2017. november 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> MVSZ, és társaik - A nyugati magyarság petíciója
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
 Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-07 10:03   
"melindalaczay" : nek ;

de On ismer erdelyieket szemelyesen?
>>> néhányat
Tudja On, hogy ok hogyan elnek Szekelyfoldon?
>>> olvasva, hallomásból
Jart mar ott?
>>> (még) nem

Kedves Melinda, nem kell ahhoz nagy, helyi és személyes ismeret, hogy valaki együtt tudjon érezni valakivel. Az MVSz-en keresztül szolidárisak, csaknem azt lehetne mondani ... egyek is vagyunk Magukkal

"SOM" -nak :
Félek nem jól értettél meg. Ilyen sokszor elofordul azért, mert elég ügyetlen vagyok a kifejezésem használatával. Pontosabban jól, pontosan használom, de nem veszem számításban ennek olvasója 'felfogását'. Ez surun hibám.
Ti azt a vehemens oláh történelem-felfogás áldozatai vagytok, amit én követendo példának hozok fel magunk számára. Még ha nagyjából meg is érted, így egyet is ..., benned a mindennapos keseruség 'elfolytja' ezt.
Sajnos husszúnak kell legyek most !

Ahhoz, hogy a 'magukra talált' oláhok a középkor végén, mint egy serdülésben, fejlodése hajnalán lévo gyermek ..., exisztencia kérdéseket kellett magának feltegyen. Kik, mik vagyunk is mi ? Hogyan is kerültünk egy idegen helyre (tudjuk, hogy
írások nélkül nehéz a többgenerációs 'visszalátás'. 'Valaki', aki észrevette a nyelvük latinosságát ... átadta
nekik ötletét (ezen személy biztos tudta, hogy ezek újonan érkezok is ...), hogy ok akkor biztosan a római légiók, a latinok leszármazottjai. Igy összekötve a dokumentumokat és az o nyelvuk nagyméretu latinságát ... kialakult az a teória, hogy
ok a latin telepesek leszármazottjai, akik késobb visszajöttek oda. ... De ez az évszázadok folyamán egyre kevésbé volt elég számukra. A számuk, a rész-számuk a többi és hivatalosan 'számban tartott'-akhoz viszonyítva egyre növekedett ..., miközben a státuszuk megmaradt 'semmiként' (mint késobb és még ma is a cigányság). Az, hogy ok latinok leszármazottjai ... nem adott nekik történelmi jogot az egyenjoghoz. Ezért tovább mentek (valószínu itt is külso
befolyásra). Akkor alakult ki az o dákó-romám eredetük tana. Ez már a földre, az ottélésük teljes jogára megadta az 'erkölcsi' jogot. Ez azután egyre jobban
megerosödött és átcsapott az inkább limondottan dák eredetre. Ez már most történik. Ha nem vetik el teljesen a latin eredetet, azt szerintem azért, hogy fenntartsák a latin erdetu, inkább latin kultúreredetu népek szimpátiáját, támogatását. .... Egy szó, mint száz ; egy kis pásztornép (valószínu az egyik legrégebbi népek egyike Európában ; albán)
egy nemzet-célú, nemzet-hasznú történelemszemlélettel, ill. ennek állandó sulykolásával egy nemzetet harcolt ki, egy
hatalmas területet szerzett. Önmagukat (minden egyesét, mint az összességét)kiforrasztotta egy, a nemzetét szereto, erre büszke néppé. ... A mai "dákó-román folyamatosság" (kontinnuitás) teóriája biztosítja számukra a földjükhöz való jogukat, ill. ennek biztos érzését. Ma már
(azt hiszem, mert nem látok a fejükbe !) semmi kétségük a-felol, hogy igazuk ne legyen.

Ezt, egy ilyent szeretnék ..., ha a magyarság is tenne. Egy nemzetcélú, egy nemzet-érdeku történelem-felfogást kialakítani és azt éppoly vehemenciával (mint egy dogma, mint ahhogy pl-ul az oláhok is az övékét) oktatni, a médiákban súlykolni ... Hogy a magyarságnak épp úgy, mint a jövevény népeknek a földhöz, a területhez való történelmi joga ..., olyan jól 'beépüljön' a magyarok fejében, mint ezt
szomszédainknál már is megtörtént. ... A "gyereket a saját nevén nevezve", nem azzal törodve, hogy mit mondanak mások (soha az oláhok meg nem kérdezik ; nem fognak ezért a magyarok megneheztelni ránk ?) követni és következetesen kitartani e mellett.

Egy pontos példával (hátha az értelmesebb lesz, jobban sikerül) ; Az oláhok a Kárpátokon belül keresik multjukat, mi ezen kívül. Ezzel ezen elobbiek ezen területen állandóan a jogukat állítják is ezzel. A magyarok nagy pompával (szerencsére csak évszázadonkként) megünneplik az ún "honfoglalás"-t, amellyel az országhoz való történelmi jogot épp kérdésessé is teszik. Mindketto rosz helyen keresi multját, ezért nem is találja ott, ahol keresi. De az oláhok maguk számára HASZNOSAN
teszik ezt. Amikor minden jel (tárgyi...) arra mutat, hogy épp a magyarság (székely ?) az indián, az authocton nép a Kárpát medencében, ezek mint valami öngyulölok ... az Ural, vagy még azon túl
keresik eredetüket. Trianon tragédiája egyrészt a mi bunünk. Még ma is, amikor pl-ul a google-ban nézegetem a magyar történelemrol szólókat ..., egyetlen egy NEM
mutat a Kárpát medencére. Amikor a magyarok
büszkélkednek igazságszeretetük, igaz-ságuk
miatt ..., önmagukat hazudják, a tárgyi(erdetu)lagosságot, saját politikai (mzert a történelmi teóriák azok !) érdekük ellenére cselekednek ...

Na hosszúnak elég hosszú is lettem. Rád bízom, hogy légy 'értelmes', ha én nem lettem volna ebben értheto ....

Még kettot rá (a kérdés, hozzászólásodra) :
- az igazság csak másodlagos kérdés itt (persze mi nem hazudhatunk -kimondottan-)
László Gyula (jó, mert tárgyi alapú, tárgyilagos, így referencia) két magyarról beszélt. A fehér (a bennszülött-székely) és a fekete magyar (a jövevény). O még teljesen a 'honfoglalás' dogmájának rabjaként, a fekete magyarokat vette >a< magyaroknak. Ha mi a fehéreket vesszük (ez itt nem hazugság, hanem választás !), akkor a történelem-felfogásunk automatikusan meg is változik ...
- "december 5.e" a nemzettelen, a nemzet-érdek-ellenes történelemszemlélet (mert egyben ez a józan ész pofoncsapása is !) eredménye. En nem azt ócsárolnám ami rosz, hanem tanácsolnám, ami jó, HASZNOS

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-07 07:52   
2006-03-06 17:45, rigojanos:
-
Most már jól tudom.
Frimi

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 22:26   
2006-03-06 13:20, Nagy Lajos:
-
Csak egy kis utoirat:

Irod: Nekem az a véleményem, hogy nekünk, magyaroknak tanulnunk kellene a szomszéd népektol. Az o nemzetszeretetükbol, az ehhez való nagy kötodésükbol.

Nahát, hogy ebben meg mennyire igazad van..
Nemzetszeretet, nemzethez való kötödés! -- És Dec. 5.-e!! Végülis, tanultatok vagy tanultok??

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 21:57   
Kedves "poe" !
Azért megértettem, hogy mirol is volt szó. Csak kiéleztem, hogy észrevétessem a fonákját a dolognak.
Amit szeretnék (én is), hogy ne hozögjünk, de reálisan nézzük helyzetünket.
Az teljesen igaz, hogy az 'otthoni' viszonyokat inkább csak feltételezem, mint igazából ismerem. De viszont elég jól ismerem azt a felfogást, amely itt nyugaton van. Mivel a hatalom is itt van ..., nem rossz, ártalmas bennünket is meghallgatni az otthoniaknak.

Soha és sehol nem kaptak ingyen jogokat, függetlenséget ... a népek ... itt sem. Talán a katalánok (Sp.o-ban csak !) kapták ezeket meg ... a baszkok harca miatt. Még olyan civilizált helyen, emberek között, mint az olaszok és az osztrákok ..., is kellett, hogy robbantgassanak elobb (azt
jobban meghallani, mint egy petíciót).

Itt is vannak 'jók' és kevésbé jók. De a "jók" sem szólhatnak bele az ottani dolgokban addíg, amíg lehetoség nincs rá. Ezen lehetoséget pedig csak onnan adhatnak.
Nincs megváltás vér(áldozat) nélkül. Ezzel én nem azt akarom mondani, hogy öntsák ezt ..., hanem azt, hogy enélkül semmit nem
kaphatnak meg. A világ az ma olyan, mint egy nagy aréna, a 'világ-Kolisszeum'. Nekik,
nekünk látvány kell, másképpen nem látunk.
Pl-ul az elobb "ubuge" felhozta a marosvásárhelyi pogrom esetét. Ez keseru, tragikus volt ott (a magyarságnak), de itt kinn akkor kezdtek eloször beszélni arról, hogy vannak, élnek ott magyarok is. ... Soha olyan közel nem kerültek, mint akkor ahhoz, hogy komolyan foglakozzanak a kérdéssel. Ma, amikor Románia a belépése küszöbén türülgeti bocskorát ..., megint figyeltek Maguk. Most 'meghallgatnák' (egész biztos vagyok ebben) a magyarokat.
Csak az van, hogy a szó nem elég a tett nélkül. Ha pedig tett is van ..., elofordulhat, hogy tényleg vér fog ott folyni. Sem én, sem más innen kívülrol nem
dönthet helyükben. A sorsuk soha sem volt annyira kezükben, mint most !!!

Tény : Ha a magyar közösség nem kap egyenjogot (de véglegest !), akkor hosszú távlatban halálra van ítélve. Ezen halál talán borzasztóbb is, mint a közönséges. Mert ez még a történelmüket, a múltjukat is kiírtja.
Ha megmozdulnak ..., vagy megnyerik (természetesen csak ha a nagyhatalmak úgy döntenek !) ... az életet, vagy a felgyorsított pusztulás (lehet, hogy vérengzésés ...) lesz sorsuk.
Ha nem tesznek semmit (egy jó, szokásos struccpolitikával) ..., akkor a lassú pusztulást választják.

Igaz, hogy ezt nem neked szántam, kedves "poe", de jó lesz ez számodra is. Ha
akarsz, ha tudsz ... felelj meg ennek ...
egy olyan felfogásban, amely nem "maga találta ki, hogy a subickba köpni kell", a szerény, a józan eszu, az önfegyelmes ... és minden melldörgetés nélküli emberként is ... Persze a tények alapján, vagy ezek megcáfolásával ... Nem mellé, fölé, alá ...

Engem nem az érdekel, hogy vannak nagy melldöngetos magyarok, akik ezt, meg azt mondják ..., hanem azt, amit Te.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 21:57   
2006-03-06 21:12, Nagy Lajos:
-
SOM : -nak ; kiváló !!!
-

Kedves Nagy Lajos,
Kiváló: igy vagy úgy?, merthogy poénomat venni lehet -valóban, sajna- igy, úgy, meg amúgy is. Pedig jómagam csak amúgy tettem. Es elmondhatom, hogy az én közprédára kitett tuskó "bozgor"- magyar fejemre amúgy jó milljomszor kell lesúljtania a kalapácsnak ahhoz, hogy az oláh nép olyannyira fel-virág-jelzősitett nemzetként jelenhetne meg lelki szemeim előtt, mint a kiemelt soraidban az leirva vala, egy olyan karakán népségként, amelyik az "IGAZ" történelmét tanulja, tanitja... "Vehemensen"! "Céltudatosan"!

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 21:20   
2006-03-06 21:12, Nagy Lajos:

"A beszivárgás-erózió pusztítja a magyarokat. A meghunyászkodó, bársonyszékért, még renegátá is változó politikai képviselet árulásával, az ún. anyaország hideg elutasítása által teljesen árván is maradt magyarság teljes kiszolgáltatottsága az országurakká vált jövevényeknek. Amikor valamelyik életet ad ... a szenvedést, a kilátástalanságot, a halált adja gyermekének"

Bocsanat, hogy belekontarkodom en is, de On ismer erdelyieket szemelyesen?
Tudja On, hogy ok hogyan elnek Szekelyfoldon?
Jart mar ott?

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 21:12   
SOM : -nak ; kiváló !!!

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 19:45   

(..) oláhok ..., Csaknem a semmibol verekedték ki külso elismerésüket ... és manapság egy egészséges, karakán, magabiztos, önbizalmas, büszke ... népek ezek. Mindezeket foként a történelmük kemény, vehemens, céltudatos tanítása által érték el. ... Ezt szeretném (ha volna egy olyan nagykalapácsom, hogy minden tuskó-magyar fejbe ezt bele tudnám sulykolni !!!),

.. tessek csak, rajta, rajta, itt a tuskó-magyar fejem!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 19:36   
2006-03-06 17:39, Nagy Lajos:

Kedves Lajos
A "több kárt csinál, mint hasznot" egy összetett kifejezés, arra akartam vele utalni, hogy ez a nagymagyarkodás lehet hogy hasznos a nemzeti öntudat felélénkítése szempontjából, de sokkal több kárt okoz. A buta emberek sietnek leghamarabb magukévá tenni ezeket a sok esetben kétes információkat, hangoztatják is úton-útfélen, megutáltatva a magyarságot azokkal is, akik esetleg eddig jóindulattal szemléltek bennünket.

Hogy a világ összes nyelve a magyartól származna, vagy hogy a Biblia eredeti nyelve magyar lenne, nekem ezek elég meredek állításoknak tűnnek.
Számomra kellemetlen emlékeket is felszínre hoz az ilyen oktalan gőg. A jugoszláv háború idején népszerű eszmének számított, hogy a szerbek találták fel az evőeszközöket, nélkülük még mindig kézzel enne a barbár nyugat. A nyakkendő, a nadrág, a.....is nekik köszönhető, ismerős ugye? Az volt a jelszó, nem nekik kell Európa kegyeiért könyörögni, majd gazsulálnak ők, ha keresztül akarnak járni az országon. Az eredményt ismerjük.
Ezért hagyjuk a melldöngetést, mindenki azzal büszkélkedjen, amit ő maga letett az asztalra. Ez persze csak az én különbejáratú véleményem.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 17:45   
2006-03-06 15:40, frimi:

Amerikában a néger="nigger" kifejezés súlyosan sértő. Helyette a "coloured"= színes, vagy a "black"= fekete az elfogadott. (Ha jól tudom...)

Sot, meg a a colored kifejezes is serto, a black viszont helyes. Bar ha valaki nagyon torekszik a politikai korrektsegre, akkor az African-American-t hasznalja.

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 17:39   
Kedves Mindannyiotok !

Tisztázás kedvéért (valószínu ez is suta lesz) véleményem újra :

- a román kifejezés, nem rossz, nem helytelen ... . Ami hazug az az, hogy a mi népnevünket, az oláhot pejoratívnak, csúfnévnek mondanunk. Nem én mondtam másnak, hogy ne nevezze az oláhokat románnak, hanem más (Zsuzsa) írta ezt nekem. Még egyszer ; nem követelem (milyen jogon is tenném !?), hogy mások is úgy tegyenek, mint én ...

- a bozgor név, kifejezést (ubuge) nem lehet történelminek, sem kimondottan népnévnek mondani. Ez kifejezetten csúfnév. Azt hiszem ezzel jelzik az oláhok maguknak, a magyaroknak, hogy azon föld, amelyen Önök élnek nem a maguké. Idegenek lettek otthonukban. Ezen név (ha névnek lehet ezt mondani) ezen tényt, mint egy kést a hátukban megforgatja. Ebben a névben még fenyegetés is van (szerintem)

- az, hogy lesz-e még rugdosódás, gyilkolás Vásárhelyen, vagy másutt (Udvarhelyen) ... csak a jó Isten tudja (még a Nagy-Románia párt sem !). En nem is kivánnám ezt. Ezt mondjuk a 'szivem' mondja. Az eszem meg azt, hogy soha senki sem kapott semmit ingyen. 92/93 telén egyik horvát kollégámat megkérdeztem a munkahelyemen; érdemes magatokat halomra gyilkoltatnotok azért a függetlenségért?! Ezt válaszolta; még ha a fele el is veszne azért, hogy a másik élni tudjon... megéri. Szépséghibája az, hogy o nem ment haza harcolni ezért. A maguk helyzete (a romániai magyarságé), mint a 40-es évek elejei zsidóságé. Utban vannak. Vagy szépszerével, vagy durván, de meg akarnak maguktól szabadulni. Persze ebben maguknak is lehetoségük van a választásra... Nekem, nekünk nincs ...

- (poe) igaza(d) van ! Tényleg nagyobb a pofám, mint a 'kezem'. De azért nem értem, hogy Te/Ön milyen "haszon"-ról beszél(sz), ír(sz) itt. A kárt mindannyian látjuk. Kb 1/4 -e az erdélyi magyaroknak elmenekült, kivándorolt. Ma már csak Székelyföldön van olyan város, ahol még a magyarok többségben vannak. A beszivárgás-erózió pusztítja a magyarokat. A meghunyászkodó, bársonyszékért, még renegátá is változó politikai képviselet árulásával, az ún. anyaország hideg elutasítása által teljesen árván is maradt magyarság teljes kiszolgáltatottsága az országurakká vált jövevényeknek. Amikor valamelyik életet ad ... a szenvedést, a kilátástalanságot, a halált adja gyermekének ... Kiváncsi volnák
arra az említett(él) "haszon"-nak

- ha valakinek kedve lenne írni hozzám (Frimi?), az címem : lajos_ecru@yahoo.fr

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 15:40   
Csak egy párhuzamot szeretnék tenni, anélkül, hogy bele kívánnk avatkozni az itteni "megnevezés" vitába.

Amerikában a néger="nigger" kifejezés súlyosan sértő. Helyette a "coloured"= színes, vagy a "black"= fekete az elfogadott. (Ha jól tudom...)

Hiába honosodott meg a magyar nyelvben a "néger" szó és egyáltalán nincs semmi pejoratív értelme, azt nem lehet ott sértés nélkül alkalmazni.

Vagy akár itthon is, a "cigány" szavunknak -a helyzettől föggőne - lehet sértő éle. A politikában, a közéletben ezért inkább a "roma" szó használatos.

Úgy gondolom, hogy adott helyzetben felesleges a kedélyeket izgatni azzal, hogy "oláhozzuk" a románokat. Pláne, ha - mint azt olvasom - az nem is ugyanaz.
Frimi

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 15:28   
2006-03-06 12:46, Nagy Lajos:
Frimi-nek:

"A másodikat nem értem. Ez olyan "nesze semmi fogd meg jól", vagy "se füle, se farka" dolog. Persze az is lehet, hogy én vagyok lüke (erre nem kérek megerosítést toled !)...

Ezt a témát itt nem folytatom, mert magam elsőbb félreértettem a topic címét s ezért látom, hogy offolok. (Mily szép magyar kifejezés is ez...).

Nem vagy "lüke", csak legfeljebb nem érted a szükséges rövidség miatt mondanivalómat. Velem is előfordul, s nem veszem az ilyen esetet tragikusan, ha velem történik. Eltűnődöm, vagy rákérdezek.

Ha gondolod - és ha van itt egy olyan topic, amely erről szól, akkor ott - kifejtem, hogy mire is gondolok. Ha nincs, akkor privátban - ha kéred.
Üdv!
Frimi

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 15:03   
Szolidarizálok az előttem szólókkal.
Ezt a melldöngető hazafiságot sosem birtam elviselni, és több kárt csinál, mint hasznot

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 14:50   
Kedves Nagy Lajos, nagyon szépen megkérném, ne sértegesse a romániai magyarokat, akik immáron csaknem kilencven éve élnek kisebbségi sorsban, s állják a sarat, az ön tanácsai nélkül is. Ha nem állanánk a sarat, már rég Popescunak hívnának bennünket.
Ön sajátmaga állítja, hogy nincsen hely- és helyzetismerete. Belgiumban él. Tehát a véleményeit a fantázia szülte.
Részemről befejeztem ezt a vitát, amely immáron elfajult.

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 13:37   
-

Mélyen tisztelt Nagy Lajos!
Eddig megálltam, hogy ne szóljak közbe, de, mint Marosvásárhelyen élő bozgor (ugyebár ez a helyes megnevezésem történelmileg?) kénytelen vagyok tisztázni néhány dolgot.
Én ott voltam ezelőtt tizenhat évvel, amikor a többek között magaféléknek is köszönhetően általános rugdosódás folyt a város főterén, és nincs szükségem még egy olyan élményre.
Ha ön szerint abban nyilvánulna meg a nem "fül-farok magunk-aláhúzása", hogy a kollegáimat például oláhoknak nevezzem, akkor mit, gondol, milyen hangulat uralkodna a környezetemben?
Legyen szíves, ne oktasson senkit arról, hogy milyen történelmi megnevezés helyes, mert a _mai_ közhasználatban igenis sértőek az említett kifejezések.
Hozzászólásainak további homályos részeit nem kommentálom, mert azok helyenként kimerítik az úszítás fogalmát, ha éppen nem lennének szánalomra méltóak.

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 13:20   
Kedves Hunor !
Még egyszer. Mert csak most értettem meg pontosan azt, amit írtál Te. Kiválóan kifejezted magad. Annyira jól, hogy magam is csak utána értettem ezt meg.

Nekem az a véleményem, hogy nekünk, magyaroknak tanulnunk kellene a szomszéd népektol. Az o nemzetszeretetükbol, az ehhez való nagy kötodésükbol. Nekünk is meg kell tanulnunk úgy beszélni, írni történelmünket, mint ok teszik.
A szerbek, tótok, oláhok ..., az o felemelkedésüket ez által nyerték el. Csaknem a semmibol verekedték ki külso elismerésüket ... és manapság egy egészséges, karakán, magabiztos, önbizalmas,
büszke ... népek ezek. Mindezeket foként a történelmük kemény, vehemens, céltudatos tanítása által érték el. ... Ezt szeretném
(ha volna egy olyan nagykalapácsom, hogy minden tuskó-magyar fejbe ezt bele tudnám sulykolni !!!), ha mi is tennénk.

Te pedig "ismerve a gyakorlati értelmét" ... a csendet, a fül-farok magunk-aláhúzását tanácsolnád, mint szegény romániai véreink teszik ...
Megint elojövök az elobb említett beszélgetésemmel. Megkérdeztem az elobb említett személyt ; miért mondták azt (egy
bukaresti sajtókonferencián a R-i forabbi),
hogy az oláhok soha nem üldözték a zsidókat. Hogy mindíg tolerensek voltak velük (kb 10 éve volt ez) ? Erre o ; azt hisszük, hogy ez a jobbik megoldás. Inkább
magunk letagadjuk, mint, hogy ez újra elojöjjön. Kérdeztem ; -biztosak benne, hogy ez a jó választás ? Nem. Egyáltalán nem. De ezt próbáljuk ..., azután majd meglátjuk ...- válaszolta.

En nem ismerem, vagy talán alig is ... az oláhokat. Amennyire ismerem oket, az, hogy érzékeny (jó és rossz ...), borzasztó hatalom-tisztelo nép, eroszakos-alkalmazkodó, ... Csak az eroszakot ismeri, ill. ismeri el. Ugy kifelé, mint egymásközt is. ... Szerintem egy olyan 'németes' tárgyilagossággal és egy bizonyos keménységgel el lehetne bírni velük. De semmi esetre sem a meghunyászkodással. Mert
az o céljuk (nem takargatják !) az az országuk kitisztogatása és amennyiben lehetoségük lesz, ennek megnagyitása még.
Talán egy igazságos, igazságalapú, nem megalkuvó ..., de nem ellenséges dialógus
elegendo lehetne velük. Csak kiegyenesedve tudunk velük beszélni. Ha meggörnyedünk elottük ..., belénk rúgnak (igazuk is van).
...
Ha mi magyarok tisztában tennénk a történelemírásunkat, ha ezt minden félelem nélkül, úgy mint pl-ul ok is ... tanítanánk ..., még ha esetleg össze-össze
ugranánk is a nézeteltéréseink miatt, egy
kölcsönös tisztelet állhatna ebben be.
...
Na bocsi hogy így szélnek eresztem magam !

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 13:03   
Kedves Nagy Lajos, természetesen az értelmező szótár is téved.
Ami a népvándorlást valamint az oláh név eredetét illeti, hát igen, ilyen elmélet is létezik. Valamint több más is.
Végül pedig az erdélyi magyarok tudják a legjobban, hogy mennyire pejoratív vagy sem az oláh elnevezés, mivel ők élnek románok között.

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 12:46   
Hunor-nak ;
"nem kényszer a disznótor" ... én nem kivánom, várom el senkitol, hogy engem kövessen. Csak egy ellen állok ki a gátra. Az az, hogy a népneveinket bárki is csúfneveknek nevezze (még pejoratívnak is) !
Mert az hazugság, elodeink aljas rágalma !

Ha a bátortalanság, ha egy helytelen szemlélet miatt is, a romániai magyarok nem használják egyik, vagy másik népnevünket ..., lelkük rajta ! Tegyék egészséggel ! Ez nem rossz, helytelen az oláhokat új nevükön nevezni. A rosz, az amikor hülye, hamis magyarázatot adunk ehhez.

Frimi-nek :
Az elso megjegyzésed teljesen helytálló, mint a harmadik is. Persze ennek alapveto oka az, hogy ezen ketto igazából ugyanaz is.
A másodikat nem értem. Ez olyan "nesze semmi fogd meg jól", vagy "se füle, se farka" dolog. Persze az is lehet, hogy én vagyok lüke (erre nem kérek megerosítést toled !).
Még ha az elso(-harmadik) megállja is a helyét ..., az EU elobb-utóbb elnyeli a történelmi Mo egészét (még Kárpátalját is). Akkor pedig teljesen szabad munkaero-vándorlás lesz. Igy az egy kettos állampolgárság által okozott Mo-i álláskonkurencia is csak ideiglenes dolog.
Meglátod, meglátjátok, hogy nem a HK magyarok azok akik a jövo évtizedeiben elhalásszák majd a Mo-iaktol munkájukat.
Sajnos ez a globalizáció ....
Tehát ez az argumentumod sem helytálló, ill. csak rövid ideig. Foként, ami a romániai magyarokat illeti.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 10:42   
2006-03-06 10:13, Nagy Lajos:
-

Kedves Lajos,

hosszu elmefuttatas, de talan nem elvetendo az erdelyi magyarok peldaja, akik viszont nem hasznaljak ezt a kifejezest - ismerve a gyakorlati ertelmet.

Hunor

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 10:28   
2006-03-05 11:29, Nagy Lajos:
"bocsi, valahogy kimaradt ez ...a kettos állampolgárságnak a Mo gazdaságához" ... semmi kÖze"
-
Nem szeretném elvinni a topicban folyó eszmecserét más irányokban, amikor itt - úgy látom - "igen fajsúlyos" dolgokról van egyébként is szó... Remélem, hogy csak erőfitogtatás az, ami történik. Ami persze nem jó, de azért még nem erőszak. Egyébként Románia alapvető gazdasági érdeke az EU-hoz történő csatlakozás, ami rögtön kútba esne, ha valami komolyabb történne...

Mégis nem hagyhatom reflexiók nélkül az általad mondottakat.

Amennyiben olyan kettős állampolgárságról szóltál, ahol a bármilyen okból külföldre került magyar állampolgár időközben megszerezte egy másik ország állampolgárságát is, akkor valószínűleg igazad van.

Magam viszont az MVSZ-nek azon törekvéséről szóltam, amely a külföldre szakadt, politikai/történelmi okok miatt magyar állampolgárságát elveszített magyarok újbóli állampolgárság megszerzésére irányul.

Arról az újbóli kezdeményezésről és hatásairól, amely az MVSZ-nek ma is meglévő célkitűzése.

Valóban az utóbb említett kettős állampolgárság témája most olyan tekintetben nem aktuális, hogy szavazóurnák elé kelljen járulni. De van készülődés az MVSZ-nél és ezért e kérdésekről folytatott eszmecserét magam részéről időszerűnek tartom. Még ha nem is ezen a helyen...

Anélkül, hogy erőltetném a téma e helyen történő továbbvitelét, érzésem szerint három megjegyzést mindenképpen tennem kell.

- Megítélésem szerint kétféle magyar állampolgárság nem létezik. Ahogyan egy itthoni magyar számára átjárhatók a magyar államhatárok, ugyanúgy átjárhatónak kell lennie a kettős állampolgároknak is. Ugyanúgy, mint azoknak a magyar állampolgároknak, akik "Nyugaton" élnek és akármilyen más nemzet állampolgárai is. S az állampolgárság, az állampolgár bármilyen „aktív” tevékenysége hiányában is biztosít számára alapvető jogokat, amelyeknek gazdasági kihatásai vannak.

- A gazdasági célok mindig politikai megfogalmazásokban jelennek meg – vagy legalábbis ott vannak a háttérben. És fordítva is igaz: a politikai célok mögött mindig találhatni gazdasági motivációkat.

- A belgiumi-francia életviszonyok között nincs akkora szakadék, mint Magyarország és - mondjuk – Kárpátalja között... S az emberek – teljesen természetesen - ott szeretnek élni, ahol jobb nekik. Mi sem cselekedünk másként, amikor a szabad munkavállalást igyekszünk elérni a magyarok számára az EU valamennyi tagországában...
Frimi

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 10:13   
Kedves Zsuzsa !

Nem értetted meg, talán nem is tudod, talán nem is akarod ...

Amikor pl-ul azt írtam népneveinkkel kapcsolatosan, hogy az "történelem" ..., azt épp az oláh népnevünkre is fennáll. Az oláh kifejezés, név nagyon valószínu, hogy a latin valach kifelyezésbol jött. Az elso írott megemlékezést róluk az egyik bizánci császár 'tollából' olvashatjuk. Ez a fiának írt intelmeiben (VII. század azt hiszem). Akkoriban ezek a Balkán hegység északi lejtojén éltek. Ezután kezdte északra vándorolni ..., a Dunán átkelve az általunk akkor Havasalföldnek, Havaselvének nevezett
területre beszivárogni. Ott is inkább csak a Kárpátok déli lejtoire, amíg a nagy barbár
támadásoknak, keletrol vége nem lett (amikor
a magyarok 'kiegyeztek' a kunokkal. Akkoriban a manapság Vallachiának (magyarul ; Oláhországnak) nevezett területnek Kunország is volt egy ideig neve.
Csak ezután kezdtek beszivárogni az oláhok
észak irányában Erdélybe. Ugy az 1200 -as évek legelején. Ott is ... a szászok által
'tartott' hágón keresztül. De még a tatárdúlás idejében is csak néhány ki falu létezett részükrol. A tatárjárás borzasztó
magyarirtása (kb 45 %-a a magyarságnak) és ezzel rengeteg helyen való teljes kiüresedéssel a beszivárgás felgyorsult. ...
Az oláh név, kifelyezés történelem. Mert ismerteti velünk ezek bejövetelét hozzánk.
Pl-ul él még egy részük (persze oket még Valachoknak hívják ; még nem jöttek rá, hogy ok latinok ...) délnyugat Bulgária, ill. ettol délre élnek.

Most engedj meg kérlek néhány kérdést a Te által írottakra (állításaidra) :
- mivel lett az prejorativ, ami nem volt az azelott ?
- ki dönti el, hogy mi prejoratív és mi nem ?
- ha a magyar értelmezo szótárban ez "fasiszta" lenne ; elhinnéd azt Te, kedves Zsuzsa ? Mennyiben referencia ez ?
- miért sértegetés a "gyereket nevén" szólítanunk ? ... De foként ; ki dönti el azt, hogy én hogy nevezzek valakit ? Nemde
én magam ?! Volna nekünk 'képünk', pl-ul a franciáktól megkövetelnünk, hogy ne nevezzenek hongrois -nak ?! Ha meg azzal
jönnénk elo, hogy az pejoratív ... mindenki
csak kiröhögne bennünket !

"fredi"-nek :
nem veszed Te tényleg észre, hogy az oláh nem csúfnév ? Tudod, hogy ok vagy egy évezreden keresztül önmagukat hívták így ?
A "bogoz" pedig azt jelenti, hogy ... ; mit
is ?! AZt, hogy a jövevény nép megveti, idegennek veszi az oslakosokat, akik oket
befogadták. Egy másik népnevünk általi
közmondással élve (csak idézek !) ; "engedd
be a tótot az ajtó, az ablakon ver ki téged". Ez történt, történik az Erdély-i magyarsággal is. Ez elég tipikus is ilyen esetekben. Hogy ne a mi, kimondottan magyarok keservérol írjak csak. Egy zsido
(vallásu) romániai egyetemi professzorral beszélve ... ezt mondta ; ami bennünket a
legjobban bánt az az, hogy egy ilyen nép, akinek még 3-4 évszázada írása sem volt, egy
egyszeru pásztornép (o "román"-t mondott) bennünket az emberiség legaljának, csaknem mint állatokat tart. Nekünk, akiknek 3-4 ezer éves írás, kultúránk van ! Garantálom
neked, nektek mindannyiotoknak, hogy ezen személy oszinte, spontán ... volt ebben

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 09:48   
Kedves Lajos,

uzenetedet rosszul kuldted ki, csak Ferencz Zsuzsa uzenetet ismetelted meg.

Hunor

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 06:14   
Aki nem tudja: bozgor (ami az erdélyi magyarok román csúfneve) azt jelenti, hogy hazátlan.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 05:24   
Hadd fűzzem még hozzá a Zsuzsa által mondottakhoz, hogy aki leoláhozza a románokat annak akceptálni kell azt, hogy őt a románok bozgornak nevezzék.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 03:54   
Kedves Nagy Lajos!
Azt írod:
"Nekem kellene neked mondanom 'ugyanazt'; megkérlek ; ne románozd az oláhokat ! "
Többek között azzal támasztod ezt alá, hogy szüleinktől örököltük az oláh elnevezést.
Viszont az pejoratív, legalább 12O éve.
Az oláh és a román megnevezés nem ugyanaz. T.i. leginkább a mai Dél-Románia lakosságát nevezték valahnak,
a keleti részeken élők moldovaiak voltak, az erdélyiek pedig ardelenii, sőt olykor ungurenii.
A románok elnevezés úgy született, hogy a XIX. századi román nyelvújítók találták ki, ezzel bizonyítva a román nép rokonságát a rómaiakkal.
Az oláh megnevezés a magyar nyelv értelmező szótára szerint is leginkább "soviniszta", főleg, ha nem történelmi értelemben használatos. Sőt a román nyelvet használó cigányokat is jelöli.

Más: a mi céljainkat Romániában kőkemény kitartással kell elérnünk, nem pedig sértegetéssel.

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-05 22:25   
Hunor-nak, befejezésül még ezt :
http://www.tiszteletbeliszekely.info/index.php?option=com_simpleboard&Itemid

Ebben jobban meg lehet azt a szándékát értenünk az oláhoknak, hogy a székelységet kipaszírozzák..., ha ezek nem tudják elobb ottlétüket biztosítani. Kedves Hunor; itt van a kutya elásva!

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-05 21:47   
Valószínuleg igazad lehet Hunor. Persze nekem is igazam van. Az én forrásom szerint két vonatnyi tornyos harckocsit raktak ott le (Székelyudvarhely) és speciális rendorkülönítvények a hadsereggel (a harckocsikkal) jöttek vele. jöttek és nem mentek. Egyszeruen azért, mert elotte nem voltak ott. Persze teljesen igazad van, hogy elobb jól meg kellene gondolnunk, leellenoriznünk ... a dolgokat ...

Nekem van három (ezekre alapoztam):
1)
Dátum: Thu, 02 Mar 2006 19:31:47 +0100
Rendkívüli híradás!!!

Hazai idõ szerint 17.40-kor kaptuk a hírt, amit P.M. az MVSZ elnöke is megerõsített...
Balog Barna vagyok, most beszéltem, hazai idõ szerint 17.40 órakor Patrubány Miklóssal, aki Székelyudvarhelyen
tartózkodik, aki megerõsítette a hírt, miszerint a mostani percekben is, lõtoronnyal ellátott lánctalpas harckocsik
érkeznek Székelyudvarhelyre. Most folyik a második vonatszerelvény ürítése.

2)
Székelyudvarhely vasútállomásán valóban lánctalpas harckocsik állnak felsorakozva.

Tudósítónk, Balázs Árpád beszámolója szerint már gyalogosan sem lehetett
közlekedni a hét elején a városi vasútállomás egy részén, mivel tucatnyi
harckocsi elszállítását végezték a hadsereg munkatársai. Aztán csütörtökön megérkeztek a vadonatúj, szép zöld, lánctalpas harcászati lõeszközök. Ma reggel még ott sorakoztak egymás után, délcegen, keményen a vasúti kocsikon.
Mint azt megtudtuk, a "tankok" cseréje a Honvédelmi Minisztérium egy jó elõre megtervezett technika-korszerûsítési programjának keretében történik. Az Udvarhely melletti Kerekerdõn – 1989 után létesített (szerk. megj.)
– katonai egység harcászati eszközeinek ütemezett felújítása
törénik – nyilatkozta Serban Ion, az egység parancsnoka. A szállításról értesítették a Polgármesteri Hivatalt, a rendõrséget, és megpróbálnak vigyázni arra, hogy a nagy gépek ki-be rakásával ne okozzanak
fennakadásokat, bonyodalmakat – tette hozzá Serban. (szerk.)

3)> A rendezvényen jelen volt Szász Jenõ polgármester, a Magyar Polgári Szövetség országos elnöke is. Az estet lezáró közös vacsorán a polgármester, válaszolva az MVSZ elnökének az udvarhelyi vasútállomáson látható lánctalpas harckocsikra vonatkozó kérdésére elmondta: õ maga a vasútnál
tudakolódott a harckocsik felõl, és azt a választ kapta, hogy a harckocsikat nem hozzák Székelyudvarhelyre, hanem elviszik onnan.
>
xxx
viszont ha igaz, hogy jöttek ..., akkor természetesen fenntartom az alábbi véleményemet ... Máskülönben is magát a hírt ide nem én hoztam be. Ezt én másodkézbol használtam föl csak.
Azt viszont mindenképpen fenntartom (ez is volt a téma), hogy az oláhok szeretnének megszabadulni a székelyektol (minden mástól ...). Amikor még az ENSz törvénycikkelyei ellenére is etnikai higítást tesz a magyar-többségu vidékeken.
Amikor a nyugati egyházak birtokait nem adja vissza, ill. többször, több esetben a keleti egyháznak adja, amikor már vagy a negyedik görögkeleti templomot építi magyartöbbségu városban ...
Az oláhok próbálnak tolük megszabadulni ...
a magyar politikum meg avval foglalkozik, hogy hogyan is ne kelljen ezeket befogadnia, a-helyett, hogy talpára állna és
álljt mondana délkeleti szomszédjának. Szerintem erre várnak sokan itt nyugaton.
Egy példa erre, amikor a S(átusz)T(örvényt)
Románia és egy kicsit szelídebben Szlovákia
megtámadta ..., nálunk több, nagy politikai személy szólat föl a magyarság védelmére, igazára. ... Csak ha valami történik, ha csinálnak valamit ... lehet, mint visszhagot
... hallatnia szavát ezeknek ...

Nagy Lajos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-05 21:12   
Kedves Zsuzsanna !

Nekem kellene neked mondanom 'ugyanazt'; megkérlek ; ne románozd az oláhokat !

Magyarázom. 1) a népneveink a szüleinktol, elodeinktol kapott kincsek részei. Sokszor még történelem, még érdekességek (olasz), titkok (tót) is van ezekben
A népneveinket vannak olyanok, akik csúfnévnek, prejoratív neveknek tartják, mondják. Ezért 2) az észszeruség(ünk) pofoncsapása az, hogy egy olyan népnevet amelyet sokezren (tizezrével !) viselnek és
sokszor büszkén is embertársaink ..., annak tartsuk. Esetleg más népek, nyelvek ... akik ezt nem tudják ..., még józan ésszel el
is hihetnék, de nem mi ! 3) (ez a legsúlyosabb) mivel ezt csúfnévnek mondják egyesek és mi tudjuk, hogy ezek nem azok ..., ha ebben mi is közremuködünk az egy, a szüleink arcul ütése, ezek hazug rágalmazása (mert ezek tudjuk, hogy nem tartották csúfnévnek)
Ez utóbbival kapcsolatban. Miért van a híres
"Tízparancsolat" 4. pontja következménnyel megtoldva ? En nem tudom. Azt hiszem senki sem tudja. Ha 'felülrol' jön, akkor alkotója biztos ... Milyen jövot érdemel az a ném, amely elveti szüleit, elodjeit ?! Van-e egyáltalán neki, lesz-e neki az ?

Egy pici anekdótát. Gyerekkorom egyik barátját Tóth Dezsonek hívták (ma is, ha még él ...). Ugy mint papáját, aki nekünk kétszer, egy olyan jó éves intervallumban mondta ez ; ideje lenne, hogy mi is magyarosítsunk. Amikor másodszor mondta, az egyikünk rámert erre rákérdezni ; dehát mire Tóth bácsi ? Olyan megleponek tunt ez ... Erre o ; hát szlovákra ! Erre, ehhez azután már egyikünk sem tudott hozzászólni. Olyan abszurdumnak tunt ez. Csak sok év után értettem meg ot. ... Nekem az a gyanúm, hogy sokan még életük végéig sem fogják ezt megérteni : Az amit o büszkén visel, mások csufnévnek veszik.

De én nem mondom azt, kedves Zsuzsanna. Ugyanis számodra lehet, hogy ezek csúfnevek.
Ha igen, igazad is van. Ne mond oket, ne használd oket !

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-05 13:44   
2006-03-05 11:45, Nagy Lajos:
-

A "román tankok" azért mentek Székelyföldre, hogy ezzel apródonként elhajtsák a székelyeket földjükrol.

-

Kedves Lajos,

a roman tankok nem mentek, hanem elvittek Szekelyudvarhelyrol, es a helyi lapok internetes hiradasai szerint eppenseggel varhato a helyi laktanya megszunese. Az MVSZ megteheti, hogy a valosagtol eltero hiradasokat indit utjara az interneten, de azert mi figyeljunk - en peldaul legalabb hatszor kaptam meg, hogy elozonlik a tankok Szekelyudvarhelyt - ugy latszik, az emberek meg mindig inkabb ellenorizetlenul tovabbitanak hireket.

A tema kapcsan az alabbi oldalakat ajanlom:

TransIndex
http://www.transindex.ro/
Udvarhelyi Hirado
http://www.uh.ro

Hunor

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó