2020. július 13. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Svájc >> Élet Svájcban
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 következő lap )
 Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-03 11:12   
2005-10-03 11:07, Tessényi Györgyi:

Annyira lassan ketyegnek, hogy amikor ott voltam, az enyém meg is állt.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-03 11:12   
Na ez a lassan ketyegö óra kiváló exportcikk lenne. Egy tiszteletpéldányért vállalnám is a terjesztését

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-03 11:07   
2005-10-03 10:21, Fredi:
-
Kedves Fredi, elàrulom nem csak a rossz nyelvek suttogjàk,hanem tény, hogy az oràk itt lassabban ketyegnek! Ez néha nem is àrt ebben a szörnyen rohano idöben, nem sürgös hamar öregedni sem!

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-03 10:21   
Kedves Györgyi,
mint kivülálló én is pontosan így látom a helyzetet. Ha fogvicsorgatva is, de egyszerűen Svájcnak nem marad majd más alternativája, mint belépni a sokat áldott és sokat átkozott EU-ba. Persze ehhez idő kell, főleg ha arra gondolunk amit a rossznyelvek suttognak, miszerint Svájcban az órák lassabban ketyegnek mint másutt. A magam részéről előre üdvözlöm a percet, amikor ez majd megtörténik.(Mármint a belépés)

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-03 09:50   
Minden valoszinüséggel Svàjc is belép az EU-ba, akkor is, ha ez egy nagyon hosszu ut lesz.
A szavazàs utàni àltalànos örömünnep utàn, amelyik valoban egy fontos àllomàst jelent Svàjcnak az EU-val valo gazdasàgi fökérdésekben, most elöször is a gyakorlatba kell àtvinni a megàllapodàsokat, valamint az uj EU àllamoknak igért milliàrdot megadni, anélkül, hogy az eddigi segitségprogramot röviditenék.
Ha az EU-nak elege lesz Svàjc különutjaibol és egyre nehezebbé vàlik az együttmüködés, orszàgon belül meg kell inditani a vitàt arrol, hogy egy belépésnek az elönyei vagy a hàtrànyai lennének nagyobbak. Ehhez gazdasàgi okok adhatnak eröt: mihelyt a kétoldali szerzödések komplexebbek és zavaràsokra érzékenyebbek lesznek egy belépés felszabaditàsként hatna. Megkönnyitené a svàjci döntést, ha a különbözö sebességekre tekintettel lennének az EU-n belül, vagyis amig a központi orszàgok egy politikai egységet alkotnànak, addig az uj tagok Nagybritanniàval és a skandinàv àllamokkal egy gazdasàgi szövetséget alkotnànak. Ezzel Svàjc szabaddà vàlna, hogy Euro és közös külpolitika nélkül is tag lehessen.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 14:48   
2005-09-28 10:26, Christina:

Szerintem ok a legudvariatlanabb nemzet akikkel talalkoztam.

-

Nagy szavak Christina, nem tudom hàny nemzettel valo tapasztalatod alapjàn hasonlitod össze a svàjci udvariassàgot màsokéval és hogy milyen körökben mozogsz itt, hogy csupàn 2 év utàn ilyen lesujto véleménnyel vagy.
Egy svàjci soha igy nem nyilvànitott volna véleményt, hanem nagyon szerényen azt mondta volna, hogy neki személy szerint eddig nem volt szerencséje udvarias svàjciakhoz.

Christina  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-28 10:26   
Sziasztok

En most talaltam ratok, , rolam csak annyit hogy ez a 3. orszag ahol most elunk, es mi a ferjemmel a Francia- svajci reszen elunk mar tobb mint 2 eve.

Ha valaki van koztetek aki Lausanne- Yverdon- vagy Nachatelben lakik kerem irjatok, mert nagyon hianyzik egy kis magyar beszed, ugyanis en 2 eve alatt 2 magyarral talalkoztam csak. email cimem:krisztike67@hotmail.com

Elnino:

Egy dolgon kivul egyetertek veled amit irtal a Svajciakrol.
Ez pediglen az udvariassag.
En pont az ellenkezojet vettem eszre.
Szerintem ok a legudvariatlanabb nemzet akikkel talalkoztam.

De az biztos hogy nagyon kivancsiak )) es maguknak valok. Meg sosem volt ilyen azelott hogy ne ismertem volna a szomszedaimat most van. Sosem latom oket, de azert amikor megyunk valahova vagy jovunk haza latom oket hogy kukucskalnak az ablak mogott!:)))

tundver  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-26 20:18   
Tudok, ról, 50 %-al valamivel többen mentek el szavazni, de ez alacsonyabb volt a tavalyinál. Azért figyelek:-). Azt hiszem, hogy lassan köröz a fejünk felett a gólya, alig egy-két hét vagy ki tudja és itt a másik fiúcska. Ő lesz Lacika, aztán majd meglátjuk. Holnap visznek Székesfehérvárra, közönségtalálkozó lesz és én meg megtaknyosodtam. Happppciiiii Tünde

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-26 07:54   
2005-09-25 20:21, tundver:
-
Gratulàlok Tünde, biztos megérdemelt a siker!
En is most nagyon büszke vagyok a svàjciakra, sikerült egy kicsit legyözni az aggàlyaikat, és az ajtot egy résnyire kinyitottàk a szavazàssal!

tundver  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-25 20:21   
szia Györgyi, ma ment le egy 110 perces élő műsorom. témája az ősz és benne Bartók, de van benne sok egyéb. Tudod, ma van a virrasztásos hangverseny. Szerintem jó lett...
szia )

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-25 15:31   
Talàn nem vagyok tul optimista, ha màr ma délutàn arrol irok, hogy a svàjciak a szabad személyforgalom mellett szavaztak. Hàt nem sietik el a dolgokat a nyitàssal, van mit félteniök.De az is vilàgos lett a legszélsöségesebb agyakban is, hogy az elzàrkozàs több kàrral jàr, és kikerülhetetlenné vàlt, ha egyenlöre nem is EU tagként, de az europai forgalomban valo, politikailag is alàtàmasztott aktiv részvétel.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-21 11:41   
Az ösz legbiztosabb jelei szeptemberben a szines hullo leveleken kivül: az alpesi legelökröl ünnepélyesen feldiszitett tehenek érkezése, a völgyeken ülö reggeli felhök, a hegyeken az elsö fehér foltok a leesett hotol, a sportnapok az iskolàkban. A nyàr àtadta a helyét, höség màr nem lesz, legfeljebb békanyàlas vénasszonyok nyara öreg csontok melegitésére, hosszu sétàkra.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-16 12:03   
2005-09-16 00:39, elNino:
-
Szia el Nino, igazad van a kvotàval, a teljesen szabad munkavàllalàs 2014 ban jön!
Nagyon jok a megfigyeléseid, minden igaz és a bövitésre is kivàncsi vagyok!

elNino  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-16 01:16   
Szia Angelikata!

Egyetértek Györgyivel, hogy valóban nagyobb szimpátiával képviseltetnek a svájci emberek a magyarokkal szemben, mint egy szerbbel, albánnal, feketével, és még sorolhatnám szinte a végtelenségig a nációkat.

Sokszinűség:
Svájciak valóban sokszinűek ahogy Györgyi mondotta. Mindig úgy beszélnek, ahogy a helyzet megkívánja(született politikusok), a beszélgető társ ne tudjon semmit leszűrni, csak a kedvességet. Sok esetben addig "barátkoznak" az ember lányával, fiával, amíg valamilyen érdekük fűződik hozzá. (természetesen akad kivétel!)

Tolerancia:
Toleránsak, mert alapvetően nem egy bátor nép, illetve nem szeretnek vitába, veszekedésbe keveredni.

Nyitottak:
Nem mondanám! Abszolút távolságtartók, majdnem hogy ridegek. Valóban minden érdekli Őket, hisz alapvetően kíváncsi természetűek. Ez megmutatkozik abban, hogy percre pontosan tudják, mikor mentél el otthonról, kivel, és mivel...

Udvariasságban szerintem a világelsők.

Valóban hazafiak. Ünnepeken svájci mintás étkészletben tálalnak, nagyon sok helyen lobog a rúdra felhúzott zászló (kertes házaknál).

Még kiegészíteném, hogy iszonyú anyagiasak.
Ha étterembe megy egy baráti társaság, mindenki fizeti a saját fogyasztását. A pincér már eleve úgy is számol. Borravalót nem adnak. Ha kölcsönkérsz 20 Rappen-t (30HUF) a bevásárlókocsiba, és elfelejted visszaadni a bevásárlás után, akkor másnap reggelig vár(mert elfelejtette), és reggel felkérdez, hogy nem felejtettél-e el valamit visszaadni.

Spórolósak. (nagyon)

Üzleti szempontból abszolút korrektnek tartom Őket kivétel nélkül. Ha valamit aláírtak, azt ki is fizetik, amennyiben a szerződésben vállalt feladat precízen teljesítve van.

Pontosak, precízek, összetartók.

Spórolósak.

Fürdeni hetente 2x-3x szoktak összesen. (tv-ben láttam egy élőműsoros felmérést, amit alátámaszt saját tapasztalatom is)

Most hirtelen ilyen általánosságok jutottak eszembe, de ha vmi beugrik, akkor megírom.

elNino  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-16 00:39   
Szia Györgyi!

Jvíts ki, ha esetleg tévednék,de
legjobb tudomásom szerint egyelőre nem lesz szabad munkavállalás IGEN szavazat esetén sem a 10 új E.U. tag állampolgárai számára (kvóta lesz beveztve), hanem csak 2011-től, amit ha akarnak meghosszabbíthatnak 2014-ig.
Vagy tévesek az infóim?

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-15 05:52   
Ugy néz ki, a közeledö szavazàson az uj EU tagàllamok szabad forgalmàhoz igen-t mondanak a svàjciak, de meglehetösen cseppnyi különbséggel. En màr levélben leszavaztam.

Angelikata  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-14 14:27   
Köszönöm.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-14 11:09   
2005-09-14 10:21, Angelikata:
-
Nagyon régi az a könyv, amelyikben ezt olvastad. Valoban nagyon sokàig halogattàk ezt a jogot a nöknek megadni, de màr miota itt vagyok, a dolog rendben van!

Angelikata  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-14 10:21   
Szia kedves Györgyi!

Van egy hülyeségnek tűnő kérdésem, egy útikönyvben olvastam. Igaz, hogy Svájcban a nőknek nincs szavazati joguk? Hihetetlennek tűnik, de sehol sem találtam a kérdésemre a választ. Köszönettel: Kata

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-11 18:51   
2005-09-11 18:34, Zsolti18:

HUUUUU,de nehezet kérdeztél!
Ha jol tudom fél évet tölthet valaki munkakereséssel, de hogy mikor lép életbe a vàltozàs, meg hogy alakul a vàlasztàs még nem merném megmondani! Ezt a két hetet még ki kell birnod! Nekünk is!

Zsolti18  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-11 18:34   
Sziasztok!
Nem tudjátok, hogy milyen végeredmény várható a szeptember 25-én rendezendő szavazáson? Készült erről valamilyen felmérés? Ha az igenek lennének többségben, akkor munkav.engedély nélkül mehetnénk Svájcba dolgozni? Bocsi a sok kérdésért, de szeretnék megtanulni jól franciául, Belgium+Franciao. elég reménytelennek tűnik, ezért gondoltam, hogy Svájcban kellene próbálkozni. Vélemény? Nehéz ma Svájcban állást találni?(most végeztem gimiben, németül egész jól, franciául közepesen beszélek)
Előre is köszi!
Zsolti

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-10 22:09   
2005-09-10 12:59, Angelikata:
-
Szia Kata,
nàlunk otthon tul sok a keràmia, van svàjci is köztük. De fogalmam sincs, hogy van e nagyobb méretben gyàrtàs. Fafaragàs, faipari termékek igen, oragyàrtàs, és ezer màs eszembe jut, de keràmia és porcellàn nem, azt a behozatal fedezi talàn. Nekünk francia gyärtmànyu az örökölt készlet anyosomtol.

Angelikata  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-10 12:59   
Szia Györgyi!
Az előbb elfelejtettem leírni.
Neten barangoltam, forrásanyagokat gyűjtve és egy nagyon furcsa dolgot vettem észre, a svájci kerámia óralapokon kívül nem találtam semmit, amit gyártanának Svájban. Ennyire nincs hagyománya a porcelán manufaktúra iparnak? De semmit sem találtam, sem vázát, sem hamutartót sem semmit. A kerámiát használják a mindennapok során?- vagy nem tartoznak a mindennap használatos eszközök közé (természetsen nem a márkás és drága étkészletekre gondolok)?
Előre is köszönöm a választ és türelmed.

Angelikata  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-10 11:32   
Szia györgyi!

Köszönet mindenért, tudod ez egy kicsit olyan feladat ami nagyon érdekel ugyan akkor egy kicsit belehalok, mert még soha nem kellett marketinges fejjel gondolkodnom, és még csak egy félévet hallgattam belőle. Tulajdonképpen kérdéseim azt firtatják lehet-e piaca monjduk egy Herendi vagy Zsolnay étkészletnek Svájban? Milyen értéket képviselnek az ilyen jellegű termékek. Tudom, hogy nem lehet általánaosítani, de mennyire vannak trdícionális hagyományai(ha vannak) az ilyen jellegű ajándékoknak?
Üdvözlettel: Kata

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-10 05:30   
2005-09-09 23:48, Angelikata:
-
Szia Kata,
a herendivel és tàrsaival Zürich (és a vilàg egyik) legdràgàbb utcàjànak elökelö Sequin Dormann "hàztartàsi" butikjàban talàlkoztam csillagàszati àrakon! SzOval egyedi esetek elöfordulnak magyar sziveink örömére, persze mi inkàbb otthon vesszük meg az ilyesmit, ha kell.
Az itt élöket meg én is megkérem, hogy irjàk meg véleményüket, ami annàl kevésbé sikerül majd pozitivra, mennél rövidebb idöt töltöttek itt, vagy mennél rosszabbul integràlodtak.

Angelikata  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-09 23:48   
Szia!

Köszönöm, a választ Györgyi, és nagyon hálás vagyok érte, sajnos még nem jártam Svájban de köszönöm, hogy megerősítettél abban a hitemben, hogy Svájban bizony nem könnyű egy Heredit venni. Nagyon megtetszett ez az oldal viszafogok még jönni.
Ezúton szeretném megragadni a lehetőséget ha bárkinek hozzászólni lenne kedve, nagyon örülnék neki, tehát kinek és mit jelent Svájc, mit gondol érez e sokszínű népcsoportról/ból, és legfőképp ha téged kérdeztelek volna mit mondanál?
Köszönet és üdv mindenkinek: Kata

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-09 16:03   
2005-09-09 15:30, Zuloaga:
-
Hatalmas derültséggel olvastam svàjci benyomàsaidat Zulokàm! Föleg az utkeresztezödésröl! Filmrevalo kép!
A kiiràsok (mégha digitàlisok is ) kizàrolag az irott német nyelven történnek, ezért tanul minden derék németsvàjci gyermek màr az ovodàban "irodalmi" németet!!! Persze több kevesebb sikerrel. A dialektusok szàmàt nem ismerem, de annyira különbözhetnek, hogy nem érthetö egy màsik németsvàjci szàmàra!!!
Egy felvételi vizsgàmon történt, hogy a professzorok arrol érdeklödtek, hogy boldogulok a dialektusokkal? Ellenkérdésbe csaptam àt: Önök itt értik a "Wallisi német"-et? Hatalmas elismerö kacagàs követte talpraesett vàlaszomat. Tehàt van humoruk, ha sajàtsàgos is. Egyébként ezt a szot "sajàtsàgos" rengeteget hasznàljàk, ott ahol a magyarok irto csunya szavakat mondanànak teljes igazsàguk tudatàban, felhàborodva!

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-09 15:30   
2005-09-09 14:45, Tessényi Györgyi:
Amikor ott jártunk és az autópályán franciául (amit gagyogok) átváltott pár km távolságon belül valami német nyelvre a digitális tábla és kérdezi a husbandom : "most mit írt?" - hát mit tudom én - mondom, nem beszélek én németet, főleg á lá svájci dialektus, de a hülye is látja, hogy szakad az eső és megyünk bele az árvízbe...
Eszméletlen, hogy egy ilyen mütyür országban ennyi nyelv él és nem mindegy, hogy annak melyik dialektusa, mely helységenként változik. Ez nem összkeverendő a tájszólással, legalábbis ez a tapasztalatom, javíts ki Györgyi, ha nem jól mondom. Ennek ellenére valóban egy végtelen toleráns valamint humoros nép és amikor tudtod nélkül Györgyi mi a faludbeliekkel barátkoztunk itt is ott is, az ég világon nem volt semmi gondunk. Igaz, magyarul nem értettek meg , se a husbandomat baszkul (ez nemcsak figyelemfelkeltés volt, hanem próbatétel is! ) ... maradtak a nemzetközi nyelvek, melyek működtek dialektusok nélkül is és hangsúlyozom, hogy a mindig kedves, segítőkész emberekkel bármit elértünk...
A forró vért egy útkereszteződésben tapasztaltam csak ... hiába, valahol ott a latin is, de jelen volt a nem kevésbé kemény, magyar párja ... a Györgyi mondta a magáét és továbbhajtott olyan sebességgel, hogy nekem nem volt időm kiszállni, felpofozni a konfliktust okozó illetőt ...

Amit 5 pontban összefoglaltál, abban a nemzetköziségben és "embertipuskavalkadban" egy bravissimum.
Szép munka volt!

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-09 14:45   
2005-09-09 10:55, Angelikata:
Kedves Kata,
szép feladatot kaptam, igyekszem legjobb tudàsom szerint megvàlaszolni.
Kezdjük a pozitivummal: szerintem a magyarokat nagy szimpàtiàval figyelik a svàjciak. Mindenki elmeséli, ha màr jàrt Magyarorszàgon, benyomàsaik szinte kivétel nélkül nagyon jok. Természetesen vàsàrolnak ott "hungarikum"-okat, ezeket itt legfeljebb speciàlis magyar üzletekben lehet kapni, de csak nagyobb helyeken és igen szerény keretek között. Sokaknak én viszek hazalàtogatàsaimrol paprikàt, pàlinkàt stb.,mert a piacon nagyitoval kéne keresni!
Néha elöfordul az un "magyar napok" cimszo alatt, hogy egy àruhàzban, vagy vàsàron magyar àrut talàl az ember, de ennek folytatàsàt hiàba reméltem.
Nem kevésbé egyszerü a svàjciakrol 5 mondatban jellemzést adni.
Tehàt elsö helyen àlljon a sokszinüség, mert ahol 4 hivatalos nyelv van és a 7 millio lakosbol 2 millio idegen, ott nem lehet ezt nem elsö helyre tenni!
Màsodik jellemvonàsként àlljon a tolerancia, ugyis , mint demokratikus alapokon élö és gondolkozo lakossàg, de ahogy ez a kulturàlis életben és a mindennapokban is megnyilvànul az egymàs irànti viselkedési formàkban.
Harmadszor: a svàjciak nyitottak, hisz a vilàgon minden érdekli öket, ami màs orszàgokban történik, de nagyon komoly értékrenddel is rendelkeznek a sajàt szokàsaikban és felfogàsukban, hogy mi hogyan helyes.
Negyedszer: a svàjciak igen udvariasak és kellemes emberek, de ne vàrjon tölük senki érzelmi tultengést, a tulzàsoktol félnek, mindig megmaradnak az objektiv alapokon.
Ötödször és utoljàra, a svàjciak nagy hazafiak mindenfajta "vérségi" kapcsolat nélkül, nagyon megvetik a "törzsszövetségi" nacionalistàkat, bàrhol is éljenek.
Hàt lehet, söt biztos, hogy a kérdést még sokaknak kéne feltenned ahhoz, hogy valamiféle véleményt alakithass, nekem ezek jutottak elsöre eszembe.
Sok sikert munkàdhoz!

Angelikata  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-09 10:55   
Kedves Györgyi!

A segítséged szeretném kérni. Pedagógus leszek, Életvitel és marketing szakos. Kaptunk a főiskolán egy feladtatot a félévre ami egy elég komoly beadandó marketing tervezet. Szükségem lenne olyan információkra, hogy a svájciak mit gondolnak a hungarikumokról, ilyenekre gondolok, hogy porcelán, népviselet pálinka és hasonlók. Különösen érdekelne az is, hogy ezeket a termékeket Svájban meg lehet-e vásárolni? Ott vannak-e a piacon.
Az ország gazdasági mutatóit alapadatokat megtaláltam, de igazán ilyen jellegű információhoz még nem sikerült jutnom.
Ha lehetne még egy kérésem, kíváncsi lennék a te szubjektív véleményedre, hogyan jellemeznéd a svájciakat? Ha arra kérnének 5 mondatban mondj el róluk mindent, ami a legfontosabb.
Nagyon hálás lennék válaszaidért. Üdvözlettel és köszönettel: Kata

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó