2020. július 12. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Svájc >> Élet Svájcban
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 következő lap )
 Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-08 07:08   
2005-12-08 02:07, pgx:

Te hiszel még a mesékben?
-

A mesék helyett itt egy màsik szot kellett volna irnod, ilyen pejorativ értelemben hasznàlva erre nincs vàlaszom.
Sok egyéb orszàggal szemben Svàjcban szàmtalan "lobby"-t fel tudnék sorolni, ahol eszmei, emberi érdekeltségekröl van szo, tehàt messze tul azon a szüklàtokörü, önzö anyagi szemléleten, amiröl soraid àrulkodnak léteznek csoportok, akik veszik a fàradsàgot ideàlokért, értelmesebb jövöért küzdeni.

pgx  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-08 02:07   
2005-12-06 17:22, Tessényi Györgyi:

Làmcsak tul sokat àrulkodtam magamrol!
Vagyis arrol, hogy mit tartok az olyan demokràciàkrol, ahol mindent ugyis "ott fenn" döntenek el! A valodi demokràcia szerintem felelösségvàllalàs, akàr az igazi emancipàcio, nem?

-

Steril, a politikai tankönyvekben definiált demokrácia sehol a világon nincs. Épp annyira elméleti társadalmi forma, mint a kommunizmus. Addig, amig a polgárok által választott képviselők politikai pártokba tömörülnek, addig mindig is a pártérdek fog érvényesülni elsősorban, és csak másodlagosan a választókörzet érdekei. A pártérdek pedig semmiképpen nem a választópolgár érdekszférája!
Ha bármelyik parlamentben csak független képviselők ülnek majd, akik semmilyen érdekszövetséget nem kötnek egymással, hanem kizárólag az őket megválasztó polgárok összérdekét igyekeznek képviselni, majd akkor szökken szárba a demokrácia.
Persze ettől még továbbra sem valósul meg tisztán, mert kiégethetetlenül beleivódott a politikába a lobby, a nagytőkés kenőpénze, és a hatalmi összefonódások. Vajon minden, a polgárok által választott képviselő ellen tudna állni, mondjuk az energiaipar busás vesztegetésének, ha a képviselt polgárok érdekeivel ellentétes döntés, vagy előterjesztés érdekében tömik tele a képviselő zsebeit?
Kötve hiszem. A politika pénzről és hatalomról szól. Cseppet sem elhivatott mártírjelenség, mint ahogyan azt láttatni akarják. Csak a polgár ezt beveszi, mert ezt akarja hinni.

Az ókori és középkori államformák ha nem is jobbak, de őszinébbek voltak az újkoriaknál. Akkoriban egy szűk csoport döntött életről-halálról, vagyis mindenről, de ezt nyíltan felvállalták.
Most is ez van, csak Copperfield-et megszégyenítő bravúrral takarják be a szemünket olyan elemekkel, mint választás, népszavazás vagy a képviselők visszahívásának lehetősége. Tény, ezek a hatalom gyakorlásának kicsike eszközei, de lásd, hogy az igazi döntéseket sohasem te hozod. Törvények, államközi megállapodások, helyi beruházások születnek ezrével, amiket az újságokból tudsz meg.

A politikai identitás sokkal inkább tudati, mint valós jelenség. Ha azt hiszed, hogy tied a hatalom, a döntés, akkor magát az államformát hívhatnánk törzsi szövetségnek, kuttyogó pempülének, egyszóval bárminek!
Még demokráciának is!:)

Te hiszel még a mesékben?

pey  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-07 20:57   
En ugy latom, hogy a demokracia jog, es nem kötelesseg. Hogy indokolt, vagy nem, nem az en hatasköröm eldönteni. Kötelessegeimmel tisztaban vagyok, de a szavazas nem tartozik ezek köze. Az a lehetösegem. Mint ahogy a felelösseggel valo döntes sem a kötelessegem. Igy aztan, ha lehetöseget kapok hogy szavazzak, nem teszem meg csak azert, mert a jogom. Föleg nem akkor, ha olyasmiröl kell dönteni, amihez nem ertek. A politikaban ilyen sokszor elöfurdul... A jog van nalam, nem a kötelesseg. Ez a demokracia.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-07 17:40   
2005-12-07 17:18, pey:
-
Pontosan az jelenti szàmomra a felelösséget a döntésekben, hogy az àltalad emlegetett jogokkal azonos sulyuak a polgàri kötelességek, ha valaki erre nem képes, nem tudom mennyire indokoltak a jogok, melyeket felsoroltàl!

pey  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-07 17:18   
A valodi demokracia az az allamforma, amelynel a törvenyhozas es a kormanyzas joga az emberi tarsadalom kezeben van. Szamomra az igazi demokracia a jogok elismereset, a nepegyenlöseget, a szabad akarat gyakorlasanak a lehetöseget es ervenyesüleset jelenti függetlenül attol, hogy miröl "kell" dönteni.
Felelösseggel dönteni viszont nem mindenki tud.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-06 17:22   
2005-12-05 23:10, pgx:

Viszont demokrácia van jópár...

-

Làmcsak tul sokat àrulkodtam magamrol!
Vagyis arrol, hogy mit tartok az olyan demokràciàkrol, ahol mindent ugyis "ott fenn" döntenek el! A valodi demokràcia szerintem felelösségvàllalàs, akàr az igazi emancipàcio, nem?

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-06 04:46   
http://www.20min.ch/

Azoknak akik nem ismernék. Jo ingyen lap, minden benne van az életröl Svajcban. Reggelenként hét ora tajban mar egy darab nincs a palyaudvaron. Van aki egyszerre tizet nyul le.
Kérdem minek

pgx  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-05 23:10   
2005-11-30 11:55, Tessényi Györgyi:
-

Hamarosan mehetünk megint szavazni. Aki màshol él, talàn el sem tudja képzelni, milyen fàraszto egy demokràcia!

-

Na igen, fárasztó, különösen ha az a svájci. Ha jól tudom, nincs több olyan ország a világon, ahol ennyi népszavazás lenne, mint Svájcban.
Viszont demokrácia van jópár...

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-30 13:07   
2005-11-30 12:22, poe:

A szavazolapok mindig csak két vàlasztàst engednek meg: igen, nem. A "de" az hiànyzik!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-30 12:22   
A szavazólapon nincs olyan hogy igen, de csak ellenszolgáltatásért?

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-30 11:55   

Hamarosan mehetünk megint szavazni. Aki màshol él, talàn el sem tudja képzelni, milyen fàraszto egy demokràcia! Kedves polgàr, hajlando vagy e a falud jominöségü forràsvizét megosztani a Rajna àrterületén felépült községek ocska talajvizzel ellàtott lakosaival?
Gondold jol meg! Nekik korszerü gépeik vannak, gazdagabbak, mint mi, tehàt nem àrtana egy kis nagyvonalusàg! Ha meg sohajtozol, hogy jaj, azt a jo vizet nem adom semmiért, akkor nem vagy korszerü, hisz hol isznak az emberek rajtad kivül még a csapbol forràsvizet? Es hol nem egyesülnek a kis települések , hogy nagyvàrosokkà degeneràlodjanak? Sehol! Na làtod, légy észnél!

Jacks  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-29 23:51   
2005-11-28 22:28, Ibolya:
Halló Ibolya,
A Hauptbahnhof a belváros (=City=öregváros)szélén van. Mint irtam mellete a Landesmuseum és kb. 15-20 perc sétára a Kunsthaus.
Kivánok Nektek szép órákat Zürichben. Jacks

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-28 22:28   
2005-11-28 21:36, Jacks:
-
Kedves Jacks,

Köszönöm a gyors választ. Amit a "Cafe 34" és a "Gotthard" vendéglököt illeti, nem fogok oda el menni, belvárosban maradok pár oráig.
A "Kunsthaus", szépmüvészeti muzeum az jó, érdekel, meg a Zürichi Christkindlesmarkt, Karácsonyi piacot is szivesen megnézném.
Hol van a pályaudvar, messze esik a belvárostol? Te ott élsz Zürichben?

Jacks  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-28 21:36   
Hallo Ibolya,
Zürichben jelenleg nincs magyar vendéglö. Van viszont 2 hely, ahol magyarok a bérlök. Ebédelni a "Cafe 34"-et ajánlanám a Hallwylerstrasse 34-ben. A másik a "Gotthard" a Langstrasse 63-ban (nem a Bahnhofstrassen!). Sajnos mindkettö vendéglö egy kicsit kiesik a belvárostól. Elsö múzeumlátogatásra Zürichben a "Kunsthaus" jöhetne szóba a Heimplatz 1-ben vagy a "Landesmuseum" a föpályaudvar mellett.

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-28 07:27   
Svájciak, Kérlek irjátok meg, ha létezik egy jó magyar vendéglö Zürichben. Egy fél napom van rendelkezésemre, pénteken ott leszünk. Melyik muzeumot látogassam, mig férjem a "beszélöben" lesz.
Köszönöm,
Ibolya

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-25 08:24   
Van egy jo hirem és egy rossz. Elöbb a rosszat, ami az Antarktisz 3km-es jegének analizàlàsàbol derült ki: a CO2még sosem volt ilyen örült magas, és felelös a klimafelmelegedésért, ami akàr 5°C-al is megnövekedhet. Ennek következményeit elképzelni is iszonyatos!
Hogy egy jo hirrel vigasztaljak, a vaddisznoknak tetszik ez a klimavàltozàs, nagyon elszaporodtak. Ez persze csak a vadàszoknak jo hir, a parasztoknak hatalmas kàr. Mindennek két oldala van, a kàrosultakat ez nem vigasztalja, sem azokat, akik az orruknàl kicsit tovàbb tudnak tekinteni és szeretnék hatàsos eszközökkel a klimavédelmet lehetövé tenni.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-21 07:03   
Még egy sportesemény, ami ma elért , Federer veszitett 35 sikeres meccs utàn! Utolso veszteségét Rafael Nadal-al a French open-en szenvedte el. Mostani veresége mégis egy gyözelemmel ér fel: 3 hete még mankoval tudott csak jàrni!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-17 09:48   
Hajrá Svájc!

Druszám ha már Te is drukkolsz, biztosan lesz valami eredménye

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-17 05:31   
A meccset a törökök nyerték Isztambulban, de végülis Svàjc jutott a vilàgbajnoksàgon résztvevök közé, ennyit még egy olyan futballhoz nemértö is tegnap kénytelen volt észrevenni, mint én vagyok. Ràm talàn a fanatizmus szörnyüsége tett ujra nagy hatàst, hogy mire képesek un. rajongo megszàllottak eröszakra, izléstelenségre, embertelenségre!
Mennyire hat ez majd ki a mindennapokra, az egymàs mellett élésre, ha a jozan ész visszatér?

elNino  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-24 18:08   
Kedves Györgyi!

"A sajàt generàciodat sajnàltad beiràsodban, hogy aligha fogjàtok élvezni a hosszu szép nyugdijas éveket."

Így van! Te máshogy gondolod? Sajnos (vagy nem), de az én munkám sok stresszel jár, aminek köszönhetően még a jelenlegi 65 év elérését sem érzem biztosnak, de a nem kevés AHV-t bekasszírozzák erőszakosan. Miért nem hagyják, hogy én gondoskodjak a saját öregkoromról? (Nem kell nyugdíjat adni, majd én biztosítom magamnak) Továbbá, ha most megemelik 67 évre, mennyit fognak még emelni mire az én korosztályom eléri a nyugdíjra feljogosító életkort? (szerintem 70 év fölött lesz)

"Erre apàm jutott eszembe, aki az elsö vilàghàboru idején született, aztàn a màsodikban nösült és hàrmunkat a legnagyobb joakarattal sem tudott ugy ellàtni a legszükségesebbel sem, hogy arra szivesen tudnék visszagondolni."

Erre most mit mondjak? Nem csak Ti voltatok abban az állapotban. Édesanyám apja szintén az első világháború idején született, a másodikból 3 év fogság után tért haza, tehát elmondások alapján képben vagyok. Ha arra próbáltál ezzel célozni, hogy sokkal rosszabb is lehetne, akkor egyetértek. De lehetne sokkal jobb is! Gondolj vissza kérlek CSAK 5 évvel ezelőttre. Milyen volt akkor Svájc? Most milyen? Milyen lesz?

"Aztàn nyugdijas lett és most megint a létminimum jàr ki neki.Beleborzongok ebbe, és összevetem a Te panaszos megàllapitàsoddal..."
De nem is fizettek be annyi nyugdíjjárulékot, mint Te, vagy én! Nem fizettek adót, és még sorolhatnám... (pont a nyugdíjasok elégedetlenkednek a legtöbbet, holott már mindenük megvan, ami a nyugodt élethez kell)
Egyébként korrigálva lesznek Mo-n az igazságtalanságok, ha minden igaz, és Isten is úgy akarja.

"Kina feltörekvéséröl mindenki tud, de ennek az àra??? Rabszolgàk millioi, akik elhasznàlodnak a nyomorusàgos életükben ugy, hogy soha nem lesznek nyugdijasok....
Csak nem gondolod komolyan, hogy irigylésre méltoak, akiknek ez a sors jutott?"

Jártál már Kínában? Én igen, javaslom látogass ki! Csodálkozni fogsz. Nem említettem, hogy irigylésre méltók, de SZERINTEM sokkal jobb, élhetőbb jövő előtt állnak - aminek most ez az ára a jövő nemzedékére nézve - mint Svájc, vagy említhetném egész Európát is akár.
(nézzünk előre is, ne csak a jelennel, és saját érdekeinkkel foglalkozzunk)

"Nem tudom sikerült e megvilàgitani kicsit, ami eddig homàlyos volt, ami ugy eszembe jutott elözö beiràsom alatt. A fiaim szintén 30+ generàcioba tartozo svàjciak, azt hiszem elégedettek, ha felemelik is a nyugdijkorhatàrt."
Számomra sehol, semmi homály nincs!!!
Azt csak Ők tudják, hogy elégedettek-e, és max Te, ha elmondják az igaz véleményüket, és nem vették fel a svájci politkus szerepet - más mondanak, mint amit gondolnakk, érznek - már a saját édesanyjuk előtt is.
Én járok átlag emberek között, beszélgetek velük, és nyugodtan állíthatom, hogy az én korosztályom igenis nyugtalanul, és elégedetlenül fogadja a korhatár emelés tervezetét. Illetve a jövőt is szkeptikusan látja. Egyre több munka, egyre több fizetni való, egyre kisebb vásárló erő...
Néha ereszkedj le Te is közéjük, hátha reálisabban fogod szemlélni az eseményeket.

"Részemröl igyekeztem kicsit magam felemelni a boldog nyugalmi idö kezdetét, mert a munkàmat szeretem."
Ennek nagyon örülök. Én (és a túlnyomó többség is) pedig szeretném élvezni majd a nyugdíjas éveimet, és nem munkával tölteni. Van baráti társaságom, és nem a munkában szeretném megtalálni az unaloműzőt, mint a Svájciak X %-a, köztük Te is. Nekem eddig sem volt se unalmas, se eseménytelen az életem, és remélhetőleg majd öregen se kell a munkába menekülnöm az unalom elöl...

"Sok sikert és örömöt kivànok!! "

Viszont!

Maradok Tisztelettel:
elNino,
aki élvezi az életet, és nem óhajt beállni a programozott robotok hosszú sorába;-)

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-24 16:45   
2005-10-24 03:29, elNino:
-
Szia elNino,
nagyon magasra becsülöm ugy öszinteséged, mint azt a tényt, hogy rövid és "tulkoncentràlt" beiràsomra ilyen érdeklödö vàlaszt irtàl!
Elsö megàllapitàsodra annyit, hogy làtom én Svàjc àrnyoldalait is, épp ezekröl szolt a Te beiràsod, tehàt én szükségesnek làttam a màsik oldalt megemliteni.
A sajàt generàciodat sajnàltad beiràsodban, hogy aligha fogjàtok élvezni a hosszu szép nyugdijas éveket. Erre apàm jutott eszembe, aki az elsö vilàghàboru idején született, aztàn a màsodikban nösült és hàrmunkat a legnagyobb joakarattal sem tudott ugy ellàtni a legszükségesebbel sem, hogy arra szivesen tudnék visszagondolni.
Aztàn nyugdijas lett és most megint a létminimum jàr ki neki.Beleborzongok ebbe, és összevetem a Te panaszos megàllapitàsoddal...
Kina feltörekvéséröl mindenki tud, de ennek az àra??? Rabszolgàk millioi, akik elhasznàlodnak a nyomorusàgos életükben ugy, hogy soha nem lesznek nyugdijasok....
Csak nem gondolod komolyan, hogy irigylésre méltoak, akiknek ez a sors jutott?
Nem tudom sikerült e megvilàgitani kicsit, ami eddig homàlyos volt, ami ugy eszembe jutott elözö beiràsom alatt. A fiaim szintén 30+ generàcioba tartozo svàjciak, azt hiszem elégedettek, ha felemelik is a nyugdijkorhatàrt. Részemröl igyekeztem kicsit magam felemelni a boldog nyugalmi idö kezdetét, mert a munkàmat szeretem.
Sok sikert és örömöt kivànok!!

elNino  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-24 03:29   
Szia Györgyi!

Rögtön az elején leszögezem, hogy értékelem, ahogy életben tartod ezt az oldalt. Utazásaidal kapcsolatos beszámolóidat szintén élvezettel olvasom, ahogy irodalmi magasságokat próbálsz ostromolni írásaiddal. (nekem nem megy, de nem is próbálkozok)

De, nem csak feketén - fehéren kéne nézni a dolgokat. Ne érezd Magad sértve, mert valaki kimondja Svájcról az igazságot, és nem csak a szépet, és a jót teszi közzé.
Svájc is csak addig szép, jó, míg nem látsz a paraván mögé...
(Ruth Metzler pl. mit csinált, hogy 41 évesen nyugdíjba akarták küldeni? De nem fogadta el a nyugdíjat, mert a Novartisnál dolgozhat, több pénzért. Gondolom Te is tudod, hogy mennyit nyugdíjat kapott volna)

De térjünk vissza a témához.
Melyik "szánalmas" generációra gondolsz? Hol írtam olyat, hogy valakit, vagy valamit szánalmasnak tartok?
Nem értem a kifakadásod okát. Világosítsd meg az elmémet...

"vajjon melyik orszàgban gondolod, hogy az élet egyre jobb lesz"

Pl. Kína egyre jobb lesz, hogy csak 1 feltörekvőt említsek.

"...és ha tudsz olyat, miért nem keresel ott magadnak munkàt és ujrakezdést?"

Nem világos a felkérdezésed, de válaszolok (bár nem lenne muszáj),
1. Nem csak Te vagy állampolgár.

2. Túl sok adót, AHV-t, Krankenkasset fizettem már be, hogy ezeket veszni hagyjam. Még ha az AHV-t vissza is adnák (nem vagyok benne biztos).

Azt pedig igenis gusztustalannak tartom (Journalista ismerősöm szintén, aki "bennszülött"), hogy 67 évre akarják felemelni a nyugdíjkorhatárt, holott csak kevesebbet kéne kapni a politikusoknak, a körülöttük legyeskedő lobbynak, ill. az állami cégeket igazgató embereknek, és az irodistáknak. Lekéne építeni a sok "herét", akik értéket nem termelnek, csak élősködnek a nép nyakán. Lassan oda jutunk, hogy megszületünk, iskolák elvégzése után munka, majd munkahelyről a temetőbe visznek. Mennyi bőrt lehet lehúzni még az emberekről?

Szép Napot!

Ps. Elnézést, ha kissé összeszedetlen, de most keltem a korai Stuttgartba indulás miatt.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-23 18:58   
2005-10-22 11:33, elNino:

-

Egyrészt làttam én sokkal szànalomra méltobb generàciot, mint a ma 30+ évesek, màsrészt szivesen hallanàm töled, vajjon melyik orszàgban gondolod, hogy az élet egyre jobb lesz...és ha tudsz olyat, miért nem keresel ott magadnak munkàt és ujrakezdést? Hogy a nyugdijat hamarosan élvezni tudjad!

elNino  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 11:33   
Elkerülhetetlen a nyugdíjkorhatár emelése
2005-10-21

Bernben a nyugdíjkorhatár 65 év fölé emelését javasolta a konjunkturális kérdések bizottsága. Csütörtökön bemutatott jelentésében a testület rámutat, hogy a svájci lakosság elöregedése miatt komoly nehézségek támadhatnak a nyugdíjrendszer finanszírozásában. A bizottság elnöke, Gebhard Kirchgässner szerint hosszú távon nem kerülhető el a korhatár emelése. A felvetett különböző könnyítések - mint a részmunkadiő vagy a korkedvezmény nehéz fizikai munkát végzők számára - ellenére a fő tendencia ebbe az irányba mutat - hangsúlyozta Kirchgässner.

http://www.vg.hu/index3.php?app=cikk&datum=2005-10-21&d=2005-10-21&r=&c=110

Egyre "jobb" lesz az élet Svájcban. Korosztályom (30+) ne is reménykedjen, hogy a nyugdíjat "élvezni" fogja...

Miklos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-18 21:39   
Na akkor elmondom én is, el Nino !

Mindenben igazad van !

Miklos

elNino  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-17 23:34   
Na, akkor én is elmondom az EU tagsággal kapcsolatos véleményemet.

Véleményem szerint a törökök hamarabb EU tagok lesznek, mint a svájciak, pedig a török tagság se mostanában lesz abszolválva.
Gondoljunk abba bele, hogy mennyi tiszta, ill. "piszkos" pénz van a svájci bankokban jelenleg is letárolva.
A világon mindig kell, hogy legyen 2-3 olyan ország, amely mindenféle külső hatás ellenére is független tud maradni, ill. ahol a pénzben fürdő különböző nemzetiségű egyének biztonságban tudják a pénzüket. Mint tudjuk, Svájc mindig mindenből kitudott maradni, a banki biztonsággal szintén nem sok probléma van. Also, szerintem nem lesz itt EU tagság, csak a karattyolás megy róla. Azt az itteni politikusok is tudják (és nem olyan korlátoltak, mint Mo-n), ha Svájc EU tag lesz, a redőnyt végképp le lehet húzni. Az EU-nak csak Svájc pénzére van szüksége.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-03 15:24   
Gvirag,
egyetértek az általad mondottakkal, még csak annyit téve hozzá, hogy a meteorológiával (egyesek szerint meteurológiával) ellentétben a közgazdaság és a szocilógia erősen befolyásolható ilyen, vagy olyan ideológiáktól, ami a dolgot még bonyolultabbá teszik.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-03 14:53   
2005-10-03 13:16, gvirag:

A közgazdaságtan sincs abban a helyzetben, hogy hosszútávú prognózisokat készítsen. Mégcsak nem is becsülhető, hogy egy olyan horderejű változtatás, mint a kétsebességű Európa lenne, hová vezet.
-
gondolkozó bogyó két sebességen majd 3 pont és ez-->: "robbanó motor". Nem kell komolyan venni, amit írtam, bár külön megjegyzés, hogy hogy fordítja le ezt a fizikus, a közgazdász, a politikus, a terrorista vagy esetleg Józsi a traktoros és a ...

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-03 13:16   
2005-10-03 9:50 Tessényi Györgyi
2005-10-03 10:21 Frédi

Anélkül, hogy vitába szállnék a kétsebességű Európa gondolatával megemlítem, hogy a meteorológiai változásokhoz hasonlóan a társadalom is nagy valószinüséggel kaotikus folyamat, amelynek matematikai leírása még nagyon gyerekcipőben jár. A matematikának ez az ága még csak most kezd fejlődni.

Ezek olyan folyamatok, amelyeknél a bemenőparaméterek jelentéktelen megváltozása (megváltoztatása) a végkifejlet szempontjából alapvető, esetleg teljesen ellentett állapotokra vezet. Továbbá amíg azok a fizikai jelenségek, amelytől a meteorológiai állapotok függnek igen jól ismertek, addig egyáltalán nem mondható el a társadalomtudományokról, hogy a törvényszerűségeket ismernénk. A meteorológia jelenleg négy napra tud eléggé valószínű előrejelzést adni.

A közgazdaságtan sincs abban a helyzetben, hogy hosszútávú prognózisokat készítsen. Mégcsak nem is becsülhető, hogy egy olyan horderejű változtatás, mint a kétsebességű Európa lenne, hová vezet.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-03 11:30   
Hát igen. Svájc olyan ország, ahol a vendég sem bánná néha azt, ha az idő megállana. Például szép idő esetén, a Rigi tetején.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó