2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> MVSZ, és társaik - A nyugati magyarság petíciója
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-21 23:42   
2006-03-21 18:10, bobo.2003:
-

Szemmel lathatoan mifelenk is olvassak mar a MON-t,...

-

Adatok a MON latogatottsag kapcsan:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1207&forum=29&47

Es a tema kotodese kapcsan egy masik topik ebbol a temakorbol - Nyugati magyar szerepvallalas:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=3154&forum=75&2

Hunor

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-21 18:10   
2006-03-14 16:32, hunor:

>> Hiszen en eppenseggel olyan velemenyekre vagyok kivancsi, akiket nem ismerek/ nem forumtagok, hanem csak olvasok. Vagy ha szobakerul egy-egy tarsasagban, stb.

Szemmel lathatoan mifelenk is olvassak mar a MON-t, mert a marc. 15.-i unnepseg utan direkt hozzam jottek es nekem szegeztek a kerdest, hogy miert nem lehet nalunk politizalni. (Valahol lejjebb irtam ugyanis, hogy eddig meg a kutya sem kerdezte meg) Most akkor ez megdolt, mert direkt valaki megkerdezte. No nem nyilvanosan, hanem a sontesnel poharazgatva. Meg is valaszoltam neki a kerdest. Gondolom meg egyszer nem merul fel.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-16 19:08   
A Dr. Kreczinger fele szolidaritasi nyilatkozathoz ki kellene emelnem meg a Bocskai Szovetseg alapszabalyabol:

"5. § A Bocskai Szövetség céljai elérése érdekében:

(1) gazdasági, politikai, jogi megoldásokat és módszereket dolgoz ki, vagy erre szakembereket kér fel a határainkon kívül élő nemzetrészek, különös tekintettel az erdélyi magyarság helyzetének megnyugtató rendezésére, ezt követően kivándorlásának visszaszorítására, illetve hazatelepülésének elősegítésére;

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 19:46   
2006-03-14 19:42, Apostol:
-

Utananezek.

Hunor

Apostol  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 19:42   
Kedves Hunor!

Két hete, hogy nem tudtam bejelentkezni a fórumba. Egyszerűen nem bírtam - nem tudtuk megjelentetni a lapot. Remélem nem lesz ilyen blokk többé. Több variációval próbálkoztam, most egyből nyert. Oka???

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 16:32   
2006-03-14 15:42, Nagy Lajos:
-

"Ez egy non-sens! Hogy a fenében tudnának azok a kivülállók akik nem ismerik honlapodat megítélni, véleményt mondani róla?"

Nem feltetlen ertelmetlen. Hiszen en eppenseggel olyan velemenyekre vagyok kivancsi, akiket nem ismerek/ nem forumtagok, hanem csak olvasok. Vagy ha szobakerul egy-egy tarsasagban, stb.

"Még egyet, kedves Hunor: az utóbbi idoben sokkal kevésbé reklámozol."

Nem annyira a mennyiseg valtozott, hanem az irany/ celok - masreszrol meg folyamatban vannak azok a MON fejlesztesek, melyekrol megeri kozlemenyt kiadni, stb.

Hunor

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 15:48   
Még egyet, kedves Hunor: az utóbbi idoben sokkal kevésbé reklámozol.
Azt hiszem, csaknem minden listára beiratkozva... ezek mindegyikén kellene. Vagy: megkérned minden tagodat, hogy az általa használt minden listára tegyen föl egy hírdetést (melyet már Te elore el is készítenél) erre....

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 15:42   
Kedves Hunor!

Ez egy non-sens! Hogy a fenében tudnának azok a kivülállók akik nem ismerik honlapodat megítélni, véleményt mondani róla?
Csak olyanok tudnak, akik többé-kevésbé ismerik. Ezek vagy benne, vagy ma már nincsenek benne... vannak.

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 15:36   
Még ha hosszú is és még ha egyesek ezt nem talalnák megfelelonek itt ..., beteszem mert ez maga az MVSZ. A magyar-magyar egység és annak kinyilvánítása: (az eddíg legalább 250 személyiség, vagy szervezet nevét azért levágtam, Nehogy Hunor bekapjon engem ...)
xxx
Szolidaritási Nyilatkozat

Alulírott szabad szervezetek és személyek meggyõzõdéssel állítjuk, hogy a székely nép szabadságának elnyerése fokmérõje az egyetemes és európai szabadságeszme és szabadságjogok érvényesülésének. Az egyetemes és európai szabadságjogok európai gyakorlatban történõ megvalósulását elõmozdítandó, ezennel kinyilvánítjuk, hogy
- szolidárisak vagyunk a 86 éve nemzetközi diktátummal Romániába, kisebbségi sorba kényszerített, õshonos székely nép önrendelkezési törekvéseivel, amely nép semmilyen tettével nem érdemelte ki akkori - több mint ezer éves és európai hírû tradíciókra támaszkodó - önrendelkezésének teljes elvesztését;
- feltétlen támogatásunkról biztosítjuk a székely önrendelkezés híveit, amennyiben úgy döntenek, hogy eddigi, eredménytelennek bizonyult jog-kérelmezõ magatartásukat felváltják egy célravezetõbb jog-követelõ politikával, amely a székely nép fennmaradásának kizárólagos feltétele;

Az elõzõekbõl kiindulva mi, alulírott szabad szervezetek és személyek felszólítjuk
- a román kormányt, hogy semmilyen eszközzel ne akadályozza meg a székely nép szabadságtörekvéseinek érvényesülését és legyen tudatában annak, hogy a székely nép önrendelkezési jogának esetleges erõszakos elfojtásával kiközösíti magát a szabad európai nemzetek közösségébõl, hiszen ezáltal önmagáról bizonyítja be, hogy éretlen az európai szabadságeszme megvalósítására, és így alkalmatlan az EU-tagságra;
- a magyar kormányt, hogy haladéktalanul vállaljon aktív védõhatalmi szerepet a székely nép önrendelkezési jogának érvényre juttatása érdekében, azaz lépjen fel minden nemzetközi fórumon, így az Egyesült Nemzetek Szövetségében, az Európa Tanácsnál, továbbá az EU Tanácsában és Bizottságában a székely önrendelkezés biztosításának szavatolásáért;
- a jelenlegi magyar ellenzéket, hogy határozottan deklarálja: amennyiben kormányt alakíthat a 2006-os választásokat követõen, a Magyar Köztársaság védõhatalmi szerepét minden tudásával és erejével felvállalja;
- Magyarország és az EU, valamint a világ országainak valamennyi demokratikus pártját és demokrata módon gondolkozó polgárát, hogy minden fórumon támogassák a székely nép önrendelkezési szándékát, abban a formában, ahogyan ezt a székelység önmaga hiteles módon kinyilvánítja;
- a nemzetközi intézményeket és a nagyhatalmakat, hogy ne különböztessék meg hátrányosan azokat a nemzeteket, amelyek nem fegyveres erõvel, hanem békés módon gyakorolják önrendelkezési jogukat.
"Nem lehet szabad az a nép, mely más nemzeteket elnyom!"
(Kossuth Lajos, 1848)
"A népek nem egymás romjain, hanem egymás mellett kívánnak felemelkedni." (Vasvári Pál, 1848)

Kelt Budapesten, 2006. március. 5-én
Bocskai Szövetség
Dr. Kreczinger István
elnök

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 10:39   
2006-03-14 10:29, Nagy Lajos:

Persze akiknek jó (turheto) véleményük van, azok jelenlétükkel ezt állítják nélkülem is ...

Én személy szerint a jelenlétemmel nem állítok semmit sem.
Senki sem kötelez arra, hogy nyilvánosságra hozzam a véleményemet, de ha mégis megteszem, akkor ki is állok mellette.
Vállalom az esetleges vitát, de tisztelem az ellenvéleményeket is.
Azt hiszem, belölem nem lenne jó politikus

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 10:37   
2006-03-14 10:29, Nagy Lajos:
-

Kedves Lajos,

koszonom!

Igazabol kivulallok velemenye erdekelne, hiszen a kilepett tagok altalaban es termeszetesen kritizalnak (gondolom, hogy van kivetel, de a kilepes es a kritika osszekapcsolodik - illetve eme ket esetet, okat ismerem pontosan ), viszont nemreg gondolkodtam egy felmeresrol is, melyben a csak MON olvasok velemenyt kerdeznem rolunk - hiszen a par tucat aktiv MONtagra jut napi 4-5 ezer olvaso is (webstatisztika), es kivancsi lennek, hogy mi fogja meg oket, mi koti ide, stb.

Egyebkent magam vagyok a megtestesult fuggetlenseg.

Hunor

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 10:29   
Két személytol hallottam eddíg véleményt:
az egyik azért lépett ki, mert nem volt számára megfelelo (erosen kritizálta), a másik sokkal enyhébb, de az is kritikikus
volt. Kb azt hozta ez föl, hogy nagyon a
Mo-i politikum irányzatú vagy. Mintha nem lennél teljesen független.
Persze akiknek jó (turheto) véleményük van, azok jelenlétükkel ezt állítják nélkülem is ...

Ha kérdeztél: na itt van 1 egyed!

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-13 21:34   
2006-03-13 20:50, Nagy Lajos:
-

Kedves Lajos,

a MONrol is hallasz, miket?

Hunor

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-13 20:50   
A tieteket is ismerem. Két éve (3 ?) Ti szerveztétek a nagy benelux-i szent Istvan ünnepséget (ha jol emlékszem ez évben is Ti fogjatok). Bocsi a tévedésemért. Rolatok, még ha köztudomasu is, hogy nem politizaltok, még egyetlen rossz szot nem hallottam. Miközben elég újak is vagytok, mint szervezet. Még az, hogy az MVSz felé, az összmagyarsag szervezete felé nem vagytok érdeklodéssel ... ezt mar akkor magatok is mondtattok akkor ... és hogy megelégedtek magatok között és az otthont ado luxemburgiakkal .... Már maga az, hogy egy szent István ünnepet megszerveztek és ezt jo minoségben ...ezzel lehetoséget adni azoknak, akik régen latott barataikat kivanjak viszontlatni ott, vagy egy kis magyarzenét, magyar hangokat .... az elegendo magyarkodás ..., hidd el nekem!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-13 19:02   
Kedves Lajos!

Mi csak egy pici, mezei magyar egyesulet vagyunk, a Munkacsy a.s.b.l. Luxembourgbol.
A Mikes Kelemen korrol en meg kevesebbet hallottam, mint Te.

De ettol fuggetlenul kivalo kapcsolatokkal rendelkezunk az osszes kornyekbeli magyar szervezettel es nyitottak vagyunk barki fele.
Ez a mi politikai felfogasunk, nem apolitikus, hanem felmertuk a csekely forrasainkat es lehetosegeinket es nem kivanjuk a vilagot megvaltani. Inkabb egyszer tenni egy picit es jelentektelent, mint ures magyarkodasra pocsekolni az energiankat.

Az igazsag valahol ott van eltemetve, hogy mi csak puszta materialista vilagnezetbol kifolyolag a huszti gondolatot visszuk tovabb. A nekem szocializmus epitesebol osztalyreszul jutott 32 ev viszont teljesen immunissa tett mindenfele regi es uj politikai szolam iranyban.

Egyedul az europai gondolatvilag ragadt meg bennem, mert ugy erzem, hogy a polgarokert, igy ertem is van. Az egyesuletunk is megtalalta benne a helyet, es ez jol van igy.

Ha a tagsagnak nem felel meg, hogy a mi rendezvenyeinken nem lehet politizalni, megvan a lehetoseg arra, hogy ezt elmondjak es a vezetoseget levaltsak. Mi abban latjuk a munkank sikeret, hogy nincs kopkodes,egyutt vagyunk, jol erezzuk magunkat magyarnak, a magyarok kozott. Ez talan nem semmi!

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-12 14:09   
Kedves "bobo", Azt hiszem ismerem (hallomasbol) a ti kulturalis egyesületeteket (úgy emlékszem Mikes Kelemen név alatt). Allitolag igen nivos és komoly.
Ha kritikat hallottam rola az épp az, amit Te dicsérsz itt (pontosan egy kicsit mellédicsérsz). Az apolitikai tendenciatokat és az egy kicsikét olyan elittizmusát ennek. Ezt a 4, vagy 5 személlyel által, akik ismertek Benneteket. MIndegyik (!) ezt mondta rolatok, mint negativumot. ... Es itt nem a magyar belpolitikarol, hanem ugy az atfogo nemzetpolitikarol van, volna szó.

De ez még nem minden. Ha ezen masodikrol is beszélek az épp ennek a topiknak a neve, témaja miatt teszem. Ez is egy kicsit velejar a ti apolitikai, de nemzeti (!) apoltikai felfogasotokhoz. Amikor az MVSz mar vagy 5 éve agital bennÜnket, hogy szervezkedjÜnk és vegyük fÖl egymassal a kapcsolatot ...'legyünk egyek' (ez az én sajat kifejezésem). Ti soha sem akartatok a többi szervezetekhez, magyarokhoz tarsulni. Miért ?
Ez maga egy nagy probléma nalatok Hollandiaban. Hogy e miatt nincs képviseletetek ..., nem 'léteztek' szamunkra. Pedig mindannyiunkra, mindannyiatokra szükség van. Mert mindannyian magyarok vagyunk. Ez nem apolitika, ... ez a masoktol valo elszigetelodés, ill. szegregacio is. A szolidaritas hianya. Tudod, az elobb emlitett kis barati kÖrünkben van egyetemi professzor, van takaritono, van muvészet-kedvelo és van attol irtozo, van 56 -os és van aki csak egy-két éve él itt. Igaz ritkasag, hogy komolyabb eloadast, vagy mas ilyesmit rendezzünk. Van legalabb 3 mas csoport, ahol ilyesmiben jobbak nalunk. De a mi elso szamu célunk a csoporttal ez a barati tarsasag. Ha ez egy sakk-szeretok egyesülete lenne ..., szerintem az sem lenne akadalya annak, hogy szolidaritast vallaljunk a többi magyarokkal. Persze elsosorban a régionk, az orszagunk ... magyarjaival.

Na most visszatérve a Te véleményedre. Ez nagyon rossz, helytelen. Talan épp ez is az, amit mindazok akikkel talalkoztam mondott ... Ti azzal, hogy eloirjatok azt, hogy marpedig itt semmiféle politizalast nem turünk meg, egyreszt kirekesztitek azokat, akik ezen feltételt nem fogadjak el és masodsorban (és ez a sulyos) befogatjatok a szajukat azoknak, akik szeretnének ... Igy tényleg azt mondhatod : Mi jol megvagyunk politika nélkül ; nalunk senkit sem érdekel a politika. ... De ez egy hamis statisztika. Eroltetett, nem természetes.

Lehet, hogy épp ezért utasitottattok eddig mindig el az MVSz -szel valo kollaboraciot. Mert ezek nem...közénk valok !

Ami meg Herczegh úr esetét illeti elég meglepo. Ugyanis ha nálunk B-ban ez ennyire ismert, hogy Ti nem politizáltok, hogyan van az, hogy az egy már több éve Hágában (C.I.J) dolgozó személy nem tud errol ? Ez mit jelent ?

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-12 08:09   
2006-03-11 23:01, bobo.2003:
-
Bár az üzi nem nekem szólt - és miután a téma teljesen általános -, ezért úgy gondolom, hogy elmondhatom kapcsolatos véleményemet.

Természetesen politizálni nem kötelező, sőt totálisan el is lehet határolódni tőle. Ettől azért még létezik... És van akiket érdekel. Köpködés nélkül...

Nem kell megnézni mondjuk a tv műsorokban a bűnesetekkel foglalkozó adásokat sem. Ettől az adások léteznek, nézik őket (én is) és a bűnesetek is - sajnos - léteznek. Anyósom egyébként ki nem állhatja az ilyen műsorokat... Ez azonban semmit nem változtat a tényeken...

És sokan, nagyon sokan vannak, akik poltizálnak. Hivatasosak és "amatőrök" egyaránt.

Ahol te élsz, ott a politika határozza meg a ti mindennapjaitokat is, csakúgy mint az itthoniakét. Nem hiszem, hogy teljesen érdektelen lenne számotokra, hogy országotokban a politikusok - mondjuk -milyen adóval terhelnek meg benneteket. Vgay éppen ellenkezőleg a civil mozgalmak milyen támogatást - erkölcsit és anyagit - kapnak a politikától.

Azt el tudom képzelni, hogy téged - és még sok külföldön élő magyart - nem érdekli mondjuk ennek a témának itthoni vetülete. Azért nekünk a bőrünkre megy... S lehet róla véleményünk. És van is véleményünk róla. És beszélünk is róla...

Az meg, hogy egy bíró (általánosságban beszélek és nem arról a bíróról, akit említwettél!) nem kíván politikai jellegű rendezvényen részt venni, alapvetően hozzátartozik a bírói függetlenség megőrzéséhez. Vagy annak látszatához! Mert -- sajnos - volt rá példa a történelemben éppen elég, amikor a bírói testület a politika kiszolgálójává vált. És a mindennapokban is elő-előfordul, hogy a bírói magatartás és ítélkezés egyes esetekben nem tudja magát - akár ösztönösen, akár akaratlagosan - függetleníteni a politikától. A napi politikától.
Frimi

Ui. Megtisztelnél egyébként, ha egy másik topicban tett megjegyzésedre magyarázatot adnál. Amit kértem.
F.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-11 23:01   
2006-03-08 11:59, Nagy Lajos:

>>Mindannyiunkat érdekel a politika. A politika egész életünket betölti.(...) Mert azt hiszik (?!), hogy a témakör okozza az ellenétet, a viszályt a személyek között!

Nos, ez messze nem igy van. Nekem messze az a tapasztalatom, hogy egy kulturalis egyesulet, mint a mienk is, remekul mellozni tudja a politikai kopkodest es immunis a magyar belpolitika szennyevel szemben. Persze aki egy politikai szervezetnek, mozgalomnak vagy partnak a tagja annak mar eleve nem ildomos a "szeressuk egymast gyerekek"-kel ervelni.

Egy magyar egyesulet szerintem jol el tudja valasztani a feladatat a politikatol es viszont a magyar politika is jol elvan es a legcsekelyebb mertekben sem erdeklodik a magyar egyesulet munkaja irant. Az europai birosag magyar biroja el se jon addig a rendezvenyeinkre, mig irasban nem igazoljuk, hogy nem politikai temaju rendezvenyrol van szo.

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-09 15:52   
Kedves Mindeki, akit érdekelt!

Megtiszteltetés volt számomra, hogy véleményemet itt elmondhattam.

Most egy pár hónapra elvonulok - legalábbis e témát illetően -, amig az itthoni választások lebonyolódnak és azok hullámai elülnek (ha elülnek). Kénytelen vagyok önmegtartóztatásra, mert úgy érzékeltem, hogy a Mon apolitikus felfogásába nem illenek bele hozzászólásaim. (Ha éppen tárgyszerűségében egyáltalán megfelelő kifejezés volt a "hozzá"szólás.)

Szeretném elkerülni úgyanis, hogy valamely párt propagandájának tűnjenek felvetéseim.

További jó eszmecseréket!
Üdv!
Frimi

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-08 11:59   
Velünk, ill. az apolitikai, ill. más ilyen
hozzáállásunkkal kapcsolatosan egy kis anekdótával :

Van egy kis csoportosulásunk Vallónia központjában (fovárosában), Namur-ben. Ezt a Namur-i Magyarok Baráti Köre nevét adva,
mindenkori szolidarítát válalva az MVSzen keresztül az összmagyarság felé, lett létrehozva olyan kb 6 éve. Ezt maga, a megújult MVSz felhívására is.
Csak most egy hete döntöttük el (6 igen,
5 nem és két semmis szavazattal), hogy belépünk evvel ténylegesen is az MVSzbe.

Egyik találkánkon, amikor kezdett bemelegedni a vita, egyikünk 'bekiált', ne politizáljunk! Mivel nekem úgy tunt, hogy ez inkább csak személyes véleménye és nem az egész társaság véleményének kinyílvánítása volt, hát egy gyors, kézfelemeléses szavazást tettünk. Ez alapján csak a közbenszóló egy barátjával volt ellen. Igy folytattuk a vitatkozást. Mivel magyarok vagyunk (!) persze e két személy rögtön fel is kelt és eltávolodott az asztaltól, tolünk. Mekkora volt a meglepetésünk, még talan 10 perc sem telt el ... amikor újra közttünk találtuk oket (észre sem vettük visszatértüket) és épp a legvehemensebb, a legérdekeltebbek módján szerepeltek ebben!

Mindannyiunkat érdekel a politika. A politika egész életünket betölti. De mivel mindannyian különbozoek (affinítás, érdeklodés, értelem, ismeretek ...) vagyunk. De nem ezt mondjuk ! Nem azt mondjuk, hogy a másik más, nálam különbözo felfogású, véleményu ..., hanem amikor 'összeütközés' történik a vélemények között ..., a vitán, a témán magán próbálják ezt megoldani. Egyre, egymásután zárják be a nézetelnézések okozta viszály forrásait. ... De nem a valósakat ! Mert azt hiszik (?!), hogy a témakör okozza az ellenétet, a viszályt a személyek között!

Pedig mennyivel egyszerubb lenne ha egymást tiszteletben tartva, csak a tárgyat, a dolgokat védenénk, támadnánk, vitatnánk... és önfegyelemmel viselkednénk mindenkor.

Persze egyszerubb, praktikusabb azért bizonyos, a legtöbb személyt felidegesíto ahol elvesztheti önfegyelmét) témakört kitiltani a MON-ról, de bárhol máshol is.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-08 10:10   
Kedves Frimi,

Erre mondhatni, hogy tiszta, egyenes beszéd. Igy van, teljesen egyetértek. Nagyon nehéz határvonalat szabni. En például nagyon szivesen olvasnám a hazaiak és/vagy EU-sok közéleti témákkal kapcsolatos véleményét, vitáit. Sokszor többet ér az, söt érdekesebb is lehet, mint két-három magyar újság elolvasása.

A másik amivel nagyon egyetértek s ezért ki is óhajtom emelni azt, idézlek: "madagaszkári hírek alapján nehéz a hazai dolgokról viszonylag objektív képet alkotni." (Madagaszkár lehet akár Kanada is.. stb. )

*

Kedves Nagy Lajos,

Igyekeztem "értelmes" lenni, és meg is értettelek. Ugy van, mi Erdélyben születettek kissé másként érzünk. DE: ne csodálkozz azon!

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-08 09:43   
2006-03-08 00:55, hunor:
-
Kedves Hunor, Nagy Lajos (és még többen)!

A Mon apolitikus felfogása lehet egy nemes elhatározás annak érdekében, hogy "békében", személyeskedések nélkül lehessen az élet kisebb-nagyobb dolgairól eszmét cserélni.

A baj csak az, hogy nagyon nehéz azt a határt megtalálni, ameddig ez a felfogás - elhatározás - tartható. Mert ez teljesen szubjektív. Vannak akik egyes megnyilvánulásokat tűréshatáron túlinak tartanak. Mások viszont ugyanazt még nem. Jómagam "politikus alkat" vagyok, aki a magyar közélettel kapcsolatos dolgok iránt -másokhoz képest - fokozottabb érdeklődéssel bírok. Ezért véleményem adott esetben mások számára már "áteshet" a tűréshatáron.

Vegyünk egy nagyon egyszerű példát: (amelyre már hivatkoztam is) a rántáskészítést. Elég csak egy véletlenül elejtett megjegyzés s már a gázáraknál/energiaáraknál tartunk, amely az itthoni választási kampányban nagy súlyú argumentum mindkét nagy párt részéről. Ha pl. ez felvetődne, akkor hol a határ? Ne minősítsünk, hogy az szerintünk itthon alacsony, vagy magas? Mert ha azt mondjuk magas, akkor az egyik párt mellett foglalunk állást, ha meg azt mondjuk, hogy nem, akkor meg a másik mellett...? Maradjunk meg annál, hogy a rántáskészítéshez gáz is kell?

Nagyon primitivnek látszik a példa, de szerintem célszerű azért ezen eltűnődni.
Azért, mert az a külföldön élő magyar állampolgár, aki szavazni akar, az nem csak abban a kérdésben foglal állást, hogy kell-e az egészségügyet privatizálni vagy sem(amely "Nyugaton" teljesen természetes dolog), de a gázártémában is állást foglal. És "pártoskodik" is...

Még élesebben vetődik fel a probléma, amikor az MVSZ tevékenységéről folytatunk eszmecserét és - ennek kapcsán, vagy ettől függetlenül - a határon túl élő magyarok kettős állampolgárságáról beszélünk. A napi politika ez utóbbi kérdésben kulcsszerepet játszott és játszik ma is és jól látható és érzékelhető e tekinteben az ambivalencia. Tévedés lenne azt hinni, hogy ez csak itthon politika és a határon túl már valami más...

Vajh' meddig lehet az argumentációkat felvonultatni? Csak addig, ameddig az ember a határon túli magyarok érdekképviseleti szervezeteivel és az azok támogatóival azonosul, amely - ne felejtsük - a hazai ellenzéki pártok álláspontja is? Vagy lehet-e ellenvélemény e törekvésekkel szemben, amely a kormányerők álláspontja? Ami szintén ambivalens, hiszen a parlamenti viták során pártfegyelmet sértő megszólalások is voltak a kormányoldalon...

Ez a probléma nagyon húsbavágó azok számára, akik a kettős állampolgárság mellett szállnak/szálltak síkra. Vajon meddig terjed a tolerancia az ellenvéleményekkel szemben náluk?

A Mon persze elhatározhatja az apolitikus felfogást, csak hát az élet egy kicsit más... Amikor reggel felkelünk - és ezzel nem csak én vagyok így - bekapcsoljuk a rádiót, televíziót és nem csak az időjárásjelentést hallgatjuk meg, hanem mindazt, ami előtte elhangzik. És van róla véleményünk! Függetlenül attól, hogy valaki itthon él és a hazai híreket kommentálja a kakaó mellett, vagy Madagaszkáron hallgatja a reggeli híradásokat. Ami Madagaszkárról szól. Csak hát madagaszkári hírek alapján nehéz a hazai dolgokról viszonylag objektív képet alkotni. Legyen szó akár a rántás elkészítéséhez szükséges anyag- és energiaköltségekről, vagy a kettős állampolgárságról.

Magam nem próbálom rábírni a Mon-t aktuálpolitizálásra. Ezzel már kudarcot vallottam - még semlegességre való törekvésem ellenére is - úgy egy éve. De kérem, hogy azért engedtesség meg nekem - és másoknak is - időnként, hogy olyan véleményem/véleményünk is legyen - és annak hangot is adhassak/adhassunk - amely itt talán disszonánsnak - és ezért politikusnak - hat. Mert lehet, hogy az csak az igazságnak egy másik arca.
Frimi

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-08 09:04   
2006-03-08 00:55, hunor:

-

Kivalo ötlet kedves Hunor.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-08 00:55   
Kedves Lajos,

"Ami a névnevünk eredetét, a jelentését, a 'politikai' hátterét illeti ..., azt hiszem egyikünknek sincs kimondottan szüksége magyarázatra. Grétsy úr pedig (jól ismered ot ...) biztos nem menne el meszebbre, mint amit mindannyian tudunk is,
hogy a latin valach kifejezésbol jött át a magyarban az "a sokunk által románnak nevezett népnevünk, az ...". Többet kérni tole ..., megsértenénk ot ..., mint ahogy tanácsolta, figyelmeztetett bennünket ott valaki ..."

Nem, nem az eredetet fogom megkerdezni, az egyreszrol nem erdekel, masreszrol meg elhiszem, amit Te irtal - inkabb arra vagyok kivancsi, hogy miert alakulhatott ki a negativ ertelme, ez foldrajzi helyre jellemzo-e, illetve milyen kontextusokban - szoval orulnek egy legfelsobb szakmai magyarazatnak, leirasnak is.

"még ezt a nem-politizáló MON -ra :
Nagyobb politika, mint a szavazás nincs is egy demokráciában. Ha itt Te nyitsz egy ilyen fórumot ... akkor ez teljesen ellenkezik az a-politikus döntéssel."

A Magyar valasztojog gyakorlasa kulfoldon c. topikra gondolsz? Annak kapcsan irtam - ha olyan temarol van, mely a forum tagjait/ profiljat kozvetlen modon erinti, akkor ott nem lehet megkotes.

"Persze ez teljesen semleges, nem pártpolitikai cucc."

Igen, az peldaul teljes mertekben kizart.

Hunor

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-07 20:20   
2006-03-07 16:36, poe:
szerintem Poe zseniálisan fogalmazta meg a lényeget!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-07 16:36   
Azt hiszem, ideje lenne egy félreértést eloszlatni. A Mon politikus, pont azért, mert még a konyhai receptekben is lehet piros-fehér-zöldet produkálni
Ami tilos lenne, az a pártpropaganda, a gyűlöletbeszéd, az agitáció jobbra vagy balra. Középre sem! És ez eddig működött. Úgy-ahogy. Csak nevén kellene végre nevezni a gyereket.
Hunor, mit szólsz ehhez a megfogalmazáshoz?

"Választási beszédeknek, nacionalista, irredenta, kommunista, fasiszta stb.etc.enz.usw.itd. nincs helye."
Ez mégsem annyira nehéz, mint politikamentesen írni?

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-07 15:59   
hunor-nak ;
még ezt a nem-politizáló MON -ra :
Nagyobb politika, mint a szavazás nincs is egy demokráciában. Ha itt Te nyitsz egy ilyen fórumot ... akkor ez teljesen ellenkezik az a-politikus döntéssel. Persze ez teljesen semleges, nem pártpolitikai cucc. ... Errol beszéltem, írtam az elobb.
Ezzel azt hiszem még jobban meg is értesz ...

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-07 11:40   
2006-03-07 10:54, hunor:

-

Rendben van Hunor, Te vagy a gazda !

Ezen túl a "a sokunk által románnak nevezett
népnevünk, az ..." -kal fogom ezt helyettesíteni. Remélem így megfelel majd. Ha esetleg idézek, idéznék valamit ..., akkor természetesen az ott kötelezett szabályt követem majd (szerintem soha nem fordulna ez elo).

Ami viszont a "politikát" érinti ..., csaknem lehetlen ezt kikerülnünk. Minden politika. A történelem, a nyelv, a kultúra, a pénz, a gazdaság ... minden. Szerintem, mint pl-ul épp az MVSz esetében is ez van, inkább a párt-politikát, a magyarokat megosztó, pártoskodó politikát kellene kirekesztened.
De ez is csak tanács, mert végül is Te rendelkezel a honlapoddal, amelyet szépen gondosan fenntartod számunkra, a magyarság számára. De ha viszont tényleg kizárod a politikát ..., elobb vagy utóbb ki kell zárjál innen mindenkit. Mert mindannyian politizálunk.

Ami a névnevünk eredetét, a jelentését, a 'politikai' hátterét illeti ..., azt hiszem egyikünknek sincs kimondottan szüksége magyarázatra. Grétsy úr pedig (jól ismered ot ...) biztos nem menne el meszebbre, mint amit mindannyian tudunk is,
hogy a latin valach kifejezésbol jött át a magyarban az "a sokunk által románnak nevezett népnevünk, az ...". Többet kérni tole ..., megsértenénk ot ..., mint ahogy tanácsolta, figyelmeztetett bennünket ott valaki ...

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-07 10:54   
Kedves Lajos,

igazabol irtam volna, hogy a politikai reszrol evezzunk el (lasd MON megszavazott politikamentessege), de inkabb elsokent azt irom: a MONon ne hasznaljuk hasonlo kontextusban az olah kifejezest, lasd annak a hetkoznapi erdelyi eletben pejorativ ertelmet. Ezzel nem vonom ketsegbe a szo hasznalata iranti jogod, viszont itt ne - kipontozhatod, behelyettesitheted massal, ahogy szeretned.

Ami viszont meg lehet otlet: ha nem elegendo szamodra a szo gyakorlati jelenteserol az erdelyi forumtarsak altal irottak, nos, akkor kerdezzuk meg Dr. Gretsy Laszlot is. De addig is - lasd keresem.

Hunor

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-07 10:35   
Ferencz Zsuzsanna ; hoz ; (ha o az aki a dr. Grétsy úrral való 'kérdés-felelet'-nek is résztvevoje)

Kedves Zsuzsa !

Kérem, nagyon szépen megkérem, hogy válaszoljon Grétsy úr helyett (is), itt ezen a fórumon nekem, nekünk. Csak most vettem észre az Ön nevét azon a fórumon (is). Ezt azért kérem Kegyedtol, mert úgy tunik, hogy valami értetlenség jött be közénk. Talán ez tisztázhatná a dolgokat (az
én általam írottakat ...), de foként, mert a
"SOM" barátunkkal (kiváló székely nyelvezetével) való dialógus ez irányban vezet. ... Nagyon szépen megköszönöm, ha megteszi ezt. Ha nem ..., kérem ; bocsásson meg zavarásáért !

- mi az ún. "székely rovásírás" és a magyar nyelv közötti viszony (ténylegesen ez lenne a nyelv írott formája ...)?
- mi a nyelvünk és azonosságunk között a viszony (meghatározó -e ez 'identitásunkban', és ha igen ; milyen mértékben ?)

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó