2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> ÉLET EUrópában
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 )
 melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-30 18:24   
2003-12-30 17:42, bobe:
-
Itt nálunk Észak-Olaszországban is így van. Legalábbis ahol megfordultam s ahol élünk. Az olaszokról is mondták, hogy fösvények, mert mindegyik elõtt ismeretlen volt - 20 évvel ezelõtti emlékeimre hagyatkozom -, s megrökönyödve rá is kérdeztek erre. Aztán Mo-ra járva megismerkedtek ezzel a furcsa és egy cseppet sem gáláns szokással!...
Mindenestre én mindig kényelmetlenül éreztem magam ilyen esetekben, mert mindig is megalázónak tartottam, mind a hálapénzt, mind a borravalót, amit az azt elvárók viszont nem, sõt, kimondottan utaltak rá, s vártak nem is akármennyit...

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-30 17:42   
Svedorszagban sincs se halapenz se borravalo, ezrt irjak sokszor a skandinav turistakrol hogy fösvenyek pedig csak egyszeruen nincsenek hozzaszokva ehhez a rendszerhez.
Halapenzt meg orvosnak adni az egyenesen buntettnek minösitendö

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-30 12:38   
Sajnos nem kis gondot jelentõ probléma:
Orvosok és ápolónők mennek külföldre...

http://www.origo.hu/itthon/20031230orvosok.html

Hálapénz-kérdés: Interneten tették közzé a szülési tarifákat
http://www.origo.hu/itthon/20031230kinel.html

Személyes megjegyzés:
Nem tudom, hogy más országokban s Dél-Olaszországban hogy van, de nálunk az ilyen fogalom mint «hálapénz» ( http://www.halapenz.hu/index.php ) ismeretlen!
S aki olyan nyugati országba megy egészségügyi vonalon, ahol ez a fogalom ismeretlen mind elméletben, mind gyakorlatban, jó lesz, ha ilyesmire nem gondol.
Amikor még otthon éltem és dolgoztam, már akkor nagyon megvetendõnek tartottam ezt a módszert!

A normális kórházi és egyéb orvosi szolgáltatásért itt nincs pénzbeli ellenszolgáltatás! Az itteni gyakorlat szerint, aki különösképpen ki akarja fejezni háláját az orvosoknak, ápolóknak, stb. a napilapokban publikusan fejezik ki, de sohasem pénz vagy ajándék formájában!
Pénzbeli szolgáltatásról csak magánorvosi és magánkórházi és egyéb magánklinikai kezelések, vizsgálatok esetében van szó, de szabályos számlakiadással, amit az adóbejelentés során levonnak, s az állampolgárnak annyival kevesebb adót kell fizetni a meghatározott évben...

Sem szülés esetén, se egyéb orvosi és kórházi beavatkozás esetén egy fillért ki nem adtam. Csak olyan esetekben, amikor az ún. itteni SzTK-egészségügyi ellátások hosszadalmas kivárárását kikerülve, sürgõsség esetén a gyorsabb magán jellegû struktúrákhoz kellett fordulnom. S ezek a kifizetett összegeket adóbevalláskor számlával dokumentáltan bejelentettem, amit aztán az adóhatóságok levonnak, s annyival kevesebbet kellett/kell jövedelemadó jogcímén fizetnem...

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-29 19:28   
Drága Rigóka!
Kicsit sokáig törtem a fejem, hogy milyen változások vannak a feltett kérdéseidben.
Szerintem ami változás van, azt nem az EU hozta. Az általános javulás megvan minden téren a sérültek részére. Ha pl egy új középületet épitenek, már kötelezö a srégfeljáró, vagy felvonó és a külön WC.
Ami a régi épületeket illeti, ott bizony nincs semmi és ezek az épületek még nagyon sokáig fognak igy is müködni, mert jó német épitkezási mód.
Hogy magunkról irjak, a városháza egy római korabeli épület, valahányszor renoválják szebb lesz, de nem praktikus. Nincs semmi lehetöség tolókocsival bejutni, ha valakinek nincs senkije, az ügyei intézésére, akkor talán kijönnek házhoz, de pontosan nem tudom.
Az orvosi rendelök 80%-a emeleten van lift nélkül, ha férjemnek fogorvosra van szüksége, távoli orvst keresünk, aki nem rég épitett rendelöt, az föjszintes, legfeljebb egy lépcsövel. Maga a háziorvosunk, aki 30 éve jár hozzánk, szintén 8 lépcsö magasan rendel. Van egy u.n.orvosház, ahol több szakorvos rendel, van lift is az udvarról, de a kulcs hozzá a 3.emeleten a szemorvosnál. Ez nevetséges, de csak igy tudják megoldani, hogy kizárólak a sérültek használják. Tehát ide is kell kisérö. Az urológus, aki kiismeri magát az ilyen sérülésekben, 60 km-re van Frankfurtban. Autó nélkül semmit nem lehet elérni. Mostanában látni buszokat,a tolószékszimbólummal, de csak városi járatok. Sorolhatnám a végtelenségig, hogy egy uszodába nem tudunk bejutni, a szinház új épület ott van minden ami nekünk kell a parkolótól a WC ig és van egy külön szint, ahol tolószékkel meglehet állni nekem egy külön székre ülni, de nagyon megalázó, mivel csak egy oldalsáv a nézöterületen.
Egyszóval, még nagyon gyerekcipöben vagyunk ettéren. Mégis sok változás van már a 43 év óta, mivel eleinte csak ámulva hallgattuk a skandináv sérülteket, hogy ott milyen könnyü tolószékkel mindenhová eljutni.
Régen a férjem sérültkosárlabdás volt, jártuk fél Európát versenyekre, igy volt kapcsolatunk másországbeliekkel. Most már csak tréningre jár a mozgás kedvéért.
Nagy elismerés a biztositónak, hogy az ilyen sportot támogatja. Hetente két utat fizetnek a tréningre, a távolság lehet akát 100km felett is. Most megint az anyagiakra tértem, amit nem akartam.
Nem tudok semmi olyanról beszámolni, ami az EU-val kapcsolatos lenne, mert ezek a dolgok az idö haladásával adódnak, hisz az nem áll meg sehol, a sérültek már nem eldugott személyek, résztvehetnek a közösségben. Nekünk nincs okunk panaszra, mert olyan helyen lakunk, ahol velük egyszintü embernek számitunk, a falunk nagyon felkarolt bennünket a baleset után, ami itt helyben történt. A sportotthon épitésekor ezelött vagy 20 évvel, már tekintettel voltak arra, hogy férjem egydedül bejusson.
Régen focizott itt és nemis rosszul, ezt mindig jutalmazzák a szivélyességükkel.
Nagyvárosban ilyen nem lehetne, ezért sokan irigylik a spottársai.
Sajnálom, ha nem ilyen válszt vártál tölem, de nem tudok mást irni.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-22 17:45   
Kedves Bovi

Mivel emlitetted, hogy a ferjed reven szemelyesen is erintve vagy, milyen a helyzet egy EU-s orszagban - akar hetkoznapi szinten, akar nagyobb vonatkozasaiban - azok szamara, akik tolokocsival kozlekednek?

Illetve milyen valtozast tapasztaltal, amiota EU-s orszagban elsz, es milyen valtozasokat szeretnel?

Gondolok itt olyan allami eloirasokra is, amik lehetove teszik a nyilvanos epuletekbe valo konnyu bejutast, az utcai kozlekedest, a tomegkozlekedest, stb., vagy persze barmi mast, ami eszedbe jut ezzel kapcsolatban

Koszonom a valaszod elore is

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-19 20:08   
2003-12-19 19:14, rigojanos:
-
Bovi, az arakon kivul tapasztaltal mas teren is valtozast? Pozitivat vagy negativat?

Positiv, hogy bármerre utazunk néhány ország kivételével, egy a valuta. Ez nagyon jó, nincs számolgatás, hogy az most akkor...mennyi is? Nem marad mindig vissza ami megmaradt.
Negativnak látom az örökös hozzáigazodni akarást. Nálunk jó volt az élet elötte és most mindent figyelembe kell venni, azokat is akik nem tudnak azzal egyszinten haladni.
Nekünk egyszerü embereknek, minden nap, csak a drágulás tünik fel, de most jönnek a nagy változások az orvosi ellátásban is.
Franciaországban, már mindig fizetni kellett, ha orvoshoz mentünk, azután kaptunk vissza a betegbiztositótól bizonyos %-ot. Nagyon szegény embereknek nem mindig van készpénze elölegezni a költségeket, valószinü inkább nem megy az orvoshoz.
Most itt is kezdik hasonló módon a spórolást. Nekünk ez nagy átállást jelent, amint irtam már, hogy itt régebben nagyon jó volt az ellátás. Valószinü túl jó, azért lesz most ahhoz képest rossz.
Ha politikai változásról kérdezel, azt én nem tudom megválaszolni, ahhoz kevés a tudásom, de azt hallom minden nap, bármiröl is esik szó, minden az Európaparlamentben lesz majd eldöntve. Valahogy elvszitettük az önnállóságunkat nagyon sok téren.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-19 19:14   
2003-12-14 19:09, bovi:
-

Bovi, az arakon kivul tapasztaltal mas teren is valtozast? Pozitivat vagy negativat?

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-15 10:29   
Svedorszagnak felmentese volt es van ami az alkoholeladast es a tubakot illeti.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 22:46   
2003-12-14 22:11, husikamm:
-
Berlin tönkrement. Mármint a városállam mint gazdálkodó egység. Néhány éve volt egy fergeteges bankbotrány (Bankgesellschaft), Ez a bank kezelete a városi pénzeket, tönkrement és ezzel aláásta a város gazdaságát. Azóta sincs tiszta kép arról , hogy mi hová tűnt és nem történt személyes felelősségrevonás. Ezt csak előljáróban.

Tény, hogy több milliárd adóssággal a német főváros csődbe jutott. Ilyenkor fel kell mérni, hogy honnan lehet több bevételre szert tenni, ill. hol lehet spórolni. Utóbbi legjobban a kultúrán és a pénzügyi szenátor szerint az oktatáson kell kezdeni. Úgy döntött, hogy a berlini egyetemeken kívánja behozni a veszteséget. Az ugyan minden közgazdasághoz valamit is konyító embernek világos, hogy a milliárd-hegyekhez képest a főiskolák-egyetemek állami támogatása csak légypiszok, éppen ezért piszok dolog pont a képzést megrövidíteni.

Ez konkrétan annyit jelent, hogy a Humboldt, Freie, Technische Univ. egyetemek, valamint az UDK (Nyugat-berlini művészeti Egyetem) költségvetésén összesen 300 Mio €-t kívánnak rövitíteni. A keletberlini 3 művészeti főiskolát pedig teljesen bezárni. Utóbbiak egyikén másodéves a lányom. Az ő főiskolája, pl. az egyetlen egész Németországban, amely építészetet kínál (Architektur) posztgraduális képzésként végzett építészmérnököknek. Mindhárom főiskola a határokon túl népszerű, 15-37-szeres túljelentkezéssel. A szenátor szerint nem Berlin feladata a nem berlini szakemberek kiképzése! Ahelyett, hogy örülnének a népszerűségnek és az ezzel is emelkedő fővárosi kulturfunkciónak! Megjegyzem, akkor a berlinieket küldjdék haza Lipcséből vagy Hamburgból, Münchenből, estetleg Rómából és helsinikől is? Ezen logika alapján ugyanis az is elképzelhető lenne.

No, emiatt tűntet a diákság. A nagyobb 3 egyetemen már 6. hete sztrájkolnak, Zsófi főiskoláján még csak 2 hete. Ezen túl minden napra jut valamilyen akció, tüntetés, hecces felvonulás, a pénzügyi szenátor irodájának elfoglalása, az SPD-központ (SPD=szociáldemokrata párt, ők a berlini koalíció vezető pártja, az SPD adja a polgárpestert) elfoglalása, stb. Eddigi eredmény: 0

Pedig jó lenne, ha valami történne, mert lassan csökken a diákok kitartása és félő, hogy ha az ünnepek előtt nem érnek el eredményt, utána már nem is fognak.

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 22:31   
2003-12-14 21:04, bobe:
-
Ha azokat kerdezed meg akik földmuvelessel foglalkoznak meg allattenyesztessel azok a parasztok panaszkodnak , a lappok nem fogadjak el a törvenyeket mert ök szeretnek a tradicionalis eletuket folytatni. Renszarvastenyesztessel csak ök foglalkoznak.

+++

Elhiszem hogy nem tetszik nekik. Majd megveszi a rénszarvastenyészetet valaki más (esetelg egy francia -példa), és az a cég fogja tenyészteni a lappok rénszarvasait francia modra -arról ne is beszélve hogy tôllük kell megvenni a húst ezentúl - mármint a francia cégtôl. Vagy azt mondjátok hgoy mindegy az csak olcsóbban adja?
Sajnos a pénz minden erkölcsöt tönkre tesz.
Ez olyan mintha a saját házadban jo kis fészket csináltál, de kiturtak onnan, és most ha haza akarsz menni, akkor fizeni kell érte. Nemrég olvastam hogy 200-300 ezres tömegek tüntetnek az utcákon, de nemcsak a svédek hanem finnek, norvégek, dánok, angolok stb.az EU ellen. Ugyanazok a gondok, nagy lett a munkanélküliség, és az euro átváltása. Angliában például nagy port vert fel, Theacher asszony könyve, amiben megirja hogy miért nem lessz jo az angoloknak az EU-ban ezután.
Olvastam hogy ausztriában (mert utoljára ausztira ment be az EUba 8-9 éve)voltak nagyon nagy gondjai azoknak akik földmüveléssel foglalkoztak. Éspedig a számok nagyon ijjesztôek voltak. 70 ezer földmüvelô családból, 40 ezer vagy elvesztette a földjét, vagy pedig a család minden tagja másodállást kelett hogy keressen, hogy fennttarthassák a földjüket. Ez több mint a fele.

Irod:
ES vegul de nem utolso sorban a szeszes ital. Mint tudod Husi itt bizonyos mertekben prohibicio van. Itt elemiszeruzletben nem vehetsz italt, erre ezidaig diszpensza volt az orszagnak ami nemsokara megszunik, es akkor nagy a felelem hogy rengeteg lesz az alkoholista.

+++
Ez a dolog itt is igy van kanadában, itt ontárioban, a rendes üzletben nem lehet alkoholt és sört venni. Erre megvannak a külön alkohol és sör boltok is.
Más tartományokban mint például a francia quebec-ben ez nincsen igy. Bobe mit értessz azon, hgoy "ezidaig diszpensza volt az orszagnak "?

Irjatok még.

Köszönöm

Husi

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 22:11   
2003-12-14 00:37, Pompéry Berlin:
-
Motto: Minden szar. Tendencia: romló

A legtöbb ember ebben a mondatban tudja összefoglalni a lényeget. Leánykám főiskolája két hete sztrájkol, ő ma egész nap harmincezredmagával tüntetett.

+++

Miért volt a sztrájk az iskolában? Meséld el

Köszi
Husi

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 22:07   
Sziasztok,

Köszönöm amit irtatok.
Irjatok meg, mert érdekel minden. Akkor a magyar népre nem vár ebben a szisztémában világos jövô, csak az elitnek lesz jo, mint eddig is, és mint látom mindenütt csak nekik jo. Ha jol értem, akkor a gond az euro bevezetése után kezdôdött? Volt más változás is, ami megváltozott volna, jobb lett volna vagy rosszabb lett volna csak szimplán az EU-ba valo bemenéskor?

Minden jot
Husi

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 21:17   
Ugyanazt tudnám ismételni, amit elmondtatok negatívumként.
Sajnos nagyon találó Judit mottója és a tendencia megjejölése.
Az áremelés dominószerûen alakult,hiába «bombáztak» minden medián, hogy nem szabad felemelni az árakat, az Eu bevezetése nem jelenthet áremelést, az árakat a régi líra értékének megfelelõen kell átírni Eu-ra. 1ooo Lira = 1936,27 Eu
DE a gyakorlatban nem ez ment, hanem egyszerûen eltörölték a három nullát!
Itt a vesszõparipám, ami igencsak látványos:

Hetenként két nap piaci napok vannak, ahol jó minõségû árukat lehetett kapni, mint az üzletekben, csak lényegesen olcsóbban. A kiskereskedõk morogtak is eleget a piaci napok miatt, mert azokon a napokon bizony kevés volt a bevételük, nagy konkurrenciát jelentett nekik.
Ahogy hivatalosan bevezették az Eu-t, pl. egy remek, divatos nõi nadrág, ami meglepõen olcsó volt, mert csak 10.000 Lírába került a piacon, nem ennek megfelelõ Eu-t kellett fizetni érte, hanem 10 Eu-t! S az árucikkek java része, még azok is, amelyek az elsõ napokban a régi lírának a pontos ellenértékébe kerültek, lépcsõzetesen, de szép gyorsan, emelkedõ tendenciát mutattak! Most már mindenki megnézi, hogy mit vegyen, mirõl mondjon le! Az átlagfizetésekkel is nehezen lehet a hó végére elérkezni! Ne is szóljunk a sok szerencsétlen, szegény, kisfizetésû és kisnyugdíjas emberekrõl!
Ha valamikor egy nagyobb élelmiszerbevásárláskor pl. mi 100.000 Lírát költöttünk, ugyanazért most 110-120 Eu-t kell kiadnunk. S mi azok közé tartozunk, akik sosem pazaroltak, sosem vásároltak feleslegesen: mértékletesek vagyunk mindennemû fogyasztásban.
Most is átszámoljuk az Eu-t lírába, s mindig csak szörnyûlködünk!

Csak egy valami miatt örültünk - beleértve a józanul gondolkodó, nem korlátolt olaszokat is - az Eu-cirkusznak, hogy legalább a törvényeket semmibevevõ náció fegyelmezettebbé válik ezáltal. De egyébként nem! Az ezzel kapcsolatos elégedetlenség mindenütt evidens: hiába a politikusok agymosásnak ható nyilatkozata, a gyakorlat sajnos egészen mást mutat! Természetesen, akiknek tele van a zsebük, azoknak nincs ilyen problémájuk, azok könnyen beszélnek. Elég csak megnézni, mi jövedelemmel és kedvezményekkel rendelkeznek a parlamenti képviselõk!

S nagyon sajnálom, hogy csodát várnak az Eu-tagságtól. Csak rosszabbodás várható rövid távon. Hogy hosszabb távon mi lesz? Azt senki sem tudja. Én ezen a téren sosem voltam optimista.
Ha egy családon belül, egy nemzeten belül olyan nehéz sokszor közös nevezõre jutni anélkül, hogy valakinek a jogait meg ne tépázzák, gondoljunk csak bele, hogyan lehet annyi nációval egyet érteni, amikor amúgy is élesek az egymás közötti ellentétek! S ilyenkor még inkább elõjönnek!

Itt van egy konkrét példa, amire az embernek a keze ökölbe szorul, másoknak fillérenként be kell osztani a keresetüket, hogy kihúzhassák a következõ fizetésig (nem szólva a rengeteg munkanélkülirõl, az alulfizetett dolgozókról a feketén dolgozókról, akiknek bizonytalan a létük (!):

Állítólag a «L'Espresso» néhány hónappal ezelõtti online számában jelent meg (forrás: http://spazioinwind.libero.it/parlamentari/index.html
http://www.resistenze.org/sito/os/ip/osip3g25.htm
http://credere.blog.tiscali.it/gz1152739/ ) az alábbi kimutatás Lírában (osszátok el 1936,27-tel, s megkapjátok Eu-ban az értéket):

Az olasz Parlament egyhangúan megszavazta a parlamenti képviselõkre vonatkozó alábbi költségvetést, egyetlen ellevélemény nélkül:

Fizetésemelés kb 2.200.000 Lirával havonta

STIPENDIO/Fizetés 37.086.079 Lira havonta
STIPENDIO BASE/Alapfizetés 19.325.396 Lira havonta
PORTABORSE/Hivatalsegéd 7.804.232 Lira havonta (általában rokon, családtag))
RIMBORSO SPESE AFFITTO/bérletidíj megtérítés 5.621.690 Lira havonta
TELEFONO CELLULARE/Mobiltelefon gratis
TESSERA DEL CINEMA/Mozibérlet gratis
TESSERA TEATRO/színházbérlet gratis
TESSERA AUTOBUS/autóbuszbérlet - METROPOLITANA/Metrobérlet gratis
FRANCOBOLLI/Postabélyegek gratis
VIAGGI AEREO NAZIONALI/Nemzeti repülõutak gratis
CIRCOLAZIONE AUTOSTRADE gratis/autósztrádadíj mentesség
PISCINE E PALESTRE/uszodák, sportklubok gratis
FS gratis/Olasz Vasútak ingyenes utazási költségek
AEREO DI STATO/Állami repülõ gratis
AMBASCIATE/Követségek gratis
CLINICHE/Klinkai kezelések gratis
ASSICURAZIONE INFORTUNI/Balesetbiztosítás gratis
ASSICURAZIONE MORTE/Halál esetére kötött biztosítás gratis
AUTO BLU CON AUTISTA/Szolgálati autó (=sötétkék autó) sofõrrel gratis
RISTORANTE/Étterem gratis (1999-ben ingyen étkeztek és ittak a parlamenti képviselõk 2.850 millió Lira értékben)

Zsebre vágnak egy mesés havi fizetést, 35 hónapos parlamenti képviselõség után joguk van a nyugdíjra, míg az átlagpolgárnak 35 évig - ha még nem tovább - kell gürcölnie keservesen, hogy végre megkaphassa a megérdemelt nyugdíjat, amit nyugdíjba vonuláskor nem sietnek kiutalni, sokan voltak és vannak, akik viaskodnak a jogos nyugdíjkifizetésükért a nyugdíjintézetekkel!
INDENNITA'DI CARICA/Beosztási pótlék (kb. 650.000 Lirától kb. 12.500.000 Liráig)

Kb. 200.000.000 Lirát vágnak zsebre választási költségek megtérítése jogcímen és 50.000.000 Lirát évente megalapított újságocskáikra.

Az olasz politikai osztály 2 millió 446 ezer miliárd kárt okozott Olaszországnak!

Csak a Képviselõ Kamara fenntartása percenként 4.289.968 Lírába kerül az olasz átlagpolgárnak! Nagyon is elgondolkoztató ez a kimutatás!!! HÁT NEM VÉRT LÁZÍTÓ?! DEHOGYNEM!!!!

Egyelõre ennyit az én részemrõl is!
Melinda

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 21:04   
Idöközben talaltam statisztikat is nehany erdekes szam: Svedorszag es a többi Eu orszag összehasonlitasa :
Fejlödes
Svedorszag 2
EU 1,2
Munkanelkuliseg:
Svedo 5,5
EU 8,0
Inflacio:
Svedo 2
EU 2,4
ENSZ-eletszinvonal :
Svedo (3.hely) 0,941
EU 0,924
WISP-eletszinvonal :
Svedo(1 hely) 107
EU 98
Nök a parlamentben:
Svedo 45,3
EU 25,8
Ez csak nehany szam szazalek ami persze nem mond sokat.
Ha azokat kerdezed meg akik földmuvelessel foglalkoznak meg allattenyesztessel azok a parasztok panaszkodnak , a lappok nem fogadjak el a törvenyeket mert ök szeretnek a tradicionalis eletuket folytatni. Renszarvastenyesztessel csak ök foglalkoznak. Azt tudom hogy a halaszati agazatban is voltak gondok. No meg egy erdekesseg a snus(burnot,tubak) vagyis ragodohany ami egesz Europaban ki van tiltva de itt bizony nagyon sokan ragjak (megjegyzem utalatos dolog)es ezt nem akarjak feladni ezert is orrolnak sokan az EU.re. ES vegul de nem utolso sorban a szeszes ital. Mint tudod Husi itt bizonyos mertekben prohibicio van. Itt elemiszeruzletben nem vehetsz italt, erre ezidaig diszpensza volt az orszagnak ami nemsokara megszunik, es akkor nagy a felelem hogy rengeteg lesz az alkoholista. Mara ennyit irok holnap holnaputan meg majd megjelenek ha eszembe jutnak dolgok

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 19:09   
Ha kiváncsi vagy Husi egy egyszerü asszony véleményére, nekem lassan tele van a hócipöm.
Amikor az € bejött, egy évig nem láttunk nagy változást, de idöközben olyan lett, mint egy lasan ható méreg.
Minden drágul rohamosan, az élelem, a használati cikkek. Nemrég vettem egy pár cipöt, csak átlgag cipö, mindennapra 117 €. Mikor vettem én 200 DM-ét cipöt? Talán a divatos olasz cipök kerültek annyiba.
A legolcsóbb pulóverek 39 €, ami 80 DM-nek felelne meg. Mi még mindig összehasonlitjuk az árakat, mert nagyon csalósak a kis számok. Igaz, nem tart már sokáig és csak a régmegszokott árakat látjuk, de €-ban, viszont a nyugdijunk semmit nem változott.
Sajnálom a keleti országokat, ha nekik ezeket az árakat kell majd fizetni. Itt megvan az elöéletünk, tehát már csak pont azt veszünk ami most kell, de akinek eddig is kevésre jutott, az nehezen fog hozzászokni az EU árakhoz.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 17:34   
Kedves Husi !
meg probalok valaszolni neked a kerdesre. Igazez egy nagyon komplex dolog , en csak mint egyszeru kis ember eltem meg az EU elötti es probalom elni az Eu-beni eletemet. Szoval nalunk olyan nagy valtozasok nincsenek. Az elelmiszer nem lett sokkal olcsobb habar azt igertek, tovabbra is szesztilalom van habar azt igertek ezt feloldjak. A valutank tovabbra is megmaradt nem valtottunk eurora. Ami viszont jo szerintem hogy megnött a konkurrencia peldaul a telefonalas lenyegesen olcsobb lett mivel szabadon valaszthatjuk az operatörunket a villanyaramot is megvasarolhatjuk kulonbozo szallitoktol. Sokkal nagyobb a valasztek az elemiszerek között. Egyre inkabb betört a piacra az europai elelmiszer. Igaz elegge idegenkednek töle. A sved nep vakon bizik sajat termekeiben meg ha dragabb es rosszabb izu is. Vagyis nem rosszabb izu masizu mint amivel en vagyok megszokva. En tudom milyen izu a dinnye meg a paradicsom ami napon erett meg, ide importalnak zöldseget gyumölcsöt a vilag minden tajarol de sved felvasarlo kostolja meg az arut az ize olyan mint amilyent ö talal jonak. Folytatom meg majd maskor csak összegyujtok infokat.

czakof  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 16:37   
Olvasva a hozzászolásokat magyar magyarként nem sok jót várhatunk, mint jövendőbeli Eu-s tagok. Mi a véleményetek a majdani lehetőségeinkről. Figyelembe véve a magyar jövedelmeket. Én egy nyugdijas vagyok, nekem már nagy kivánságaim nincsennek, de a fiatalok jövőét féltem.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 00:37   
2003-12-14 00:29, husikamm:
-
Motto: Minden szar. Tendencia: romló

A legtöbb ember ebben a mondatban tudja összefoglalni a lényeget. Leánykám főiskolája két hete sztrájkol, ő ma egész nap harmincezredmagával tüntetett.

Én személy szerint nem látom ilyen tragikusnak a dolgot. Inkább a médiákra vagyok dühös, akik azzal etetik az embereket, hogy itt valami hirtelen tragédia történt. Véleményem megfogalmazásához már hetek óta hegyezem a tollam, ugyanis a téma glosszát érdemelne. Ha elkészültem vitriolos fogalmazványommal, jelentkezem.

Lényeg, hogy az emberek azt hiszik, bérletet váltottak az örökös életszinvonal-emelkedésre. Másrészt mindenki csak azt tudja, hogy ez, ami van, az rossz. De hogy hogyan tovább, mi mást helyette - azon kívül, hogy semmi se változzék, ami nekem eddig jó volt, ne rajtam, csak a másikon spóroljon az állam - , erre tehát semmilyen víziót nem látok felvázolva. Alapállás, hogy nem. És ebben kimerül a dolog.
Folyt.köv.

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-14 00:29   
Kedves Bobe, Judit, Melinda, Bovi, Fredi, stb. meséljetek, hogyan látjátok az életet az EU-ban, hogy látják az ismerôseitek, szomszédaitok, miben jobb mint korábban, miben rosszabb? Bobe és Melinda ti ott éltetek már az EU elôtt is, ezért kérdem

Husi

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-12 22:49   
Unió-ellenes az európaiak többsége

11:49, 10.12.2003 Transindex

Az EU állampolgárainak kevesebb, mint fele ért egyet az uniós tagsággal a legfrissebb Eurobarométer szerint. Ez év tavaszán még 54% százalék volt az uniós tagság támogatottsága, mostanra azonban ez a szám 48%-ra csökkent.

Nagy-Britanniában a legerõsebb az EU-ellenesség: itt csak 28% helyesli az uniós tagságot. Ugyanakkor az adócsökkentésekkel, illetve a nem hatékony cégek finanszírozásával kapcsolatos viták miatt a franciák kevesebb, mint fele támogatja az uniót.

Az EU-vezetõk ezen a héten tanácskozni fognak Brüsszelben az EU-alkotmány elfogadásának felgyorsítása céljából. Az alkotmány feljogosítaná az uniót a tagállamok környezetvédelmi, igazságszolgáltatási, közlekedési, energiaipari, valamint gazdasági politikájába való beleszólásába. Politikai elemzõk attól félnek, hogy nem lesz meg az alkotmány elfogadásához szükséges konszenzus (Írország, Dánia, Hollandia, Luxemburg, Portugália, Spanyolország és Csehország bejelentették, hogy népszavazást írnak ki az uniós alkotmány jóváhagyására, míg Franciaország, úgy tûnik, felhagyott ezzel a gondolattal. (evz)

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-31 19:32   
Köszönöm hogy valaszoltatok. Nalunk is igergetik hogy ket evre befagyasztjak az arakat de ezt en sem hiszem. Meg mindig abban remenykedem hogy picit jobb lesz mert itt nagyon draga minden, es sajnos monopol van sok agazatban. Nincs versenyges egy ket kezben van az elelmiszer piac es a nep nagy resze nagyon hazafias elvböl nem vesz kulfoldiarut igy a paradicsom draga zold es iztelen ez csak egy pelda volt.

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-31 18:55   
Csatlakozom mind Zulóhoz, mind Fredihez: sajnos ugyanez a tapasztalatom nekem is itt Taljánhonban!
Csak két egyszerű példa - valahol már említettem -:
A piacon - ahol a butikokhoz, kisüzletekhez viszonyítva általában olcsóbban lehetett hozzájutni a termékekhez - egy tízezer lírás nadrág tíz Euró lett (5,16 Eu helyett!), az oldalanként 100 lírás fénymásolási díj 0,10 Eu (0,05 Eu helyett!), annak ellenére, hogy lépten-nyomon hangoztatták hivatalos szervek, hogy nem szabad felemelni az árakat, a lírát az értékének megfelelő euróval kell felcserélni. Hát bizony nem ez történt: legjobb esetben csak három nullát hagytak el, azaz majdnem a duplája! Nem szólva az egyéb drágulásokról!
Egyáltalán nem vagyok optimista a hazai helyzetet illetően!

Itt olaszéknál a mai napig átszámoljuk lírába az eurót, annak ellenére, hogy az ármegjelöléseknél már csak az euró szerepel. Sehogy sem tudunk megbarátkozni az euróval...

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-31 17:55   
Kedves Bobe,
nagyon remélem, hogy hosszútávon neked lesz igazad és az euró pozitivan fog hatni minden területen.
Egyelőre ezt sajnos nem lehet egyértelműen tapasztalni. Itt Németországban van egy - ma már axiomának tekinthető mondás: Euro = Teuro, amit szabadon talán íga lehetne lefordítani: euró = dráguló. Ez sajnos a helyzet, sokan kihasználták az átállást és pofátlanul drágitottak. Sok áru Németországban ma is ugyanannyi mint márkában volt, tehát 100%-os drágulás következett be. (Pl. perec, fagylalt stb.)
Szerencsére jelentős tételek, mint pl. házbér
becsületesen voltak átszámolva.
Az átlagember eddig csak egyetlen előnyt tapasztalhat: ha eus országba utazik nem kell valutát váltson, amivel pénzt és sok időt takarít meg.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-31 17:53   
Kedves Böbém, ezt még a télen írtam a Népszavának, de véleményem nem változott, különösen ami a drágulást illeti valamint azt, hogy az emberek még a mai napig bizony átszámolnak pesetában. Igaz, a cikkben akkor azt írtam, az üzletekben kiteszik mindkét pénznemben az árakat, ez azóta változott, a pesetat sehol nem látom, de még gyakran hallani, ennyi és ennyi euro, ennyi és ennyi peseta.Mellékelem a cikk rövidített változatát:

Hajdú Mónika (Bilbao) Hola Amigos, egy éve még sejtettük, ma pedig átéljük nap mint nap: megjött az euró, vele a drágulás. (...) Még nagyon sok helyen euróban és pesetaban is megtaláljuk az árakat, de ez különösen az élelmiszerüzletekre jellemző, viszont most a téli vásár idején megfigyeltem, hogy több kirakatban csak euróban tették ki a csábos és csalogató árat - egy interjúban közölte az eladó, így sokkal egyszerűbb és "becsapósabb". Az emberek zöme ennek ellenére még a mai napig is átszámol mindent, ami egy érdekes szindróma egyébként, olyan mintha külföldön élnénk (na, ezt pont én mondom!).S hogy megszokták-e, sajátuknak tekintik-e? Azt hiszem nem, még mindig a "pelas"-ról (a peseta becézése) beszélnek, tehát ennyi és ennyi pelasba került ez meg az, az eurónak még becenevet sem adtak. Túl komoly ez, hogy becézgessék? Lehet.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-31 17:25   
Nagyon szeretnem ha elmondanatok tapasztalataitokat az euroval kapcsolatban. En szemelyesen nagyon jonak latom hogy közös valuta legyen de lehet hogy tevedek ti hogyan eltetek meg a valutavaltast?

oszi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-14 05:51   
http://www.eukk.hu/

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-04-13 00:53   
Sokak számára hoznak életviteli, hétfőtől vasárnapig tapasztalt kihivásokat és új lehetőségeket az EU csatlakozás általi törvénybeli változások. A kereskedelemmel kapcsolatos változtatások a hétköznapi ember szemüvegén keresztül is érezhetőek lesznek nap mint nap.

Azok a magyar vállalkozók például, akik Nyugat-Európából importált termékekkel kereskednek, fellélegezhetnek most a vámügyintézés tortúrájától való megszabadulás miatt. Nem kell többé elmagyarázni a türelmetlen megrendelőknek, hogy a szállítási határidő lejárta után napokkal még mindig a vámkezelő helyen várja az árú, hogy az éppen dolgozó vámos a kezeléssel kapcsolatos tevékenység aktiv közremüködőjévé váljon.

Az EU-hoz való csatlakozással születnek új törvények, és módosul sok meglévő is. Ezek a változások nemcsak a külföldi árukkal kereskedő magyar kisvállalkozó életét könnyitik meg, de új perspektivákat is megnyitnak és sok, eddig reggeli
kávézáshoz hasonló rutinnal kezelt szemléletet félresöpörtetve velünk, újakra kényszeritenek.

A mozgássérültek és szellemi fogyatékosok helyzete Magyarországon aggasztó. A beilleszkedésre való lehetőségük nemcsak munkavállalás, tanulás, vagy egyszerű, hétköznapi közlekedés tekintetében korlátozott, de éppen ebből következöen a velük kapcsolatos érzelmek, illetve az általános szemlélet is a tudatlanság útvesztőjében ragadt.

Ha hisszük, hogy egy európai, civilizált demokráciát minősit az, ahogyan a gyengékkel, kiszolgáltatottakkal, elesettekkel bánik, hogy hogyan segiti, hogyan tud együtt élni velük egy társadalmon belül, a beilleszkedéshez szükséges legmegfelelőbb lehetőségeket biztositva számukra, akkor üdvözülnünk kell az EU csatlakozás-hozta változtatásokat.

Ahogyan a magyarországi érdekképviseletek sorsát és lehetőségeit javithatja a Nyugat-Európai társaikkal való kapcsolattartás, illetve az Unió központi szervezeteinek figyelme és támogatása, úgy új lehetőségek nyilhatnak meg más szervezetek, közösségek számára is. A magyar kortárs műveszet is új közönségre, figyelemre, és támogatásra tehet szert a határokon túl, ezzel is exportálva, -és remélhetőleg népszerűsítve - a magyar kultúrát külföldön.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó