2018. december 10. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> Elég lesz-e a hátralévő 1 év a szükséges reformokra?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
 Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-27 15:29   
2003-07-26 23:39, Oreg_Halasz:
-
Minel elobb levetkezi valaki a komplexusait, s tartassal el a vilagban - masok is 'egyenranguan' kezelik.

Nem kevesebb a magyar senkinel.

Oreg_Halasz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-26 23:39   
2003-07-26 00:16, Kero:
-Kedves Kero,

Nagyon sok viz lefolyik meg addig a Dunan, amig egy magyar egyenrangu lesz egy nemettel, angollal.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-26 20:15   
2003-07-26 09:43, Orsolya:
-

Mire gombolsz konkretan?

Orsolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-26 09:43   
Sziasztok! Szerintem ha a magyar gondolkodas es mentalitas megvaltozik a kkor jobb lessz az unoban!! Mas orszagok jobban fognak minket megitelni!!

Kero  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-26 00:16   
2003-07-25 23:59, Oreg_Halasz:
-
Szerintem az uj unioban is ugy fogjak az orszagokat, s polgaraikat megitelni, hogy milyen termekeket allitanak elo, milyen kreativak s szorgalmasak.

Mert vegso fokon csak ez szamit.

Jobb lesz-e magyarnak lenni az Unióban, mint az Unió nelkul.

Hol latod a megkulonboztetest amerikaban?

Oreg_Halasz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-25 23:59   
Az új Unióban vajon a magyar egyenrangú lesz-e, mondjuk egy némettel, nem jogi értelemben?
Szerintem nem.
Mint ahogy az USA egyes államaiban élők sem egyenrangúak egymással.
Ti hogy látjátok ezt? Jó lesz-e magyarnak lenni az Unióban?

Miklos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-30 08:58   
Azt kérdezi a topik nyitója, olajos, hogy elég lesz e a hátralévö egy év a reformokra. Hogy nem, az szerintem olyan biztos, mint ahogy holnap felkel a nap!
Hogy ha minden erö, politikai és gazdasági összefogna Magyarországon és együttes erövel nekifogna az ország megrefolmálásának, akkor is évek telnének bele, míg valóban eredményt tudnának felmutatni. Lásd "husikám" alábbi gondolatait.
Hogy egy ilyen közös összefogásra semmi lehetöség az Òhazában, azt látja mindenki, akár ott él, akár máshol a nagyvilágban.

Had idézzem Deák Ferenc - a Haza bölcse - szavait:

" Látom én már látom, a Magyarok legnagyobb ellensége a Magyar maga "

Miki_d

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-30 06:04   

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-05-29 06:27   
Sziasztok,

Hallottatok-e a Lautenbach tervrol?

Husi

Koborlo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-27 08:57   
Kedves Husi

Miutan reszlet kerdesek sokasagat zuditottad rank amire csak gazdasagi szakertok es jogaszok hoszas tanulmanyozas utan tudnanak felelni en megprobalom elgondolasom szerint roviden leirni az elkepzeleseimet.

Nem tudom hogy az EU milyen alapokon mukodik de elkepzelesem szerint hasonlokeppen mint az Amerikai Egyesult Allamok. Az USA-ban is vannak szegeny es gazdag allamok, a lenyeg az hogy egymas mellett bekeben eljenek. Miutan a penz mint ertekmero nem egyenletesen oszlik el es ezek az allamok mindegyike jobb eletszinvonal eleresere torekszik (ez azt kozosen probaljak elerni)elobb -utobb gazdasagilag koselebb kerulnek a most meg alacsonyabb gazdasagi szinten elo tagorszagok az atlaghoz.

Egy Kapitalista allam rendben elo egyen mindig tud valtoztatni sorsan. Ha szuletesi helyen nem talal munkat vagy megelhetest meg mindig van lehetosege hogy egy uj helyen egy masik allamba koltozzon.

Eddigi lehetosegeink (diszidalas, emigracio, neha legalis ut)mindig adva volt, (azert vagyunk mi tavol hazanktol) most egy olyan formaval gyarapodik amit szabad eletformanak nevezhetunk.

Nem csak a kulfoldi erdekeltsegek vagy a vendegmunkasok haszna lesz ez de az egyseges szabad EUROPA jol jar.

Mint az USA-ban is megelnek az egyenek nem csak a millios nagyvarosokban (ahol az arak es berek az eget verik), hanem a kis eldugott helyeken is ahol joval alacsonyabbak az igenyek es arak, berek is. A Fold nepe itt el ezen a Globuszon ha nagyon akarjuk akkor mindenki szabadon. A hatarok elobb-utobb ugyis megszunnek. Sajnos a nationalizmussal parhuzamban a nyelvek is. Az elet formak valtozasa is magaval hozza ezt a gyorsulo folyamatot.

Ma Magyarorszagon a felmerulo kerdesek az EU-hoz valo csatlakozas elonyei es hatranyai kozott varnak feleletre, de nincs messze az az ido se amikor az orszag hatarok csak jelkepesen lesznek jelolve mint ma az USA-ban.

Persze itt is ha egyik allambol a masikba koltozol vonatkoznak rad az allamon beluli torvenyek es szabalyok.

Ez fog kialakulni az EU-ban is.

Magyar orszag szuveren marad jogokkal, szabalyokkal es korlatozott nacionalista gondolkodasmodjaval egyutt. Magyarorszag es a tobbi tagallam kozott gazdasagi fejlodest nem az egyiranyu kizsakmanyolas hanem a tobb iranyban hato gazdasagi felviragzas fogja jellemezni. Ez jo az egyennek a tagallamoknak es az egesz EUROPAI UNIO-nak. Ha meglatasaim nem jok elore is bocsanatot kerek.

Szeretettel Geza.

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-23 04:19   

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-22 18:53   

olajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-22 15:27   
Csatlakozom! Bár a témák nagyon érdekesek, de ennyi megválaszolására nem válalkoznék.

A magyar identitás, a kultúra és a nyelv háttérbe szorulásával kapcsolatban mindíg az jut az eszembe, hogy a világon 3000 és 4000 körülire becsülik az ismert nyelvek és így kúlturák számát. A magyar sorrendben a 47.!!!
Mit mondjon akkor az aki mindjuk a 2034.? Milyen vicces lehet az aggódásunk egy Észt emberéhez képest???

Husi gazdasági jellegű kérdései egy alapvető nézőpontbeli különbséget mutatnak. Kérdéseiből én egy statikus nézetrendszert vélek kiolvasni, ami amúgy egy fölöttébb elterjedt Mo-n.

Meglátásom szerint - na ezt most hosszú lenne részleteiben kifejteni, ezért címszavakban annak reményében, hogy követni tudtok - a föld komoly gondokkal küzd, a tűréshatárok közel, az öko-szociális piacgazdaság modelje küzd a liberális globalizációs koncepcióval és ebben Európának komoly szerepe lehet. Hogy mi lesz 10 év múlva azt senki nem tudja, de hogy teljesen más mint most az biztos. A változások gyorsulnak, a kihívások (gazdasági, ökológiai, szocpol, népesedési, stb) növekednek.

A kérdés nem az Áfa kulcsokban keresendő, a kérdés az, hogy a problémákat fel tudjuk-e ismerni, tudunk-e megoldásuk irányába lépéseket tenni vagy sem.

1 példa, hogy érthetőbb legyek. A világ túlnyomó részén élelmiszer-túltermelés folyik. Az élelmiszerpiacon ádáz harc dúl az árak, a mennyiség, a minőség és még számos egyéb paraméter alapján. A gén- és a biótechnológia,a szubvenciók és közvetlen kifizetések, exporttámogatások stb. ezektől hangos a sajtó ezzel foglalkozik mindenki.
Kérdem én hol hallottatok arról értekezést, hogy pl: mi értelme annak, hogy Hollandiában több szarvasmarha és sertés van mint amennyi lakos? Hogy 30 centivel a föld alatt már szenyvíz van a majd évszázados intenzív mezgazd miatt. Hogy talán le kéne állni ezzel és "komporatív előnyök" alapján mindezt mondjuk Lengyelországba telepíteni? Lehet, hogy nekünk sem kellene búzát termelnünk, hanem netán Ukrajnában vagy az Oroszoktól vásárolni, hogy ők is otthon maradhassanak és ne keljen bevándorlók tömegivel küzködnünk pár év múlva stb.
Ez kicsit így tömény, de a lényeg az hogy messzebb kéne tekintenünk, különben amit nyerünk a vámon azt ugye elveszítjük a réven.

Kétségtelen, hogy nagy kincsünk a föld, de egyáltalán nem biztos, hogy nekünk is mindenáron ki kell zsigerelnünk azt. Az USA komoly olajtartalékkal rendelkezik, de egy cseppet sem termelnek amíg az olaj 30 dollár alatt van. Inkább importálnak és várnak. Ök azon spekulálnak mi lesz 50 év múlva, mi pedig a holnapot nézzük. Ez hiba.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-22 11:40   
Pompery Berlin uzenete:

Husikamm,

az írásod rengeteg témát vet fel, amelyekre egyenként kellene válaszolni. Itt most csak egy személyes vonatkozásra reagálok:

Lehet hgoy ezert nyomulunk mindinkabb keletre az olcsobb munkaero es
meg ki tudja mi mas remenyeben,( lasd Judit lengyel takaritonoje).

Mi a lengyel takarítónőnek a berlini "bennszülött" árszínvonalat fizetjük. Miután az összes többi helyre is én ajánlottam, mindenki ugyanennyit fizet neki. Az előnye nem az olcsó ár, hanem, hogy megbízhatóság - rá van utalva az egész család erre a jövedelemre, ezért nátha, családi ünnep, kedvetlenség miatt nem marad el, valamint tud és akar takarítani.

Más. Az import árucikkek árszínvonala már ma is magas. Sőt, sokminden drágább M.o.-on, mint N.o.-ban. Ennek első okát az ÁFA-kulcsban látom: N.o.-ban 16%, M.o-on 25%. Nem véletlen, hogy a kisvállalkozó örökös kérdése, hogy kell-e számla a kedves vevővek. Ez azonban egy további kérdéskomplexumot érint. T.i. ha nem hivatalos az üzlet, akkor nem is lehet reklamálni rossz vagy nem-teljesítés esetén.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-22 11:39   
husikamm uzenete:

Nekem is rengeteg kerdesem van, ezekre keresek valaszt. Tobbszor halottam mar hogy Magyarorszag EU karosult. Mit is jelent ez?... Kezdjuk azzal hogy mint mar Rigo is irta, nem indulunk egyenlo eselyekkel?...De igaz-e ez, es mik ezek az egyenlotlen eselyek?

Azt is halottam hogy ezentul a kulfoldi toke konyebben talal utat Magyarorszagra. Ha a kulfoldi toke bearamlik, ha mar egyszer kulfoldi, akkor a hasznot is a kulfoldi ceg fogja huzni, tehat akkor az olyan mint ami jott es ment is, akkor semmi toke nem marad az orszagban, mifele jo szarmazik ebbol?...A magyar valalkozasok ilyenesetben akkor csak kiszolgalo szerepet toltenek be ezentul, vagy nem jol ertelmezem?.. Mint mar Pompery is irta, a nyugat europai gazdasag nem novekszik, mar regota a gazdasagi visszaeses, - tartos stagnalas - jelei eszlelhetok. Ilyen gazdasagi gyengelkedes melett akkor a toke bearamlasat is meghatarozza, nemde?...Akkor hat lesz-e vagy nem lesz kulfoldi toke bearamlas?

Azt is hallottam hogy Magyarorszag versenykepes lesz. De ha mar eleve egyenlotlen az eselyei akkor nem veszit-e meg tobbet a versenykepessegebol?

Azt is mondjak hogy a magyar gazdasag belato idon belul eleri az EU atlagszintjet. Ma Magyarorszag az EU vasarloerejenek a felet sem eri el. Ha a magyar gazdasag egyenletesen novekszik es engedelyezni fogjak ujra a minimalberek novekedeset, akkor hany ev utan fogja elerni az atlagszintet?...de ha a minimalberek nem emelkednek, akkor mi lesz? Valahol azt olvastam hogy az atlag elerese 2050-ig nem lesz lehetseges. Azt is olvastam hogy akkor lesz konnyebb elerni az atlagszintet, ha 2 megmaradt eroforrasunkat megtartjuk: a magyar termofoldeket, es a tehetseges magyar munkaerot. Mit tudtok errol?? Ide tartozik az is, hgoy a mai magyar minimalber 50 ezer Forint/honap, a portugal 99 ezer Ft/ho, a gorog 115 ezer Ft/ho, a spanyol 126 ezer Ft/ho. Hany eve vannak mar ezek az orszagok bent az Eu-ba? ...20 eve?...hat mint elnezem a magyar minimalber 2 szerese ezekben az orszagokban. Tehat akkor igaz, amit olvastam hogy tobb evtized kell ahhoz hogy az atlagot a magyarok is elerjek. Az EU fejlett orszagaiban pedig a magyarhoz viszonyitva a minimalber 6 szorosa, 246 ezer Ft/ho-tol 315 ezer Ft/ho-ig....Ez jo kis kulonbseg, igy ezentul en a Gazdagabb Eu orszagokra es a szegenyebb EU orszagokra fogom bontani az
orszagokat, es Magyarorszag a szegenyebb koze tartozik. Azt mondtak hogy az arak rohamosan meg fognak emelkedni ezutan. Ez a szabad piacnak koszonheto. Az arak emelkedese mellett termeszetesnek kellene tekinteni a berek emelkedeset is, nemde?....de ki tudja hogy fognak-e, lassatok a fenti peldat. Ha az importalt aru az unios szintre emelkedik majd, mikozben a magyar minimalber, melyen az unios berek alatt vannak, mi lesz??...Mert mar a nemzetkozi nagyvallalatok igy is ellenzik a beremeleseket, mert az veszelyezteti a hasznukat. Lehet hogy ezert nyomulunk mindinkabb keletre az olcsobb munkaero es meg ki tudja mi mas remenyeben, (lasd Judit lengyel takaritonoje). Ha az olcsobb munkaerot keressuk majd ezutan, akkor
peldaul nem kell majd azon meglepodni, hogy sokkal tobb lengyel lesz az orszagban ezutan, mivel Magyarorszagon a legkisebb a munkanelkuliseg a most csatlakozo orszagok kozul, es peldaul Lengyelorszagnak 3.8 millio a munkanelkulije. Mi lesz ha peldaul tegyuk fel 100 ezer kulfoldi munakero jelenik meg a magyar munakeropiacon??...

Akkor a masik kerdesem az hogy mi lesz a magyar folddel?...Azt olvastam hogy 7+3 evig a magyar termofoldet nem vasarolhatjak meg a kulfoldiek. Mi lesz utana? Mi lesz a magyar gazdakkal? Azonkivul, lehet-e a fold szabad adasvetelet korlatozni?

Azt is olvastam hogy az AFA egyes teruleteken csokenhet. Hogyan kell ezt erteni??... Mi lesz a jovedeki adoval, a nullas adokulcsal es az AFa kulcsok tulnyomo reszevel??

Aztan a kpvetkezo kerdesem az hogy el fogja-e vesziteni Magyarorszag az onrendelkezeset, a nemzeti szuverenitasat?...Azt olvastam, hogy Magyarorszag bekerul az EU dontesrendszerebe. A szuveren jogositvanyat viszont at kell adnia a brusszeli Tanacsnak. A Tanacs az az intezmeny, amelyik jogalkotoi hataskorrel rendelkezik. A Bizottsag csak a Tanacs altal atruhazott korben jogosult jogszabalyalkotasra. A Tanacsban 345 szavazatbol 12 Magyarorszage! Milyen erdekervenyesites varhato, ha - mint olvastam - a magyar tarsadalomnak be kell majd fizetnie 200-300 millio euro adot az EU brusszeli kozpontjanak, mert a kozpont fogja majd iranyitani ezentul a dolgokat?? Ti mit tudtok errol??

Aztan azt is olvastam hgoy Magyarorszagnak 2004-tol evi 70 millio euroval kell tamogatnia Angliat. A brit mezogazdasagi kvota ugyanis az angol gazdalkodok kis letszamuk miatt nem tudtak felhasznalni. London ezert, meg a korabbi gyarmati teruleteirol szarmazo olcso behozatal kieséséért, karpotlast kert es kapott az EU brusszeli kormanyzatatol. Ezt az osszeget a brusszeli kormany elosztottak 2004-re a mar 25 orszagra bovulo tagallamok kozott. Ebbol a nemzeti ossztermek szerint szamitva 70 millio jut a magyarokra, ezt kell majd Magyarorszagnak allnia, rogton 2004 majus 1-tol.

Ezeket tudom, ha tudtok a kerdesekre valaszolni, akkor tegyetek.

Husi

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-22 00:16   
Kedves Olajos!

Való igaz, nem fáklyásmenet. Ami pedig a földtörvényt illeti: A szocializmus legnagyobb bűne az én szememben az volt, hogy elszegényítette, legatyásította az embereket. A rendszerváltás idején nyilvánvalóan magánember kezében nem volt akkora tőke, hogy bármi érdemlegeset kezdhetett volna vele a privatizáció kezdetén. Azóta persze többé-kevésbé lezajlott az "eredeti tőkefelhalmozás", így ma, 14 évvel később már van magyar tőke is, csak ennek a megoszlása, rétegződése sajnos nem azonos a nyugateurópai fejlett demokráciákban tapasztaltakkal. Magyarul, Jancsi bácsinak nincs pénze arra, hogy földet vegyen, de nem is akar és nem is akarná megművelni.

Szemben ezzel Hegyalján ma úgy rohangálnak az újgazdagok mint pók a falon és bármit felvásárolnának - inkább úgy mondják, bármibe befektetnének -, csak tokaji legyen, mert majd a belépés után vélhetőleg fel fog menni az ára. Ezt a tőkét védi ma a földmoratórium. (Vannak idevonatkozó személyes tapasztalataim.)

A budai polgári körökkel igazad van. Hasonló beszélgetéseim voltak ugyancsak budai polgári körben egy hete, ahol a résztvevők már attól is féltek, hogy az EU-ba való belépés során kötelezővé váló angol mellett szisztematikusan elsatnyul majd a magyar anyanyelv. Ekkora baromságra nincs is mit válaszolni. Ha én Németországban meg tudtam tanítani a gyerekemet anyanyelvi szinten magyarul, (valamint beszél még 3 másik nyelvet is), akkor a nyelvi hazában milyen veszély fenyegetheti vajon az anyanyelvet?

olajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-21 12:47   
Kedves Pompéry!

Engedd meg, hogy ezúton is kifejezzem nagyrabecsülésem erőfeszítéseidért melyet a hegyaljai munkakúltúra megteremtése érdekében fejtettél ki.

Nem könnyű, de Ti kinti magyarok tényleg sokat tehettek ebben a kérdésben. Sajnos ez nem egy "fáklyás menet".

Azért mondtam, hogy ez egy politikai kérdés (mármint a föld és a munkaerő piac) mert tökéletesen egyetértünk abban, hogy ez csöppet sem piackonform. Ezer módon kerüli ki az élet, de nem is ez a fontos, hanem az, hogy az emberek azt gondolják, "na ez meg van oldva". Nálunk a budai polgári környékeken több aggódó hangot hallottam a magyar föld érdekében, mint Sopronban a gazdák közt. Az egész egy nagy politikai lufi, csak sokan vannak akik szeretik fújni.
Viszont, ha ez rászorítja a mindenkori magyar Kormányt, hogy tőkésítse fel a gazdákat, hogy csinálja már meg végre a korrekt agrárhitel rendszert stb., akkor még örülök is neki.

Neked további kitartást kívánok!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-20 20:51   
2003-04-16 12:27, olajos:
-
... Szóval az EU tagországok (közül néhány) ezért lépteti majd életbe a "védzáradékot" munkahelyeik védelmébe...

Mint már írtam, ez nem sokat használ, mert a munkaerö már ma is áramlik és ezt védzáradékkal sem lehet megakadályozni. Nem is kell.

... míg mi 10 éves moratóriumot kértünk a hazai földvásárlásokra. ...

Ezt éppen ilyen haszontalan dolognak tartom. Mint a mindennapi gyakorlat mutatja, ezt is meg lehet kerülni. Azon túlmenöleg pedig a földvásárlásban semmilyen veszélyt nem sikerül felfedeznem. Amikor még nem volt érvényben ez a rendelkezés, hegyaljai vállakozásom meg tudta venni a területet, amelyen idegenforgalmi létesitményünk üzemel. Állítom, hogy az azóta eltelt 10 esztendö alatt sem nem vágtam csikokra a drága jó édes magyar szülöföldet, nem is tekertem fel és nem hoztam el onnan. A tavunk vizét sem mertem ki vödörrel és nem vittem el onnan. Viszont teremtettem munkalehetöséget és válatozatlanul küzdök a helybeli Pató Pál, valamint turáni átok és egyéb jelzökkel illethetö mentalitás ellen és próbálom létesitményünk szinvonalát nem Nyugatázsiához, hanem Keletburgenlandhoz közelíteni.
Kivitt profit: eddig nulla
Bevitt pénz, energia, angazsáltáság - összegben alig kifejezhetö.

... Amúgy a földpiac jelentősen megindult, pont ma reggel hallottam, hogy egy átlagos minőségű 1 hektár termőföld tavaly ilyenkor 180.000 Ft volt, ma pedig 300.000 Ft! De ez még mindíg csak kb 20%-a az EU átlagos földárának. Ha ilyen sebességgel haladunk gyorsan beérjük őket. ...

Erre várok én is. Akkor ugyanis számításaim szerint kb. további 10 év után remélhetem, hogy vállakozásom az eddig befektetett pénz, energia, stb. - lásd feljebb - mellett végre nullszaldóssá válik.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-20 13:15   
2003-04-16 04:09, bab:
-
... Mert elôfordulhat, hogy a fél ország kitántorog külföldre, ha otthon nem találja meg a számitásait...
-
Már bocsáss meg, de ez egy ugyanolyan irracionális, alaptalan és vak félelem, mint a mákos guba eltűnése, valamint a státusztörvénnyel párhuzamosan Magyarország román elözönlése. Ehhez minimum az kellene, hogy a fél ország beszéljen bármilyen idegennyelvet. Valamint, hogy a fél ország mozgékony legyen. Egyik sem áll fenn.

Nyilván lesz mozgás, mint ahogyan a jelenlegi 15 tagország között is van. De ez nem lesz tömeges, mert - lásd fent. Szerintem egy idő után lesz ár- és bérnivellálódás, amely szintén regulatív hatással jár. A munkaerő eláramlásának veszélye szerintem nem-igen nő, mert már eddig is létezik. Nem kell Lengyelországnak belépnie az EU-ba ahhoz, hogy a lengyel munkaerő megjelenjék a német piacon. A mi takarítónőnk - hogy közeli példával éljek - 10 éve jár hozzánk Lipianiból (tőlünk Berlinből háztól házig 180 km.) Az építkezéseken is sok lengyel szó folyik. Kapcsolódva Olajos megjegyzéséhez, sokan holland cégeken keresztül jönnek. Hollandiának nem közvetlen szomszédja Lengyelország, nem "fenyegeti" őket a lengyel munkaerő elözönlése, így ott tudtommal nincs lengyel munkavállalói kontingensrendszer.

A szerencsi Munkaügyi Központ személyes tapasztalatom szerint évek óta - és az EU-tagságot és szabad munkaerőáramlást jóval megelőzendő - főleg azzal foglalkozik, hogy vendéglátóipari, idegenforgalmi munkaerőt közvetít rosszabb esetben a Balatonra, jobb esetben Ausztriába és Németországba. Ezt nyelvtudás és szakmai képzettség hiján aligha lehet a következő néhány évben fokozni. Nem az a baj, hogy elmegy, hanem, hogy egyáltalán nincs. Ezt mint tokaj-hegyaljai szállodás és vendéglátós mondom. Az, hogy elmegy, az szerencse, mert valamikor majd visszajön. De addigra vélhetőleg megtanulja, hogy hogyan kell mindezt európai módon művelni, hogy a szakács fő jövedelme a magyarországi gyakorlattal ellentétben az arányaiban sokkal magasabb fizetése és nem a konyháról ellopott anyag, hogy a felszolgáló ne rágógumival a szájában szólítsa meg a vendéget, hogy a munkahelyi telefon nem a magánélet bonyolítására van, stb. És hazatérte után fog beszélni idegennyelvet. Legalább egyet.

Folytatván az utóbbi gondolatsort Hegyaljának Isten áldása lesz az EU-tagság. Egyelőre ugyanis a tokaji bor csak Hegyalján világhírű - hogy egy helybeli borászati cég vezérigazgatóját idézzem. Nagy a reményem, hogy végre beindul a Borút és azzal együtt az idegenforgalom. Ha ez bekövetkezett, akkor remélhetőleg a helybeliek is fel fogják ismerni, hogy gyerekeiket ne fodrásznak autószerelőnek adják, hanem borászatot, idegenforgalmat és vendéglátást célszerű tanulni. Akkor a szakképzett munkaerő nem fog akarni elmenni Németországba tartósan dolgozni, mert köztudottan csak kényelmesebb a helyhezkötött életmód, mint a két egzisztenciát fennartani kénytelen ingázás. Akkor azt sem bánja majd, ha némileg alacsonyabb a jövedelme, de ezért a létfenntartási költségei is olcsóbbak és nem kell többezer km-t ingáznia.

Ebben én, mint mindkét világban otthonlévő és mozgó ember, hiszek. Ez persze nem egy hórukk-akció, hanem egy folyamat. És része annak a folyamatnak, amelyet Olajos felkészülésnek nevez. Ez utóbbi persze tovább fog tartani, mint egy év, így gondolataim talán inkább a " Magyarországról, magyarokról - Európában" rovatba tartoznak.

olajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-16 12:27   
Földkérdés? Ilyet nem találtam, de lehet, hogy figyelmetlenül olvasok. Nos, a föld nálunk akárcsak néhány EU tagállamban a munkavállalás politikai kérdés! Persze van gazdasági vonatkozása is, de szerintem jóval kisebb mint a politikai. Szóval az EU tagországok (közül néhány) ezért lépteti majd életbe a "védzáradékot" munkahelyeik védelmébe, míg mi 10 éves moratóriumot kértünk a hazai földvásárlásokra.

Amúgy a földpiac jelentősen megindult, pont ma reggel hallottam, hogy egy átlagos minőségű 1 hektár termőföld tavaly ilyenkor 180.000 Ft volt, ma pedig 300.000 Ft! De ez még mindíg csak kb 20%-a az EU átlagos földárának. Ha ilyen sebességgel haladunk gyorsan beérjük őket.

Olajos

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-16 08:52   
Kedves Bab, kedves Olajos,

Örömmel olvasom vélemnycseréteket, örömmel azért mert pozitivan álltok mindketten a témához. Èn is ovatosan pozitiven nézem Magyarország EU-s jövöjét. Tény az, hogy az összes új tag közül ö indul a legkedvezöbbb feltételekkel, emellett persze sok még a tennivaló. Az aggodalom, hogy sokan elvándorolnak, részben jogos, de ezzel élni kell tudni, hiszen minden európai ember demokratikus joga a szabad lakóhelyválasztás, meg aztán a törökök már évszázadok óta vándorolnak ki mégis elég sokan maradtak még az anyaországban, igaz, hogy ott egy kicsit más a népszaporulat mint Magyarországon.

bab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-16 04:09   
Én Kedves Olajos nem tartom sem forintban, sem euroban a penzem, tul messze vagyok én oda, talán majd ha oregkoromra hazamegyek... de addig is jo tudni..., esetleg hazaüz a honvágy...

Köszi a válaszokat, még vannak kérdéseim, de most nem teszem fel, mert egy dolog elmaradt. A földkérdésemre nem válaszoltal... Jol tudom hogy egy ideig befagyasztják?
Nagyon élénk a fantáziám, s folyton az jut eszembe, mi van, ha tul sok ember kiván külföldre menni dolgozni... s egy idô után letelepedni is... Nem lesznek erre valamiféle korlátozások, feltételek...? Mert elôfordulhat, hogy a fél ország kitántorog külföldre, ha otthon nem találja meg a számitásait... Érted ugye hogy mire gondolok itt...

olajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-15 21:10   
Én is remélem, hogy elég az 1 év, pontosabban elégnek kell lennie.

Nos politikai infrastruktúra alatt az Európai Parlament és a Magyar Országgyűlés megfelelő bizottságai, szakértői közötti együttműködés szervezeti kereteit értettem. A MEP-ért elnézést néha belecsúszok csúnya rövidítésekbe szóval Európai Parlamenti Képviselő(Member of European Parliament.)
Ideális esetben ennek úgy kéne működni, hogy az Országgyűlés megfelelő bizottsgai akkor tárgyaljanak egy anyagot, amikor az az Európai Parlamentben is tárgyalás latt van, ekkor tudnának a magyar MEP (így rővidebb bocs)-eken keresztül magyar érdeket képviselni. Ha csak akkor látja a magyar rszággyűlés, ha már az Európai Parlament mondjuk együttdöntött a Tanáccsal, akkor szerepe leértékelődék és tevékenysége felét a gépies rábólintás köti majd le.

Igen valóban csak néhány kritikus pontot vetettem fel, sajnos túl sok van ezért is indítottam a fórumot, hogy lássuk ki-ki mit lát a legproblematikusabbnak.

Már ami a magyar állampolgárság jövőjét illeti az nem nagyon fog változni. A Konvent nevű intézmény ugyan nyárra végezni fog az Unió új Alkotmány-tervezetével ami végleges formájában valószínűleg tartalmazni fogja az un. "Uniós Állampolgár" státuszt, ami persze a belépésünkkel, feltéve, hogy addig az említett új alkotmányt is elfogadják ránk is vonatkozni fog. Ez alapján mindenki kettős állampolgár lesz magyar és Eu. Persze van néhány ország ahol már ma az ott élő magyarok lehetnek kettős állampolgárok, nos ők hármas állampolgárok lesznek, gondolom...
Ezek alapján mindkét alkotmányból származó jogok és kötelezettségek vonatkoznak majd ránk.
Az a magyar állampolgár aki nem EU országban él, de van magyar állampolgársága, és útlevele, ha azt használja, szintén EU állampolgárnak számít. Ez persze érdekes eseteket hozhat magával. Akárcsak az általad említett munkavállalás.
Pl: Néhány ország fenn fogja tartani a védzáradékot pl: Ausztria és Németország. Na már most, ha egy magyar cég Párizsban bejegyzi magát és onnan megpályáz egy osztrák autópálya építést és megnyeri, munkásokat pedig a párizsi irodán keresztül hoz Magyarországról, akkor kiváncsi vagyok hogy tudják az osztrákok megfúrni? stb.

Ami az Euro-t illeti annak bevezetése az új csatlakozók számára már nem opció, hanem kötelező, de hogy mikor az bizonyos kritériumok teljesítésének a függvénye. Persze a gazdasági szakértők szerint a mi érdekünk a mielőbbi bevezetés, de ők is azt mondják, hogy ez kb 2007-2008 körül reális. Amúgy elvileg már ma is lehet itthon euroval fizetni, és ahogy az euro kamatokat nézem nem is érdemes abban tartani itthon a pénzed inkább forintban.

üdv: olajos

bab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-13 20:31   
2003-04-13 14:16, olajos:
-
Ma mar azt irhatom le, hogy akár elég lesz az ido akár nem, a dolog elindult, mert a szavazatok értelmében ráléptünk a nagy utra...
Leirásod alapján tehát egy olyan apparátus- intézményrendszert kell kiépiteni, mely képes összekötô kapocsként ellátni mindazokat a feladatokat, melyek Magyarországra hárulnak EU tagállammá válása kapcsán.
- jelenleg nincsenek olyan akkreditált intézmények melyek az EU pénzügyi alapjainak fogadására képesek volnának,
Ez a feltétel szerintem 1 ev alatt lebonyolithato, hiszen itt semmi masrol nincs szo, mint specialisan felkeszult emberek kivalasztasarol. Ehhez kapcsolodik a masik osszetevo amit emlitettel, tehat a
" a Minisztériumok kapacitása elégtelen, nincsen elég hozzáértő EU nyelvet beszélő munkatárs,.. " nos ez a ketto kapcsolodo terulet, ami ugyancsak belefér az 1 idôtartamba...
A legnehezebb feladat a végrehajtási utasitások kidolgozásával és a szankcionáló jogszabályik létrehozásávallesz, mert ott nem elég a felkészültség, ott alapos gyakorlati tapasztalatok birtokában lehet csak a legoptimálisabb, mindenre kiterjedô, mindent átfogó jogszabályokat meghozni...

Nem tudom mit értesz politikai infrastruktura alatt. Elnézést, de soha nem hallottam ezt a kifejezést... és mi az a MEP?
"- Nincsen meg a politikai infrastuktúránk, sehol azok az egyeztető fórumok, melyek kertében a jövőbeli MEP-ek (vagy a mostani observerek) a hazai politika szerplőivel kicserélhetnék az infót."
Arra gondolok, hogy itt egy kölcsönös információ- és tapasztalatcserét lebonyolitó intézményrôl irsz... aminek létrehozása most fontos lesz és szükséges, s természetesen a már több éve müködô EU országokban müködô ilyen jellegü intézmények mintájára kell hogy felépüljön s müködjön...
"- Nincsen lobby törvény, így lobby cégek sem. Hogy dolgozunk így, majd egy olyan EU-ban, ahol több mint 4000 lobbycég és közel 12000 lobbysta dolgozik csak a EU intézményei körül,
- Kamarák, érdekvédelmi szervezetek szétverve megszünve, vagy csecsemő állapotban"
Az igaz, hogy az EU-ba való belépéssel máshova kerülnek majd a hangsulyok, s igen nagy szükség lesz az érdekkijárási (lobby) szervezetekre, intézményekre, uj érdekvédelmi egyesüléseknek kell megszületni ahhoz, hogy az ország valóban fel tudja venni minden vonatkozásban az uj ritmust...
Felsorolásod nem teljes, csak nagyvonalakban mutattál rá a sokrétü tennivalók sokaságára, s bár valóban sok a tennivaló, s nem csak mennyiségben, hanem minôségben is, hiszen merôben ujak ezek az utak. Eddig tulnyomoreszt Magyarorszagrol figyeltuk az EU allamok tevekenyseget, most pedig adoptalnunk kell, elobb elmeletben, s egy even belul pedig a gyakorlatban megfigyelesunk eredmenyeit, megmutatni magunknak s a vilagnak felkeszultsegunk szinvonalát. Ezek hatalmas feladatok, s az egy evnek azert kell elégnek lennie, (barmilyen rövidnek tünik is), mert kell hogy a lelkesedés villámszárnya repitse a siker felé e kemény munka apró részleteit a megvalósulás felé.

"- civil szféra sehol" sajnos itt sem értem mit értesz e civil szféra alatt...

Mondd Keves Olajos, válaszolnál nekem arra, hogy hogyan alakul majd a magyar állampolgárság az EU-ba való belépéssel... A külföldön élô magyarokat ez nagyon érdekelné, s biztos vagyok benne, hogy az otthon élôket is. Azt tudom, hogy munkát lehet vállalni a tagországokba, letelepedési joggal rendelkezünk majd az EU tagállamokba, tanulhatunk, dolgozhatunk, de ezen tul az érdekelne, hogy a magyar állampolgárság vonatkozásában von e mindez majd valami speciális jogot, vagy kötelességet maga után az egyszerü állampolgár szempontjából...

S utoljára (elnézést hogy ilyen hosszu vagyok, de nekem igenis vannak kérdéseim, mert érdekel hogyan alakul Magyarország jövôje...) ahogy hallottam, talán még 3-4 évig használatban lesz a forint, de utána átállunk a közös euro használatára belül az országban is...
Kedves Olajos, nincs mára több kérdésem. Köszönöm elôzô válaszod, várom a további informáciokat...
Bab

olajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-13 14:16   
Amit egyszerűen reformoknak hívtam, az csupán egy gyűjtő fogalom. A tagállamként való működésünk elengedhetetlen feltétele, hogy államapparátusunk fel tudja vanni a tempót és idomulni tudjon a kinti intézményekhez és munkakulturához.
A teljesség igénye nélkül néhány példa álljon itt az intézményi hiányokra:
- jelenleg nincsenek olyan akkreditált intézmények melyek az EU pénzügyi alapjainak fogadására képesek volnának,
- a Minisztériumok kapacitása elégtelen, nincsen elég hozzáértő EU nyelvet beszélő munkatárs,
- A jogszabályalkotások még csak csak, de a végrehajtási utasítások illetve az azokhoz kapcsolódó a be nem tartásukat szankciónáló jogszabályok sehol
- Nincsen meg a politikai infrastuktúránk, sehol azok az egyeztető fórumok, melyek kertében a jövőbeli MEP-ek (vagy a mostani observerek) a hazai politika szerplőivel kicserélhetnék az infót.
- Nincsen lobby törvény, így lobby cégek sem. Hogy dolgozunk így, majd egy olyan EU-ban, ahol több mint 4000 lobbycég és közel 12000 lobbysta dolgozik csak a EU intézményei körül,
- Kamarák, érdekvédelmi szervezetek szétverve megszünve, vagy csecsemő állapotban
- civil szféra sehol
...
Hosszan lehetne sorolni és ezekre mind-mind égető szükségünk lesz...

bab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-13 00:21   
Kedves Olajos, udvozollek a Magyar Online Foruman, nagyon orulok hogy megnyitottad e topikot. Eloszor is kezdetnek szeretnem megkerdezni Toled, hogy milyen konkret reformokrol van szo, melyeket feltetlenul meg kell hoznia Magyarorszagnak a csatlakozasig. Gondolok itt gazdasagi, politikai, jogi, intezmenyi, kulturalis stb. teruletekre.
Valaszodat tisztelettel megkoszonom!
Bab

olajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-12 21:22   
2004 május 1-ig Magyarországnak a felkészülés mellett el kell sajátítania a tagállamként való működést is. Intézményi reformok, államapparátus építés, 1500 magyar alkalmazott EU intézményi elhelyezése, a közel 2000 db EU testület munkájába való bekapcsolódás és még hosszan lehetne sorolni.
Ugyanakkor nemzeti sajátosságunk a halogató Pató Pál úr helyzetből hirtelen váltással és ehhez mért nagy kapkodással világra szóló teljesítmények véghezvitele.
Mit gondoltok hogyan fogunk most hajrázni? Lesz-e elég akarat és bölcsesség a szükséges nemzeti összefogáshoz? Milyen területek lesznek a legproblematikusabbak, mire kellene szerintetek több figyelmet összpontosítani?
Vigyázzatok nem kizárt, hogy válaszaitokat olvassák a döntéshozók is!

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó