni. De hát ez a magánügyem, attól mások szerethetik

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-11-23 23:48   
2009-11-22 09:57, Pataki Sándor:
-

A Kertész Imre körüli vita eredőjére szeretnék rávilágítani.

A legeredendőbb gond az, hogy a magyar köztudat nehezen emészti azt a legtermészetesebb jogot, hogy mindenki önmagát úgy definiálja, identitását úgy alakítja, ahogy az neki tetszik. A magyar közfelfogással ellentétben, ahol a legtöbb ember önmagát a nemzeti mivoltán keresztül határozza meg, a Nobel-díjas szerző önmagát elsősorban irodalmárnak tartja és csak x-edik helyen magyarnak. Minél többet támadják emiatt, annál jobban elmegy a kedve magyarnak lenni. Mi több, ezt nem átalja kinyilvánítani. Erről lehet különböző nézeten lenni, de az érzelmek szubjektívak és mint olyanok, van létjogossultságuk. Még Kertész Imre esetében is.

A 19. sz-ból visszamaradt magyar közvélekedés szerint ez a kevéssée magyar öntudat fúúúúúúúúj, meg disznóság, és hogy is van, s ha meg úgy, akkor fajilag genetikusan jellemző, ami egyben , ... stb. A kertészi hozzáállást fel nem foghatja az, aki nem volt irigyelt és/vagy lenézett, majd üldözött kisebbség a saját szülőhazájában. A horizontot annak is nehéz magyarázni, aki nem beszél nyelveket, nem ismeri a nagyvilágot. Ezek számára a föld isten kalapja és Magyarország a csokréta rajta. Pedig sok csokréta lehetséges. De ezt kár is tovább ragozni, mert aki nem ismeri, ... annak hiába magyarázzák.

Az azt sem érti, hogy többféle öntudat létezhet, ezek jól megférnek egymás mellett, nincs kizárólagosan "helyes" öntudat. Továbbá azt sem tudhatja, hogy lehetséges kultúrát, magyar kultúrát űzni, terjeszteni, propagálni, uramég, kokárda nélkül is.

Hogy Kertész mennyiben értett egyet, működött együtt a mindenkori bp-i polgármesterrel, ez ismereteimen kívül áll. De tudtommal elsősorban az írás volt rá mindig is a jellemző, nem a politikai szekérétáborokban való sertepertélés. Utóbbira gyárilag alkalmatlan. Egy mélyen intellektuális, elsősorban szemlélődő, filozofikus alkat, a napi politika távol állt tőle mindig.

De nem ez a lényeg. Inkább ott van az eb elhantolva, hogy ma még mindig úgy érzi a "normál" polgár, hogy ha valaki magyar létére - pláne, ha többnyire külföldön él - nyilvánosan kritizálni meri a szülőhazáját, az belesz*r a fészekbe. Igen, lehet kritikusnak lenni, de csak itt, magunk közt, semmiképp nem kifelé, mert az presztizsveszteséget eredményez, hisz hú, mit szól majd a világ?! Mintha a "Világ" alapvető tevékenysége abban állna, hogy árgus szemekkel figyeli a csöppnyi Magyarországot.

Utalnék arra, hogy ezen a golyóbison létszámszerűen 200+ ország van - tendencia növekvő. M.o. egy a kb. kettőszázból. A Világnak sok a dolga, ha mindenkit olyan árgus szemekkel figyel, mint mi azt M.o-gal kapcsolatban hinni véljük. Ehhez képest teljesen hidegen hagyja a világot, ha valaki - akár egy Nobel-díjas - kritikus a hazájával szemben. Mi több, itt, N.oban ez egyenesen divat, ez elvárás, korszellem.

Nos, a Nobel-díjas író kifogásai a magyarországi közéletről stb. jogosak.

Ez az egyetlen pozitív, aláírható mondat. És ha így van, akkor mi a gond tulajdonképpen?

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó