2020. október 21. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Izrael >> El lehet-e felejteni az anyanyelvet?
Új topik indítása   Üzenet küldése
 jägaren  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-11-15 14:54   
2008-08-24 01:13, Eden2003:
-

Szevasz Eden !

Az én felfogásom´és tapasztalataim nem teljessen megeggyezök a tieiddel.
52-két éve hagytam ell a Magyar hont. Éltem és dolgoztam töb idegen országban, és találkoztam elég sokszor külföldön élö magyarokkal.
Egy példa a sok közül.
Nelyem anyának testvére Németországban élt 35-évet.Magyarok nem éltek abban a városban,a felesége német volt.
Én 10-évvel azelött találkoztam vele Budapesten utoljára.Mivel 35-éven keresztül nem beszélte vagyis-gyakorolta a magyar nyelvett igy teljessen, értesed ugy ahogy leirtam.Teljessen elfelejtette.Igy felyeszte ki magát mikór tölem kérdeszte,hogy megyünk e moziba ? "Te én KINO ???"
De nem ez volt az eggyetlen személy életembe aki ha nem is teljessen de igen törte a magyar nyelvett.Félig angol, félig magyar kifelyezések mennyisége keverve.
Ahogy észre veszed már én-se irok tökéletessen magyarul.Feledésbe mentek a helyes garmatikai kifelyezések,sok a helyes-irási hiba.Egyszoval az 52-év megtette a magáét.Namost ha nem tévedek ´Natanyán eléggé sok magyar nyelvü ember lakik,tehát számodra bizonyossan nem okozott nehézségett a magyar nyelvü csevegés.Viszont gondolj bele,hogy milett volna a magyar anya nyelveddel ha 8-évig csak héber nyelvü férjeddel beszéltél volna?? Nem tudom de valoszinünek tartom,hogy magyarba észrevették volna ,hogy külföldön töltöttél egy jó pár évet.
Végülos az én meglátásom a következö..
aszthiszem azok a magyarok akiknek lehetöségük van a saját nyelvükön-is beszélni,és olvasni naponta azok mindhalálig megtartják anyanyelvüket, többé kevésbé.
De különben ez nem csak az anyanyelvre vonatkozó hanem minden nyelvre..Amit nem gyakorol az ember aszt hosszab idö után elfelejti.Ha nemis teljessen de nagyón szó szegényé válik az ember ami gátolja a helyes és értelmes kifelyezéseket.
Nem akarok személyeskedni.De kiváncsilennék a héber nyelvtudásodra ugy 30-év mulva ha 30-évig nem lenne lehetöséged berszélni a nyelvet.
Sabat salom.
Tisztelettel:Jägaren.

Eden2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-24 01:13   
Sziasztok!

8 evet eltem Israelben es szerintem az anyanyelvet nem lehet elfelejteni. Erre jo pelda, hogy a lanyommal sokat setaltunk mikor pici volt a parkokban es a jatszotereken, Natanjan eltunk Ramat-polegben, es en mindig magyarul beszeltem hozza, mert szinte igy is csak a hebert hallotta, hiszen a ferjem israeli es csak heberul tudtunk beszelgetni, igy szerettem volna, ha mindket nyelvet megtanulja. Hirtelen a seta kozben odajott hozzam egy fiatal lany egy lanyommal egyidos kisbabaval, es nagyon megorult, hogy magyarul beszelgetek a lanyommal. Ez a lany ujvideki nagyszuloknel nevelkedett, akik 6 eves koraig csak magyarul beszelgettek vele, majd kesobb elkerult Szerbiaba iskolaba, es csak a szerb nyelvet hasznalta, a szuleit elveszitette, tehat veluk sem tudott magyarul beszelni, majd Israelbe aliazott es ferjhez ment, ahol pedig a hebert hasznalta. Tehat 5-6 eves koraig hallotta a magyar nyelvet, de 25 ev utan is gyonyoru magyarsaggal beszelgetett velem, es nagyon boldog volt, hogy talalkoztunk. Persze evekig, amig kint eltem, jo baratnok voltunk, es pont amikor hazakoltoztem Pestre, ok elutaztak az USAba dolgozni, tehat most egy ujabb nyelvet tanulgat, de biztos vagyok benne, hogy a magyart nem felejti el SOHA.

bluemaroni  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-19 07:32   
Törtent ebben az ügybe valami uj?
Van legalabb a föszerkesztönek egy Email cime?

Kösz az infot...

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-03 15:01   
Hello'
Már feltettem a kérdést az Uj Kelet főszerkesztőjének, miszerint van honlap, ahol olvasni lehet az ujságot?
Ugy van, hogy most kezdtek el vele foglalkozni, de még az idő.
Turelem, kérte.

Udvozlettel,
Avokado

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-10-24 00:11   
2003-10-17 18:15, Moby Dick:
-

Hello Moby Dick!
A jövő hónapban fogok tárgyalni az Uj Kelet főszerkesztőjével ez ügyben is. Ha lesz eredmény megirom.

Moby Dick  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-10-17 18:15   
2003-10-12 23:15, Avokado:
-

Elnézést de ezek közül egyiknek sincs website címe?
Köszönet

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-10-12 23:15   
2003-10-05 15:41, tommili:
-

Hello Szerbusztok!

Kiegésziteném az előbbi információt avval, hogy az Új Kelet c.Független napilap minden nap megjelenik és a hétvégén pénteken 24 oldallal lát napvilágot! Kb. 1 éve fellendülőben van úgy tartalmilag mint formailag, s meg fogom tudni, hogy mennyi a növekvő példányszámuk, tudnillik külföldre is szállitanak.
Azonkivül megjelenik még a Hét Tükre c. heti folyóirat, minden héten csütörtökön és minden hónapban az Izraeli Szemle c. folyóirat.

Avokado

tommili  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-10-05 15:41   
2003-08-01 13:25, TA:
-

Sajnos nem letezik ilyesmi.Amagyar nyelvu ujsag az Uj Kelet,mar alig,hogy megjelenik.Talan 30-40 ezer peldanyban
Tommy

Gaabor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-10-04 16:52   
Sziasztok!
Anyám unokatestvére kint él Izraelben. A munkájában (ő tanár) és a magánéletében is a hébert használja. De rendszeresen nézi a magyar tévét. És minden évben visz magával magyar keresztrejtvényeket, azokat fejti.

TA  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-08-01 13:25   
Sziasztok,

Szeretnem megkerdezni,hogy letezik-e olyan oldal ahol israelben megjeleno magyar ujsagot lehet olvasni?
Koszonettel

csellengo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-20 18:06   
Talán a kevés kellemes élményből, amiben itt részem volt, röviden elmesélnék kettőt.
Autóbuszban ülök és beszélgetek a lányommal, természetesen magyarul, mikor a mögöttünk ülő két fiatal lány közül az egyik megkérdezi tőlünk, milyen nyelven beszélünk.
Csak azért kérdik, mert még ilyen gyönyörű dallamos nyelvet nem hallottak soha.
Egy ehhez hasonló megjegyzést tett egy távolkeleti vendégmunkás is, miközben magyarul beszélgettem egy ismerősömmel. Pedig itt igazán sok nyelvet hallani,van miből válogatni a szép nyelveket.

Avokado  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-13 00:37   
Hello Szerbusztok!

A gyakorlatban nagyon furcsán alakulhatnak a beszédek,pl..mi a férjemmel otthon magyarul beszélünk,de ha jönnek hozzánk magyar házaspárak az első negyedóra héberül zajlik/amiből jöttek/majd automatikusan egy kifejezésnél átmegyünk a magyarba.Vagy ha kimegyünk vásárolni,akkor a "kenyonban" már egymáshoz is héberül szóllunk,mivel a körülöttünk levők is igy beszélnek.Vagy a telefonban a beszélgetések mindig héberül indulnak el,ami folytatása a külvilágnak,csak később jön be a magyar.

Kármiélen magyar nyelvü ujságokat egy kioszk árúsit.A Jugoszláviából alijjázott Szilva és Dravkó rengeteget segit ezzel a ténykedésével a kis számú magyar közönségnek.Az idősebbek ugyanis csak magyarul olvasnak,a fiatalabbak legfeljebb beszélnek.
Ám vannak olyan családok akiknek a csemetéi nem hajlandóak megszóllalni magyarul.Szégyenlik használni a nyelvünket.Elsősorban tehát a szülők kötelessége gondot forditani a gyökereinkre,mindenhol a világban!

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 22:18   
Szia Tommili

En sem hiszem, hogy ha 2 magyar talalkozik, akkor csak magyarul beszelnek. Mas nyelvu kornyezetben valahogy furcsa neha magyarul megszolalni. A nyelv elfelejtese sokmindentol fugg. En ugyan csak 6 eve elek kulfoldon, ugyhogy ecet koma 31 evevel aligha rughatok labdaba, de azt gondolom, hogy ha az ember hasznalja a nyelvet valamilyen formaban, viszonylagos rendszeresseggel (legyen az iras/olvasas/beszed), akkor maximum a szokincsebol veszithet (bar ecetnel pl. ez aligha feltetelezheto). Illetve az akcentusan eszreveheto egy masik nyelv gyakoribb hasznalata. Bar ezt senki rovasara nem irnam, ahogyan engem is elfogadnak kulfoldon, meg akcentussal is.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 21:57   
2003-07-10 21:29, Calyx:
-
"Ahány nyelvet tudsz, annyi ember vagy"

Én màr magyarul is ugyanolyan gyökér vagyok mint svàjciul *grin*

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 21:29   
2003-07-10 10:40, ecet:
-
Szociàlis nyomàs, rossz tapasztalatok a szülöhazàban, gyakorlàs hiànya vagy példàul kozmopolita beàllitotsàg.
-

Nagyon is igaz, én akkor csodálkoztam el, mikor WG Sebald Austerlitz c. könyvét olvastam, nagyon jól leirja, egy más nyelv az más viselkedés is.

Nagyon jól mondja a közmondás:
Ahány nyelvet tudsz, annyi ember vagy

--------

Tomi,

Légy üdvözölve a fedélzeten.,csatlakozom Ecethez, üdv Neked itt :-)

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 10:40   
2003-07-10 02:04, tommili:
-
Légy üdvözölve a fedélzeten.
Hogy anyanyelvet el lehet felejteni arra több példàt tapasztaltam Svàjcban.
Az elfelejtés miértje sokoldalu.
Szociàlis nyomàs, rossz tapasztalatok a szülöhazàban, gyakorlàs hiànya vagy példàul kozmopolita beàllitotsàg.
Jomagam ha sokat is felejtettem 31 év alatt, beszélem a nyelvet -otthon azt mondjàk a rossz nyelvek, hogy akcentussal- viszont belölem az emocionàlis kötödés teljesen hiànyzik.
Nekem egyik nyelv ugyanolyan jo mint a màsik. Ami érdekel az tartalom, a forma elhanyagolhato.
Ez természetesen az én különbejàratu véleményem. Mindenki beszéljen ugy ahogy a csöre nöl. Erre a gyakorlatra jo példa Svàjc ahol négy hivatalos nyelv van. A szàmos tàjszolàst nem is emlitem.

tommili  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-07-10 02:04   
Ti hogy gondoljatok?
Ugy mondjak,hogy ha ket magyar talalkoznak akarhol a vilagon,akkor vilagos hogy magyarul fognak tarsalogni.En megmondom oszinten,hogy noveremmel sose beszelek magyarul,ugy hogy naprol napra az ember felejt.Mi a velemenyetek el e lehet felejteni az anyanyelvet?
Tomi

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó